więcej

Ruszył proces wobec "Die Welt" o "polski obóz koncentracyjny".

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2012-09-13 (13:05) 2 lata 2 miesiące 15 dni 13 godzin i 1 minutę temu
drukuj


Dawny obóz zagłady KL Auschwitz-Birkenau
Dawny obóz zagłady KL Auschwitz-Birkenau opinie
Ruszył precedensowy proces cywilny wytoczony przez obywatela Polski wydawcy dziennika "Die Welt" za określenie "polski obóz koncentracyjny". Pozwani wnoszą o oddalenie pozwu. Warszawski sąd zdecydował o przesłuchaniu naczelnego gazety przez sąd w Berlinie.

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie nie doszło do żadnych czynności procesowych. Adwokaci obu stron przedstawiali swe stanowiska, często ze sobą polemizując. Sprawę odroczono do 19 lutego 2013 r.

Mieszkaniec Świnoujścia Zbigniew Osewski pozwał za naruszenie swych dóbr osobistych niemiecką spółkę Axel Springer AG, wydawcę "Die Welt". Chodzi o opublikowanie przez gazetę w 2008 r. zwrotu "polnische Konzentrationslager Majdanek" (zaraz po tym "Die Welt" opublikował przeprosiny). Powód żąda przeprosin za naruszenie dóbr osobistych, jakimi są tożsamość i godność narodowa oraz prawo do poszanowania prawdy historycznej i wpłaty przez pozwanego 500 tys. zł na cel społeczny.

Osewski mówił w sądzie dziennikarzom, że poczuł się dotknięty osobiście, bo jeden jego dziadek zmarł w obozie pracy w Iławie, drugi był więziony w dwóch obozach koncentracyjnych w Niemczech. Wysłał do wydawcy list z żądaniem przeprosin, ale pozostał on bez odpowiedzi. Zdaniem Osewskiego przeprosiny "Die Welt" nie były szczere, gdyż potem na łamach "Die Welt" znów użyto słów o "polskim obozie zagłady".

Polscy pełnomocnicy pozwanej niemieckiej spółki wnieśli o oddalenie pozwu. Mecenasi Witold Góralski i Karolina Góralska kwestionują, aby istniały dobra osobiste takie jak tożsamość narodowa czy prawo do poszanowania prawdy o historii narodu polskiego i godność narodowa i by podlegały ochronie na podstawie kodeksu cywilnego. Pełnomocnik Osewskiego mec. Lech Obara replikuje, że katalog dóbr osobistych z kodeksu cywilnego jest katalogiem otwartym.

Ponadto pełnomocnicy pozwanej spółki uważają, że zwrot "polski obóz koncentracyjny" nie odnosi się konkretnie i bezpośrednio do Osewskiego, więc nie można uznać, aby wypowiedź ta ingerowała w jakiekolwiek jego dobra osobiste. Podkreślają, że "Die Welt" zaraz po reakcjach na artykuł szybko opublikował obszerne przeprosiny, w których podkreślił, że były to niemieckie obozy utworzone w okupowanej Polsce.

Strona powodowa chce, żeby sąd powołał biegłego historyka prof. Bogdana Musiała z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, by ustalił, czy zwrot użyty przez "Die Welt" był "przejawem niemieckiej polityki historycznej czy też była to wypowiedź przypadkowa". Pozwani są temu przeciwni. - Przedmiotem tego procesu nie jest niemiecka polityka historyczna - argumentowała przed sądem mec. Góralska. Z kolei mec. Góralski uznał za "daleko idące nadużycie" sugestie adwokatów powoda, by zwrot użyty przez "Die Welt" był przejawem takiej polityki.

- Jej podmiotem mogą być też niemieckie media - replikował drugi pełnomocnik powoda mec. Szymon Topa. Uznał za niewiarygodne twierdzenia pozwanych, "by była to tylko pomyłka". - Być może była to forma prowokacji, by sprawdzić, czy społeczeństwo polskie jest wrażliwe na takie zwroty - dodał. Mec. Góralski podkreślał, że przeprosiny "Die Welt" były bardzo obszerne i głębokie. - Ale z ich treści nie wynika, kogo się przeprasza, bo nie powoda - dowodził mec. Topa. Podkreślił, że przeprosiny nie uchylają bezprawności naruszenia dóbr powoda.

Pozwani wnieśli o przesłuchanie naczelnego "Die Welt" Thomasa Schmida w drodze pomocy prawnej przez sąd w Berlinie. Pełnomocnicy Osewskiego byli przeciwni temu, by miało do tego dojść w stolicy Niemiec; wnieśli, by zrobił to bezpośrednio sąd prowadzący proces. Sąd zdecydował o przesłuchaniu tego świadka w Berlinie - strony mają przygotować pytania do niego. Osewski zapowiedział, że będzie chciał pojechać na to przesłuchanie.

Już wcześniej Osewski chciał pozwać za ten zwrot "Die Welt". Początkowo Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew, bo uznał, że sądy polskie nie są właściwe do rozstrzygania takiego sporu prawnego wobec niemieckiej spółki prawa handlowego.

Wskutek zażalenia powoda, w 2010 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał jednak, że wydawca "Die Welt" może być pozwany przed sąd w Polsce za zwrot "polski obóz koncentracyjny". SA ocenił, że skoro artykuł "Die Welt" został rozpowszechniony w Polsce (zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej) i w Polsce obywatel polski doznał krzywdy wynikającej z naruszenia jego sfery psychicznej związanej z godnością narodową i tożsamością narodową, to sąd polski może rozstrzygać jego żądanie naprawienia doznanej krzywdy.

(pp)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 137 99.28%
nie 1 0.72%

Przeczytaj też

Wydawca "Die Welt" zapłaci 500 tys. zł? Rusza proces ws. "polskiego obozu koncentracyjnego"

dodane 2012-09-12 (10:15) 2 lata 2 miesiące 16 dni 15 godzin i 51 minut temu

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (134)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~radzik 2013-10-11 (07:01) 1 rok 1 miesiąc 17 dni 19 godzin i 5 minut temu

brawo panie Osewski. Dał pan dobry przykład. Poważnie myśle o tym, aby zrobic tak samo następnym razem, gdy szkopskie media opublikują kłamliwe tresci

odpowiedz

0
1
~Jurgen 2012-09-30 (11:26) 2 lata 1 miesiąc 29 dni 14 godzin i 40 minut temu

Nie robmy z tego wielkiego halo,Polacy.Nasze obozy-wasze obozy! Teraz jestesmy sojusznikami w nATO i my z Deutschland wybaczylismy wam nawet banditen z AK ktorzy strzelali zza wegla do naszych zolnierzy.

odpowiedz

5
1
~janus 2012-09-22 (13:12) 2 lata 2 miesiące 6 dni 12 godzin i 54 minuty temu

Dziekuje panie Osewski ,ze pan chcial podniesc sprzeciw w sprawie klamstwa niemieckiego,mnie tez to obraza jak i pana ,jeszcze raz dziekuje panu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~Wyborca 2012-09-22 (09:41) 2 lata 2 miesiące 6 dni 16 godzin i 25 minut temu

Nawet w takiej politycznej kwestii jak obraza narodowa nasze sady działają na szkodę narodu!Już dawno pisałem ,że sędziowie oraz prokuratorzy za błędne decyzje powinni płacić odszkodowania z własnej grubej kieszeni.Poza wypłatą odszkodowań powinni stawać przed Trybunałem Stanu itd . Przestaną brać łapówki oraz zaczną pracować uczciwie.

odpowiedz

4
0
~luk 2012-09-21 (13:40) 2 lata 2 miesiące 7 dni 12 godzin i 26 minut temu

Dziwne, że polski sąd pierwotnie staje w obronie pozwanego, ewidentnie winnego obraźliwego sformułowania i dopiero sąd apelacyjny wymusza poprawną reakcję.

odpowiedz

5
0
~stary Polak 2012-09-21 (12:10) 2 lata 2 miesiące 7 dni 13 godzin i 56 minut temu

a sędzia skontaktował się już z kancelarią premiera by uzyskać wytyczne?

odpowiedz

2
0
~RED 2012-09-21 (10:50) 2 lata 2 miesiące 7 dni 15 godzin i 16 minut temu

Jaki "polski obóz koncentracyjny" przecież oficjalnie nazwany jest wszędzie obóz zagłady KL Auschwitz-Birkenau i taka jest prawda. I nikt tego nie zmieni.

odpowiedz

10
58
~pytacz 2012-09-13 (14:20) 2 lata 2 miesiące 15 dni 11 godzin i 46 minut temu

Czy przypadkiem ten obóz nie jest obecnie własnością Polski???

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

1
6
~Rain Man 2012-09-13 (14:37) 2 lata 2 miesiące 15 dni 11 godzin i 29 minut temu

I wszystko cacy było by gdyby nie ten obraźliwy język komentarzy. Z jednej strony czujecie się obrażeni o jakiś zwrot z durnej prasy, chociaż nikt tego artykułu nie czytał, a z drugiej strony publikujecie swoje chamskie odzywki też w oficjalnym medium jakim jest internet. Tylko nie odpowiadajcie że jak ktoś nie chce to niech nie czyta, bo Die Welt też nikt nie musi czytać. Historia to taka dziwna dziedzina nauki... Każdy naród ma tam swoje traaumy ma i ciemne strony. A kurde komuś tu tylko czosnkiem pachnie, mało oryginalne.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
2
~anty 2012-09-13 (15:55) 2 lata 2 miesiące 15 dni 10 godzin i 11 minut temu

Andrzej Brzozowski, redaktor naczelny nowego biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej Pamięć.pl, zażądał, by w artykułach publikowanych w piśmie używano wyłącznie formy „radziecki” – ujawniła w ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita”. Słowo „sowiecki” zaś miało być, według niego, zabronione jako wulgarne i podsycające nienawiść polsko-rosyjską. To z pozoru błahe wydarzenie pokazuje, że w Polsce nikt nie prowadzi świadomej polityki historycznej i propagandowej. Jesteśmy bierną ofiarą agresywnej niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej propagandy, z których każda ma określony cel do zrealizowania. Niemcy chcą się „podzielić” odpowiedzialnością za zbrodnie drugiej wojny światowej, Rosjanie chcą zrelatywizować własne zbrodnie, pokazując je jako rewanż za podobne dokonania Polaków, Żydzi zaś starają się zmusić Polskę do zaakceptowania „dziedziczenia rasowego”, czyli wypłaty „odszkodowań” za mienie ofiar holokaustu przejęte przez skarb państwa (z uwagi na brak żyjących krewnych, którzy mogliby dziedziczyć

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~jedrek5 2012-09-21 (10:14) 2 lata 2 miesiące 7 dni 15 godzin i 52 minuty temu

PYTANIE MOJE JEST TAKIE GDZIE JEST POLSKIE Państwo -Rząd Minister Spraw Zagranicznych i jego żona Czyzby ważniejsze były relacje Dodka z Angelą.Sprawa dziadka ale nie z Wermachtu ale ze zbrodniczej organizacji SS bo w takim mundurze jest na zdjęciu.Zgłosił sie na ochotnika tak to było w 1939 pod Kielcami

odpowiedz

1
0
~jude 2012-09-21 (08:29) 2 lata 2 miesiące 7 dni 17 godzin i 37 minut temu

to moze strona bedzie rzad polski i zazada np.500 000 euro.panie tusk co pan nato ?

odpowiedz

4
0
~MarioTy 2012-09-21 (08:24) 2 lata 2 miesiące 7 dni 17 godzin i 42 minuty temu

Wspaniali patrioci Witold Góralski i Karolina Góralska kwestionują tożsamość narodową - brawo. Ciekawe co jeszcze są zdolni zrobić dla pieniędzy?

odpowiedz

20
0
~iwonta 2012-09-13 (19:21) 2 lata 2 miesiące 15 dni 6 godzin i 45 minut temu

Cieszę się, że w naszej Polsce są ludzie którzy walczą o naszą godność. Tylko szkoda, że tylko jeden człowiek spośród całej Polski postawił im się i nie da sobie w kasze dmuchać. Jestem pełna podziwu dla tego Pana.

odpowiedz

2
12
~olus1952 2012-09-13 (14:26) 2 lata 2 miesiące 15 dni 11 godzin i 40 minut temu

Polski sąd nie jest właściwy, bo obowiązuje zasada terytorialności. Nic dziwnego, że adwokaci gazety, którą stać na najlepszych adwokatów, "polemizowali". W związku z naruszeniem zasady terytorialności wyrok nigdy nie zostanie w Niemczech uznany ani wykonany, bo jedynym sądem właściwym jest sąd niemiecki.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

15
0
~CB 2012-09-13 (14:50) 2 lata 2 miesiące 15 dni 11 godzin i 16 minut temu

A kto pozwie Obamę?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
70
~eugenio 2012-09-13 (14:16) 2 lata 2 miesiące 15 dni 11 godzin i 50 minut temu

Ależ to były "polskie obozy", bo służyli tam Ślązacy... o Kinderlager, Polenlager po sam Auschwitz... W tym sensie Niemcy mają rację :-O

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

4
8
~Oldi 2012-09-13 (14:48) 2 lata 2 miesiące 15 dni 11 godzin i 18 minut temu

A polscy żołnierze internowani w 1941-42 na wyspie Bute umierali w obozie polskim czy angielskim ?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
33
~max 2012-09-13 (14:50) 2 lata 2 miesiące 15 dni 11 godzin i 16 minut temu

w 1939 roku wojsko polskie nie podpisalo kapitulacji generalnej, wladze cywilne tez wiec nie bylo okupacji panstwa (wladza III Rzeszy jako okupanta) i obozy znajdowaly sie na terenie II RP - gdyby Rzad II RP podpisal akt kapitulacji to sprawa byla by jasna.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
6
~pablo 2012-09-13 (15:15) 2 lata 2 miesiące 15 dni 10 godzin i 51 minut temu

Ale od was hipokryzja wieje na tysiac kilometrów ! smiejecie sie z arabow ze sie wzburzyli a robicie prawie to samo ..wiec jak jest ? albo woz albo przewoz.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Policja zbada sprawę znęcania się w domu dziecka w Lidzbarku Welskim
dodane 2014-11-28 (20:10) 5 godzin i 56 minut temu

materiał wideo

Uwolniony ksiądz Mateusz Dziedzic wraca do kraju
dodane 2014-11-28 (20:29) 5 godzin i 37 minut temu

Rosja ogłasza sukces. "Rakieta osiągnęła cel"
dodane 2014-11-28 (18:50) 7 godzin i 16 minut temu

Aerofłot bez zgody na loty do Charkowa i Dniepropietrowska
dodane 2014-11-28 (19:25) 6 godzin i 41 minut temu

Apel Franciszka: to budzi szczególny niepokój
dodane 2014-11-28 (18:35) 7 godzin i 31 minut temu

Ukraina chce zrezygnować ze statusu "państwa niezależnego"
dodane 2014-11-28 (18:23) 7 godzin i 43 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 661