Trwa ładowanie...

Politycy PO donoszą na sędzię. "Podaje się za członka KRS"

- Składamy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jedną z członkiń KRS, sędzię Krystynę Morawę-Fryźlewicz - poinformowała zasiadająca w KRS Kamila Gasiuk-Pihowicz. - PiS-owskim nominatom w Krajowej Radzie Sądownictwa wydaje się, że KRS to fabryka do produkcji neo-sędziów - oświadczyła posłanka KO.

Politycy PO donoszą na sędzię. "Podaje się za członka KRS"Politycy PO donoszą na sędzię. "Podaje się za członka KRS"Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d4bg1ng
d4bg1ng

Gasiuk-Pihowicz wyjaśniła, że chodzi o czyny opisane w art. 227 i 231 Kodeksu karnego polegające na "publicznym podawaniu się przez sprawcę za członka Krajowej Rady Sądownictwa i uczestniczeniu w obradach tego organu od 1 lutego".

Jak tłumaczyła, sędzia Morawa-Fryźlewicz 30 października 2023 r. oświadczyła ministrowi sprawiedliwości, że z dniem 31 stycznia 2024 r. rezygnuje z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Nowym Targu, a następnie 10 stycznia zmieniła w tej sprawie zdanie.

- Działając bez podstawy prawnej, pani sędzia odwołała swoje oświadczenie, którego to cofnięcia nie uznał z oczywistych względów minister sprawiedliwości Adam Bodnar, bo uznać po prostu nie mógł - powiedziała Gasiuk-Pihowicz,

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d4bg1ng

Zobacz też: sygnał od Stanów? "Jesteście dla nas kluczem"

Jak pisała w lutym "Gazeta Wyborcza", sędzia Morawska-Fryźlewicz w październiku ukończyła 60 lat. W tym wieku miała prawo przejść w stan spoczynku na swój własny wniosek, co też uczyniła.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar stwierdził, że Morawa-Fryźlewicz, zasiadająca w KRS, 1 lutego przejdzie w stan spoczynku, co powinno wygasić jej mandat w Radzie. Jednak nieuznawana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała, że sędzia cały czas jest sędzią w stanie czynnym.

d4bg1ng

Geneza kryzysu w KRS

W skład KRS, na wniosek której prezydent powołuje sędziów, wchodzi 25 osób, w tym m.in. 15 członków wybranych spośród sędziów.

Do 2017 r. ich wyboru dokonywały środowiska sędziowskie. Uchwalona przez PiS w grudniu 2017 r. nowelizacja ustawy o KRS przeniosła kompetencję wyboru 15 sędziów-członków KRS na Sejm.

Zaproponowana przez nowe kierownictwo resortu sprawiedliwości nowela ma spowodować, że wyboru 15 sędziów-członków KRS mają dokonać wszyscy polscy sędziowie.

d4bg1ng

W założeniu autorów projektowanych przepisów, po tym wyborze "ustanie działalność" sędziów wybranych do KRS na podstawie przepisów z 2017 r. W ten sposób KRS ma stać się niezależna od władzy ustawodawczej.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP/"Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bg1ng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bg1ng
Więcej tematów