Strona główna serwisu
Sprawcy zbiorowego gwałtu skazani na karę śmierci
Sprawcy zbiorowego gwałtu skazani na karę śmierci

Sprawcy zbiorowego gwałtu skazani na karę śmierci

Sąd w Delhi skazał na karę śmierci przez powieszenie czterech mężczyzn, sprawców brutalnego gwałtu w grudniu 2012 roku na 23-letniej kobiecie, która zmarła następnie w wyniku obrażeń. Wyrok musi jeszcze zatwierdzić sąd wyższej instancji.
Sędzia Yogesh Khanna, który uznał mężczyzn za winnych zbiorowego gwałtu i morderstwa z zimną krwią, odrzucił wniosek obrony o łagodniejszy wymiar kary.

Sędzia oświadczył, że atak "wstrząsnął zbiorowym sumieniem" Indii i sąd "nie może zamykać oczu" na takie zbrodnie - relacjonuje portal BBC News. - Ta sprawa należy zdecydowanie do kategorii najbardziej wyjątkowej z wyjątkowych i daje podstawy do zastosowania, jako przykładu, kary śmierci - ocenił sędzia.

Wyrok podlega zatwierdzeniu przez sąd wyższej instancji, skazani mogą również złożyć apelację. Ponadto przysługuje im prawo do złożenia prośby o ułaskawienie do prezydenta kraju.

Jeden ze skazanych rozpłakał się w chwili ogłoszenia wyroku.

Przed sądem oczekujący na werdykt demonstranci domagali się skazania oskarżonych na śmierć. Wyrok przyjęli wiwatami.

Kary śmierci żądał prokurator. Wśród obrońców praw człowieka i prawników w trakcie procesu pojawiały się głosy, że dożywocie byłoby dla sprawców surowszą karą. Adwokat dwóch oskarżonych apelował o łagodny wyrok, powołując się na to, że żaden z jego klientów nie był wcześniej karany, a jeden z nich musi się opiekować żoną, dzieckiem i chorą matką. Obrońca trzeciego oskarżonego również podkreślał, że jego klient po raz pierwszy staje przed sądem oraz że na jego winę wskazują tylko poszlaki. Oskarżeni odpierali stawiane im zarzuty.

Brutalny gwałt

W grudniu 2012 roku sześciu mężczyzn, w tym pięciu dorosłych i jeden młodociany, zwabiło 23-letnią kobietę i jej przyjaciela do autobusu w Delhi. W pojeździe kilkakrotnie zgwałcili kobietę, zadali jej obrażenia wewnętrzne metalowym prętem i dotkliwie pobili jej towarzysza, po czym wyrzucili nagie i półprzytomne ofiary na drogę. Z powodu odniesionych obrażeń wewnętrznych kobieta zmarła w dwa tygodnie później w szpitalu w Singapurze.

Niepełnoletni sprawca, obecnie 18-letni, został w sierpniu skazany na trzy lata więzienia. Karę odbędzie w zakładzie poprawczym, a miesiące spędzone w areszcie będą mu zaliczone na poczet kary. Niski wyrok wywołał oburzenie w mediach, a rodzina ofiary zapowiedziała, że złoży apelację.

Szósty z oskarżonych w marcu mężczyzn popełnił samobójstwo w areszcie.

W odpowiedzi na falę oburzenia po grudniowym gwałcie rząd Indii wprowadził surowsze kary za przestępstwa na tle seksualnym, ale nie zgodził się zmienić przepisów prawa dla nieletnich i przywrócić poprzedniego wieku dojrzałości, czyli 16 lat; obecnie jest to 18 lat.

W Indiach doszło w ubiegłym roku do ok. 33 tys. przestępstw popełnionych przez nieletnich; była to największa liczba w ciągu dziesięciolecia.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (152)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
61
~Libi 2013-09-13 (12:43) 14 godzin i 24 minut temu

Przed powieszeniem wykastrować!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
65
~sarin 2013-09-13 (11:30) 15 godzin i 37 minut temu

"Brutalny gwałt" ? A może być inny ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
58
~dv 2013-09-13 (12:14) 14 godzin i 53 minut temu

Może znajdzie się jakis sponsor, który zafunduje temu sędziemu osiedlenie się w Polsce?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
56
~co i jak 2013-09-13 (11:48) 15 godzin i 19 minut temu

Mówi się w Europie, że takie te Indie niby zacofane, ale wyrok wydali w 9 miesięcy, w Po;lsce ciągnęłoby sie to z 10 lat!!!!!!! jak to jest?? ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
47
~osa 2013-09-13 (11:52) 15 godzin i 15 minut temu

a u nas?. U nas takich zboków wyślą na resocjalizację, dadzą im jeść, czyste ubranie, przepustki, etc...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
44
~Polak 2013-09-13 (11:32) 15 godzin i 35 minut temu

Tak samo i u nas powinno być.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
42
~Obserwator 2013-09-13 (13:04) 14 godzin i 3 minuty temu

Kara śmierci przez powieszenie powinna być obowiązkowa z jednego względu, nie niszczy organów wewnętrznych a te mogą się przydać dla tych którzy czekają na przeszczepy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
42
~takaprawda 2013-09-13 (12:01) 15 godzin i 6 minut temu

BRAWO !!!!!!!!!!! Sędziowie z Polski - jechać na naukę do Indii !!!!!!!!!!!! Za swoje oczywiście

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
41
~klopot.skoda 2013-09-13 (12:09) 14 godzin i 58 minut temu

Myślę że polscy sędziowie powinni się uczyć od swoich kolegów z innych krajów np Anglii lub Indii jak się każe sprawców takich przestępstw.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
34
~Lidia Jabłońska 2013-09-13 (12:44) 14 godzin i 23 minut temu

bardzo dobrze u nas tez powiino sie tak karac

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
33
~Marksman 2013-09-13 (13:14) 13 godzin i 53 minut temu

Wreszcie normalny wyrok.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
37
~Rucola 2013-09-13 (12:49) 14 godzin i 18 minut temu

W Polsce sąd dałby im symbolicznie, w zawiasach, aby mogli głosować na Tuska. Gdyby ich powieszono to Tusk straciłby za jednym zamachem 4 głosy a z rodzinami to może 16.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
34
~Ol 2013-09-13 (11:40) 15 godzin i 27 minut temu

I to jest prawdziwy sąd nie to co w Polsce ! Brawo !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
31
~maro 2013-09-13 (12:34) 14 godzin i 33 minut temu

Tak powinni kończyć wszyscy gwałciciele!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
28
~Lidka 2013-09-13 (13:11) 13 godzin i 56 minut temu

BRAWO INDIE! PRAWNICY W POLSCE UCZCIE SIĘ OD NICH!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
28
~bolo 2013-09-13 (11:33) 15 godzin i 34 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
25
~Tom P. 2013-09-13 (13:22) 13 godzin i 45 minut temu

Brawo sądy w Indiach,Brawo!!!!!!!Ucz się Polski wymiarze sprawiedliwości!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
25
~i, 2013-09-13 (11:32) 15 godzin i 35 minut temu

piękny wyrok!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
24
~Dziki swiat 2013-09-13 (12:46) 14 godzin i 21 minut temu

Odciac nogi, rece, fujary. Zbudowac specjalny budynek dla takich ludzi, w klatkach ich umieszczac, karmic najgorszym syfem jaki istnieje, niech zyja i cierpia, moze inne mendy sie wtedy naucza. Mowi to mezczyzna, drastyczne? Gdyby tak bylo inaczej by sie ludzie zachowywali ;) Kara smierci to jak samobojstwo, najlepsza ucieczka od wszystkiego, od wszelkiego bolu, kar itp itd. Wiec to debilizm mowic ze to adekwatne do cierpienia bliskich tej ktora zmarla. Co ja bede sie wypacal w internecie, ten swiat jest i tak chory, wracam cwiczyc bo nikt i tak nic nie zmieni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
23
~kolczyk 2013-09-13 (12:09) 14 godzin i 58 minut temu

Brawo sąd w Indiach. Kar śmierci powinien jeszcze dostać ten młodociany zwyrodnialec, który z nimi był i wykonać.

odpowiedz