Strona główna serwisu
Oficer ABW, który romansował z białoruską agentką skazany za szpiegostwo

Oficer ABW, który romansował z białoruską agentką skazany za szpiegostwo

Oficer kontrwywiadu został skazany za szpiegostwo. Sąd uznał, że ujawniał tajemnice białoruskiej agentce, z którą miał romans - informuje "Rzeczpospolita".
Robert R. był doświadczonym funkcjonariuszem kontrwywiadu białostockiej delegatury ABW. Miał nie tylko dostęp do informacji organizacyjnych i analitycznych, ale dysponował również danymi osób rozpracowywanych oraz informatorów specsłużb, miał wiedzę o dokumentach legalizacyjnych oficerów operacyjnych i dostęp do billingów osób rozpracowywanych przez kontrwywiad - w tym Białorusinów, którymi delegatura białostocka ABW interesuje się w sposób szczególny.

Agentka Olga

Został zatrzymany przez swoich kolegów z ABW w lutym 2008 r. i aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. „Oskarżony utrzymywał kontakty z Olgą Solomenik, obywatelką Białorusi podejrzewaną przez ABW o działanie na rzecz białoruskiego wywiadu. W tej sprawie wyłączono materiały dotyczące O. Solomenik, podejrzewanej o prowadzenie działalności szpiegowskiej na szkodę RP, za którą Prokuratura wydała list gończy" - ujawnił w raporcie z działalności ABW za 2009 r. jej ówczesny szef Krzysztof Bondaryk.


W poniedziałek zapadł wyrok w sprawie Roberta R. Rozprawa była niejawna, ale z fragmentu uzasadnienia, które jest w posiadaniu „Rz", wynika, że „Sąd Okręgowy w Białymstoku III Wydział Karny w sprawie oskarżonego Roberta R., uznał go za winnego tego, że w bliżej nieustalonym czasie, w okresie od dnia 23 maja 2003 r. do dnia 6 lutego 2008 r., w Białymstoku i Warszawie oraz innych nieustalonych miejscach na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami, działając na rzecz obcego wywiadu, udzielił temu wywiadowi wiadomości, których przekazanie mogło wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej".

Robert R. - jak to ujął sąd - nawiązał „pozasłużbowe, utajnione kontakty z obywatelką Republiki Białoruś". Nieoficjalnie wiadomo, że miał z nią romans.

Wydał ściśle tajne dane


R. miał wiedzieć, że Olga Solomenik znajduje się w kręgu zainteresowania białoruskiego wywiadu KDB (Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego) i może być jego współpracownikiem. „Mimo pisemnego polecenia zakazu kontaktów utrzymywał z wymienioną kontakty telefoniczne, osobiste i za pośrednictwem łącznika w osobie ustalonego mężczyzny" - ustalił sąd. Robert R. miał ujawnić swej kochance wiadomości o klauzuli tajne i ściśle tajne, w tym swoje dane, sposoby działania ABW wobec osób ubiegających się o uzyskanie karty stałego pobytu w Polsce oraz ostrzegł ją o tym, że interesuje się nią ABW.

Sąd skazał go za to na sześć lat pozbawienia wolności. - To my sami wykryliśmy u nas tzw. kreta. To pokazuje właściwy system kontroli wewnętrznej - przekonuje rzecznik ABW płk Maciej Karczyński. - Dla takich osób odpowiednim miejscem jest więzienie, a nie służba dla ojczyzny.

List gończy za Solomenik nie dał rezultatu - kobieta wyjechała na Białoruś. Wcześniej Solomenik wraz z przyjaciółką prowadziły w Białymstoku firmę Mistral. - Roberta poznałam w siedzibie ABW w Białymstoku. Zaproszono mnie tam w związku z faktem ubiegania się o kartę stałego pobytu w Polsce. To Robert ze mną wtedy rozmawiał. Zaczęliśmy się spotykać - opowiadała w zeszłym roku w rozmowie z miesięcznikiem „Reporter".

Przekonywała: - Aresztowali niewinnego człowieka, bo Robert żadnych informacji mi nie przekazywał. ABW wie, że w mojej rodzinie na Białorusi są prawie sami wojskowi: brat, mój były mąż. Szpiegiem w Polsce z tego powodu zostaje się chyba automatycznie.

Szpiegostwo czy urzędnicze przestępstwo


Wyrok wobec Roberta R. nie jest prawomocny, stronom przysługuje apelacja. Sąd Okręgowy w Białymstoku już raz rozpatrywał tę sprawę. W czerwcu 2013 roku nie dopatrzył się w jego działaniach szpiegostwa.

Uznał je za urzędnicze przestępstwo przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków - i skazał na karę dwóch lat i dwóch miesięcy pozbawienia wolności. Po apelacji prokuratora oraz obrońców oskarżonego Sąd Apelacyjny w Białymstoku w czerwcu 2014 roku uchylił to orzeczenie i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania - stąd poniedziałkowy wyrok.

Andrzej Stankiewicz

Zobacz także: Polski oficer szpiegował na rzecz Rosji? ABW weszła do MON

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (29)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
46
~JI876 2015-10-09 (08:19) 2 godziny i 51 minut temu

Pokażcie agentkę w pończoszkach!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
41
~FAN 2015-10-09 (08:14) 2 godziny i 56 minut temu

ZA TAKIE COS W NORMALNYM KRAJU STRYCZEK. ALE COZ ZA BATONIK DLOZEJ BY SIEDZIAL.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
24
~tw.oskarek z bębenka 2015-10-09 (08:13) 2 godziny i 57 minut temu

a ja robie wszystko co mi makrela POwie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~Romek 2015-10-09 (10:57) 13 minut temu

Na Białorusi to muszą mieć ubaw z naszego wywiadu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~x-x 2015-10-09 (11:18) 23 godzin i 52 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~??? 2015-10-09 (09:48) 1 godzinę i 22 minut temu

rewelacji ni ma, ciekawe ile jest agentow wsrod ukraincow mieszkajacych w Polsce ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
8
~Julia15 2015-10-09 (09:30) 1 godzinę i 40 minut temu

Polska naszpikowana jest agentami, po wojnie masowo nadawano obywatelstwa ruskim, wszędzie mają wtyczki, nawet w rządzie, a żydzi co...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~Nieistniejący 2015-10-09 (12:23) 22 godzin i 47 minut temu

W normalnym kraju każdego zidentyfikowanego "kreta", umieszcza się w jego naturalnym środowisku czyli pod ziemią. Sposób utylizacji dowolny w bogatszych służbach triumfuje hydroliza ale my pewnie ciągle jesteśmy na etapie palenia w piecu tak jak nas nauczyli rosjanie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~? 2015-10-09 (13:30) 21 godzin i 40 minut temu

to jest dyskryminacja ze względu na "orientację wywiadowczą"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~drOn 2015-10-09 (14:27) 20 godzin i 43 minut temu

Stare przysłowie pszczół mówi : tam gdzie mieszkasz i pracujesz nic ku#asem nie zwojujesz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~fusz 2015-10-09 (13:02) 22 godzin i 8 minut temu

Brawo wykrycia kreta jak już się informacji naprzekazywał. Gratulacje także w jego selekcji i monitorowaniu podczas służby. Osoba odpowiedzialna za ewaluację tego "agenta" powinna wylecieć razem z nim. Kiedy w PL doczekamy się poważnych służb z prawdziwego zdarzenia a nie bandy byłych funkcjonariuszy POlicji w pogoni za wyższą emeryturką ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
slazak1992 2015-10-09 (12:07) 23 godzin i 3 minuty temu

I to jest własnie sprawiedliwość po polsku. Spotykał się z białorusinką podejrzewaną o szpiegostwo, wiec zamknęli go za zdradę stanu. Bez żadnych dowodów. Nie wiadomo czy przekazywał jakieś informacje, a jeśli tak, to jakie informacje. To jest tylko przykłąd jak działają sądy karne w Polsce. Takich spraw są tysiące, gdzie prokurator nie przyniósł dowodów, ale sąd przyznaje mu rację. Gdzie domniemanie niewinności?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Raś 2015-10-09 (11:47) 23 godzin i 23 minut temu

..to już w III RP ...NIE WOLNO KOCHAĆ KOBIETY ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
5
~Max 2015-10-09 (09:33) 1 godzinę i 37 minut temu

Oj tam oj tam .....zaraz szpiegowstwo,a co takiego ten biedny kraj ma do ukrycia????? puknął sobie chlop i tyle,co niby miał jej zdradzic????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~gosposia 2015-10-09 (17:55) 17 godzin i 15 minut temu

Według mnie krety są pożyteczne, bo pozwalają odetkać zatkane kanały, którymi płynie kupa informacji. Bardziej istotne jest, żeby nie doszło do przecieku, bo wtedy jest zbyt dużo sprzątania.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Wien 2015-10-09 (13:46) 21 godzin i 24 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~szamuchy 2015-10-10 (19:22) 15 godzin i 48 minut temu

Głubcy posadzili człowieka który mógłbny przynieść dużo korzyści z tej znajomości a tak dobrze wypracowany kontakt został zniszczony.A może celowo został zniszczony to i w polskich służbach dalej siedzi kret .Pamiętamy jak zostali zdradzeni przez polski urząd opozycjoniści Białoruscy. Podejżana sprawa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~CBŚP skorumpowane 2015-10-09 (10:45) 25 minut temu

U nas każde służby są umoczone tym bardziej te " specjalne "

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
0
~W 2015-10-20 (08:35) 2 godziny i 35 minut temu

Białorusinka prowadzi w Polsce firmę i nie ma ona nic wspólnego z obcym wywiadem? Ktoś w to uwierzy?

odpowiedz