Strona główna serwisu
"Internauci mają rację" -​ Tusk zawiesza ratyfikację ACTA

"Internauci mają rację" -​ Tusk zawiesza ratyfikację ACTA

Premier Donald Tusk poinformował, że podjął definitywną decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji umowy ACTA. Dodał, że nie wyklucza "braku akceptacji" dla tej umowy.
Donald Tusk Donald Tusk ()
Jak dodał, jest rozgoryczony na urzędników, bo włożył dużo energii w to, aby kwestie wolności w internecie były przedmiotem nieustannego dialogu.

"Konsultacje nie były pełne"

Premier przyznał, że konsultacje ws. umowy ACTA nie były pełne, bo środowiska reprezentujące interes i punkt widzenia internautów nie były właściwie reprezentowane, a konsultowano się głównie z organizacjami związanymi z nadawcami i twórcami.


- Podzielam opinie tych, którzy od początku twierdzili, że konsultacje nie były pełne - powiedział Tusk.

- Dopóki nie wyjaśnimy sobie wszystkich wątpliwości - co prawdopodobnie będzie oznaczało także wszczęcie procesów legislacyjnych w odniesieniu do krajowego prawa - tak długo zawieszony będzie proces ratyfikacji ACTA i nie można wykluczyć, że w finale będzie oznaczało to brak akceptacji dla tej umowy - powiedział Tusk.

"Podchodziłem do sprawy XX-wiecznie"


Premier Donald Tusk przyznał, że dyskusja na temat relacji m.in. między prawami autorskimi a prawem dostępu do dóbr kultury powinna toczyć się w Polsce na znacznie wyższym poziomie niż dotychczas. - Podchodziłem do sprawy zbyt XX-wiecznie - powiedział szef rządu.

- Nie ukrywam, że w czasie dyskusji na temat relacji: prawa autorskie, prawa własności, prawa użytkowników, a prawo do dostępu, szczególnie do dóbr kultury i informacji publicznej - to wszystko wymaga dyskusji na bez porównania wyższym poziomie niż do tej pory się ona w Polsce toczyła - oświadczył premier na konferencji prasowej.

Jak dodał, przez "wyższy poziom" rozumie "rzeczywiste sprostanie wymogom XXI wieku". - Ja, może z racji daty urodzenia, podchodziłem do tej kwestii za bardzo XX-wiecznie. Musimy to nadrobić - powiedział Tusk.

"Przepisy powinny być możliwie liberalne"

Premier Donald Tusk uważa, że internet powinien być wolny od niepotrzebnych regulacji, ale ponieważ stał się częścią życia realnego, z całą pewnością pewne regulacje muszą go dotyczyć. Dodał, że chciałby, aby w naszym kraju przepisy były tak liberalne, jak to tylko możliwe.


- Tradycyjne stosowanie ochrony praw autorskich, własności intelektualnej etc. w internecie nie jest możliwe i musimy sobie powiedzieć, że nad tym trzeba pracować, natomiast nie może to - jak sądzę - oznaczać zgody na hasło "internet strefą pełnej bezkarności" - przekonywał Tusk.

Premier zapowiedział, że rząd ma zamiar przejrzeć wszystkie ustawy dotyczące praw autorskich, pośrednio w ogóle dotyczące wolności w internecie, dostępu do informacji, by zmieniać je w kierunku "wolnościowym, proobywatelskim".

Będzie spotkanie ws. ACTA

Tusk zapowiedział otwarte spotkanie w sprawie umowy ACTA. Poinformował, że analizowane będzie m.in. polskie prawo autorskie. Premier zapowiedział, że proces ratyfikacji ACTA nie zostanie wznowiony co najmniej do końca 2012 r.

- Debata powinna mieć charakter otwarty i powinna rozpocząć się natychmiast. Będę proponował w poniedziałek spotkanie, otwarte dla zainteresowanych. Wszyscy zainteresowani będą mogli w poniedziałek uczestniczyć w tej debacie. Zapraszamy też instytucje, które kwestionują sens podpisania ACTA - powiedział Tusk.


Zapowiedział, że analizowane będzie prawo krajowe, szczególnie ustawa o prawie autorskim. Tusk zwrócił uwagę, że polskie prawo autorskie jest "w rzeczywistości surowsze i konkretniejsze niż ramy zarysowane w ACTA". - Być może ustawa o prawie autorskim będzie wymagała poważnej refleksji, refleksji nastawionej na zupełnie nowe wymogi jakie stawia przed nami nowoczesność - podkreślił szef rządu.

Jak zaznaczył, dyskusja wokół umowy ACTA "być może musi zrewidować tradycyjne pojęcie praw własności, w sytuacji, w której internet wywrócił tę tradycyjną rzeczywistość do góry nogami".

- Musimy, również w porozumieniu z twórcami i nadawcami, ustalić, że potrzebne będą nowocześniejsze przepisy, uwzględniające rzeczywistość, jaką wytworzył internet i uwzględniającą prawo obywateli, użytkowników internetu do możliwie powszechnego, możliwie bezpłatnego dostępu do dóbr kultury, ze świadomością, że jakaś ochrona dla twórców i nadawców musi być gwarantowana - dodał premier.

W ocenie Tuska, należy także przeanalizować dozwolone prawo do korzystania z utworów dla celów naukowych i edukacyjnych. - Chcę też wykorzystać czas zawieszenia procesu ratyfikacji na inicjatywę ze strony Polski, w tym polskich eurodeputowanych i polskiej dyplomacji, by rozpocząć poważną debatę w UE na temat zapewnienia równowagi między interesami właścicieli praw autorskich i patentowych, a interesem użytkowników tych dóbr - powiedział szef rządu.

Jak podkreślił, w konsultacjach w sprawie ACTA uczestniczyć będą m.in. takie instytucje jak Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych czy Rzecznik Praw Obywatelskich.


"Zrobili więcej niż normalnie się robi"

Donald Tusk powiedział, że jeśli oceniać działania ministrów Michała Boniego i Bogdana Zdrojewskiego w sprawie ACTA pod kątem obowiązków ministerialnych, to zrobili więcej, "niż normalnie w tego typu sytuacjach się robi". Zabrakło wyobraźni - dodał.

Premier pytany był w piątek, kto odpowiada za to, że konsultacje w sprawie umowy ACTA były niedostateczne i gdzie w takim razie są dymisje. Tusk ocenił, że "w sensie polskiego prawa, reguł jakie obowiązują przy podpisywaniu i przygotowywaniu umów międzynarodowych" odpowiedzialni za sprawę ACTA ministrowie: kultury - Bogdan Zdrojewski oraz administracji i cyfryzacji - Michał Boni "nie zrobili za mało, tylko zrobili więcej niż się robi w takich sytuacjach".

- Zabrakło raczej wyobraźni i pewnego typu wrażliwości, ale o tym już mówiłem, powołując się także na nasze XX-wieczne przyzwyczajenia w niektórych działaniach - powiedział Tusk.

Podkreślił też, że "tego refleksu zabrakło wielu innym podmiotom zainteresowanym pracą nad ACTA".

- I skoro można jakąś rzecz naprawić, to lepiej ją naprawmy czy powtórzmy pewne czynności, jeśli nie mamy pewności, że do tej pory było OK. Ale ja nie mam zamiaru przy tej okazji rozpocząć polowania na czarownice czy rozpocząć festiwalu dymisji, bo z punktu widzenia takiej uczciwej pracy i rzetelności zawodowej, nie popełniono żadnego błędu - powiedział premier.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2703)
Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
616
~wyborca 2012-02-03 (17:20) 12 godzin i 24 minut temu

A ja się pytam konkretnie. JLE TRZEBA ZEBRAĆ PODPISÓW ŻEBY ODWOŁAĆ TEGO FARMAZONA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
508
~me 2012-02-03 (15:33) 14 godzin i 11 minut temu

11 lutego 2012 - ogólnoeuropejski dzień protestu przeciw ACTA! We wszystkich krajach europy ludzie protestuja, tylko media o tym nie piszą - poszukajcie dobrze w sieci! Pokażmy światu, że Europa nie pozwoli sobie odebrać podstawowych praw obywatelskich, nie pozwoli na wyzysk w wykonaniu amerykańskich korporacji i że Ameryka nie powinna przepychać za naszymi plecami ustaw broniących ich brudne interesy!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
396
~fakt 2012-02-03 (17:04) 12 godzin i 40 minut temu

Najpierw POdpisał a teraz łże jak pies bo nie ma żadnego dokumentu który by to anulował

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
42
Zgadzam się z opinią
395
~bobi33 2012-02-03 (15:59) 13 godzin i 45 minut temu

w Jednym z miast polski policja wtargneła do 40!!!!!!!! internautów i zabrała komputery , ACTA zgodnie z podpisaniem już działa a pan panie premierze nie zamydla nam oczu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
62
Zgadzam się z opinią
331
~bronko 2012-02-03 (15:53) 13 godzin i 51 minut temu

ludzie co on pieprzy przecież ACTA zostało podpisane jest pod względem prawnym obowiązujące, nie dajmy sie dalej otumaniac przez TUSKA i jego POpaprańców

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 20

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
263
~polak 2012-02-03 (15:37) 14 godzin i 7 minut temu

Żenada, żeby taki pajac był premierem!Co warci są POLACY?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
252
~coma 2012-02-03 (15:31) 14 godzin i 13 minut temu

Właśnie wczoraj zostałem wybudzony z długotrwałej śpiączki. Pierwsze informacje jakie do mnie dotarły to .Euro po 4,5 zł, paliwa po 6 zł z tendencją wzrostową , VAT 23 % , składka emerytalna w górę , bezrobocie powyżej 12 % i zapowiedź dalszych zwolnień, skok na OFE, wiek emerytalny 67 lat, afery w MON, MSWiA, prokuraturze, burdel w NFZ i refundacją leków, marne szanse na fundusze strukturalne z UE, , kompromitacja na szczycie w Brukseli , pakt ACTA, zadłużenie kraju wzrosło o 300mld , wzrost cen : woda , energia , gaz , żywność i ogólnie do d... Szok i przerażenie ! Stało się najgorsze ! A więc Polacy znowu musieli wybrać PIS i Jarosław Kaczyński rządzi . Ludzie, co wyście zrobili , przecież PO i Donald Tusk wielokrotnie ostrzegał , że taki będzie obraz Polski gdy PIS przejmie władzę . ON to wszystko przewidział !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 25

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
211
~bolo1 2012-02-03 (16:00) 13 godzin i 44 minut temu

I znowu ta sama bajka; : "dobry car" Tusk i "źli bojarzy" (urzędnicy. Ciekaw jestem ilu jeszcze Polaków daje się nabrać na ten cienki bajer.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
206
~sab 2012-02-03 (17:10) 12 godzin i 34 minut temu

Same manipulacje. Ciekawy jestem ile jeszcze potrzeba kłamstw i przekrętów aby ogłupiałe PO-wskie LEMINGI zaczęły myśleć samodzielnie ???? Czy to jest jeszcze możliwe ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
208
~Ewa 2012-02-03 (17:20) 12 godzin i 24 minut temu

Panie hipokryto chyba na pński cynizm ludzie już się nie nabiorą

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
204
~pyskata 2012-02-03 (16:04) 13 godzin i 40 minut temu

Panie Tusk-"Internauci mają rację"w każdej sprawie!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
181
~Adam 2012-02-03 (16:19) 13 godzin i 25 minut temu

klamca i manipulator

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
166
~maniak 2012-02-03 (17:07) 12 godzin i 37 minut temu

...co za fałszywy gnój...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
179
~darcio 2012-02-03 (16:04) 13 godzin i 40 minut temu

Co to za premier najpierw podpisuje ale teraz mysli co podpisal.Caly nasz rzad klamcy oszusci!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
171
~TylkoNowaPrawica 2012-02-03 (16:00) 13 godzin i 44 minut temu

Wygraliśmy bitwę, nie wojnę! Nie zdziwię się, jak to ratyfikują za naszymi plecami. Jeśli dojdzie do czegoś takiego osobiście zamorduje tego człowieka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
161
~hehe 2012-02-03 (15:39) 14 godzin i 5 minut temu

25 STYCZEŃ, D. TUSK: :"Podpiszemy ACTA, nie ugniemy się pod szantażem".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
163
~jan 2012-02-03 (15:50) 13 godzin i 54 minut temu

Kochani Polacy , dlaczego wybieramy takich miernych ludzi do rządzenia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
155
~jaa123 2012-02-03 (15:33) 14 godzin i 11 minut temu

Jemu już nie można ufać kto wie może robi to teraz pod publikę żeby trochę przyciszyć sprawę a potem zrobić i tak po swojemu. Tyle razy nas okłamał że mu już nie wierzę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
145
~tomyyyy 2012-02-03 (15:54) 13 godzin i 50 minut temu

Jak pozwolil rząd to wy nareszcie zaczeliscie pisac o ACTA i zamieszczać komentarze-TCHORZE!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
153
~caro 2012-02-03 (16:00) 13 godzin i 44 minut temu

wygraliśmy! w internautach siła!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 21