więcej

Angelina Jolie usunęła obie piersi.

WP.PL/NEW YORK TIMES/PAP |  aktualizacja 2013-05-14 (12:49) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 3 godziny i 49 minut temu
drukuj

Aktorka Angelina Jolie ujawniła, że poddała się obustronnej mastektomii. Szokująca dla opinii publicznej wiadomość przekazała w tekście "My Medical Choice", opublikowanym przez "New York Times". Operacja ma zmniejszyć ryzyko zachorowania przez nią na raka piersi. Onkolog dr Jerzy Giermek pytany, czy w Polsce dużo kobiet poddaje się podobnym badaniom genetycznym, odpowiada, że nie jest to częste. - To kwestia mentalności i nastawienia - mówi i zaznacza, że rzadko się to zdarza, ale można zachorować na raka mimo usunięcia piersi.


W tekście czytamy, że Jolie zdecydowała się na usunięcie obu piersi, bo jest obciążona genem, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników.

"Moja matka walczyła z rakiem prawie dekadę i zmarła w wieku 56 lat. Na szczęście żyła na tyle długo, by trzymać swoje wnuki w ramionach" - zwierza się aktorka.

"
W moim przypadku lekarze ocenili, że jest aż 87 procent ryzyka, że zachoruję na raka piersi i 50 procent ryzyka zachorowania na raka jajnika Angelina Jolie
W moim przypadku lekarze ocenili, że jest aż 87 procent ryzyka, że zachoruję na raka piersi i 50 procent ryzyka zachorowania na raka jajnika" - napisała Angelina Jolie. Swoją decyzję tłumaczy tym, że chciała zminimalizować ryzyko zachorowania. Aktorka pisze o tym wszystkim, by inne kobiety mogły korzystać z jej doświadczeń.

Ankieta

Czy wykonujesz badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu?



Aktorka dokładnie opisuje wszystkie operacje, którym poddawała się od 2 lutego tego roku. Najpierw przeszła zabieg, który pozwolił jej zachować własne sutki. Później przeszła główną operację usunięcia tkanki łącznej wypełniającej piersi. Dziewięć tygodni później gwiazda przeszła operację rekonstrukcji piersi. "Efekt jest piękny"- napisała.

Przyznaje, że decyzja była szalenie trudna, ale teraz może powiedzieć dzieciom, żeby się nie martwiły. Aktorka zakończyła wszystkie medyczne procedury 27 kwietnia.

Podziękowała swemu partnerowi Bradowi Pittowi za wsparcie w tym trudnym okresie. Para ma troje biologicznych dzieci oraz troje adoptowanych.

Gwiazda zaapelowała również do innych kobiet, by - zwłaszcza jeśli w ich rodzinach wystąpiły nowotwory piersi i jajnika - starały się zasięgać informacji i kontaktowały się ze specjalistami, którzy pomogą podjąć najlepszą decyzję.

Onkolog o mastektomii profilaktycznej

Onkolog dr Jerzy Giermek pytany przez WP.PL, czy dużo kobiet w Polsce robi badania pod kątem obciążeń genetycznych związanych z powstaniem raka, odpowiada, że nie. Jednocześnie zaznacza, że badanie jest refundowane, o ile u danego pacjenta są wskazania do badań genetycznych. - Te kobiety, które mają dodatni gen, mają przedstawianą propozycję wykonania ewentualnie takiego zabiegu, takiej mastektomii profilaktycznej - mówi onkolog.

Pytany, czy zamiast usuwać pierś, nie można częściej się badać, odpowiada, że "wykrycie zwiększa szanse na wyleczenie, ale to już zawsze będzie rak".

- Angelina Jolie podjęła słuszną decyzję, gdyż od wielu lat są wskazania naukowe do przeprowadzania profilaktycznych mastektomii w przypadku kobiet z predyspozycjami genetycznymi do raka piersi - powiedział prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Otwocka. Kobiety z genami BRCA1 i BRCA2 wykazują o 60-80 proc. większe ryzyko zachorowania na raka piersi - precyzował.

Wskazania do tego rodzaju operacji profilaktycznych są stosowane w onkologii od wielu lat. W Polsce od dawna przekonuje do nich prof. Jan Lubiński, genetyk onkologiczny z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Wykonywane są tam operacje profilaktycznego usunięcia jajnika oraz piersi u osób z predyspozycjami genetycznymi do nowotworów; w innych ośrodkach na terenie kraju również są wykonywane.

- Nie wszystkie jednak kobiety zagrożone rakiem decydują się na tego rodzaju operacje. To trudna decyzja, bo trzeba usunąć zdrowy narząd. Mówimy jedynie o ryzyku, nie ma przecież pewności, czy faktycznie dojdzie do rozwoju choroby - przyznaje prof. Pieńkowski.

W Polsce na profilaktyczne zabiegi usunięcia obu piersi (nazywane podwójną mastektomią) decyduje się zdecydowana mniejszość osób zagrożonych rakiem z powody rodzinnych skłonności do nowotworu lub z wykrytym genem zwiększających ryzyko choroby. Trzeba też się liczyć z ewentualnymi powikłaniami po operacji, choć zdarzają się one rzadko.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 111 27.07%
nie 299 72.93%

W innych serwisach


Opinie (886)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

234
61
~eros 2013-05-14 (08:21) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 17 minut temu

Znajomy usunul sobie Pluca zeby nie zachorowac na raka pluc- jego ojciec palil duzo szlugow i umarl na tego raka...Tak wiec to normalna prpcedura...Ja natomiast zastanawiam sie nad odcieciem nog zeby ochronic je przed zlamaniami....Co myslicie odciac je czy nie ?

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

176
7
~Marcin 2013-05-14 (07:59) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 39 minut temu

Bez paniki, prawdopodobnie poddała się operacji usunięcia gruczołów piersiowych, powłoki skórne nie zostały usunięte, natomiast powstały ubytek został uzupełniony odpowiednimi wkładkami. Tak więc utraciła de facto zdolność laktacji,w tym kontekście jest bez piersi. Natomiast dwa wybrzuszenia na przedniej części klatki piersiowej zakończone brodawkami pozostały.

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

107
18
~zuza 2013-05-14 (07:46) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 52 minuty temu

Wedle WP to jest sprawa o największym znaczeniu POlitycznym w POlsce?.. Żenada!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

104
16
~komuch 2013-05-14 (07:52) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 46 minut temu

uciąłem sobie fujarę ,żeby nie spowodować gwałtu

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

82
14
~Basia 2013-05-14 (08:42) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 7 godzin i 56 minut temu

Ten kto nie miał w rodzinie raka to nie wie co to jest być obciążonym genetycznie i lepiej niech się nie wypowiadają jak nie maja nic do powiedzenia ciekawego. Na piersiach świat się nie kończy.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

65
2
~MM 2013-05-14 (09:58) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 6 godzin i 40 minut temu

Niech jeszcze podadzą ile za to zapłaciła!! Już widzę jak NFZ finansuje taki zabieg Polkom skoro zwykłej profilaktyki nie chcą finansować!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

64
3
~toja56 2013-05-14 (08:46) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 7 godzin i 52 minuty temu

To jest najważniejsza wiadomość dla Polski i Polaków w dniu dzisiejszym.

odpowiedz

90
31
~nn 2013-05-14 (09:00) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 7 godzin i 38 minut temu

Pozwolę sobie na dopasowanie wypowiedzi do poziomu komentarzy: życzę Wam, żeby każdy z Was, miał chociaż jedną osobę bliską, która będzie dotknięta nowotworem - żebyście spędzali przy jej łóżku 24 h i patrzyli w jak z każdym dnie gaśnie w oczach - i wtedy też, z miłą chęcią usłyszałbym co macie do powiedzenia. jeśli nie macie o czymś pojęcia, to nie zabierajcie głosu...Ciemnogród

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

80
23
~Rudeboy 2013-05-14 (07:58) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 40 minut temu

Czy odcięte cycki trafią na aukcję WOŚP?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

48
6
~rękiopadają 2013-05-14 (08:16) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 22 minuty temu

Autor zanim napisał ten artykuł amputował sobie mózg....

odpowiedz

44
6
~pawel 2013-05-14 (08:46) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 7 godzin i 52 minuty temu

czy ten news nadaje sie do głownych wiadomosci? prosze umiesccie go do jakiegos plotkarskiego dzialu

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

42
5
~anka 76 2013-05-14 (08:57) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 7 godzin i 41 minut temu

Rozumiem ja i podziwiam za odwage.Sama zastanawiam sie nad usunieciem jajnikow.Mam juz dwoje wspanialych dzieciakow.Poza produkcja hormonow nie sa mi juz potrzebne.A moja Babcia i Mamusia na raka jajnika umarly.Sam lekarz podal mi w rozmowie taka koncepcje.Jesli ktos nie doswiadczyl raka w rodzinie,nie widzial cierpienia i bolu najblizszych niech sie nie wypowiada.A temat jest powazny i glupie komentarze o obcieciu np nog aby ich nie polamac sa zalosne.Lepiej usuncie sobie ten groszek,ktory sie u was w glowie schowal a wy nazywacie go mozgiem

odpowiedz

55
18
~hela 2013-05-14 (08:00) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 38 minut temu

to regularne badania kontrolne już nie wystarczają?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

54
18
~krzysiek 2013-05-14 (07:52) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 46 minut temu

Dobrze że nie miała ryzyka zachorowania na raka mózgu, bo by sobie łeb obcieła.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

45
10
~gosc z USA 2013-05-14 (12:59) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 3 godziny i 39 minut temu

Nie moge czytac tych opinii zostawionych przez internautow. W USA (wiem bo tu mieszkam na stale) zostalo to juz udowodnione ze jesli kobiety maja gen ktory powoduje raka piersi - duzo skuteczniejszym zapobiegawczym zabiegiem jest usuniecie a nastepnie zrekonstruowanie piersi. Osoby ktore stracily najblizszych przez raka piersi wiedza ze czesto bywa za pozno na leczenie. Dzis jesli kobiety nasza tego niestety zmodyfikowanego gena - moge sie wyleczyc zamiast czekac na chorobe - bo dzis potrafimy powiedziec w ilu procentach ktos jest w stanie zachorowac na raka piersi. Z do wszystkich tych negatywnych opinii - podejrzewam ze nie jestescie rodzicami - bo jakbyscie byli to wiedzielibyscie ze rodzic robi wszysto by nie zostawic swoich pociech bez siebie. Angelina nauczona niestety historia z zycia (mam zmarla w wieku 56 lat) wiedziala zeby to zrobic. Bylo to bardzo bohaterskie i brawurowe i zamiast pisac glupoty - do lekarza by sie sprawdzic bo niestety w PL duzo ludzi umiera na raka.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

35
2
~ertt 2013-05-14 (08:15) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 23 minuty temu

(.)(.) (*) R.I.P

odpowiedz

47
14
~stainer 2013-05-14 (07:58) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 40 minut temu

trzeba ogłosic załobę.......narodową........w końcu USA to nasz ,,sojusznik"................. taka strata.......... Takie cycki

odpowiedz

53
21
~Zappalony 2013-05-14 (08:14) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 24 minuty temu

Jeśli miała 87% pewności zachorowania na raka piersi, to pójdźmy dalej. Daję jej 100%, że kiedyś umrze więc śmiało może strzelać sobie w makówę, tym bardziej, że z nią też coś mentalnie nie halo.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

45
16
~Ana 2013-05-14 (10:34) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 6 godzin i 4 minuty temu

Moja mama zmarla na raka skory, wiec co my dzieci mamy zrobic?

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

35
11
~UPRealny 2013-05-14 (10:28) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 6 godzin i 10 minut temu

W TVN24 usunięcie piersi przez Angelinę Jolie to wiadomość dnia (która wyparła śledztwo dziennikarskie pt. "Ile rodziny ofiar smoleńskich powinny zapłacić fiskusowi za pomoc ze strony klubu PiS"...). Euforia dziennikarzy jest duża, ale jakoś nikt nie zwraca uwagi, że mówimy o pani z Hollywood... Co to zmienia ? Bardzo dużo niestety. Otóż jakoś nie potrafię sobie wyobrazić pani Kowalskiej, która jest zdrowa, ale na podstawie prawdopodobieństwa zachorowania decyduje się na operację... Kto za to zapłaci ? Nasz niewydolny NFZ ? A może pani Kowalska (w kraju mlekiem i miodem płynącym...)? A te peany ze strony naszych Amazonek... Czy Szanowne Panie doczytały, że p. Jolie ma już odtworzone piersi ? Czy p. Kowalską na to stać ? Myślcie ludzie - to nie boli... Żyjemy tu i teraz, a to jest bajka o dzielnej (nie przeczę, że dzielnej!) księżniczce z dalekiego (k)raju...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014
dodane 2014-12-22 (14:55) 1 godzinę i 43 minuty temu

Lokowanie produktów obok wywiadu z Ewą Kopacz. Kancelaria Premiera reaguje
dodane 2014-12-22 (13:29) 3 godziny i 9 minut temu

materiał wideo

Izabella C. uznana za niepoczytalną
dodane 2014-12-22 (14:14) 2 godziny i 24 minuty temu

Służba więzienna alarmuje: Breivik buduje zza krat siatkę terrorystyczną
dodane 2014-12-22 (11:55) 4 godziny i 43 minuty temu

Donald Tusk o pierwszym unijnym szczycie
dodane 2014-12-22 (10:51) 5 godzin i 47 minut temu

Zabójca 19-letniej Dominiki usłyszał zarzuty. 45-latkowi grozi dożywocie
dodane 2014-12-22 (10:26) 6 godzin i 12 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 32000