Salamandrę plamistą najczęściej można spotkać w deszczu
"Domyślacie się, dlaczego salamandra ma przydomek 'plamista'? Otóż dlatego, że ma plamy. Problem tylko w tym, jak te plamy opisać, bo niektóre salamandry wyglądają tak, jakby były czarne w żółte plamy i kropy, a inne zupełnie na odwrót. Tak czy inaczej, salamandra od razu rzuca się w oczy. Oczywiście, nie zobaczycie jej w każdym lasku czy na każdej łączce. Te niezwykłe płazy przypominające przedpotopowe jaszczury mieszkają w górach i raczej trudno je spotkać na wysokościach niższych niż 400 m nad poziomem morza.
Najczęściej można je spotkać po deszczu, bo właśnie wtedy wychodzą z kryjówek na polowanie. A jedzą głównie dżdżownice, owady i ślimaki. To nie wszystkie ciekawostki. Jak się domyślacie, salamandra jest płazem, a wszystkie płazy muszą znosić jaja w wodzie. Tylko ze salamandra kiepsko pływa. Jak sobie radzi z tym problemem? Otóż w ogóle nie znosi jaj. Jaja zamiast w wodzie rozwijają się w ciele samicy. Gdy larwy wyklują się w ciele samicy i odpowiednio rozwiną, dopiero wtedy wędruje ona nad jakiś strumyk i wyszukuje zatoczkę o płaskim brzegu. Wówczas następuje poród.
Do wody wpadają larwy zaopatrzone niczym ryby w skrzela. Jedna samica rodzi kilkadziesiąt takich maluchów, które po pięciu miesiącach podwodnego życia opuszczają strumyk, tracą skrzela i mają się przez resztę życia na baczności, aby nie wpaść do wody" - dowiadujemy się z książki.