Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Senat rozpoczyna prace nad ustawą wyborczą. Pierwsze opinie spływają do Izby

Kilka godzin przed posiedzeniem senackich komisji ws. wyborów prezydenckich spływają pierwsze opinie dotyczące ustawy PiS. I nie są one przychylne partii rządzącej. - Projekt łamie Konstytucję i jest pełen luk - zauważają eksperci. Szef PKW apeluje o "otrzeźwienie klasy politycznej".

Wybory 2020. Senat rozpoczyna prace nad ustawą wyborczą. Pierwsze opinie spływają do IzbyŹródło: PAP
d49xt2e
d49xt2e

Połączone komisje senackie: samorządu terytorialnego i administracji państwowej, praw człowieka, praworządności i petycji oraz komisja Ustawodawcza zajmą się w czwartek "ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta...". Projekt Prawa i Sprawiedliwości, który zawiera niespełna 20 stron, przewiduje głosowanie w dwóch formach: tradycyjnej w lokalu wyborczym oraz kopertowym. Takie rozwiązanie potocznie jest nazywane "hybrydowym".

Przed czwartkowym posiedzeniem w Senacie zaczęły spływać opinie ekspertów. "Ustawa nie powinna zostać uchwalona, ponieważ jej uchwalenie ma służyć obejściu przepisów konstytucji dotyczących stanu klęski żywiołowej" - stwierdza prof. Ryszard Piotrowski. Znany konstytucjonalista wylicza, że propozycja Prawa i Sprawiedliwości jest "niezgodna z siedmioma przepisami Konstytucji RP".

Dodatkowo prawnik zwraca uwagę na nieprecyzyjne zapisy ustawy dotyczące głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z ustawą - rolę urn mają pełnić zwykłe skrzynki pocztowe. "Nie jest jasne, jak i przez kogo będą strzeżone "czerwone skrzynki Poczty Polskiej", do których dostęp mają przecież niebędący członkami komisji obwodowych pracownicy Poczty oraz każdy, kto tę skrzynkę potrafi otworzyć" - pisze wprost prof. Ryszard Piotrowski.

Zobacz też: Ataki na Łukasza Szumowskiego. Gdzie jest Andrzej Duda?

Apel do polityków wystosował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (poprzednia ustawa PiS o głosowaniu korespondencyjnym wyłączyła organ z procesu wyborczego - red.). - Mam nadzieję, że historia z poprzednią ustawą wyborczą nauczyła nas, że trzeba usiąść i dojść do konsensusu; cały czas liczę na otrzeźwienie klasy politycznej i takie unormowanie kalendarza wyborczego, które umożliwi przeprowadzenie wyborów w pełnej krasie - przyznał w rozmowie z PAP Sylwester Marciniak.

d49xt2e

Szef PKW dodał, że organ przesłał do Senatu opinię dotyczącą rozwiązań proponowanych przez PiS. - Kwestie związane z ustaleniem sposobu przeprowadzenia wyborów są bowiem decyzjami o charakterze politycznym, a PKW z uwagi na charakter wykonywanych ustawowych zadań, nie może się wypowiadać w tego rodzaju sprawach - przypomniał Marciniak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49xt2e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49xt2e
Więcej tematów