Trwa ładowanie...

Mikołajki 6 grudnia. Skąd wziął się zwyczaj ich obchodzenia?

Do przypadających 6 grudnia mikołajek 2022, pozostało zaledwie kilka dni. Na to święto z niecierpliwością czekają dzieci oraz dorośli - zgodnie z tradycją, odwiedzający domy święty Mikołaj przynosi ze sobą drobne upominki. Jak długa jest tradycja obchodzenia mikołajek? Zwyczaj początkowo kultywowano w katolicyzmie i prawosławiu.

Mikołajki. Dlaczego obchodzimy je 6 grudnia?Mikołajki. Dlaczego obchodzimy je 6 grudnia?Źródło: Pixabay
d1qch1n
d1qch1n

Zwyczaj obchodzony rokrocznie 6 grudnia, jest związany ze wspomnieniem św. Mikołaja z Mirybiskupa, który żył prawdopodobnie na przełomie III i IV wieku. Współcześnie, postać świętego przybrała komercyjny wydźwięk, będąc jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia.

Mikołajki - skąd zwyczaj dawania prezentów?

Zgodnie z legendą, prawdziwy święty Mikołaj pochodził z zamożnej rodziny z Patary - położonej w jednej z prowincji Azji Zachodniej (obecnie Turcja). Rodzice biskupa przekazali mu ogromną fortunę, którą on sam rozdał ubogim. Obraz św. Mikołaja - hojnego kapłana, który dbał o najuboższych, był przekazywany aż do średniowiecza. W późniejszych wiekach, do postaci biskupa przypasano zwyczaj przekazywania najmłodszym drobnych prezentów. Tradycja ta była kultywowana już w X wieku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Listy do świętego Mikołaja. Jedno dziecko ma wyjątkową prośbę

Wspomnienie św. Mikołaja. Do XIX wieku był to dzień wolny

Wspomnienie biskupa z Miry jest obecnie praktykowane w Kościele Katolickim oraz obrządku prawosławnym. 6 grudnia jest dla katolików tzw. wspomnieniem dobrowolnym - oznacza to, że nie jest to dzień świąteczny. Na ziemiach polskich kult świętego Mikołaja był tak popularny, że do XIX wieku jego wspomnienie było dniem wolnym od pracy.

Współcześnie, mikołajki stanowią głównie tradycję komercyjną. Postać świętego Mikołaja jest kojarzona przede wszystkim ze starszym panem, posiadającym długą, białą brodę oraz czerwony strój. Na takie postrzeganie św. Mikołaja miała wpływ amerykańska kultura. Z lat 30. XX wieku wywodzi się także mit, że postać obdarowująca dzieci prezentami, mieszka w Laponii.

d1qch1n

Zwyczaje mikołajkowe. Nie wszystkich odwiedza miły, starszy pan

Postać starszego pana ubranego w czerwony kombinezon jest obecnie znana na całym świecie. Nie we wszystkich krajach odpowiada ona jednak za przynoszone dzieciom prezenty. We Włoszech oraz Hiszpanii tradycyjne mikołajki nie są obchodzone. Alternatywą dla tego święta jest 6 stycznia. W tym dniu do dzieci znad Morza Śródziemnego odwiedza Befana - staruszka, która latając na miotle, wrzuca przez komin prezenty. Na Półwyspie Iberyjskim podarunki przynoszą zaś trzej królowie.

Zupełnie inną tradycję kultywuje się na wschodzie Europy. Dzieci otrzymują prezenty w Nowy Rok od Dziadka Mroza. Ten jest podobny do postaci świętego Mikołaja - nosi jednak futrzaną czapkę oraz błękitny bądź srebrny kożuch.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qch1n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qch1n
Więcej tematów