Strona główna serwisu
Niemcy krytykują uznanie Nadii Sawczenko za winną

Niemcy krytykują uznanie Nadii Sawczenko za winną

• MSZ Niemiec: wyrok ws. Sawczenko jest wynikiem procesu, który był sprzeczny z zasadami państwa prawa
• Sąd w Doniecku uznał Sawczenko za winną śmierci rosyjskich dziennikarzy
• Berlin ponownie zażądał uwolnienia lotniczki
Nadia Sawczenko podczas procesu Nadia Sawczenko podczas procesu ()
Uznanie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko za winną przez rosyjski sąd "jest wynikiem procesu, który był sprzeczny z zasadami państwa prawa" - oświadczyła rzeczniczka niemieckiego MSZ. Berlin ponownie zażądał uwolnienia lotniczki.

Agencja dpa pisze, że minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który we wtorek udaje się z wizytą do Moskwy, poruszy sprawę Sawczenko w rozmowach z przedstawicielami rosyjskich władz. Ma się spotkać m.in. z premierem Dmitrijem Miedwiediewem i szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem rozmów ma być poszukiwanie pokojowego rozwiązania dla Syrii oraz konflikt na Ukrainie.

Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji uznał Nadię Sawczenko za winną śmierci rosyjskich dziennikarzy Igora Korneluka i Antona Wołoszyna latem 2014 roku w Donbasie. Wymiar kary zostanie ogłoszony we wtorek.


Proces Sawczenko rozpoczął się w lipcu zeszłego roku, a do rozpoznania sprawy sąd przystąpił we wrześniu. Według akt sprawy Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach batalionu Ajdar; w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli; 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym w Woroneżu.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zarzucił Sawczenko naprowadzanie na cel ognia moździerzy, w wyniku czego śmierć ponieśli dwaj dziennikarze państwowej telewizji Rossija.

Sawczenko zaprzeczała w sądzie, by naprowadzała ogień "na ludzi, którzy byli bez broni, nawet jeśli byli wrogami", i twierdziła, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji.


PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (30)
Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
65
~gerald 2016-03-21 (15:55) 16 godzin i 23 minut temu

niech Niemcy sie zajmą swoimi "niewinnymi imigrantami" z Kolonii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
33
~Uwolnić sawczenko 2016-03-21 (15:31) 16 godzin i 47 minut temu

nie szybciej niż za 25 lat !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
30
~qweerty 2016-03-21 (15:52) 16 godzin i 26 minut temu

twarda ta banderówa. głoduje od 2 lat, jest w agonii od pół roku... A na zdjęciach wygląda na całkiem nieźle odżywioną i jak na agonię to nieźle sie porusza...

odpowiedz

zgłoś do moderacji