Trwa ładowanie...

Uwaga na Salamandry plamiste. Płazy można spotkać między innymi w Bieszczadach i Beskidzie Niskim

Wrzesień to czas godów Salamander plamistych. Płazy można spotkać na wielu szlakach - w ostatnim czasie w mediach pojawiły się informacje o ich obecności w lasach liściastych znajdujących się na terenie Beskidu Niskiego i Bieszczad. Jak ostrzega rzecznik Lasów Państwowych - dotknięcie zwierzęcia może powodować niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia.

Salamandra Plamista. Płaz coraz częściej pojawia się w Polskich lasachSalamandra Plamista. Płaz coraz częściej pojawia się w Polskich lasachŹródło: Pixabay
d4iu694
d4iu694

Salamandry plamiste zamieszkują obszar niemal całej Europy. W Polsce występują głównie na południu - w rejonach Sudetów i Tatr. Dorosłe osobniki są najczęściej spotykane na terenach wilgotnych i podmokłych - w lasach liściastych i mieszanych, na polanach, łąkach i pastwiskach. Płazy rzadziej zamieszkują lasy iglaste, niekiedy można spotkać je na terenach zamieszkałych, a nawet w przydomowych ogródkach.

Salamandra plamista - gatunek chroniony

Salamandry plamiste przez wiele osób są uznawane za najładniejsze płazy występujące w Polsce. To najwięksi przedstawiciele płazów ogoniastych w Europie. Salamandry osiągają średnio od 10 do 24 centymetrów. Ich wygląd jest charakterystyczny - mają smukłe ciało o wydłużonej budowie.

Płaz nazywany także Jaszczurem plamistym posiada charakterystyczne, jaskrawe ubarwienie. Czarną skórę pokrywają plamy w żółtym bądź pomarańczowym odcieniu. Spód ciała może mieć zróżnicowany odcień - od ciemnej szarości po brązowoszary. Skóra Salamandry plamistej jest wilgotna i błyszcząca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niedźwiedź w kałuży. Zabawne nagranie z fotopułapki w Bieszczadach

Ubarwienie płaza spełnia dwie funkcje:

  • pomaga osobnikom zakamuflować się wśród runa leśnego
  • stanowi ostrzeżenie o zawartych w skórze, szkodliwych substancjach.
d4iu694

Co ciekawe, układ plam na ciele Salamandry jest unikalny - nie można więc spotkać osobników o takim samym kształcie i wyglądzie plamek. Jak podają Lasy Państwowe, płazy te podlegają ochronie. To gatunek zagrożony wyginięciem.

Salamandra plamista to płaz potencjalnie niebezpieczny

Skóra Jaszczurów plamistych wydziela gęsty jad, o żółto-białym odcieniu o charakterystycznym zapachu. Śluz, który produkują gruczoły znajdujące się na boku głowy Salamandry, stanowi zagrożenie dla człowieka. W kontakcie ze śluzówką, silnie ją podrażnia, może także powodować pieczenie skóry. Jak podkreślają leśnicy i badacze - płaza nie należy dotykać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4iu694
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iu694
Więcej tematów