Trwa ładowanie...

Wyrok TSUE ws. KRS. Julia Przyłębska reaguje

TSUE wydała wyrok ws. KRS. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zabrała głos. Według niej "zawarte w orzeczeniu TSUE sugestie naruszają ład konstytucyjny RP i wykraczają poza unijne traktaty".
Share
Wyrok TSUE ws. KRS. Julia Przyłębska reaguje
Wyrok TSUE ws. KRS. Julia Przyłębska reaguje
d15wxgk

- Zawarte w orzeczeniu TSUE sugestie dotyczące działania sądów powszechnych w Polsce stanowią oczywiste naruszenie ładu konstytucyjnego RP i wykraczają rażąco poza ustalenia traktatowe, naruszając fundamenty działalności UE jako wspólnoty suwerennych państw - powiedziała PAP prezes TK Julia Przyłębska.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł we wtorek, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa mogą naruszać prawo Unii.

Zdaniem TSUE wspomniane nowelizacje doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o "przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego".

d15wxgk

Wyrok TSUE ws. KRS. Mocne słowa prezes TK

Przyłębska podkreśliła, że w związku z wtorkowym wyrokiem TSUE "należy przypomnieć wyroki TK w sprawie Traktatu akcesyjnego i Traktatu z Lizbony, z których wynika, że w przypadku kolizji między prawem Unii Europejskiej a Konstytucją RP, należy stosować polską konstytucję".

- Konstytucja pozostaje zatem – z racji swej szczególnej mocy – prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej w stosunku do wszystkich wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych - zaznaczyła prezes TK.

- W tym stanie rzeczy zawarte w orzeczeniu TSUE sugestie dotyczące działania sądów powszechnych wydających orzeczenia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej stanowią oczywiste naruszenie ładu konstytucyjnego RP i wykraczają rażąco poza ustalenia traktatowe, naruszając fundamenty działalności Unii Europejskiej jako wspólnoty suwerennych państw - dodała Przyłębska.

d15wxgk

Koronawirus w Polsce. Będą lockdowny powiatowe? Rzecznik rządu Piotr Müller: to możliwe

Przyczyną wyroku TSEU jest spór między Krajową Radą Sądownictwa a sędziami, których nie powołano do orzekania w Izbie Karnej oraz w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Sędziowie chcieli się odwołać od wydanej przez KRS decyzji, jednak nie przysługuje im z powodu przyjęcia ustawy z dnia 26 kwietnia 2019 roku. Wcześniejsze, trwające już postępowania odwoławcze zostały umorzone.

Dlatego NSA zwróciło się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z zapytaniem, czy uniemożliwienie sędziom odwołania się jest zgodne z przepisami prawnymi obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15wxgk

Podziel się opinią

Share
d15wxgk
d15wxgk
Więcej tematów