Dzikie zwierzęta w Polsce
Zjada ze smakiem padlinę. Udaje nieżywego - zdjęcia
Co jedzą, w jakim miejscu i środowisku żyją zwierzęta
"Gdy leśną drogę przebiegnie wam małe, puchate, misiowate bure zwierzątko, które ani nie jest lisem, ani psem, ani borsukiem, to możecie być pewni, że właśnie zobaczyliście jenota. Zwierzak to bardzo dziwny. Nie tak dawno w ogóle go w Polsce nie było. Jenoty przywędrowały do nas w latach 50. z europejskiej części Rosji. Tam zostały sprowadzone z Dalekiego Wschodu. Ludzie przenieśli je z dalekiej Azji do Europy dla ich pięknego i gęstego futra.
Rozmnożyły się tak, że dziś można je spotkać w całej Polsce, w Niemczech, a nawet we Francji. Być może stało się tak dlatego, że ten zwierzak z rodziny psowatych - czyli kuzyn zarówno psa, jak i wilka oraz lisa - jest bardzo mało wymagający. Zjada ze smakiem padlinę, ptaki, gryzonie, owady, dżdżownice, żaby oraz owoce, czyli po prostu wszystko, co nie jest w stanie przed nim uciec. Wszystko, na co natrafi jego spiczasty nosek.
Jenot jest bardzo, bardzo powolny, bieganie nie jest jego specjalnością. Nawet kiedy wyraźnie widzi, ze ktoś chce go złapać i zjeść, to zwiewa bardzo wolniutko. Ma za to inny system obrony. Kiedy prześladowca jest już tuż-tuż, jenot po prostu przewraca się, nieruchomieje i zaczyna udawać nieżywego. To bardzo sprytny pomysł, bo mało który drapieżnik lubi jeść trupy" - czytamy w książce "Zwierzaki Wajraka".
Przedstawiamy fragmenty książki "Zwierzaki Wajraka". Autor Adam Wajrak opowiada co jedzą, w jakim miejscu i środowisku żyją zwierzęta, o jakiej porze roku oraz dnia lub nocy należy wypatrywać określonych gatunków, gdzie należy się rozglądać, gdzie pochylić, a gdzie zadrzeć głowę... Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Agora.
(evak)