więcej

Ukraina: koncentracja wojsk rosyjskich i ukraińskich .

IAR |  dodane 2014-03-09 (05:00) 9 miesięcy 11 dni 10 godzin i 26 minut temu
drukuj


Na Krymie sytuacja wciąż bardzo napięta. Żołnierze w mundurach bez oznakowań wyszli poza Krym. Taką informację podają niektóre rosyjskie media. Radio Echo Moskwy twierdzi, że uzbrojeni ludzie weszli do miasteczka Czonhar w obwodzie chersońskim. Tymczasem rosyjskie władze upierają się, że ani na Krymie, ani w żadnym innym miejscu na Ukrainie nie ma rosyjskich wojsk - za wyjątkiem Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

Według świadków cytowanych przez rosyjskie i ukraińskie media, uzbrojeni ludzie zaminowali pola w pobliżu miasteczka Czonhar na południu Ukrainy. Mieli również wykopać doły pod przyszłe słupy graniczne. Z informacji rozgłośni Echo Moskwy wynika, że Ukraińcy mieszkający w Czonharze na znak protestu wywiesili na swoich domach ukraińskie flagi.

W okolicach Symferopola wojska rosyjskie koncentrują swoje jednostki, które biorą udział w operacji na Krymie. Wczoraj do bazy wojskowej nieopodal Symferopola wjechał konwój z setkami rosyjskich żołnierzy. Rosjanom podróżującym w 50 wojskowych ciężarówkach towarzyszyło osiem opancerzonych pojazdów, dwie karetki pogotowia, dwie cysterny z benzyną oraz inne pojazdy. Według informacji Polskiego Radia, Rosjanie chcą wziąć pod pełną kontrolę stolicę Autonomii przed zapowiadanym na 16 marca referendum w sprawie włączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Oddziały rosyjskie umacniają się także na granicy Krymu z - tak zwaną - kontynentalną Ukrainą.

Rosyjskie ministerstwo obrony nie przyznaje się tymczasem do prowadzenia jakichkolwiek operacji wojskowych na terytorium Ukrainy. Jednocześnie wicepremier Dmitrij Rogozin zapowiedział, że w związku z ukraińskim kryzysem Rosja jest zmuszona dozbroić swoją armię i dofinansować przemysł zbrojeniowy. Obecnie na południu Rosji trwają manewry wojsk obrony powietrznej z udziałem wojsk rakietowych.

Kijów podaje, że na Krymie przebywa 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy, Pentagon szacuje ich liczbę na 20 tysięcy.

Sytuacja ciągle się zaostrza

Na Ukrainie zaobserwowano ruchy tamtejszych wojsk. Ukraiński resort obrony nie chce ujawniać, jaki jest cel tych działań. Jednocześnie Rosja zwiększa swoją obecność wojskową na Krymie.

Informacje o przemieszczaniu się kolumn ukraińskich wojskowych pojawiły się w mediach. Dotyczy to co najmniej dwóch jednostek - z Żytomierza i Lwowa. Dowódcy nie chcą tłumaczyć, jaki jest cel ich działań albo mówią lakonicznie o "manewrach".


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 73 26.16%
nie 206 73.84%

Przeczytaj też

Rosja wzmacnia obecność wojskową na Krymie

dodane 2014-03-08 (22:35) 9 miesięcy 11 dni 16 godzin i 51 minut temu

Ostrzelano samolot patrolowy ukraińskiej straży granicznej; nie ma rannych

dodane 2014-03-08 (20:10) 9 miesięcy 11 dni 19 godzin i 16 minut temu

Rosja i Ukraina domagają się śledztwa ws. snajperów w Kijowie

dodane 2014-03-08 (19:20) 9 miesięcy 11 dni 20 godzin i 6 minut temu

Misja OBWE znów nie dotarła na Krym; padły strzały ostrzegawcze

aktualizacja 2014-03-08 (16:59) 9 miesięcy 11 dni 22 godziny i 27 minut temu

Rosja grozi: możemy zawiesić inspekcje strategicznych arsenałów

dodane 2014-03-08 (14:00) 9 miesięcy 12 dni 1 godzinę i 26 minut temu

Szef MON: 18 tysięcy rosyjskich żołnierzy na Krymie

dodane 2014-03-08 (11:35) 9 miesięcy 12 dni 3 godziny i 51 minut temu

materiał foto

Rosja pokazuje swoją siłę

dodane 2014-03-04 (08:53) 9 miesięcy 16 dni 6 godzin i 33 minuty temu
materiał foto

"Kevin sam na Krymie"

dodane 2014-03-03 (19:48) 9 miesięcy 16 dni 19 godzin i 38 minut temu

materiał foto

Rosyjska propaganda w walce o Krym

dodane 2014-03-03 (13:23) 9 miesięcy 17 dni 2 godziny i 3 minuty temu
materiał foto

Europa potępia Rosję

dodane 2014-03-02 (16:49) 9 miesięcy 17 dni 22 godziny i 37 minut temu

W innych serwisach


Opinie (564)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

22
3
~bodo 2014-03-09 (13:05) 9 miesięcy 11 dni 2 godziny i 21 minut temu

jeśli Putin twierdzi że ludzie w nieoznaczonych mundurach to nie jego żołnierze i publicznie wypiera się ich a na harcerzy też nie wyglądają to można uznać ich za terrorystów więc dziwi mnie że władze Ukrainy UE i reszta świata pozwala im na takie bezkarne działania (a ponoć wszyscy tępią terroryzm?!) Trzeba im natychmiast spuścić porządne lanie to wtedy się okaże skąd ich nagle tylu się wzięło , skąd mają tyle i takiego wyposażenia , no i co najważniejsze to

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

22
4
~romek 2014-03-09 (13:29) 9 miesięcy 11 dni 1 godzinę i 57 minut temu

skoro to nie Rosjanie ani Ukraincy to jedynie moga byc terorysci wytluc ich moga wojska ukrainskie a rosja nic nie powie przeciez wyparla sie tego ze to jej obywatele...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

20
2
~dziadek 2014-03-09 (12:52) 9 miesięcy 11 dni 2 godziny i 34 minuty temu

Wystarczy odstrzelić kilku tych nieoznakowanych a zobaczycie, że ich właściciel się odnajdzie.

odpowiedz

26
9
~polak 2014-03-09 (12:16) 9 miesięcy 11 dni 3 godziny i 10 minut temu

obecna poltyka rzadu Polskiego jest sprzeczna z moja wola.Nie mam zamiaru walczyc o Ukraine i nic mnie nie obchodzi co tam sie dzieje.Ukraina nigdy nie byla nam Polakom przychylna.Mordowali Polakow ,gwalcili,torturowali.Za komuny tez nas wykorzystywali.Niech sobie rzad zrobi wojsko z siebie samych.Np jeden oddzial z tych poslow z sejmu,drugi z europarlamentarzystow,dalej Tusk ,Komorowski,Jarek,palikot i reszta tych tam....dac im w paly bron i niech pokazuja co potrafia....Po co tylko strzelac z ryja.Niech postrzelaja z karabinu

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

31
14
~treo 2014-03-09 (11:42) 9 miesięcy 11 dni 3 godziny i 44 minuty temu

Rosja to demokratyczny i miłujący pokój kraj, mordują, zniewalają narody obce i swoich obywateli - wszystko w imię pokoju. Wpis z rosyjskiego portalu - " Jak Europie mało światła i ciepła z rosyjskiego gazu i ropy, możemy dostarczyć jeszcze więcej energii w postaci od 100 kiloton wzwyż". Przynajmniej 80% komentarzy na polskich stronach pochodzi od naszych braci ze wschodu.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

26
9
radvisual 2014-03-09 (10:55) 9 miesięcy 11 dni 4 godziny i 31 minut temu

ukraincy nie maja jaj ;p potrafia zabijac tylko cywili ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

26
11
~NIEMCY I ROSJA SIE DOGADALI PONOWNIE ??? 2014-03-09 (11:33) 9 miesięcy 11 dni 3 godziny i 53 minuty temu

Jesli na Ukrainie nie ma Rosyjskich zołnierzy , to jeśli Ukraina ciągle prosi Europę o pomoc : DLACZEGO NIKT NIE ROZSTRZELA TYCH NIBY NIEISTNIEJĄCYCH ŻOŁNIERZY ?????? A MOŻE W TO ZMAIESZANE SĄ NIEMCY ???? MOZE TO POCZĄTEK III WOJNY I NASTĘPNEGO ROZBIORU POLSKI PRZEZ NIEMCY I ROSJĘ ??????????????

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

94
79
~rus 2014-03-09 (09:46) 9 miesięcy 11 dni 5 godzin i 40 minut temu

Na szczęście jak dotąd obyło się bez rozlewu krwi. Uważam, że wynika to z faktu że zwykli Ukraińcy (włączając w to żołnierzy) zdają sobie sprawę jakiego pokroju ludzie zajęli najwyższe stanowiska w państwie i, tak dalece jak tylko jest to możliwe, starają się unikać konfliktów, podobnie jak siły samoobrony Krymu. Należy teraz spokojnie oczekiwać na wynik referendum na Krymie, oraz "trzymać kciuki" że wybory w maju nie będą ustawione przez uzurpatorów-banderowców.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

21
7
~max 2014-03-09 (11:50) 9 miesięcy 11 dni 3 godziny i 36 minut temu

Jak sie ruscy nie przyznają że to ich wojska to znaczyże to śa terrorysci i należy icvh zlikwidować ciekawe na co czekaja Ukraińcy?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

14
1
~Gość 2014-03-09 (12:24) 9 miesięcy 11 dni 3 godziny i 2 minuty temu

Najgorsza w tym konflikcie jest Polska telewizja.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
3
~oburzony 2014-03-09 (11:57) 9 miesięcy 11 dni 3 godziny i 29 minut temu

Ruscy łżą jak psy, a za Ukraine nikt nie rozpocznie walki o ich wolnosc Oni muszą zrobić to pierwsi

odpowiedz

16
3
~z 2014-03-09 (11:16) 9 miesięcy 11 dni 4 godziny i 10 minut temu

Skoro to nie wojska cara P to trzeba to wystrzelac jak terrorystów

odpowiedz

17
4
~wr 2014-03-09 (11:06) 9 miesięcy 11 dni 4 godziny i 20 minut temu

Żołnierze w mundurach bez oznakowań wyszli poza Krym. - więc bandytów zamaskowanych należy odstrzelic

odpowiedz

74
61
~zada 2014-03-09 (11:01) 9 miesięcy 11 dni 4 godziny i 25 minut temu

Widać po wpisach że wp uaktywnili się i opanowali rosyjscy szpiony.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

24
12
fructo 2014-03-09 (12:41) 9 miesięcy 11 dni 2 godziny i 45 minut temu

Sowieci to złodzieje,bandyci i gwałciciele. Wiemy co robili w czasie II wojny światowej.Jak brakowało rąk na zegarki to zakładali na nogach.Pamiętaj czerwona zarazo że jak podniesiesz łapę na społeczność międzynarodową to będziesz miała ją odrąbaną.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

20
8
~POLAK 2014-03-09 (12:23) 9 miesięcy 11 dni 3 godziny i 3 minuty temu

masoneria podpuszcza do nienawisci do Rosjan a wy myslicie ze to ruskie

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
0
~ctx 2014-03-09 (11:58) 9 miesięcy 11 dni 3 godziny i 28 minut temu

Lepiej niech taki Achmetow ( ok.15 mld dolarów w/g Forbsa) wraz z innymi achmetowami ,których jest ok.100 , zrzuci się na swoją biedną ukraińską ziemlię, w celu jej ratowania i będą mieli ok.100 mld dolarów.Reszta Ukraińców -drobnych ciułaczy zbierze ok.5 mld dolarów.Jak się zechce ,to można coś zrobić.A najlepiej to czępić od innych narodów,bo przecież dla Ukrainy swoich pieniędzy szkoda !

odpowiedz

14
2
~xxxx 2014-03-09 (11:15) 9 miesięcy 11 dni 4 godziny i 11 minut temu

Jeżeli po terytorium Ukrainy chodzą ludzie ubrani w stroje wojskowe z bronią ale bez naszywek i zastraszają ludzi, hm wygląda mi to na terrorystów, powinni być natychmiast aresztowani a w razie stawiania oporu zastrzeleni i po sprawie.

odpowiedz

14
2
~arni90 2014-03-09 (11:06) 9 miesięcy 11 dni 4 godziny i 20 minut temu

Skoro to nie są wojska rosyjskie, chodzą po ulicach z bronią to powinno się ich wyłapać a w razie oporu odstrzelić. Ciekawe co by wtedy Rosja zrobiła?

odpowiedz

16
5
~Seba 2014-03-09 (11:23) 9 miesięcy 11 dni 4 godziny i 3 minuty temu

Co by było gdyby Wojska Ukrainy zabrały się za przeganianie z Krymu, nieoznakowanych mundurowych? Czy do walk włączyłaby się Rosja? Myślę, że tak, a słowa Putina , że nie są to żołnierze Rosji to obłuda.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Frank-Walter Steinmeier ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji
dodane 2014-12-20 (05:55) 9 godzin i 31 minut temu

Matka zamordowanych dzieci aresztowana za zabójstwo
dodane 2014-12-20 (00:55) 14 godzin i 31 minut temu

Protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej
dodane 2014-12-20 (07:45) 7 godzin i 41 minut temu

Co obcokrajowców dziwi w naszym Bożym Narodzeniu
dodane 2014-12-20 (05:18) 10 godzin i 8 minut temu

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 1 dzień 4 godziny i 26 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 29953