więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1084626solidarnych Solidarni z Ukrainą

Szokujące zdjęcia z Cmentarza Orląt. Polscy dyplomaci protestują.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2012-09-24 (18:30) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 23 godziny i 5 minut temu
drukuj


Cmentarz Obrońców Lwowa popularnie zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich
Cmentarz Obrońców Lwowa popularnie zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich opinie
Po interwencji polskich dyplomatów we Lwowie zamknięto wystawę fotografii wykonanych m.in. na tle grobów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Na zdjęciach występowały modelki w przypominających habity sukienkach i ubrany jedynie w bokserki młody mężczyzna.

Wystawa była prezentowana w lwowskim Muzeum Idei. Decyzję o usunięciu kontrowersyjnych zdjęć podjęła szefowa programów kulturalnych tej instytucji Iryna Magdysz w następstwie protestów publiczności i dyplomatów.

"Z uwagi na charakter i symbolikę miejsca służby konsularne we Lwowie zwróciły się do władz muzeum z uwagą o niestosowności tego rodzaju wystawy. Władze muzeum ze zrozumieniem odniosły się do stanowiska placówki i wystawa została zdjęta" - poinformował polski konsulat generalny we Lwowie na swojej stronie internetowej.

- Te fotografie były częścią większej wystawy. Zostały usunięte, gdyż raziły uczucia mieszkańców miasta i naszych partnerów - powiedziała Magdysz.

Magdysz oświadczyła, że Muzeum Idei nie było organizatorem tej wystawy, lecz jedynie użyczyło na jej potrzeby swego lokalu. Zapewniła też, że podobną decyzję podjęłaby także w sytuacji "gdyby sesja została wykonana na cmentarzu żołnierzy radzieckich".

- W naszej kulturze cmentarze są miejscem kultu zmarłych, więc informacja o dość odważnych zdjęciach na Cmentarzu Orląt wywołała moje zainteresowanie. Sądzę, że autorzy fotografii nie byli do końca świadomi, na jakim cmentarzu to robią i w jakim kontekście miejsce to postrzegane jest we Lwowie i w Polsce - powiedział konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd.

Jeden z autorów zdjęć, Ihor Liaszenko, tłumaczy ze swej strony, że zamysłem twórców sesji zdjęciowej nie było obrażanie niczyich uczuć. - To była akcja artystyczna, do której wybraliśmy ładne lokalizacje, związane z symboliką chrześcijańską. Proszę zauważyć, że na zdjęciach nie ma obiektów z napisami, które wskazywałyby, że jest to Cmentarz Orląt. Hałas wokół takiej sprawy mógł powstać tylko we Lwowie. W Kijowie, czy w innych miastach Ukrainy nikt nie zwróciłby na to uwagi - powiedział Liaszenko.

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa, znanym jako Cmentarz Orląt, spoczywają Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt. Po II wojnie światowej, z przyzwolenia ówczesnych władz sowieckich, cmentarz został zdewastowany. Prace porządkowe na nekropolii strona polska rozpoczęła w 1989 r. Cmentarz Orląt został otwarty w 2005 r.

Z Kijowa Jarosław Junko

(bart)

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 87 61.27%
nie 55 38.73%

Przeczytaj też

Zmarł Eugeniusz Cydzik - inicjator odbudowy Cmentarza Orląt

dodane 2012-09-18 (17:50) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 23 godziny i 45 minut temu

W innych serwisach


Opinie (201)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~jerzy 2013-05-02 (15:48) 11 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 47 minut temu

pięknie jak to się oburzamy za takie quasi profanowanie niedawno na cmentarzu żydowskim w Błoniu koło Warszawy ktoś zniszczył macewy i co cisza nie ma winnych nikomu to nie przeszkadza to jest niestety nasza moalność w stylu Kalego

odpowiedz

2
13
~aga 2012-09-24 (23:47) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 17 godzin i 48 minut temu

piekne komentarze Panow Polakow za ktorych wstyd mi na obczyznie taka holota przyjezdza, a Ukraincy sa w porzadku, wiecej zlego zrobili nam Niemcy i Rosjanie wiec skonczcie te nienawisc maluczcy ludzie

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
6
~long 2012-09-24 (21:18) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 20 godzin i 17 minut temu

a myslalem ze bedzie to sesja z kobietami. eh

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
8
~Enmerkar 2012-09-24 (20:08) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 21 godzin i 27 minut temu

Myślę, że reakcja jest przesadzona. Autorom przecież nie chodziło o profanowanie pamięci poległych - cmentarz stanowił tylko scenerię o wymowie pasującej do ich wizji (jak by jej nie oceniać). Sesji zdjęciowych, w tym dużo, dużo "odważniejszych" na tle cmentarzy czy obiektów sakralnych były już tysiące. Chociaż rzeczywiście facet w bokserkach to widok obleśny - może to zadecydowało.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

36
5
~What 2012-09-24 (20:11) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 21 godzin i 24 minuty temu

A parę dni temu, nasza TV pokazała jak prezydenci obu krajów ściskali się w pocałunku. Szkoda, że kamera nie pokazała zbliżenia. Może ktoś wie, czy jest gdzieś na Ukrainie wystawa przedstawiająca rąbanie siekierami i piłowanie żywcem Polaków przez UPA -owców w 1942 r. na Wołyniu?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
6
~andrea 2012-09-25 (00:01) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 17 godzin i 34 minuty temu

a moj maz jest z Ukrainy i jest fajowym czlowiekiem i gadajcie sobie ludzie co chcecie :)))

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
5
~dem 2012-09-24 (22:59) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 18 godzin i 36 minut temu

Czego się dziwicie, to prosta nacja z chłopstwa się wywodząca i nie mają wyczucia. Takie prostactwo, bywam tam co dwa lata i wiem co piszę.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
1
~ipn 2012-09-25 (03:14) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 14 godzin i 21 minut temu

bronic ich za wszelka cene .Tak jak pussy riot

odpowiedz

9
12
~inna wersja 2012-09-24 (22:03) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 19 godzin i 32 minuty temu

A może Orlęta podziwiają te piękne laski z nieba i cieszą się, że przyszły nad ich groby. Może bardziej zadowoleni są z nich, niż nadętych polityków, którzy jak obłudnicy " na pokaz " składają na ich grobach wieńce.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
1
~gazik 2012-09-25 (01:57) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 15 godzin i 38 minut temu

to nie zdjecia nalezy usunac z wystawy,ale ukraincow z naszego prastarego,pieknego,polskiego miasta!!

odpowiedz

5
0
~art 2012-09-25 (01:56) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 15 godzin i 39 minut temu

Proponuję, żeby zrobili sesje w meczecie lub z podobizna allacha :)))))

odpowiedz

4
0
~Hanka 2012-09-25 (01:08) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 16 godzin i 27 minut temu

nasza diva Steczkowska córka b. księdza też na grobie ojca "sesję zdjęciową" miała, a na pogrzebie nie była, bo "ważniejsze sprawy miała"

odpowiedz

6
3
~dm 2012-09-24 (23:04) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 18 godzin i 31 minut temu

Ha ha ha ! Polska protestuje i Litwini zdejmują wystawę. Trzeba być skończonym kretynem, żeby uznać takie działanie polskich władz za skuteczne. Przecież Litwiny po cwaniacku testują na ile moga sobie pozwolić i cały czas prowokują. Nie widzę żadnych powodó, żeby nie zacząć uprawiać podobną politykę w Polsce wobec mniejszości litweskiej. A obciąć im dotacje, odstawić od wszelkiej kasy z budżetu Państwa, zacząć prowokacyjnie publikacje historyczne na drażliwe tematy Polsko-Litweskie, wykorzystać wszelkie możliwości prawne aby utrudnić przekraczanie granicy przez Litwinów (mimo że oba kraje są w UE), zapowiedzieć jasno i dobitnie w Parlamencie Europejskim, że dopóki Litwa stosuje swoją politykę wobec mniejszości polskiej i Polski jako kraju, dopóty Polska będzie wszelkimi sposobami stosować równie niemiłą politykę wobec Litwy. No i zobaczymy co wtedy cwaniaki zrobią. Naciski ze strony UE na Polske ? Olac je

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
1
~justa 2012-09-25 (00:12) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 17 godzin i 23 minuty temu

Steczkowska wyginala sie na grobie ojca i cooo? Na stos czarownice lol

odpowiedz

2
1
~zuza 2012-09-25 (00:07) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 17 godzin i 28 minut temu

Do wszystkich ktorzy pragneliby powrotu ziem sprzed 2 wojny! Rozumujac tym roszczeniowym sposobem mozemy sie cofac do epoki pierwszych Slowian i jeszcze wczesniej. W historii swiata historia nowozytna wydaje sie zaledwie chwila. Byc moze kiedys dane nam bedzie poszerzyc swoje granice, jednakze nie obejdzie sie bez wojny. A ktoz chcialby wojny i smierci swoich bliskich. Wiec lepiej isc dalej, pamietajac ze zostalo nam paredziesiat lat zycia i nalezy je wykorzystac tak, by nie zalowac ani chwili. Rozdrapywanie starych ran i ciagle zycie nienawiscia do sasiadow de facto uwstecznia nas i nie jestesmy w stanie wykrzesac z siebie odrobiny otymizmu. Czas ucieka ludzie. Pozdrawiam

odpowiedz

7
0
~wdr 2012-09-24 (23:43) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 17 godzin i 52 minuty temu

Promowanie satanizmu... To jest wszech obecne

odpowiedz

10
2
~Anna Saba 2012-09-24 (23:32) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 18 godzin i 3 minuty temu

Dla mnie to chamstwo i dranstwo; co jeszcze wymyśla w imię "sztuki"; kolejna niemota fotograf stara się wybić na szmaceniu uczuć innych! Dość mam "sztuki"! Dość celebrytow, dość rozdziawionych modelek! Dość!!!

odpowiedz

12
7
~ds 2012-09-24 (23:15) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 18 godzin i 20 minut temu

nie takiego państwa jak litwa, ukraina czy bialorus.to sa polskie ziemie utracone po IIWŚ, ktore powinny wrócić do nas.polska od morza do morza

odpowiedz

7
4
~info111 2012-09-24 (23:04) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 18 godzin i 31 minut temu

a u nas można jaja na krzyżu powiesić i domagać się zachwytu za artystyczną wizję niejakiej Nieznalskiej Tfu!!!!!! Jeżeli to jest sztuka, to ja dziekuję bedę niekulturalny.

odpowiedz

6
0
~yaro 2012-09-24 (23:03) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 18 godzin i 32 minuty temu

Co to za zdjęcie ????? Przecież to nie jest cmentarz Orląt Lwowskich !!!!! Kto to zamieszcza ??????

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

materiał wideo

Amerykańscy żołnierze wylądowali w Świdwinie
dodane 2014-04-23 (16:19) 1 godzinę i 16 minut temu

Żona i rodzice Sławomira Nowaka: zegarek był prezentem od nas
dodane 2014-04-23 (16:25) 1 godzinę i 10 minut temu

Donald Tusk o spocie z okazji 10-lecia Polski w UE: przejrzysta sprawa
dodane 2014-04-23 (16:00) 1 godzinę i 35 minut temu

"Podbniebni żołnierze", czyli amerykańska 173 Brygada Powietrznodesantowa
dodane 2014-04-23 (13:30) 4 godziny i 5 minut temu

Premier Turcji złożył kondolencje wnukom Ormian-ofiar ludobójstwa
dodane 2014-04-23 (16:27) 1 godzinę i 8 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz śledzić wydarzenia związane z kanonizacją Jana Pawła II?

liczba oddanych głosów: 1764