Strona główna serwisu
Merkel ostrzega przed zamknięciem granicy w Macedonii

Merkel ostrzega przed zamknięciem granicy w Macedonii

• Kanclerz Niemiec: to byłoby nieeuropejskie
• "Decyzja nie rozwiązałaby żadnego naszego problemu"
• Potwierdziła, że nie zmieni swojej polityki otwartych drzwi
Kanclerz Niemiec Angela Merkel Kanclerz Niemiec Angela Merkel ()
Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła kraje forsujące projekt zamknięcia granicy między Macedonią a Grecją przed skutkami ich działań. - Decydująca dla kwestii uchodźców granica zewnętrzna obszaru Schengen znajduje się między Turcją a Grecją - powiedziała Merkel w wywiadzie dla wtorkowego wydania dziennika "Stuttgarter Zeitung".

- Budowanie tak po prostu płotu w Macedonii, która nie należy do UE, nie zastanawiając się nad tym, jakie skutki miałoby to dla Grecji, byłoby nie tylko zachowaniem nieeuropejskim, lecz także nie rozwiązałoby żadnego naszego problemu - powiedziała niemiecka kanclerz.

Merkel przyznała, że Grecja chroni obecnie swoją granicę, która jest zewnętrzną granicą Unii, w sposób niewystarczający. - Pomagamy Grecji po to, aby poprawić ten stan - wyjaśniła.


"Obrałam słuszną drogę"

- Europa musi się obecnie zdecydować, jaką rolę chce w przyszłości odgrywać w świecie: czy chce być kontynentem, który się izoluje i jest wewnętrznie skłócony, czy też chce być kontynentem, który broni swoich wartości i interesów, a także je wdraża - powiedziała Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu potwierdziła, że nie zmieni swojej polityki otwartych drzwi dla legalnych imigrantów. Zapowiedziała, że będzie też zwalczać źródła migracji oraz będzie zabiegała o lepszą ochronę granicy zewnętrznej UE.


- Jestem do głębi przekonana, że droga, którą obrałam, jest słuszna dla Niemiec i dla Europy - podkreśliła kanclerz w wywiadzie dla "Stuttgarter Zeitung", dodając, że wierzy, iż uda się jej krok po kroku zrealizować przyjęte założenia.

Po spotkaniu w Pradze szczyt NATO

Rozpoczynający się w czwartek szczyt UE jest jej zdaniem "etapem pozwalającym na zastanowienie się, w którym miejscu jesteśmy".

W Pradze trwa spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. V4 ma wypracować wspólne stanowisko m.in. w sprawie migracji. W rozmowach mają również uczestniczyć przywódcy Bułgarii i Macedonii.

Bułgaria nie jest członkiem V4, lecz wraz z Macedonią została zaproszona do udziału w spotkaniu w Pradze, gdzie będzie omawiana inicjatywa Grupy Wyszehradzkiej dotycząca wsparcia krajów bałkańskich w uszczelnieniu granic z Grecją w celu wstrzymania napływu migrantów przez ten kraj na północ.


Omówienie wywiadu Merkel dla wtorkowego wydania "Stuttgarter Zeitung" ukazało się w poniedziałek wieczorem w serwisie agencji dpa.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (605)
Nie zgadzam się z opinią
42
Zgadzam się z opinią
2114
~tom 2016-02-15 (19:48) 5 godzin i 49 minut temu

to zwykła zakłamana szumowina sprowadzająca do Europy zarazę. Tylko kto ją upoważnił do wciskania nam tego syfu do Polski?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
1796
~pitagoras 2016-02-15 (19:49) 5 godzin i 48 minut temu

zaraz Pani Merkel co było jak Polska weszła do unii co Niemcy ogłosili odnośnie Polski i Polaków?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
1244
~grgtr 2016-02-15 (19:41) 5 godzin i 56 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5