Trwa ładowanie...

Kolejny cios w Putina. Liderzy Europy dogadali się

Udało się osiągnąć porozumienie w sprawie 9. pakietu sankcji przeciwko Rosji - oświadczył w czwartek wieczorem na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu unijnych przywódców w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Unijny pakiet sankcji. "Ważny krok do osłabienia Rosji"Unijny pakiet sankcji. "Ważny krok do osłabienia Rosji"Źródło: East News, fot: Olivier Matthys
dfs7h9l
dfs7h9l

Michel podkreślił, że UE jest zdecydowana, by wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

W konferencji wzięła też udział szefowa KE Ursula von der Leyen, która powiedziała, że dzięki czeskiej prezydencji propozycja dodatkowych 18 miliardów euro na przyszły rok dla Ukrainy została przyjęta. - UE przoduje we wspieraniu swojego sąsiada tak jak powinna i tak pozostanie - dodała.

Von der Leyen odniosła się też do amerykańskiego planu wsparcia gospodarki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Co knuje Łukaszenka? Niepokojące słowa doświadczonego generała 

- Musimy dopilnować, aby UE utrzymała pozycję światowego lidera w dziedzinie czystych technologii pomimo zaostrzającej się konkurencji. Przedstawiłam przywódcom czteropunktowy plan, aby skutecznie zareagować na amerykańską ustawę o redukcji inflacji. Komisja zrobi teraz krok naprzód i przedstawi propozycję - powiedziała.

dfs7h9l

"Rosja chce podzielić UE"

Premier Mateusz Morawiecki przyznał na konferencji prasowej w Brukseli, że jeszcze niedawno nie było wiadomo, czy dziewiąty pakiet sankcji zostanie przyjęty. - Po tych dwóch turach negocjacji jesteśmy w takim punkcie, że te sankcje są do końca uzgodnione. To są sankcje, które pokazują, że jesteśmy wiarygodni z jednej strony, po drugie utrzymaliśmy jedność między państwami członkowskimi - mówił.

Szef polskiego rządu przyznał, że Rosja gra na zmęczenie Unii Europejskiej i podział wewnątrz Unii. - Nie dopuściliśmy do tego podziału - zapewnił.

Premier poinformował też, że wynegocjowane zostało to, co wiąże się z podatkami dla instytucji międzynarodowych. - Ta konstrukcja podatku, która została wynegocjowana, jest dla Polski dobra i korzystna - zapewnił.

- Na wniosek Polski i Litwy zgłosiliśmy, aby sankcje na Rosję były rozpatrywane w cyklu dwunastomiesięcznym, żeby nie trzeba było co sześć miesięcy wracać do tej kwestii - powiedział. Na następnej Radzie Europejskiej zostanie podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie. - To kolejny ważny krok w kierunku osłabienia siły Rosji - zapowiedział Morawiecki.

dfs7h9l

Jego zdaniem chodzi o to, "aby jak najszybciej zapanował pokój, ale dobry pokój, żeby to nie był pokój na zasadzie zwycięstwa Rosji nad Ukrainą". Szef rządu dodał, że podjęto decyzję w sprawie sankcji indywidualnych, które objęły "blisko 200 osób z samej elity rosyjskiej". - Sankcje gospodarcze rozszerzają listę produktów podwójnego zastosowania objętych wzmocnioną kontrolą eksportu - przekazał Morawiecki.

Rozszerzona została też lista produktów, których eksport do Rosji jest zakazany - dotyczy to np. elementów do dronów. Wprowadzono też zakaz inwestycji w sektor wydobywczy w Rosji, czego do tej pory nie było.

Jak podkreślał premier, trudne było "zbudowanie tego konsensusu wśród państw, które zmęczone są tym konfliktem i szukają rozwiązania jak najszybciej za każdą cenę". - Zwycięstwo Rosji w tej wojnie oznaczałoby kolejną wojnę - ostrzegł.

dfs7h9l

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfs7h9l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dfs7h9l
Więcej tematów