Strona główna serwisu
Demonstracja Polaków przed siedzibą BBC w Wielkiej Brytanii

Demonstracja Polaków przed siedzibą BBC w Wielkiej Brytanii

Kilkudziesięciu Polaków demonstrowało przed siedzibą BBC przy Portland Place w Londynie przeciwko planom wyemitowania przez tę stację serialu niemieckiej telewizji ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie".
Plakat pt. "Nowa Europa?" odnoszący się do niemieckiego trzyczęściowego serialu wojennego pt. "Nasze matki, nasi ojcowie" Plakat pt. "Nowa Europa?" odnoszący się do niemieckiego trzyczęściowego serialu wojennego pt. "Nasze matki, nasi ojcowie" ()
Podczas demonstracji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Patriae Fidelis i grupę Polish Media Issues rozwieszono transparent z napisem "Stop Nazi Propaganda". Był to już drugi protest tego rodzaju.

W przemówieniach przypominano wcześniejsze obraźliwe dla polskich imigrantów wypowiedzi prezenterów BBC, na które dyrekcja nie reagowała. Protestowano też przeciwko nierzetelnemu przedstawianiu Polski w kontekście drugiej wojny światowej.

- Nie protestujemy tylko przeciw filmowi, ale generalnie przeciwko nieprawdziwemu przedstawianiu Polski i Polaków przez tego publicznego nadawcę, np. przeciwko straszeniu czarnoskórych kibiców z Anglii "krwawą łaźnią" w programie "Stadiony Nienawiści", jeśli pojadą do Polski na Euro 2012, posługiwaniu się obraźliwym dla nas określeniem "polskie obozy koncentracyjne", czy amnezji w sprawie wkładu Polski w zwycięstwo aliantów nad Niemcami - powiedział Jan Niechwiadowicz, działacz grupy Polish Media Issues, który na demonstrację przyjechał z Cardiff.


- Są to sprawy narastające od pewnego czasu i
Sądzimy, że protestując będziemy mogli sprostować nieprawdy zawarte w serialu ZDF Jan Niechwiadowicz
Sądzimy, że protestując będziemy mogli sprostować nieprawdy zawarte w serialu ZDF, zmieniając np. niektóre podtytuły, usuwając fragmenty lub opatrując je komentarzem itd., ale BBC odmawia dialogu. To organizacja będąca światem samym dla siebie. Jeśli postanowi coś zignorować, to nie ma jak się od tego odwołać - dodał.

- Współczesna młodzież ogląda program telewizyjny i bierze go za dobrą monetę. Wiadomości czerpie z Facebooka i Wikipedii. Stwarza to potrzebę ciągłego monitorowania mediów i prostowania małych i dużych kłamstw, które pojawiają się cały czas - podkreślił Niechwiadowicz.

Grupa Polish Media Issues systematycznie monitoruje brytyjskie media, prostując nieprawdziwe informacje o Polsce i Polakach. Własnym nakładem wydała broszurę "A Challenge to the BBC" (Wyzwanie dla BBC), w której poddaje dogłębnej analizie to, co nadawca mówi i pisze o Polsce.


Serial "Nasze matki, nasi ojcowie" ma wyemitować drugi program telewizji BBC pod zmienionym tytułem "Generation War".

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech. Po emisji filmu w publicznej telewizji ZDF w marcu w niemieckich mediach rozpoczęła się burzliwa debata o odpowiedzialności "zwykłych Niemców" za zbrodnie II wojny. W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i relatywizowanie odpowiedzialności Niemców.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (929)
Nie zgadzam się z opinią
49
Zgadzam się z opinią
728
~steve in London 2013-11-16 (21:04) 11 godzin i 45 minut temu

Wyjechałem,7 lat temu. Nie chce pisać bzdur,które nieraz tu czytam. Ale,po roku ściągnąłem ,moją żonę i dwoje naszych dzieci. Nie było łatwo.ale,gdybym tego nie zrobił,pewnie nasze małżeństwo by się rozpadło. Teraz jest juz,ok. Kocham Polskę ,byłem na wszystkich świętych,na grobach rodziców i czułem,że jestem w Polsce.Anglicy też zresztą bardzo czczą swoich bliskich,bohaterów,którzy zginęli w wojnach,itd.Ale Polska,to Polska. Inne powietrze.Ale do Polski,chyba już nie wrócimy.Tylko ja,pracuje,żona zajmuje się domem i wychowaniem dzieci,które bardzo dobrze mówią,po polsku.Nic nie zapomniały,choć już kibicują Arsenalowi.Dzwonię nieraz do kolegów,którzy zostali w Polsce i słyszę,że syf,bezrobocie,ale władza ma się dobrze.W UK to byłoby niemożliwe.Czy wyście ludzie poszaleli? Dlaczego na to pozwalacie i jeszcze to ,popieracie? 7 lat,to,dużo i mało. Ale wystarczy,żeby spojrzeć na to z boku. Gdy usłyszałem o ''zielonej wyspie'' a do UK,przybywały w tym czasie tysiące Polaków,za chlebem,oniemiałem.Ktos w to w ogóle uwierzył?jestem patriotą,ale muszę mysleć o rodzinie.Czy wy,myslicie o swoich?Dlaczego ludzie,którzy niszczą,do końca polską gospodarkę,przemysł i was,nadal są u władzy? Czy myslicie o przyszłości swojej i waszych dzieci? Każdy powinien mieć ,jakiś instynkt zachowawczy.Czy wy,jeszcze go macie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 51

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
602
~!!!! 2013-11-16 (19:36) 13 godzin i 13 minut temu

A gdzie kuzwa jest Radek i MSZ razem z Tuskiem !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 19

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
349
~Mati 2013-11-16 (22:05) 10 godzin i 44 minut temu

Dlaczego polskie MSZ i prezydent nie interweniują? Czyżby nie interesowali się dobrym imieniem Polski i Polaków? A może prezydent powinien przeprosić za ukazany w tym filmie fikcyjny obraz Polaków?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4