Strona główna serwisu
35 lat temu zmarł papież Jan Paweł I

35 lat temu zmarł papież Jan Paweł I

Jego pontyfikat trwał tylko 33 dni. Był nazywany "uśmiechniętym papieżem". Dziś mija 35 lat od niespodziewanej śmierci Jana Pawła I, poprzednika kardynała Karola Wojtyły na Tronie Piotrowym.
Papież Jan Paweł I Papież Jan Paweł I ()
Mimo tego, że był papieżem krótko, zyskał wielką sympatię wiernych. Zaledwie 33 dni po wyborze niepodziewanie zmarł rankiem 28 września 1978 roku. Miał 65 lat.

Kardynał Albino Luciani, patriarcha Wenecji, był 263. papieżem. Jako pierwszy w historii przyjął podwójne imię Jana Pawła na cześć swoich dwóch poprzedników - Jana XXIII i Pawła VI. Nie życzył sobie, by noszono go w lektyce, nie chciał też nosić tiary, która była symbolem bogactwa i przepychu.

Oficjalnie podano, że przyczyną jego śmierci był atak serca, jednak nie brakło spekulacji np. o tym, że stała za nią włoska mafia. Nigdy jednak tego nie dowiedziono.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (128)
Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
80
LRO 2013-09-28 (14:56) 16 godzin i 20 minut temu

Mógł odmienić losy Kościoła. Niespodziewanie zmarł - !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie jest tajemnicą, że JPII zaangażował się w walkę ze światową komuną i był na usługach antykomunistycznej polityki USA. Do tego celu zainspirował i aktywizował polski ruch społeczny *Solidarność*. Dolary z CIA i IZAELA poprzez Watykan skutecznie ten ruch wspomagały. To na polecenie przedstawicieli Waszej Świątobliwości potajemnie przelewaliśmy pieniądze organizacjom politycznym i religijnym na całym świecie* pisał do JPII szef Banco Ambrosiano Roberto Calvi, zamordowany w 1982 r. Robotnicy zostali sprytnie wykorzystani dla cudzych celów, a po obaleniu komuny, pozostawiono im przetrwanie na śmietnikach. JPII był świetnym aktorem i organizował ogromne widowiska dla tłumów wiernych. Wzywał publicznie Niebiosa: "Niech zstąpi Duch", a przecie wiedział doskonale, że nie ma najmniejszego wpływu na wolę, moc i wyroki Opatrzności. Grał jednak swą rolę dla ufających mu owieczek. Ale pod koniec, widząc fiasko "Solidarności", szeptał do Wałęsy: *wróćcie do korzeni*. Czy nieznane w dotychczasowej historii skłócenie Polaków, to skutek tych modłów? Czy dziś Niebiosa oczekują na nowego lokatora? Czy ziemskie gremium dysponuje miejscem w Niebie? Spektakl dla owieczek nadal trwa. O to wielka tajemnica wiary złoto euro i dolary !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
67
~ula 2013-09-28 (13:46) 17 godzin i 30 minut temu

Warto poczytać o Nim i Jego śmierci, ciekawa lektura o kolejnej zbrodni Watykanu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
64
~obywatel 2013-09-28 (17:00) 14 godzin i 16 minut temu

". Zaledwie 33 dni po wyborze niepodziewanie zmarł rankiem 28 września 1978 roku. Miał 65 lat. "?! Nie zmarł! Tylko został zamordowany (otruty) !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4