Trwa ładowanie...

Sąd odpowiada na apel Millera. Chodzi o zmianę nazwy SLD

Zdaniem sądu postanowienie, na podstawie którego SLD zmienił swoją nazwę na Nową Lewicę, jest prawomocne od 30 listopada 2020 r. To odpowiedź na apel Leszka Millera, który wskazywał, że zgodnie z internetowym rejestrem partii decyzja wciąż jest nieprawomocna.

Leszek MillerLeszek MillerŹródło: East News, fot: Mateusz Grochocki/East News
d2m3swd
d2m3swd

Nowa Lewica powstała na drodze połączenia SLD I Wiosny. W ubiegłą środę lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty i przewodniczący Wiosny Robert Biedroń poinformowali, że Sąd Okręgowy w Warszawie doręczył postanowienie dotyczące Nowej Lewicy "ze stwierdzeniem prawomocności". Decyzja sądu pozwala na zwołanie kongresu, na którym dojdzie do wyboru nowych władz i przyjęcia programu.

Na wieść tę w znaczący sposób zareagował były premier Leszek Miller. Napisał w mediach społecznościowych, że "nigdzie nie przechodzi i nie życzy sobie być gdziekolwiek wcielany". Podkreślając, że tym razem "to nie on opuszcza SLD, a SLD opuszcza jego", Miller ogłosił odejście z ugrupowania, któremu niegdyś przewodził.

Sąd odpowiada na apel Leszka Millera. Chodzi o fuzję SLD i Wiosny

- Jeśli rzeczywiście sąd uprawomocni partię Nowa Lewica, to oznacza, że Włodzimierz Czarzasty i jego koledzy skutecznie zlikwidowali SLD i przechodzą do historii jako wielcy likwidatorzy" – mówił z kolei w wywiadzie w RMF FM. Wskazał również, że zgodnie z tym, co figuruje w internetowym rejestrze partii politycznych, postanowienie w sprawie nowej nazwy jest nieprawomocne.

d2m3swd

- Chciałem skorzystać z tej okazji i zaapelować do wysokiego Sądu Okręgowego w Warszawie, by zrobił z tym porządek. Nie może być tak, że jednego dnia koledzy ogłaszają tryumfalnie, że ich partia została uprawomocniona, a kilka dni potem dalej jest napisane, że (decyzja) jest nieprawomocna – oznajmił.

Nowa Lewica wpisana do ewidencji partii politycznych. Zmiana nazwy prawomocna

W środę jednak rzeczniczka ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Sylwia Urbańska poinformowała, że postanowienie jest prawomocne od 30 listopada ubiegłego roku. Sąd wpisu nowej nazwy ugrupowania w ewidencji partii politycznych dokonał 27 stycznia 2020 r.

Sprawa połączenia SLD i Wiosny sięga końca 2019 r., kiedy Konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdecydowała się na zmianę statutu. Zgodnie z zapowiedziami kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy odbędzie się na początku wakacji albo tuż po nich.

Nowe obostrzenia. Będzie zakaz przemieszczania się? Adam Niedzielski ucina spekulacje

Przeczytaj także:

d2m3swd

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2m3swd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m3swd
Więcej tematów