Strona główna serwisu
Trzech mężczyzn skazanych za gwałt i zabójstwo młodej kobiety

Trzech mężczyzn skazanych za gwałt i zabójstwo młodej kobiety

• 25 lat, 15 lat i 12 lat więzienia dla zabójców 27-latki w Sokółce
• Kobieta została zgwałcona i zabita 7 lat temu
• Zatrzymani dopiero po 5 latach od zbrodni
25 lat, 15 lat i 12 lat więzienia - takie wyroki zapadły we wtorek przed Sądem Okręgowym w Białymstoku, w procesie trzech młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 27-letniej kobiety w Sokółce w woj. podlaskim. To mieszkańcy Sokółki i okolic - Artur K., Mariusz P. i Piotr N. Gdy doszło do tej makabrycznej zbrodni byli nastolatkami. Wyrok nie jest prawomocny.

W trwającym 1,5 godziny ustnym uzasadnieniu wyroku sąd ocenił, że idąc do mieszkania 27-letniej kobiety (była znajomą jednego z nich) oskarżeni nie mieli gotowego planu działania, jeszcze wtedy nie było planu by "kogokolwiek zgwałcić czy zabić". - Plan wykrystalizował się w mieszkaniu - mówił sędzia Sławomir Cilulko.

Sąd przyjął jednak, że wszyscy trzej odpowiadają zarówno za gwałt i zabójstwo, choć samo zadawanie ciosów nożem w szyję, które to ciosy okazały się śmiertelne, przypisał jednemu z nich. To ten z oskarżonych został skazany na 25 lat więzienia - z racji wieku karą nie mogło być dożywocie, o 25 lat więzienia wnioskowała też prokuratura.


Przy karze 15 lat więzienia dla kolejnego z oskarżonych sąd dodatkowo zastosował zaostrzenie polegające na tym, że o warunkowe przedterminowe zwolnienie może się ubiegać po 12 latach.

Trzeci z oskarżonych ma spędzić w więzieniu 12 lat. To dzięki jego wyjaśnieniom udało się ustalić dane dwóch pozostałych. Sąd przyjął jednak, że nie powiedział on wszystkiego, co wiedział o zbrodni (chodziło o umniejszenie swojej roli), dlatego nie można było zastosować wobec niego nadzwyczajnego złagodzenia kary - o co wnioskował obrońca.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura jest z kar zadowolona i raczej nie zakłada apelacji. Obrońcy dwóch pierwszych skazanych już zapowiedzieli zaskarżenie wyroku, adwokat trzeciego zaznaczył, że decyzja zależy od jego klienta.


Do zbrodni doszło siedem lat temu. Jednak zatrzymania podejrzanych miały miejsce dopiero po pięciu latach, po ponownej analizie sprawy (już umorzonej z powodu niewykrycia sprawców) przez tzw. policyjne archiwum X.

Wcześniej efektu nie przyniosły m.in. przesłuchania stu kilkudziesięciu świadków i pokazywanie w telewizji rekonstrukcji zdarzeń. Wiele informacji - zwłaszcza po publikacjach o zbrodni w mediach - okazywało się mylnych i sprowadzało śledczych na błędne tropy.

25 ciosów nożem

Mariusz, Piotr i Artur chodzili do jednej klasy liceum profilowanego. Rankiem 21 stycznia 2009 roku postanowili, że pójdą na wagary. Kupili alkohol, a potem wypili go w parku. Wtedy Piotr N. opowiedział kolegom o dziewczynie, którą niedawno poznał. Postanowili do niej pójść.

Gdy poszła do kuchni, jeden z nich zaczął ją dusić. Po chwili zaczęli to też robić pozostali mężczyźni. Następnie Mariusz P., Artur K. i Piotr N. bili dziewczynę po całym ciele, kopali ją w głowę i podtrzymywali jej ręce i nogi. Strasząc i raniąc ją nożem i widelcem doprowadzili do obcowania płciowego - do stosunku doszło z Mariuszem P., pozostałym się to nie udało z powodu oporu stawianego przez kobietę. Później oprawcy zadali jej co najmniej 25 ciosów nożem w okolice szyi i tułowia.


Oprawców nie obchodziła konająca Agnieszka. Splądrowali mieszkanie w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. Ich łupem padł pierścionek ofiary i jej laptop. Zabrali też szklanki i sztućce, żeby nie zostawić swoich odcisków.

Znaleziona w kałuży krwi

Agnieszka była bardzo ufna wobec ludzi, nie podejrzewała nikogo o złe intencje, nigdy też nie zamykała drzwi do mieszkania. Gdy jej babcia wróciła do mieszkania po kilku krokach znalazła wnuczkę w kałuży krwi.

Pierwszym podejrzanym był narzeczony dziewczyny, 32-letni Adam. Funkcjonariusze zainteresowali się nim, gdyż był bardzo zazdrosny o Agnieszkę, ale szybko wypuścili go z aresztu. Analizując sprawę policja założyła, że sprawcami są ludzie młodzi, prawdopodobnie mieszkańcy Sokółki albo okolic, być może pracujący na budowie.

Mimo iż do zbrodni doszło w biały dzień, sąsiedzi utrzymywali, że niczego nie widzieli ani nie słyszeli.
PAP/nasygnale.pl

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (382)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
1758
~Piotr 2016-01-05 (10:44) 13 godzin i 31 minut temu

Moze tak przestac pisac, ze np. mlodzi, czy pod wplywem alkoholu ,czy pod wplywem czegokolwiek, jakichkolwiek czynnikow lagodzacych, tlumiacych . Jesli napisac: Trzech osobnikow plci meskiej brutalnie zgwalcilo , zamordowalo i okradlo kobiete. Czyn bestia, nie? I kara dozywocia na mysli dla wszystkich trzech, czy moze nawet kara smierci?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1022
~stan 2016-01-05 (10:58) 13 godzin i 17 minut temu

za mało, zbrodniarze... za mała kara....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
723
~W.K. 2016-01-05 (11:03) 13 godzin i 12 minut temu

Zdjęcie kobiety opublikowane ale wizerunki sprawców ukryte. To dopiero uczciwe dziennikarstwo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
397
~s 2016-01-05 (10:58) 13 godzin i 17 minut temu

powinny być 3 dożywocia

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
323
~Axaz 2016-01-05 (11:04) 13 godzin i 11 minut temu

Dlaczego nie podać pełnych nazwisk tych zwyrodnialców. Moim zdaniem takie coś należy karać dożywotnią ciężką pracą. 18 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
304
~obywatel 2016-01-05 (11:00) 13 godzin i 15 minut temu

Cały nasz wymiar sprawiedliwości: 12 lat bez komentarza, 15 lat śmiech, 25 zdecydowanie za mało. Ludzie pozbawieniu uczuć wyższych dostając takie wyroki śmieją się wszystkim w twarz, czas wojny coraz bliżej, będzie oko za oko, ząb za ząb, a później może znów przywrócą karę śmierci.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
270
~qwa 2016-01-05 (11:01) 13 godzin i 14 minut temu

Musiał tam być bardzo niezawistny sąd, wyroki niższe niż za kradzież!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
246
~Aga 2016-01-05 (11:02) 13 godzin i 13 minut temu

jestem za karą śmierci-mam nadzieję,że taki wyrok wróci

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
242
~gfd 2016-01-05 (10:56) 13 godzin i 19 minut temu

A sąsiedzi oczywiście nic nie widzieli, nie słyszeli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
216
~RaLph 2016-01-05 (11:07) 13 godzin i 8 minut temu

DOŻYWOTNIA PRACA W KAMIENIOŁOMACH!! i utrzymanie w więzieniu przez rodzinę sprawcy. Dlaczego takie śmiecie maja z pieniędzy podatników mieć wikt i opierunek!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
206
~zenon 2016-01-05 (11:02) 13 godzin i 13 minut temu

Tak ludzie nie postępują. Dlaczego chroni ich ludzkie prawo? Mam nadzieję, że Ministerstwo Sprawiedliwości już pracuje nad umową z Rosją w sprawie syberyjskich łagrów dla bandytów z Polski. Bezpłatne to nie będzie, ale po pierwsze kara będzie adekwatna do czynu, po drugie nikt z nich już do Polski nie wróci, a po trzecie i tak polscy podatnicy poniosą mniejsze koszty niżby utrzymywali bandytów w polskim więzieniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
191
~koi 2016-01-05 (11:07) 13 godzin i 8 minut temu

smiechu warty wyrok, albo sedzia był pod wpływem alkoholu wydając wyrok albo są to synalki vipów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! " za kradzież batona 1,5 roku za morderstwo 12 lat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! "

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
160
~wywiadowca 2016-01-05 (11:03) 13 godzin i 12 minut temu

A wsiowemu chamstwu się do d..y nie dobiorą ? Za ukrywanie informacji

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
147
EQador 2016-01-05 (11:07) 13 godzin i 8 minut temu

Te bestie miały bezstresowe wychowanie.Mam nadzieję,że w więzieniu będą poddani innemu wychowaniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
132
kkkondzio3 2016-01-05 (11:09) 13 godzin i 6 minut temu

ku..wa mac co to za wyroki dla takich zwyrodnialców? przecież to jakieś wielkie nie porozumienie 25 lat to powinien dostac ten ostatni co dostal 12 a dwóch nastepnych z miejsca dozywocie!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
120
~burek 2016-01-05 (11:15) 13 godzin temu

...jaja uciąć i ch...ja też....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
80
~jurysta 2016-01-05 (11:05) 13 godzin i 10 minut temu

Rok nie wyrok, dwa lata jak dla brata.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
81
~NC NBV 2016-01-05 (10:58) 13 godzin i 17 minut temu

BARDZO FAJNIE-POLICJA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
61
~tomasz z Mogilna 2016-01-05 (11:12) 13 godzin i 3 minuty temu

Skandal...kobiety zdjęcie pokazali s ich nie!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
39
~Grzegorz2246 2016-01-05 (11:08) 13 godzin i 7 minut temu

Brak słów , za morderstwo może być tylko jedna kara a nazwiska bandytów powinny być podane do publicznej wiadomości .

odpowiedz