Strona główna serwisu
Miedwiediew: nowa zimna wojna między Rosją a Zachodem

Miedwiediew: nowa zimna wojna między Rosją a Zachodem

• Premier Rosji: sytuacja stała się jeszcze bardziej dramatyczna
• "Prawdziwe zagrożenia są gdzie indziej"
• Szef MSZ Niemiec: Miedwiediew tylko ostrzegał
• Politycy biorą udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ()
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w wystąpieniu na forum 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa obarczył Zachód odpowiedzialnością za nową zimną wojnę pomiędzy jego krajem a Zachodem.

- Od końca pierwszej zimnej wojny upłynęło ćwierć wieku - powiedział Miedwiediew.

Premier Rosji przypomniał wystąpienie w 2007 roku w Monachium prezydenta Władimira Putina. Jak powiedział, Putin ostrzegał wówczas przed negatywnymi skutkami "ideologicznych stereotypów i podwójnej moralności Zachodu".


- Czy byliśmy wówczas zbyt pesymistyczni? - pytał Miedwiediew. - Z przykrością muszę stwierdzić, że sytuacja jest dziś jeszcze bardziej poważna; od roku 2007 sytuacja stała się jeszcze bardziej dramatyczna. Duża jednolita Europa nadal nie powstała - dodał rosyjski polityk. Jego zdaniem Europa "znajduje się w obliczu klęski migracyjnej".

- Relacje między Unią Europejską a Rosją są zepsute, na Ukrainie toczy się wojna domowa - ocenił.

- Uważam, że nie jest sytuacją normalną, że na wielu płaszczyznach dialog uległ zerwaniu - powiedział Miedwiediew.


Ta droga prowadzi donikąd

Premier ostro skrytykował NATO, Europę i Amerykę za przedstawianie Rosji jako największego zagrożenia dla pokoju.

- Mój kolega Jens Stoltenberg właśnie to zademonstrował - podkreślił Miedwiediew, odnosząc się do wcześniejszego wystąpienia sekretarza generalnego NATO. Prawdziwe zagrożenia są gdzie indziej - zaznaczył rosyjski polityk, wskazując na Ukrainę, Bałkany, Mołdawię i terroryzm.

Miedwiediew skrytykował sankcje nałożone przez Zachód na Rosję po aneksji Krymu. - Ta droga prowadzi donikąd - ostrzegł, zwracając uwagę, że sankcje szkodzą nie tylko Rosji, lecz także krajom, które je wprowadziły.

Miedwiediew obarczył władze w Kijowie odpowiedzialnością za nierealizowanie postanowień z Mińska. Jego zdaniem Ukraina nie zmieniła konstytucji, zwleka z decentralizacją kraju oraz z amnestią. - Rosja wykazuje "dużą elastyczność", lecz "nie jest w stanie wypełnić za Ukrainę jej zobowiązań - powiedział premier Rosji.


- Z pewnością nie znajdujemy się w stanie nowej zimnej wojny - powiedział Frank-Walter Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji. Jego zdaniem premier Rosji Dmitrij Miedwiediew chciał w swoim wystąpieniu raczej ostrzec przed powrotem sytuacji sprzed upadku żelaznej kurtyny.

Z Monachium Jacek Lepiarz
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (103)
Nie zgadzam się z opinią
79
Zgadzam się z opinią
209
~mick 2016-02-13 (12:29) 23 godzin i 23 minut temu

Co tu komentować he he te same śpiewki od lat

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
66
Zgadzam się z opinią
154
~FATIMA 2016-02-13 (14:17) 21 godzin i 35 minut temu

Zgwałcili krwawą wojną z represjami na cywilach czeczeński naród, najechali na Gruzję, anektowali Krym i de facto najechali na wschodnią Ukrainę, terroryzują całą Europę lotami wojskowych samolotów i mają czelność tłumaczyć światu, że niczemu nie są winni, że NATO ich prowokuje. Taki kit mogą wciskać swoim obywatelom i to na pewno nie wszystkim ale nie całemu światu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
103
~Klm 2016-02-13 (13:41) 22 godzin i 11 minut temu

Widać rosjanie są coraz bardziej zdesperowani sankcje uwierają :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1