Strona główna serwisu
Naukowcy: rękopis Koranu może pochodzić sprzed czasów Mahometa

Naukowcy: rękopis Koranu może pochodzić sprzed czasów Mahometa

Brytyjscy naukowcy sądzą, że przechowywany w bibliotece uniwersyteckiej w Birmingham rękopis Koranu pochodzi z czasów proroka Mahometa, a być może nawet sprzed jego urodzenia. Takie wyniki badań, gdyby okazały się prawdą, podważyłyby muzułmańską tradycję koraniczną.
Podczas naukowych analiz dokument poddano badaniom metodą izotopu węgla C14 i w lipcu określono wstępnie jego wiek na połowę siódmego wieku, a więc niedługo po śmierci proroka w 632 roku. Również archaiczne pismo arabskie wskazywało na wczesną datę powstania. Ale dalsze próby datowania pergaminu przesunęły jego wiek na koniec szóstego - początek siódmego stulecia, a więc za życia, a nawet przed urodzeniem Mahometa.

Być może jest to tylko wiek pergaminu, bo nie zbadano jeszcze osobno tuszu. Ale część naukowców sugeruje już, że albo daty życia Mahometa są błędne, albo że prorok i jego wyznawcy korzystali z wcześniejszej księgi, poddając ją potem redakcji.

Wszystko to podważa muzułmańską tradycję koraniczną, a zwłaszcza fundamentalizm Saudów, talibów, al-Kaidy i Państwa Islamskiego, oparty na wersji Koranu spisanej już po śmierci proroka oraz na komentarzach pochodzących dopiero z dziewiątego wieku.


Muzułmańscy teologowie z brytyjskich uczelni uważają jednak, że rękopis z Birmingham potwierdza tylko autentyczność definitywnego przekazu koranicznego.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (317)
Nie zgadzam się z opinią
85
Zgadzam się z opinią
719
~Bachus. 2015-08-31 (20:44) 16 godzin i 7 minut temu

Najpierw dowody że Jezus miał brata i żonę. Teraz że Koran jest napisany przed Mahometem. Tylko o Torze nic się nie udowadnia :)))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 34

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
256
~aleks 2015-08-31 (21:51) 15 godzin temu

przeciez to zlepek judaizmu, chrzescijanstwa i wierzen poganskich plemion koczowniczych....od dziecka religijne pranie mozgu, i blokowanie innych nauk np.histori, zreszta nie bez powodu teraz niszcza zabydki starozytnosci.......

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
148
~adam1970 2015-08-31 (22:05) 14 godzin i 46 minut temu

koran poprostu zostal zle przetlumaczony .w pierwotnej wersji byly to wspomnienia upitego pasterza ,ktory wspominal swoje erotyczne przygody z kozami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1