Trwa ładowanie...

TSUE wydał wyrok ws. KRS. Pawłowicz oskarża Trybunał, prof. Matczak: to jednoznaczna przegrana PiS

Jest wyrok TSUE ws. kolejnych nowelizacji ustawy o KRS. Według Trybunału mogą one naruszać prawo UE. To orzeczenie wywołało reakcje wśród polityków i komentatorów w sieci.
Share
TSUE wydał wyrok ws. KRS. Reakcje
TSUE wydał wyrok ws. KRS. ReakcjeŹródło: PAP
dqfl6oj

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł we wtorek, że kolejne nowelizacje polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa mogą naruszać prawo Unii.

Zdaniem TSUE wspomniane nowelizacje doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o "przedstawieniu Prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego".

Wyrok TSUE ws. KRS. Pierwsze reakcje

To wywołało reakcje wśród polskich polityków i komentatorów. Głos zabrała m.in. sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz.

dqfl6oj

"W związku z poniższym informuję, że traktaty UE NIE PRZEWIDUJĄ dla organów UE w tym dla TSUE ŻADNYCH kompetencji w sprawach ORGANIZACJI WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI państwa członkowskiego. TSUE kolejny raz naruszył UE traktaty" - napisała Pawłowicz na Twitterze (pis. oryg. - przyp. red.).

"To, że TSUE orzeka niezgodnie z traktatami i pogwałceniem polskiej suwerenności, nakazując pomijanie polskiej konstytucji, nie oznacza, że UE nagle zyskała kompetencje, które w traktatach nie zostały zapisane. To oczywiste orzeczenie 'ultra vires'" - stwierdził z kolei wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Według niego TSUE orzekł, że "sądy krajowe w sprawie sądownictwa mogą pomijać polski porządek konstytucyjny pod pretekstem braku niezależności, nawet jeśli zgodnie z konstytucją jest zachowana".

dqfl6oj

"Orzekł tak pomimo tego, że traktaty nie dają UE żadnych kompetencji w sprawie organizacji sądownictwa" - podkreślił Kaleta. "Na naszych oczach dokonuje się kolejna próba federalizacji UE rękoma sędziów TSUE z pogwałceniem traktatów i próbie unicestwienia suwerenności państw członkowskich. Bo jak inaczej to nazwać, skoro TSUE nakazuje pomijanie konstytucji w wyłącznie wewnętrznych sprawach?" - dodał.

W innym tonie wypowiedział się szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. "Dzisiejsze orzeczenie TSUE dot. KRS to zwycięstwo praworządności nad bezprawiem. Sądy polskie mają obowiązek niestosowania nowych przepisów, jeśli są one sprzeczne z prawem UE. To ważna reguła, która odnosi się również do bezprawnych zmian w SN i postępowań dyscyplinarnych" - oświadczył polityk.

"Znów jest kakofonia w sprawie wyroku TSUE. Powiedzmy jasno: jest to jednoznaczna przegrana PiS. TSUE daje zielone światło dla uznania za nieistniejące przepisów mających zapewnić ich nominatom miejsce w polskich sądach. Zostało im tylko atakowanie polskich i europejskich sędziów" - stwierdził z kolei prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqfl6oj

Podziel się opinią

Share
dqfl6oj
dqfl6oj
Więcej tematów