Strona główna serwisu
Rosja ostrzega USA przed wyścigiem zbrojeń na Półwyspie Koreańskim

Rosja ostrzega USA przed wyścigiem zbrojeń na Półwyspie Koreańskim

• Rosja ostrzegła przed możliwym wyścigiem zbrojeń na Półwyspie Koreańskim
• Jest to reakcja na zapowiedź USA, dotyczącą rozmieszczenia tam systemu obrony przeciwrakietowej THAAD
• Kim Dzong Un powiadomił, że Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu i umieściła na orbicie satelitę
Rezolucje RB ONZ zabraniają Pjongjangowi aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji Rezolucje RB ONZ zabraniają Pjongjangowi aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji ()
Rosja ostrzegła w środę przed możliwym wyścigiem zbrojeń na Półwyspie Koreańskim w związku z zapowiedzią Waszyngtonu dotyczącą rozmieszczenia systemu obrony przeciwrakietowej THAAD w reakcji na wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu.

"Zainstalowanie elementów globalnego systemu amerykańskiej obrony przeciwrakietowej w regionie, który charakteryzuje się trudną sytuacją w kwestii bezpieczeństwa, może wywołać wyścig zbrojeń w Azji Północno-Wschodniej i znacznie skomplikować denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego" - napisało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu.

"W bardziej ogólnym sensie ten krok może wzmocnić destrukcyjny wpływ globalnego systemu amerykańskiej obrony przeciwrakietowej na międzynarodowe bezpieczeństwo i stabilność" - ocenił resort.


W poniedziałek Pentagon ogłosił, że USA chcą jak najszybciej rozmieścić w Korei Południowej system obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). System ten służy do przechwytywania i niszczenia pocisków balistycznych i zaczął być rozmieszczany przez Amerykanów w 2008 roku.

Zdecydowanie sprzeciwiają się temu Chiny, ale USA traktują THAAD jako system obronny, zorientowany przeciwko zagrożeniu ze strony Korei Północnej, a nie mający na celu śledzenie aktywności Chin.

Według rzecznika Pentagonu Petera Cooka rozmowy między Seulem a Waszyngtonem na temat rozmieszczenia systemu powinny rozpocząć się w najbliższych dniach.


"Decyzja Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej o rozpoczęciu oficjalnych negocjacji na temat ewentualnego rozmieszczenia w Korei Południowej systemu obrony przeciwrakietowej THAAD wywołuje zaniepokojenie" - podkreśliło rosyjskie MSZ.

USA już rozlokowały jedną z baterii THAAD na wyspie Guam, gdzie mieszczą się amerykańskie bazy wojskowe.

W nocy z soboty na niedzielę Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Kilka godzin później północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety i umieszczeniu na orbicie satelity.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (23)
Nie zgadzam się z opinią
48
Zgadzam się z opinią
124
~rozesmiany 2016-02-10 (11:58) 20 godzin i 52 minut temu

Kim zbudował rakietę, Japonia i Korea południowa chcą się przed nią bronić, a Ruscy coś zaczynają znów bredzić o zagrożeniu ze strony czysto obronnej tarczy antyrakietowej. Śmiech na sali.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
36
~TW Bolek 2016-02-10 (11:42) 21 godzin i 8 minut temu

Czy te tarcze wyłapią promieniowanie po takiej bombie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
17
~amper08 2016-02-10 (12:18) 20 godzin i 32 minut temu

Nie komentujcie tych bredni. Ani jankesi ani sowieci prawdy nie mowia . My i tak sie nie dowiemy o co w tym wszystkim chodzi. Lepiej sie napic i posmiac !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1