Strona główna serwisu
Czy to pozwoli poznać prawdę o katastrofie smoleńskiej?
Czy to pozwoli poznać prawdę o katastrofie smoleńskiej?

Czy to pozwoli poznać prawdę o katastrofie smoleńskiej?

Mnożą się raporty o przyczynach tragedii smoleńskiej. Efekty dociekań komisji ministra Jerzego Millera (59 l.), które mamy poznać jeszcze w tym tygodniu, będą dopiero wstępem przed wysypem kolejnych ustaleń. Powody katastrofy są pod lupą prokuratorów, "białą księgę" ogłosił Antoni Macierewicz (63 l.) z PiS, własny raport szykuje NIK. A teraz okazuje się, że swoje do powiedzenia będzie miało też wojsko.
Zobacz galerię
– To właśnie w wojskowym protokole mogą się znaleźć nazwiska osób odpowiedzialnych za katastrofę – zdradza "Faktowi" płk Edmund Klich (65 l.), były polski akredytowany przy MAK.

Sprawa ujawnienia nazwisk wysokich urzędników państwowych i przedstawicieli armii, którzy mogą ponosić winę za przebieg i przygotowanie lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego († 61 l.) do Smoleńska, od dawna wywołuje spekulacje. Wszystko wskazuje, że ustalenia zawarte w raporcie komisji Jerzego Millera będą bezimienne. Do wskazanych w dokumencie uchybień nie zostaną przypisane nazwiska tych, którzy za nie odpowiadają.

– Jest szum, że w raporcie Millera nie będzie nazwisk. Nie ma w tym jednak żadnej złej woli. Takie są zasady postępowania – wyjaśnia Edmund Klich. Według byłego akredytowanego przy MAK, komisja szefa MSWiA nie może bezpośrednio wskazywać odpowiedzialnych za katastrofę ponieważ działa wedle tzw. konwencji chicagowskiej, a ta nie przewiduje ujawniania nazwisk osób odpowiedzialnych za katastrofę.

Nie znaczy to jednak, że tych nazwisk nigdy nie poznamy. Bo, jak twierdzi Edmund Klich, eksperci komisji Millera pracują jednocześnie nad dwoma raportami. –
Jeden raport będzie cywilny, a drugi wojskowy, z załącznikami Edmund Klich
Jeden raport będzie cywilny, a drugi wojskowy, z załącznikami – ujawnia w rozmowie z "Faktem" Edmund Klich.

I właśnie w tym drugim mają znaleźć się nazwiska. – Tak było w przypadku katastrofy CASY – przypomina pułkownik. Wojskowy dokument będzie poufny, ale szef MON Bogdan Klich (51 l.) może go ujawnić. – Nie wiem tylko, czy ten protokół będzie opublikowany w tym tygodniu, czy może później – zastrzega Edmund Klich.

Wiadomo natomiast, że jesienią swój własny raport przedstawi Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy wezmą w nim pod lupę MON, Sztab Generalny, Dowództwo Sił Powietrznych, 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Cywilnego oraz kancelarie premiera i prezydenta.

Czy wysyp raportów pozwoli poznać wreszcie prawdę o katastrofie? Oby, bo niektóre rodziny ofiar coraz mniej w to wierzą. – Obawiam się, że poznamy tylko pół prawdy – mówi Jerzy Mamontowicz (75 l.), brat Bożeny Mamontowicz-Łojek (†73 l.), szefowej Polskiej Fundacji Katyńskiej i założycielki Federacji Rodzin Katyńskich.

Polecamy w wydaniu internetowym fakt.pl:
Porzucony górnik poderżnął żonie gardło!
Fakt

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (160)
Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
120
~SONDAŻ 2011-07-26 (09:05) 22 godzin i 43 minut temu

SONDAŻ WYBORCZY-głosujcie: plusik na PiS, głos na PO to minusik. START!!! bez manipulacji

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 16

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
58
~Polak 2011-07-26 (08:42) 23 godzin i 6 minut temu

TUSEK - przed TRYBUNAŁ STANU !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
51
~Polak-slowianin 2011-07-26 (08:39) 23 godzin i 9 minut temu

Panie plk.E.Klich.Doskonale pan wie co pan narobil w sprawie zamachu w Smolensku.Do pana sumienia;BOG!,HONOR!,OJCZYZNA!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
49
~m 2011-07-26 (08:27) 23 godzin i 21 minut temu

sopot-molo-POmoc w rozdzieleniu wizyt-10.04.2010-POmoc w zacieraniu..my wiemy!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
54
~deko 2011-07-26 (09:34) 22 godzin i 14 minut temu

i Rzad Tuska jest odpowiedzialny za katastrofe i winien juz dawnobyc zdymisjonowany i stanac przed sadem narodu i TS, To skandal o zasiegu miedzynarodowym i hanba polskiego wymiaru sprawiedliwosci .a Tuskowi wciaz brak honoru....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
42
~buc 2011-07-26 (09:08) 22 godzin i 40 minut temu

nie rozmawiajmy o bzdurach. Każdy na swoim stanowisku pracy ma zakres obowiązków i odpowiedzialności, to jest integralna część umowy o pracę. Na podstawie tych dokumentów można precyzyjnie określić kto za co odpowiada. Miller wskazuje odpowiedzialne resorty, ci z kolei muszą przedstawić osoby, a tymi osobami powinna zająć się prokuratura, następnie sąd i w końcu służba więzienna, szkoda, że nie ma funkcji kata. Ale jak Tusk nie chce ukarać kolesi, to stąd mamy to mataczenie i granie na czas, ale to nic nie da, przyjdzie Ziobro i szybko ustali.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
41
~Rejtan 2011-07-26 (09:52) 21 godzin i 56 minut temu

Już niedługo minie 1,5 roku od tragedii smoleńskiej.Zauważmy,ze NIKT nie poniósł żadnej konsekwencji, nawet politycznej.NIKT nie został zawieszony w czynnościach!.Ba!Szef BOR otrzymał za Smoleńsk gwiazdkę generalską!. Jeśli nawet trudno udowodnić,ze to był ZAMACH, to trudno ukryć totalny bałagan,niekompetencje,zaniedbania,lekceważenie obowiązków , brak odpowiedzialności .... . Rozumiem,ze w tym kierunku zmierza śledztwo.Ukryć zamachowców za bałaganem i rozmyć winę na dziesiątki , czy setki osób !.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
40
~MOA 2011-07-26 (09:23) 22 godzin i 25 minut temu

Dlaczego rzad chce jak najszybciej zakończyć sprawę zamachu w Smoleńsku ciekawe kto za tym stoi żeby ukrecić temu łeb a sprawa aferzystki Blidy jak długo trwała bo koleżanka Kalisza strzeliła sobie sama w łeb a ile pieniędzy podatników poszło na tą nic nie wartą komisje przecież 4 lata ją prowadzili wstyd dl takiego RZĄDU

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
36
~ryszard 2011-07-26 (09:25) 22 godzin i 23 minut temu

dlaczego Pan Tusk nigdy nie latał z Prezydentem L. Kaczyńskim? Może to jednak nie był wypadek

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
29
~Polecma 2011-07-26 (10:03) 21 godzin i 45 minut temu

Sorry, że nie na temat ale jestem w szoku! Czytajcie!!!"Michał Tusk, syn premiera Donalda Tuska, gościł przez kilka dni w Chinach nie tylko za publiczne pieniądze z PKP, ale też na koszt firmy budującej do niedawna w Polsce autostradę A-2. Tymczasem firma brata prezesa PKP, który zabrał Tuska do Chin, wykonuje prace energetyczne i telekomunikacyjne na tej samej autostradzie. W grudniu 2010 r. media ujawniły skandal związany z wyjazdem do Chin Michała Tuska. Syn premiera Donalda Tuska został zabrany wraz z oficjalną delegacją na Światowy Kongres Kolei Dużych Prędkości. Za przelot zapłaciła spółka PKP S.A. Na miejscu pobyt Tuska juniora opłacili chińscy organizatorzy imprezy. Z informacji, do których dotarła "Gazeta Polska" wynika, że współorganizatorem i sponsorem kongresu była firma China Railway Group Limited, do której należy firma COVEC, budująca do niedawna w Polsce autostradę A-2 oraz Bank of China udzielający COVEC-owi gwarancji bankowych przy przetargu na budowę autostrady."

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
26
~Ob.RP 2011-07-26 (10:03) 21 godzin i 45 minut temu

Jeżeli można postawić przed Trybunałem stanu za "ogólny klimat", który doprowadził Blidę do samobójstwa, to za podobny "ogólny klimat" który doprowadził do katastrofy smoleńskiej, można postawić przed Trybunałem Tuska.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
23
~boleslaw784 2011-07-26 (09:03) 22 godzin i 45 minut temu

Edmund Klich, to ten pan, ktory zrobił wszystko, zeby zaprzepascic polskie sledztwo w sprawie niewyjasnionej tragedii w Smolensku? Jemu juz dziekujemy. Waszym psim obowiazkiem jest ujawnic przyczyny tej tragedii, a nie zaslaniac sie utajnianiem - zabawne, w Polsce utajniac moga Ci, ktorych sprawa dotyczy. Nie dorosliscie do rzadzenia krajem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
24
~Stefan Karwoski 2011-07-26 (07:47) 1 minutę temu

To może i jak taki raport bym napisał? "Rząd fachowców - najlepsi z najlepszych" STOP DURNIOM przy wyborach !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
24
~zdumiony. 2011-07-26 (10:37) 21 godzin i 11 minut temu

Jak to możliwe,że w średniej wielkości kraju europejskim, o tysiącletniej kulturze chrześcijańskiej w zagadkowych okolicznościach ginie głowa państwa,całe dowództwo wojska polskiego,prezes NBP,szef IPN,Rzecznik Praw Obywatelskich i wielu ,wielu znamienitych obywateli i NIKT, podkreślam NIKT dotychczas nie poniósł odpowiedzialności !. Nawet tej politycznej ,o karnej nie wspominając !. To gdzie MY żyjemy? W republice bananowej?. W bantustanie?. W kondominium?. Rodacy ,czy wy nie widzicie,ze rządzi nami mafia? ! ! ! .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
16
~xas 2011-07-26 (09:44) 22 godzin i 4 minuty temu

polskie trole i pustaki rozpaczają z tragedii w Norwegii, trole gotowe świeczki palić i łzy ronić. Ale zabicie Polaków przez własne dywersyjne lub nieudaczne służby państwowe uważają za normalkę i jak zdegenerowani bolszewicy opluwają tych co żądają od rządu odpowiedzialności.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
15
~emigrant06 2011-07-26 (09:17) 22 godzin i 31 minut temu

A po co taka konspiracja? To winni beda ukrywani, chociaz bedzie sie mozna domyslac o kogo chodzi?! Znow pograzyc spoleczenstwo "w domyslach" a nuz uda sie niektorym dotrwac do wyborow i jakos tam przepelznac?! Kretactwa ciag dalszy -wykonawca jak zwykle PO!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
15
~timantit 2011-07-26 (10:21) 21 godzin i 27 minut temu

TUSK i KLICH powinni zostać postawieni przed Trybunał Stanu. Za brak nadzoru cywilnego nad wojskiem, za obcinanie funduszy na trening lotniczy pilotów, za posyłanie na wojnę w Afganistanie, Bałkanach pilotów niedouczonych którzy narażają swoich kolegów na wypadki lotnicze. Bo jak nazwać posłanie z misją bojową na Bałkany pilota śmigłowca z nalotem 150 godzin - przypadek opisany w mediach! Trybunał i tyle. Panowie - zabawa w wojenkę kosztuje a was na to nie stać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
16
~Polecam 2011-07-26 (10:02) 21 godzin i 46 minut temu

Sorry, że nie na temat ale jestem w szoku! Czytajcie!!!"Michał Tusk, syn premiera Donalda Tuska, gościł przez kilka dni w Chinach nie tylko za publiczne pieniądze z PKP, ale też na koszt firmy budującej do niedawna w Polsce autostradę A-2. Tymczasem firma brata prezesa PKP, który zabrał Tuska do Chin, wykonuje prace energetyczne i telekomunikacyjne na tej samej autostradzie. W grudniu 2010 r. media ujawniły skandal związany z wyjazdem do Chin Michała Tuska. Syn premiera Donalda Tuska został zabrany wraz z oficjalną delegacją na Światowy Kongres Kolei Dużych Prędkości. Za przelot zapłaciła spółka PKP S.A. Na miejscu pobyt Tuska juniora opłacili chińscy organizatorzy imprezy. Z informacji, do których dotarła "Gazeta Polska" wynika, że współorganizatorem i sponsorem kongresu była firma China Railway Group Limited, do której należy firma COVEC, budująca do niedawna w Polsce autostradę A-2 oraz Bank of China udzielający COVEC-owi gwarancji bankowych przy przetargu na budowę autostrady."

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
12
~sdf 2011-07-26 (08:53) 22 godzin i 55 minut temu

GDZIE SĄ USTALENIA KOMISJI BHP, PRZECIEŻ CI LUDZIE BYLI W PRACY?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
~KOLA 2011-07-26 (10:21) 21 godzin i 27 minut temu

Jeden dał nura na Kaukaz wraz z kilkoma przyd..asami a reszta dalej kręci i mataczy ,Polska to dziwny kraj przestepcy i sprawcy sami sie sądzą sami prowadzą śledztwa, tego nikt na swiecie jeszcze przed nimi nie wymyślił a UB-ckie media teraz celowo maglują sprawę z Norwegi by zamydlić naszą tragedię,Norwegowie w 2010r tylko raz zrobili wzmiankę w mediach i zakończyli sprawę ?PO-SLD to krętacze ile oni ludzi zmarnowali i ukatrupili to tylko tow.Stalin ich przebija.

odpowiedz