Strona główna serwisu
Polska na czele sympatii społecznych Ukraińców

Polska na czele sympatii społecznych Ukraińców

• Polska krajem, do którego Ukraińcy odnoszą się z największą sympatią
• Rosja na ostatnim miejscu zestawienia
• Sondaż opublikowała kijowska grupa socjologiczna Rejtynh
Ciepłe odczucia wobec Polski żywi 58 procent respondentów - 13 proc. traktuje ją "bardzo ciepło", a 45 proc. "ciepło". Neutralny stosunek wobec Polski ma 35 proc. badanych, "chłodny" i "bardzo chłodny" - odpowiednio 4 i 1 proc. uczestników sondażu. 3 procent nie potrafiło się określić.

Tuż za Polską w rankingu sympatii Ukraińców uplasowała się Białoruś. Ciepły stosunek wobec tego kraju zadeklarowało ogółem 53 proc. badanych, neutralny 40 proc., a chłodny 5 proc.

Kolejne miejsca zajęły: Unia Europejska, Gruzja, Litwa, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone i Mołdawia. Ostatnie miejsce przypadło Rosji, z którą Ukraina jest w konflikcie w związku z aneksją Krymu i wojną ze wspieranymi przez Moskwę separatystami w obwodach donieckim i ługańskim.


Ciepły stosunek wobec Rosji wskazało 16 proc. respondentów, neutralny - 21 proc., a chłodny 59 proc.

Grupa Rejtynh zadała także pytanie o stosunek do wymienionych krajów mieszkańcom kontrolowanych przez Ukrainę terenów Donbasu. Tutaj pierwsze miejsce zajęła Białoruś, a na drugim znalazła się Rosja. Polsce przypadło czwarte miejsce, tuż za Gruzją. Na ostatnim miejscu wskazano Stany Zjednoczone.

Z Kijowa Jarosław Junko
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (76)
Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
277
~kabzik 2016-01-13 (18:25) 18 godzin i 23 minut temu

od kiedy UE to państwo ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
118
tatarak 2016-01-13 (18:56) 17 godzin i 52 minut temu

Byłem w Rosji i wiem, że nie mają do nas złego nastawienia wręcz przeciwnie przyjmowany byłem z gościnnością czego nie mogę powiedzieć o niemcach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
47
~BabaYaga 2016-01-13 (21:10) 15 godzin i 38 minut temu

Jesli tka to niech POtepia zbrodnie ludobujstwa na Wolyniu'43 przez UPA na Polakach !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji