Strona główna serwisu
Stosunek Polaków do innych narodów. Sondaż CBOS

Stosunek Polaków do innych narodów. Sondaż CBOS

Do narodów najmniej lubianych przez Polaków należą: Romowie oraz Rumuni - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Najbardziej lubiani są natomiast: Czesi, Słowacy, Anglicy, Włosi oraz Hiszpanie.
Już po raz trzeci z rzędu na czele listy najbardziej lubianych narodów znajdują się Czesi, do których sympatię deklaruje 51 proc. badanych. Na drugim miejscu lokują się Słowacy, do których pozytywny stosunek wyraża 48 proc. ankietowanych. Do najbardziej lubianych przez Polaków nacji można ponadto zaliczyć Anglików (47 proc. deklaracji sympatii), Włochów (46 proc.) i Hiszpanów (45 proc.).

Co najmniej dwie piąte badanych żywi przyjazne uczucia wobec Szwajcarów, Irlandczyków (po 44 proc.), Norwegów, Amerykanów (po 43 proc.), Węgrów, Szwedów, Holendrów (po 42 proc.) oraz Francuzów (41 proc.) i Austriaków (40 proc.). W tej grupie narodów stosunkowo najwięcej kontrowersji budzą Amerykanie, do których niechęć (21 proc.) deklarowana jest częściej niż do pozostałych.

Blisko dwie piąte badanych darzy sympatią Japończyków (39 proc.), Belgów, Finów, Niemców (po 38 proc.), Duńczyków i Chorwatów (po 37 proc.). Wśród wymienionych narodów Niemcy wyróżniają się tym, że częściej niż pozostałe spotykają się z niechętnym nastawieniem Polaków (28 proc.).


Jak zauważa CBOS, przewagę nastawień negatywnych odnotowujemy wobec Chińczyków, Wietnamczyków (po 32 proc. deklaracji niechęci), Palestyńczyków (33 proc.), Żydów (34 proc.), Turków (35 proc.), Rosjan (39 proc.). Do najmniej lubianych nacji, które zdecydowanie częściej budzą niechęć niż sympatię, należą Rumuni (41 proc. negatywnych nastawień) oraz Romowie (52 proc.).

Kogo i dlaczego lubią Polacy?

CBOS podkreśla, że stosunek Polaków do poszczególnych narodów zależy od wielu czynników. Generalnie Polacy deklarują sympatię do tych narodów, które stanowią dla nich pozytywną grupę odniesienia – wyznaczają poziom ich dążeń i aspiracji, reprezentują świat, do którego chcą przynależeć i w coraz większym stopniu przynależą. Ich przyjazne uczucia wzbudzają zatem przede wszystkim narody tych krajów, których poziom rozwoju społeczno¬ ekonomicznego jest wyższy niż Polski.


Na tę ogólną prawidłowość - zaznacza CBOS - nakładają się inne czynniki, takie jak: bliskość kulturowa, zaszłości historyczne, bieżące wydarzenia społeczno-polityczne, osobiste doświadczenia związane np. z wyjazdami turystycznymi i zarobkowymi za granicę.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (70)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~Amerykanie? 2013-02-07 (00:30) 18 godzin i 23 minut temu

Naród amerykański czy coś takiego jest ? Przecież to są europejczycy szukający swojego amerykańskiego snu oraz niewolnicy przywożeni z afryki na plantacje bawełny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~andy 2013-02-05 (16:37) 2 godziny i 16 minut temu

Nie zadni tam Romowie tylko zwykli cyganie. - a cygana powiesili, wycyganić coś, cygańska dola,,cygański tabor a nie romcki-e.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
8
~zize 2013-02-02 (12:54) 5 godzin i 59 minut temu

Mam takie pytanie dlaczego usa nie chcą wydać Polakom wiz na pobyt w ich kraju/zaznaczam,że ja nie mam zamiaru tam wogóle jechać /-tam krzyczą ciągle o tej demokracji i co.Polska ma od usa brać co i w imię czego.Polacy są bardzo mądrzy czy tego się obawiają.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1