więcej

Kard. Stanisław Dziwisz: uznanie cudu Jana Pawła II potwierdzeniem jego świętości.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2013-07-02 (19:42) 1 rok 28 dni 7 godzin i 35 minut temu
drukuj

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w reakcji na informacje włoskich mediów, iż kardynałowie uznali cud Jana Pawła II, powiedział, że decyzja ta jest potwierdzeniem świętości papieża Polaka.


- Pragnienie uczestników pogrzebu Jana Pawła II "santo subito" spełnia się. Modlitwy ludzi na całym świecie Pan Bóg wysłuchał - powiedział kard. Dziwisz.

Komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek w głosowaniu cud wybrany do kanonizacji Jana Pawła II - podała włoska agencja Ansa.

Kard. Dziwisz podkreślił, że "decyzja ta jest potwierdzeniem świętości Jana Pawła II", a także ukazaniem jeszcze raz, "że droga do świętości, którą szedł Jan Paweł II, jest drogą pewną i wzorem do naśladowania".

- Kościół krakowski raduje się i dziękuje Bogu za wysłuchanie modlitw za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Jesteśmy wdzięczni papieżowi Benedyktowi XVI za otwarcie procesu beatyfikacyjnego, jak również ojcu świętemu Franciszkowi, który z przekonaniem prowadzi proces do uroczystego i urzędowego ogłoszenia swojego poprzednika świętym. Jako osobisty sekretarz ojca świętego Jana Pawła II, który miał przywilej doświadczenia jego świętości, dziękuję Bogu, że będę mógł się cieszyć za swojego życia wyniesieniem do chwały świętości Ojca w wierze i w kapłaństwie, a także tego, któremu z miłością służyłem do ostatniego uderzenia jego serca - powiedział kard. Dziwisz.

Wypowiedź metropolity krakowskiego, który przebywa poza miastem, została opublikowana przez Radio Plus i na stronie internetowej diecezji krakowskiej.

Według włoskich mediów polski papież zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie 8 grudnia. Również we wtorek pojawiła się hipoteza, że Jan Paweł II może zostać kanonizowany razem z papieżem Janem XXIII.


(msz, bart, ib)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 173 58.25%
nie 124 41.75%

Przeczytaj też

Krytykowany rzymski pomnik Jana Pawła II na liście najbrzydszych monumentów świata

dodane 2014-01-31 (13:53) 5 miesięcy 29 dni 13 godzin i 24 minuty temu

Jan Paweł II był o włos od śmierci w Polsce

dodane 2013-06-07 (11:58) 1 rok 1 miesiąc 23 dni 15 godzin i 19 minut temu

Jan Paweł II świętym już w październiku

dodane 2013-06-06 (05:05) 1 rok 1 miesiąc 24 dni 22 godziny i 12 minut temu

Arturo Mari: myślę, że strzelał nie tylko Ali Agca

aktualizacja 2013-05-12 (23:50) 1 rok 2 miesiące 18 dni 3 godziny i 27 minut temu

Jan Paweł II uczynił cud. Komisja lekarzy potwierdziła

dodane 2013-04-22 (17:12) 1 rok 3 miesiące 8 dni 10 godzin i 5 minut temu
materiał foto

Montaż największego na świecie pomnika Jana Pawła II

dodane 2013-04-08 (09:53) 1 rok 3 miesiące 22 dni 17 godzin i 24 minuty temu

materiał foto

8. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

dodane 2013-04-02 (10:38) 1 rok 3 miesiące 28 dni 16 godzin i 39 minut temu

Stanisław Dziwisz: kanonizacja Jana Pawła II w Roku Wiary byłaby czymś wspaniałym

dodane 2013-03-29 (12:55) 1 rok 4 miesiące 1 dzień 14 godzin i 22 minuty temu

materiał foto

Nawet papież nie może spać spokojnie

dodane 2013-03-20 (09:31) 1 rok 4 miesiące 10 dni 17 godzin i 46 minut temu
materiał foto

Tak konklawe w 1978 r. wybrało na papieża Karola Wojtyłę

dodane 2013-03-13 (13:48) 1 rok 4 miesiące 17 dni 13 godzin i 29 minut temu

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych oceni sygnały o cudach Jana Pawła II

dodane 2013-02-04 (17:45) 1 rok 5 miesięcy 26 dni 9 godzin i 32 minuty temu

Gdzie urodziła się matka Jana Pawła II?

dodane 2013-02-04 (00:15) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 3 godziny i 2 minuty temu

Ali Agca zmyśla? Watykan: jego "rewelacje" to powieść, a nie fakty

dodane 2013-02-01 (19:10) 1 rok 5 miesięcy 29 dni 8 godzin i 7 minut temu
materiał foto

Relikwie bł. Jana Pawła II

dodane 2011-08-26 (19:53) 2 lata 11 miesięcy 4 dni 7 godzin i 24 minuty temu

materiał foto

Rekonstrukcja papieskiego auta

dodane 2011-05-10 (11:10) 3 lata 2 miesiące 20 dni 16 godzin i 7 minut temu
materiał foto

Wielki portret Jana Pawła II

dodane 2011-05-01 (15:31) 3 lata 2 miesiące 29 dni 11 godzin i 46 minut temu

materiał foto

Polska wita nowego Błogosławionego!

dodane 2011-05-01 (11:38) 3 lata 2 miesiące 29 dni 15 godzin i 39 minut temu
materiał foto

Jan Paweł II Błogosławiony!

dodane 2011-05-01 (11:28) 3 lata 2 miesiące 29 dni 15 godzin i 49 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (684)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~serbolo 2013-07-03 (21:15) 1 rok 27 dni 6 godzin i 2 minuty temu

Mam poważne wątpliwości czy Bóg kieruje się podobnymi kryteriami jak kościół kat.mianując kogoś świętym,a wogóle czy w innym wymiarze do którego się kiedyś przeniesiemy istnieje pojęcie święty.

odpowiedz

0
1
maugein 2013-07-03 (20:49) 1 rok 27 dni 6 godzin i 28 minut temu

Nie ma takiej możliwości!

odpowiedz

6
0
maugein 2013-07-03 (20:47) 1 rok 27 dni 6 godzin i 30 minut temu

Dziwisz jak zwykle czaruje.

odpowiedz

6
1
~allusia 2013-07-03 (20:19) 1 rok 27 dni 6 godzin i 58 minut temu

i kto w to uwierzy?

odpowiedz

5
1
~ale persona 2013-07-03 (19:53) 1 rok 27 dni 7 godzin i 24 minuty temu

żeby przybliżyć swoją osobę naiwnym wiernym Dziwisz powinien oficjalnie nazywać się "Bambosz Wojtyły".

odpowiedz

10
2
~bill 2013-07-03 (19:37) 1 rok 27 dni 7 godzin i 40 minut temu

XXI wiek i wciskanie takich bzdur,

odpowiedz

6
2
~solo 2013-07-03 (19:07) 1 rok 27 dni 8 godzin i 10 minut temu

katolicka kocia wiara u mnie na osiedlu prawie wszystkie dziewczyny gździły się z chłopakami ,wszyscy ze wszystkimi ...jakie dno moralne . I tacy tu pouczają obłuda i dulszczyzna . Gdzie zasady chrześcijańskie ? Gdzie wiedza z Biblii na temat bałwochwalstwa ktore uprawia się w kościele katolickim ? Nie ma . Katolicyzm to chrześcijaństwo z nazwy .

odpowiedz

7
0
~proboszczjebaka 2013-07-03 (18:34) 1 rok 27 dni 8 godzin i 43 minuty temu

Stasio był mężem czy żoną Karolka?

odpowiedz

8
0
~TAK PYTAM 2013-07-03 (18:10) 1 rok 27 dni 9 godzin i 7 minut temu

Uznali CUD czy cudaka??

odpowiedz

9
0
~ha ha ha 2013-07-03 (17:38) 1 rok 27 dni 9 godzin i 39 minut temu

Ja też uznaję cud, spłodzenia Adama Kaniewskiego przez Jana Pawła 2.

odpowiedz

33
1
~Bolo 2013-07-02 (23:29) 1 rok 28 dni 3 godziny i 48 minut temu

Cudotwórco ulecz się sam! Dlaczego nie był w stanie pomóc sobie?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

19
1
~Wesoły od rana 2013-07-03 (05:41) 1 rok 27 dni 21 godzin i 36 minut temu

A skąd Dziwisz wie, że Franciszek chce z przekonaniem ogłosić Jana Pawła II świętym?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
0
~cyPISek 2013-07-03 (11:49) 1 rok 27 dni 15 godzin i 28 minut temu

To cud że udało mu się nie płacić alimentów na Adasia .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
0
~festucka 2013-07-03 (06:43) 1 rok 27 dni 20 godzin i 34 minuty temu

"Święty" - osoba do naśladowania przez katolików. To w takim razie jak zwykły katolik ma naśladować (byłego) papieża? Chodzić w czerwonych butach? Zauważyłem, że najczęstsza modlitwa katolików brzmi mniej więcej tak: "święty ... módl się za nami". Czyli katolik modli się do świętego, ażeby ten modlił się za niego! Czy to nie jest błędne koło?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
42
~Maxio 2013-07-02 (22:55) 1 rok 28 dni 4 godziny i 22 minuty temu

Ta wiadomość jak widać najbardziej ruszyła ateistów i przeciwników Kościoła Katoliciego. Oj ruszyło, ruszyło. A ujadajcie sobie, wylewajcie jad i wszelkie plugastwo zalegające w waszych sercach. Nas ludzi prawdziwej wiary to wasze opluwanie nie rusza. To nawet znak, że kanonizacja JPII ma rangę prawdziwej świętości, bo inaczej szatan tak by się nie wściekał. Ulżyło wam trochę? Poszczekajcie sobie jeszcze żałosne ludziki. A wasze minusy przy opinii tyle mnie obchodzą, co zeszłoroczny śnieg. Niech Bóg ma was w swojej opiece i zlituje się nad wami.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

58
8
~Matyjas 2013-07-02 (20:57) 1 rok 28 dni 6 godzin i 20 minut temu

Jedno jest pewne - przynajmniej wynika z Biblii, że jest Bóg i jego syn. Nikt z narodów nie może czynić cudów, nie może być równy (święty) Bogu ani Jezusowi i do nikogo na ziemi nie wolno się modlić.Jeśli Biblia ma być ważna dla nas, to reszta, poza Biblią, jest urojeniem, wymyślonymi faktami.

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

3
0
~AS 2013-07-03 (15:02) 1 rok 27 dni 12 godzin i 15 minut temu

Czytając jego bzdury, z ( DZIWISZ ) się ile w Polsce jest analfabetów i oszołomów. Kto jeszcze wierzy w jakiś kościół to jest niespełna rozumu. Czarni to niewola, zaprzedanie Polski żydom i same nieszczęścia. !!!!!!!!!!!

odpowiedz

6
20
~Ona 2013-07-03 (02:31) 1 rok 28 dni i 46 minut temu

Ile tu negatywnych opinii. Wow! to sie dopiero Rogaty wscieka! Pan Bog najpotezniejnszy, milosierny, jest sama miloscia! Badz wyzyzszony! Badz uwielbiony Panie! Chwala Tobie!!! <3

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~znalazłem w necie 2013-07-03 (14:54) 1 rok 27 dni 12 godzin i 23 minuty temu

Dziw, taki cudak a zmarł jak murarz, jak menel, taki cudak a szukał pomocy u lekarzy, nie u szefa, którego rzekomo reperezentował. Wojtyla wyrządził nam -Polakom, więcej szkody niz Hitler i Stalin razem wzięci, podpisując konkordat z krajem w okresie tranfosrmacji, okazał się hieną, kanalią, pospolitym bydlakiem, nie Polakiem i nie świętym. Austria nie odniosła żadnej korzysci, że Hitler był Austriakiem, Gruzja nie skorzystała na tym że Stalin byl Gruzinem, Korsyka nie skorzystała z potęgi swojego obywatela Napoleona. Nas dobił renegat o nazwisku Karol Wojtyła, jego "miłość do ojczyzny" kosztuje ojczyzne 7, 5 miliarda złotych rocznie, utrzymujemy pospolitych kryminalistów , oszustów, którzy mają taki dostęp do boga taki sam jak ciotka Rozalia z pod latarni. W czasach Gomulki, prymas Polski miał obowiązek skladania władzy PRL propoyzcji awansów na proboszcza, biskupa , arcybiskupa, kardynala. Obsada krakowskeigo dekanatu wymagała zgody władz. Kardynał -prymas Wyszyński, trzykrotnie składal propozycję objęcia Krakowa przez nowego biskupa. Każda propozycja z mocy prawa, zawierala trzy nazwiska, Wyszyński przedstawił 9 kandydatur, na żadnej jego liscie nie było Karola Wojtyły! To wladza zaproponowała Wyszyńskiemu, propozycje objecia Krakowa przez Karola Wojtyłę, władza! Nie Wyszyński. Prymas wyrazil zgode na tę propozycję, Lolek Wojtyla donosicioel UB a potem SB, został biskupem krakowa. Biegal na ksywie Atylla. W sytuacji gdy Issakowicz zaczął grzebać w archiwach krakowskiej policji, Dziwsz, wpadł w popłoch, ujawnienie kim był Wojtyła, było kwestią kilku tygodni. Kler zwrócil sie z probą do rządu o samolustrację, w dwa tygodnie sejm uchwalił ustawę, prezydent ją zatwierdził i kler sam się zlustrował. Jaką ma wartośvc samolustracja sami oceńcie. Kapuś policji politycznej PRL nie jest dobrym świętym. święty ubabrany w gówna donosicielstwa jest kimś odrażającym. Modlić sie do takiego smiecia mogą tylko jemu podobni! Już widzę oburzenie dewotów i kleru zaprzeczjacych oczywistej prawdzie. Wojtyła był kapusiem od 1947 roku i był nim do wyboru papieża.

odpowiedz

5
0
~leo 2013-07-03 (14:47) 1 rok 27 dni 12 godzin i 30 minut temu

Żałosny swiat zaklamanych cudaków ma się w polsce dobrze, gdy w kolo tyle moheru. &ażde klamstwo nawet tak naciągane to bractwo z hal przyjmuje za dobra monete. Ż normalnego człowieka, zrobić cudaka , to tylko w polsce moze przejśc. Świat sie smieje. Ŋdzie będzie koniec tego zaklamania i tak brutalnych kłamstw kpościola. Moher do szkoły, czytajcie wartosciowe rzeczy lub słuchajcie ludzi odpowiedzialnych ,a nie oszołomów i nawiedzonych. Głódź to jest obraz prawdziwego "koscioła". to on jest rzeczywistym obrazem tego cwaniactwa i zaklamania. Kościół musi sie zmienić ,aby wiara byla autentyczna ,a nie była w rekach medialnych ,złotoustnych zaklamanych cwaniaków od wskazywania co jest dobre ,a co złe.Oni zrobili sobie dobrze -potrzebuja teraz stada głupich owiec. ÂŞranciszek musi to zmienić.

odpowiedz