Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Gdańsk jako pierwsze miasto w kraju zatrudni miejskiego myśliwego. To efekt wizyt dzikich zwierząt

Gdańsk jako pierwsze miasto w kraju zatrudni miejskiego myśliwego. To efekt wizyt dzikich zwierząt

• Gdańsk zatrudni miejskiego myśliwego
• Dzikie zwierzęta coraz częściej zapuszczają się w głąb Gdańska
• Urzędnicy: "To walka z wiatrakami"
- To skutek próśb mieszkańców, którzy w przypadku napotkania dzikiego zwierzęcia nie wiedzą, do kogo dzwonić: na policję, straż miejską czy straż pożarną. A problem lisów i dzików coraz bardziej się nasila. Myśliwy będzie działał na terenie całego Gdańska, ale najwięcej pracy zapewne będzie miał na terenie Wrzeszcza czy Niedźwiednika - mówi Emilia Lodzińska, radna PO z Gdańska.

Co będzie należeć do kompetencji nowego urzędnika? Przyjmowanie zgłoszeń o zwierzętach, nadzór nad odłowniami oraz wyznaczanie miejsc, gdzie mają się pojawić. Zatrzymane zwierzęta będą wywożone poza miasta. W skrajnych wypadkach urzędnik będzie usypiał lub eliminował niebezpieczne zwierzę. Posiada bowiem pozwolenie na broń. Dodatkowo będzie współpracował z Nadleśnictwem i lekarzami weterynarii. Myśliwy pełnić będzie swoją służbę w dzień oraz w nocy w zależności od potrzeb.

- Cały czas odławiamy dziki, pokazujące się w mieście. W Gdańsku funkcjonuje siedem kół łowieckich i tyleż odłowni. Definitywne rozwiązanie sprawy jest prawie niemożliwe. Każda locha ma od 6 do 10 młodych, które obecnie znajdują się w okresie ochronnym. Dlatego nie można ich odstrzelić. Dodatkowo nie wszędzie można się dostać i zabezpieczyć teren - mówił w maju Wirtualnej Polsce Tadeusz Bukontt, dyrektor Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Ostatni raz o dzikach w Gdańsku zrobiło się głośno jesienią tego roku. W połowie września rozryły pół hektara parku Reagana. Najprawdopodobniej poszukiwały robaków, cebulek kwiatowych i resztek pożywienia pozostawionych w parku przez piknikujących tam mieszkańców Gdańska. Część mieszkańców miasta dodatkowo pozostawia pożywienie dla dzików, które najwidoczniej im odpowiada. Jak postępować, gdy podczas spaceru trafimy na dzikie zwierzę?

- Zalecenia postępowania wobec dzików to kilka prostych zasad. Nie powinno się ich drażnić. Należy zabezpieczać śmietniki i nie dokarmiać. Jeżeli zaś staniemy oko w oko ze zwierzęciem to niewskazane jest agresywne zachowanie. Krzyk raczej zdenerwuje zwierzę niż odstraszy - wyjaśnia Wirtualnej Polsce Danuta Wołk-Karaczewska, rzecznik prasowy gdyńskiej straży miejskiej.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.


Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (23)
Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
30
~Dzikun 2015-12-30 (09:50) 8 godzin i 47 minut temu

Swoja drogą - odłowić, zbadać mięso i dawać do darmowych jadłodajni. Biednych nie brakuje - mogą dostać dobre mięsko na obiad.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
29
~Pan Podatnik 2015-12-29 (19:03) 23 godzin i 34 minut temu

Do przeganiania dzików zatrudnić śmierdzieli wojskowych ze sztabów ! I tak cały dzień nic nie robią tylko wódkę piją !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
11
~Gdaszczanin 2016-01-02 (21:09) 21 godzin i 28 minut temu

Widać działa sitwa w Gdańsku - POmocni koledzy znaleźli ciepłą posadkę dla Krula Bula...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~Wacek 2016-01-03 (11:17) 7 godzin i 20 minut temu

Należy najpierw poddawać leczeniu niepełnosprawnych umysłowo ludzi którzy dokarmiają dziki. Potrafią wyrzucać przez okna wszystkie odpady z żarcia a potem takie dziki non stop podchodzą pod bloki i przez to są odławiane. Kilkoro psychicznie chorych ludzi spowoduje że w Gdańskich lasach niedługo w ogóle nie będzie zwierząt typu sarny,dziki i lisy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
15
~mira 2015-12-30 (19:29) 23 godzin i 8 minut temu

Skończy się na zabijaniu zwierząt i tyle. Mało tym oficjalnym zabójcom lasów? Teraz nie tylko dziki, ale każdy kot i pies, który oddali się od opiekuna na 2 metry będzie zabijany.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
19
~Dzik 2015-12-30 (07:28) 11 godzin i 9 minut temu

Należy znieść okresy ochronne dla dzików na terenach miast i koniec, a ewentualnych protestujących ekologów do odłowni i do lasu razem z dzikami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
9
~Dzikun 2015-12-30 (09:49) 8 godzin i 48 minut temu

Ja bym mu zrobił rewir w okolicach UM. Tam jest dużo dzikiej zwierzyny. Widze ja codziennie ok 7.30 - 8.00 jak ida stadem. I później jak wracają tą samą ścieżka ok. 16.00. Jest kogo odławiać i wywozić do lasu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~tabletka z krzyżykiem 2016-01-04 (10:56) 7 godzin i 41 minut temu

Urzędasy sprzedają deweloperom pod zabudowę nawet tereny, które powinny być chronione !!! To nie zwierzęta wchodzą do miasta, to my, NIESTETY, zabieramy im przestrzeń do życia !!!!!!!! Nikt nie dba o mądre ograniczenia i zabezpieczenia dla dobra zwierząt !!! Nikt ich nie chroni, giną przez ludzką bezmyślnośc i okrucieństwo !!!! A ten "myśliwy" to co będzie? -zabijał bezkarnie przerażone i zagubione zwierzeta ????? Hańba i wstyd dla miasta!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~jeffrey 2016-01-04 (09:38) 8 godzin i 59 minut temu

Idealnie by było przeznaczyć nowe budynki UG na ZOO dla tych zwierząt. Przydałyby się bardziej niż teraz jako fabryka tysięcy bezrobotnych specjalistów inaczej co roku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~basta 2016-01-03 (20:32) 22 godzin i 5 minut temu

Ponoć mają do tego zatrudnić Niesioła. W walce z dziką zwierzyną jest niezwykle skuteczny. Wystarczy, że otworzy buzie i zacznie pluć jadem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Kujawiak 2016-01-03 (09:38) 8 godzin i 59 minut temu

No, cóż. Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~mieszkanka 2015-12-30 (15:49) 2 godziny i 48 minut temu

Na Strzyży dziki podchodza pod furtki i bramy domów..... Cóż, las blisko.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
6
~rick160 2015-12-30 (15:14) 3 godziny i 23 minut temu

dlaczego nie dają odstrzałów myśliwym z innych kół ja sam bym skorzystał. mieszkam w oliwie i znam temat , po 10 dzików do odstrzału i nie będzie problemu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
6
~Xxx 2015-12-30 (13:09) 5 godzin i 28 minut temu

To nie zwierzęta odstrzelic tylko ludzi którzy weszli na ich tereny .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
5
~Kazik 2015-12-30 (00:54) 17 godzin i 43 minut temu

zrobić co weekend ognisko z dzika na osiedlu, kilka skrzynek piwa i ludzie to polubią i polubią się a dziki? zjeść je jak chleb powszedni

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~gryf 2016-01-24 (22:18) 20 godzin i 19 minut temu

W Szczecinie od lat jest taki mysliwy, zwie sie Łowczy miejski. Zajmuje sie lapaniem lub usuwaniem dzikich zwierzat z terenu miasta. Ale oczywiscie Gdansk pierwszy w kraju, taa jak zwykle mysla ze sa jedyni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~księżniczka z lodu 2016-01-04 (11:23) 7 godzin i 14 minut temu

HAŃBA I WSTYD dla Gdańska !!!!!! ludzie zabierają systematycznie przestrzeń do życia zwierzętom, ładując się na ich tereny, a jedyny "pomysł" to zabijanie ?????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~radek46 2016-01-03 (23:29) 19 godzin i 8 minut temu

Ostatnio widziałem 5 sztuk dzików w Gdańsku na ul.Powstańców warszawskich w dzień okolice cmentarza Francuskiego.

odpowiedz