więcej

"Internauci mają rację" - Tusk zawiesza ratyfikację ACTA.

PAP |  aktualizacja 2012-02-03 (16:24) 2 lata 9 miesięcy 23 dni 7 godzin i 31 minut temu
drukuj


Donald Tusk opinie video
Premier Donald Tusk poinformował, że podjął definitywną decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji umowy ACTA. Dodał, że nie wyklucza "braku akceptacji" dla tej umowy.

Jak dodał, jest rozgoryczony na urzędników, bo włożył dużo energii w to, aby kwestie wolności w internecie były przedmiotem nieustannego dialogu.

"Konsultacje nie były pełne"

Premier przyznał, że konsultacje ws. umowy ACTA nie były pełne, bo środowiska reprezentujące interes i punkt widzenia internautów nie były właściwie reprezentowane, a konsultowano się głównie z organizacjami związanymi z nadawcami i twórcami.

- Podzielam opinie tych, którzy od początku twierdzili, że konsultacje nie były pełne - powiedział Tusk.

- Dopóki nie wyjaśnimy sobie wszystkich wątpliwości - co prawdopodobnie będzie oznaczało także wszczęcie procesów legislacyjnych w odniesieniu do krajowego prawa - tak długo zawieszony będzie proces ratyfikacji ACTA i nie można wykluczyć, że w finale będzie oznaczało to brak akceptacji dla tej umowy - powiedział Tusk.

"Podchodziłem do sprawy XX-wiecznie"

Premier Donald Tusk przyznał, że dyskusja na temat relacji m.in. między prawami autorskimi a prawem dostępu do dóbr kultury powinna toczyć się w Polsce na znacznie wyższym poziomie niż dotychczas. - Podchodziłem do sprawy zbyt XX-wiecznie - powiedział szef rządu.

- Nie ukrywam, że w czasie dyskusji na temat relacji: prawa autorskie, prawa własności, prawa użytkowników, a prawo do dostępu, szczególnie do dóbr kultury i informacji publicznej - to wszystko wymaga dyskusji na bez porównania wyższym poziomie niż do tej pory się ona w Polsce toczyła - oświadczył premier na konferencji prasowej.

Jak dodał, przez "wyższy poziom" rozumie "rzeczywiste sprostanie wymogom XXI wieku". - Ja, może z racji daty urodzenia, podchodziłem do tej kwestii za bardzo XX-wiecznie. Musimy to nadrobić - powiedział Tusk.

"Przepisy powinny być możliwie liberalne"

Premier Donald Tusk uważa, że internet powinien być wolny od niepotrzebnych regulacji, ale ponieważ stał się częścią życia realnego, z całą pewnością pewne regulacje muszą go dotyczyć. Dodał, że chciałby, aby w naszym kraju przepisy były tak liberalne, jak to tylko możliwe.

- Tradycyjne stosowanie ochrony praw autorskich, własności intelektualnej etc. w internecie nie jest możliwe i musimy sobie powiedzieć, że nad tym trzeba pracować, natomiast nie może to - jak sądzę - oznaczać zgody na hasło "internet strefą pełnej bezkarności" - przekonywał Tusk.

Premier zapowiedział, że rząd ma zamiar przejrzeć wszystkie ustawy dotyczące praw autorskich, pośrednio w ogóle dotyczące wolności w internecie, dostępu do informacji, by zmieniać je w kierunku "wolnościowym, proobywatelskim".

Będzie spotkanie ws. ACTA

Tusk zapowiedział otwarte spotkanie w sprawie umowy ACTA. Poinformował, że analizowane będzie m.in. polskie prawo autorskie. Premier zapowiedział, że proces ratyfikacji ACTA nie zostanie wznowiony co najmniej do końca 2012 r.

- Debata powinna mieć charakter otwarty i powinna rozpocząć się natychmiast. Będę proponował w poniedziałek spotkanie, otwarte dla zainteresowanych. Wszyscy zainteresowani będą mogli w poniedziałek uczestniczyć w tej debacie. Zapraszamy też instytucje, które kwestionują sens podpisania ACTA - powiedział Tusk.

Zapowiedział, że analizowane będzie prawo krajowe, szczególnie ustawa o prawie autorskim. Tusk zwrócił uwagę, że polskie prawo autorskie jest "w rzeczywistości surowsze i konkretniejsze niż ramy zarysowane w ACTA". - Być może ustawa o prawie autorskim będzie wymagała poważnej refleksji, refleksji nastawionej na zupełnie nowe wymogi jakie stawia przed nami nowoczesność - podkreślił szef rządu.

Jak zaznaczył, dyskusja wokół umowy ACTA "być może musi zrewidować tradycyjne pojęcie praw własności, w sytuacji, w której internet wywrócił tę tradycyjną rzeczywistość do góry nogami".

- Musimy, również w porozumieniu z twórcami i nadawcami, ustalić, że potrzebne będą nowocześniejsze przepisy, uwzględniające rzeczywistość, jaką wytworzył internet i uwzględniającą prawo obywateli, użytkowników internetu do możliwie powszechnego, możliwie bezpłatnego dostępu do dóbr kultury, ze świadomością, że jakaś ochrona dla twórców i nadawców musi być gwarantowana - dodał premier.

W ocenie Tuska, należy także przeanalizować dozwolone prawo do korzystania z utworów dla celów naukowych i edukacyjnych. - Chcę też wykorzystać czas zawieszenia procesu ratyfikacji na inicjatywę ze strony Polski, w tym polskich eurodeputowanych i polskiej dyplomacji, by rozpocząć poważną debatę w UE na temat zapewnienia równowagi między interesami właścicieli praw autorskich i patentowych, a interesem użytkowników tych dóbr - powiedział szef rządu.

Jak podkreślił, w konsultacjach w sprawie ACTA uczestniczyć będą m.in. takie instytucje jak Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych czy Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Zrobili więcej niż normalnie się robi"

Donald Tusk powiedział, że jeśli oceniać działania ministrów Michała Boniego i Bogdana Zdrojewskiego w sprawie ACTA pod kątem obowiązków ministerialnych, to zrobili więcej, "niż normalnie w tego typu sytuacjach się robi". Zabrakło wyobraźni - dodał.

Premier pytany był w piątek, kto odpowiada za to, że konsultacje w sprawie umowy ACTA były niedostateczne i gdzie w takim razie są dymisje. Tusk ocenił, że "w sensie polskiego prawa, reguł jakie obowiązują przy podpisywaniu i przygotowywaniu umów międzynarodowych" odpowiedzialni za sprawę ACTA ministrowie: kultury - Bogdan Zdrojewski oraz administracji i cyfryzacji - Michał Boni "nie zrobili za mało, tylko zrobili więcej niż się robi w takich sytuacjach".

- Zabrakło raczej wyobraźni i pewnego typu wrażliwości, ale o tym już mówiłem, powołując się także na nasze XX-wieczne przyzwyczajenia w niektórych działaniach - powiedział Tusk.

Podkreślił też, że "tego refleksu zabrakło wielu innym podmiotom zainteresowanym pracą nad ACTA".

- I skoro można jakąś rzecz naprawić, to lepiej ją naprawmy czy powtórzmy pewne czynności, jeśli nie mamy pewności, że do tej pory było OK. Ale ja nie mam zamiaru przy tej okazji rozpocząć polowania na czarownice czy rozpocząć festiwalu dymisji, bo z punktu widzenia takiej uczciwej pracy i rzetelności zawodowej, nie popełniono żadnego błędu - powiedział premier.


(ib)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 968 82.24%
nie 209 17.76%

Przeczytaj też

Polska e-administracja nie nadąża za światem

aktualizacja 2012-03-06 (04:53) 2 lata 8 miesięcy 20 dni 19 godzin i 2 minuty temu

Premier pokaże dokumentację w sprawie ACTA

dodane 2012-02-07 (11:05) 2 lata 9 miesięcy 19 dni 12 godzin i 50 minut temu

Tusk: znam swoje miejsce i swój "wymiar"

aktualizacja 2012-02-06 (08:18) 2 lata 9 miesięcy 20 dni 15 godzin i 37 minut temu

"Internauci modlą się o moją śmierć"

dodane 2012-02-04 (15:50) 2 lata 9 miesięcy 22 dni 8 godzin i 5 minut temu

Tusk się wycofuje. Internauci wciąż "walczą"

dodane 2012-02-03 (19:18) 2 lata 9 miesięcy 23 dni 4 godziny i 37 minut temu

"Tusk był w letargu, cofa się pod presją siły"

dodane 2012-02-03 (17:23) 2 lata 9 miesięcy 23 dni 6 godzin i 32 minuty temu

Marcinkiewicz: Tusk zachłysnął się władzą

dodane 2012-02-03 (08:43) 2 lata 9 miesięcy 23 dni 15 godzin i 12 minut temu

Komorowski: widzę parę problemów w sprawie ACTA

aktualizacja 2012-02-02 (21:25) 2 lata 9 miesięcy 24 dni 2 godziny i 30 minut temu

Zakończyło się spotkanie u prezydenta ws. ACTA

aktualizacja 2012-02-02 (14:53) 2 lata 9 miesięcy 24 dni 9 godzin i 2 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (2704)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~hh 2012-03-06 (08:32) 2 lata 8 miesięcy 20 dni 15 godzin i 23 minuty temu

Władze w Pradze powinny wstrzymać import polskiej żywności, jeśli Polska nie opublikuje listy towarów zawierających sól techniczną –uważa czeska Izba Spożywcza. Wezwała Czechów, aby zaopatrywali się w produkty renomowanych krajowych producentów. Także szef słowackiej Służby Weterynaryjnej i Spożywczej Jozef Biresz nie wykluczył wprowadzenia zakazu importu polskiej żywności. Na opublikowanie listy firm, które potencjalnie mogły używać niejadalną sól jako jadalną, nie zgodziła się Prokuratura Okręgowa w Poznaniu Rzecznik czeskiego ministerstwa rolnictwa Jan Żaczek komentując opinie Izby i służb weterynaryjnych powiedział, że w trosce o zdrowie ludzi ministerstwo jest przygotowane do podjęcia ostrych kroków restrykcyjnych.

odpowiedz

0
0
~haha 2012-02-13 (10:03) 2 lata 9 miesięcy 13 dni 13 godzin i 52 minuty temu

DROP DEAD, wszystkim twórcom tego UBekistanu.

odpowiedz

0
0
~gosia 2012-02-11 (13:45) 2 lata 9 miesięcy 15 dni 10 godzin i 10 minut temu

wszystko fajnie - działajmy w ramach swojego wlasnego prawa. Ale po cholere sie uzalezniac taka umową od 2 nawiększych "właścicieli" patentów na świecie. Co my mamy z podpisania ACTA?

odpowiedz

0
3
~wygnaniec 2012-02-10 (09:54) 2 lata 9 miesięcy 16 dni 14 godzin i 1 minutę temu

a ja jako mlody i wyksztalcony nadal popieram Herr donalda !!!!!!!!!!!! czy te oczy moga klamac ? nein ! po trzykroc nein ! nein ! nein !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MUCHA na premiera !!!!!!!!!!!! KOPACZ na prezydenta !!!!!!!!!!!

odpowiedz

0
2
~wygnaniec 2012-02-10 (09:52) 2 lata 9 miesięcy 16 dni 14 godzin i 3 minuty temu

a ja jako mlody i wyksztalcony nadal popieram Herr donalda !!!!!!!!!!!! czy te oczy moga klamac ? nein ! po trzykroc nein ! nein ! nein !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MUCHA na premiera !!!!!!!!!!!!

odpowiedz

0
2
~wygnaniec 2012-02-10 (08:25) 2 lata 9 miesięcy 16 dni 15 godzin i 30 minut temu

a ja jako mlody i wyksztalcony nadal popieram Herr donalda !!!!!!!!!!!! czy te oczy moga klamac ? nein ! po trzykroc nein ! nein ! nein !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MUCHA na premiera !!!!!!!!!!!! POdobno POwiedzieli ze POlska to dziki kraj !!!!!!!!!! Kopacz na Prezydenta !!!!!!!!!

odpowiedz

0
2
~wygnaniec 2012-02-10 (08:23) 2 lata 9 miesięcy 16 dni 15 godzin i 32 minuty temu

a ja jako mlody i wyksztalcony nadal popieram Herr donalda !!!!!!!!!!!! czy te oczy moga klamac ? nein ! po trzykroc nein ! nein ! nein !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MUCHA na premiera !!!!!!!!!!!! POdobno POwiedzieli ze POlska to dziki kraj !!!!!!!!!! Kopacz na Prezydenta !!!!!!!!!

odpowiedz

0
0
~z kszyszem razniej 2012-02-09 (19:39) 2 lata 9 miesięcy 17 dni 4 godziny i 16 minut temu

Do czasu wycofania podpisu Polski ten pan jest dla mnie Persona non grata . jesli jak zapowiedzial tego nie zrobi on a co za tym idzie jego ugupowanie polityczne zaczynam traktowac podobie jak zahelowanego bombowo Jarka - czyli jako politycznego trupa ktorego slowa oraz gesty beda dla mnie mniej wazne niz zeszloroczny snieg ..... ot kolejny nieomylny darmozjad na wiejskiej

odpowiedz

3
0
~Maria 2012-02-06 (22:38) 2 lata 9 miesięcy 20 dni 1 godzinę i 17 minut temu

Nigdy jeszcze nie było takiego przypadku w Polsce, aby tak bardzo można było kogoś znienawidzieć, jak obecnie Polacy nienawidzą Tuska. Nawet o Bierucie, Gierku i Jaruzelskim, mówiło się bardzo źle, ale takie były czasy, ale teraz, gdy mamy „wolność”, aby taki bałwan nami rządził, to po prostu skandal i dlatego szybko musimy go wyrzucić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Galaxy 2012-02-08 (10:30) 2 lata 9 miesięcy 18 dni 13 godzin i 25 minut temu

Kogo chcecie mieć w polskim rządzie: analogowego Komorowskiego, Tuska, Sikorskiego i osób typu Boni, tj. ludzi, którzy nie rozumieją świat cyfrowy i wirtualną przyszłość. Polacy nie chcą już tych dinozaurów z okresu paleonitu, którzy za cenę kłamstw, trzymają się kurczowo stołków i pobierać olbrzymie dochody.

odpowiedz

3
0
~ojciec 2012-02-07 (21:09) 2 lata 9 miesięcy 19 dni 2 godziny i 46 minut temu

ACTA przeciw piractwu ? To tylko mydlenie oczu.Powoli kończy się propaganda TV, gdzie oglądamy tylko to co nam podano. Internet to jedyna przestrzeń, gdzie rządy, bogaci i wpływowi ludzie (1%) nie mają 100% kontroli. Nie mogą tego znieść, gdyż w internecie pojawia się coraz więcej kompromitujących informacji na temat ich wyzysku, oszustw i okradania reszty społeczeństwa. Siła internetu jest coraz większa. To portale społecznościowe obaliły dwóch ostatnich dyktatorów. Ludzie w krajach uciskanych widzą w internecie różnice między swoim trybem życia, a trybem życia ludzi w krajach zamożnych i biorą sprawy w swoje ręce. Teraz przyszedł czas na 1% bogatych i wpływowych ludzi. Do internetu wycieka coraz więcej kompromitujących ich materiałów. Boją się tego i próbują odebrać nam nasze ostatnie narzędzie jakim jest internet, a od ACTA się zacznie.

odpowiedz

2
0
~ojciec 2012-02-07 (21:05) 2 lata 9 miesięcy 19 dni 2 godziny i 50 minut temu

ACTA przeciw piractwu ? To tylko mydlenie oczu.Powoli kończy się propaganda TV, gdzie oglądamy tylko to co nam podano. Internet to jedyna przestrzeń, gdzie rządy, bogaci i wpływowi ludzie (1%) nie mają 100% kontroli. Nie mogą tego znieść, gdyż w internecie pojawia się coraz więcej kompromitujących informacji na temat ich wyzysku, oszustw i okradania reszty społeczeństwa. Siła internetu jest coraz większa. To portale społecznościowe obaliły dwóch ostatnich dyktatorów. Ludzie w krajach uciskanych widzą w internecie różnice między swoim trybem życia, a trybem życia ludzi w krajach zamożnych i biorą sprawy w swoje ręce. Teraz przyszedł czas na 1% bogatych i wpływowych ludzi. Do internetu wycieka coraz więcej kompromitujących ich materiałów. Boją się tego i próbują odebrać nam nasze ostatnie narzędzie jakim jest internet, a od ACTA się zacznie.

odpowiedz

2
0
~Procesor 2012-02-07 (18:39) 2 lata 9 miesięcy 19 dni 5 godzin i 16 minut temu

Sprawa ACTA pokazały nam, że wybrano niewłaściwych, na zarządzanie prawie 40 milionowym narodem. Ta obecna ekipa nie rozumie świat XXI wieku. Może w XX wieku tacy musieli być, ale dzisiaj to tak, jakby dziadkowie (nie obrażając naszych dziadków) chcieli wnukom wytłumaczyć, na czym polega wirtualność.

odpowiedz

0
0
~Tjalem 2012-02-07 (15:22) 2 lata 9 miesięcy 19 dni 8 godzin i 33 minuty temu

Słońce Peru w tej sytuacji ,zawiesić już sobie może, tylko cały ten kram , na strych.

odpowiedz

2
0
~kola 2012-02-07 (14:50) 2 lata 9 miesięcy 19 dni 9 godzin i 5 minut temu

W d...e mamy jego zawieszenie sprawy ACTA Najpierw ma to odszczekać a potem będzie dyskusja społeczna

odpowiedz

4
0
~poldek 2012-02-06 (22:34) 2 lata 9 miesięcy 20 dni 1 godzinę i 21 minut temu

Tusk do Irlandi za murarza

odpowiedz

1
0
~poldek 2012-02-06 (22:30) 2 lata 9 miesięcy 20 dni 1 godzinę i 25 minut temu

wotum nieufnosci dla rzadu tuskowych sprzedajczykow

odpowiedz

2
0
~RDE 2012-02-06 (21:21) 2 lata 9 miesięcy 20 dni 2 godziny i 34 minuty temu

A KTO TO !!!

odpowiedz

12
0
~jak to jest 2012-02-03 (17:31) 2 lata 9 miesięcy 23 dni 6 godzin i 24 minuty temu

zalozylem facebooka pierwszy raz a tam taka opcja: osoby które moge znać , a tam moi znajomi (fakt ze sami powiazani ze swiatem kryminalnym)pytam jakim cudem ktos odrazy przykleił mi ich skoro nawet nikogo nie zapraszalem dopiero co sie zarejstrowalem .kontrolowani jestesmy na kazdym kroku acta juz dziala a facebook to policyjny portal

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
0
~Jacuś 2012-02-06 (20:55) 2 lata 9 miesięcy 20 dni 3 godziny i 1 minutę temu

Oto dalszy przykład uczciwości "inaczej" premiera i jego rządu:"Uważam rze" z 23-29 stycznia 2012r str.63 art. "Co dalej z darami serca? Tomasza Ozdowy"cytuję: dlaczego Platforma tak łatwo odpuściła lekarzom kary za żle wypisywane recepty?Odpowiedż jest prosta - w ustawie refundacyjnej ukryła inny iście szatński ustęp.Komu mogłoby przyjść do głowy,że jej twórcy,znający dobrze sytuację służby zdrowia,zakażą szpitalom przyjmowania darowizn? Nikomu.Jak na ten pomysł wpadła Ewa Kopacz? Zapewne podrzucił go byłej minister Jacek Rostowski,który w ten sposób chciał rozwiązać budżetowe problemy państwa.Bo proszę sobie policzyć.Ustawowa kara za nieprzestrzeganie zakazu darowizn wynosi 100-krotność wartości przekazanego sprzetu.Gdyby więc jakakolwiek orkiestra czy fundacja podarowała szpitalom pompy insulinowe za 20 mln zł,musiałaby zapłacić karę w wysokości 2 mld zł.Genialne!Niestety ktoś ustawę przeczytał i podniósł alarm.Teraz organizacje pożytku publicznego ze wszystkich stron obejrzą każdy dar przekazywany szpitalom,nawet jeśli ustawa zostanie ponownie poprawiona.Przecież taki genialny pomysł moźe powrócić.Ale najbardziej przykre w tym wszystkim jest to,że platformerski ustawodawca uznał,że nie ma już darów serca...Są już tylko dary wyrachowania." koniec cytatu.A teraz zagadka gdzie Tusk kazał schować ustawę o ACTA?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 9 godzin i 28 minut temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 9 godzin i 31 minut temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 10 godzin i 9 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 1 dzień 6 godzin i 6 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 1 dzień 6 godzin i 40 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 26309