Trwa ładowanie...

Kogo będą powoływać na wojnę w Ukrainie? Zapadła przełomowa decyzja

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał projekt ustawy o zmianach w zasadach mobilizacji wojskowej - czytamy na stronie ukraińskiego parlamentu. Ostateczną wersję projektu ustawy mobilizacyjnej zatwierdziła 9 kwietnia parlamentarna Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Rewolucja w kwestii mobilizacji w Ukrainie. Zełenski podpisał ustawęRewolucja w kwestii mobilizacji w Ukrainie. Zełenski podpisał ustawęŹródło: East News, fot: WOJTEK RADWANSKI
d17pt8x
d17pt8x

Ustawa ta wejdzie w życie miesiąc po jej oficjalnym ogłoszeniu w dzienniku parlamentarnym. Jest to standardowa procedura, która pozwala na dostateczne zapoznanie się z jej treścią przez wszystkich zainteresowanych.

Nowe prawo wprowadza wiele istotnych zmian w obecnym systemie rekrutacji do wojska. Zmiany te obejmują rozszerzenie uprawnień władz do wydawania wezwań do wojska za pomocą systemu elektronicznego. Jest to znaczne ułatwienie i modernizacja w porównaniu do dotychczasowego systemu.

Głównym celem nowej ustawy jest poznanie zasobów kadrowych, jakimi dysponuje obecnie Ukraina.

Ustawa mobilizacyjna. Kluczowe zmiany w Ukrainie

Ustawa nie określa czasu, przez jaki zmobilizowani żołnierze muszą służyć podczas wojny. W trakcie głosowania nad ustawą w parlamencie deputowani poparli poprawkę, która wykluczyła z niej przepis o demobilizacji żołnierzy po 36 miesiącach służby w czasie wojny obronnej z Rosją.

d17pt8x

Z zapisów ustawy wynika, że obywatele mieszkający na stałe za granicą muszą zgłosić się do służby wojskowej w Ukrainie. Ponadto mogą być także powołani skazani na karę więzienia, z wyjątkiem tych, którzy dopuścili się przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy.

Kanał Telegramu Armia.TV podał, że nowa ustawa przewiduje również nowe regulacje dotyczące zwolnienia ze służby wojskowej, w tym po wzięciu do niewoli.

Pobór zostaje zniesiony i zastąpiony podstawowym szkoleniem wojskowym trwającym pięć miesięcy. To szkolenie będzie obejmowało osoby do 25. roku życia. Wszyscy obywatele, którzy są zarejestrowani do służby wojskowej, muszą zaktualizować swoje dane w systemie w ciągu 60 dni.

Osoba, która zostanie zmobilizowana i przejdzie szkolenie w ośrodku wojskowym, otrzyma status rekruta. Jeśli jednak w trakcie szkolenia okaże się, że osoba ta nie nadaje się do służby wojskowej i nie jest w stanie ukończyć szkolenia, może zostać zwolniona ze służby wojskowej.

d17pt8x

Źródło: PAP, WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17pt8x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d17pt8x
Więcej tematów