więcej

Ranking miast polskich: gdzie się żyje najlepiej?.

Przekrój |  dodane 2009-06-18 (11:58) 5 lat 3 miesiące 3 dni 6 godzin i 9 minut temu
drukuj


"Przekrój" przygotował pierwszy w Polsce ranking miast przyjaznych obywatelowi. Pod lupę wzięto liczbę miejsc w żłobkach czy kolejkę do ginekologa.

Każdy mieszkaniec miasta jest z czegoś niezadowolony. Pamiętając, że w naturze Polaka jest twierdzenie, że u sąsiada trawa jest zawsze bardziej zielona, postanowiliśmy - nie na podstawie subiektywnych opinii, ale obiektywnych kryteriów - sprawdzić, jak mieszka się w polskich miastach. Choć oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że na pytanie: „Jak żyje ci się w twoim mieście, co cię denerwuje, a co cieszy?”, każdy z nas odpowiedziałby inaczej.

Pod lupę wzięliśmy 26 miast – wszystkie, które mają powyżej 175 tysięcy mieszkańców, oraz te, w których znajdują się siedziby województw. Sprawdziliśmy też pozycję Sopotu, który uważany jest za wymarzone miejsce do życia.

Miasta ocenialiśmy w 24 kategoriach. Ponieważ nie każda z nich jest tak samo istotna, przyznaliśmy im różne wagi punktowe. Za najważniejsze kryterium uznaliśmy średnie dochody na członka rodziny oraz poziom bezrobocia. To one pozwalają bowiem ocenić, na jakim poziomie możemy w danym mieście utrzymać rodzinę. Za ważny czynnik wpływający na jakość życia uznaliśmy także ceny nieruchomości oraz średnią cenę zużycia metra sześciennego wody (pokazują koszty życia w danym mieście).

Miasta nie lubią rowerzystów

O tym, jak ważne jest szybkie i sprawne przemieszczanie się z domu do pracy, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. By ustalić, jak miasta radzą sobie z tym problemem, sprawdziliśmy, iloma miejscami na mieszkańca dysponują publiczne środki transportu. Pod uwagę wzięliśmy także gęstość zaludnienia oraz gęstość dróg i ulic. Te trzy wskaźniki są w stanie pokazać nam, jak sprawnie można się po danym mieście poruszać.

Warszawa znacząco wyprzedza inne miasta pod względem liczby miejsc w środkach transportu publicznego, ale już zdecydowanie przegrywa pod względem sieci dróg i ulic. Ten ból zna chyba każdy zmotoryzowany warszawiak. Ale już zupełnie inaczej jest w Gdyni, gdzie zarówno podróżowanie komunikacją miejską, jak i samochodem jest łatwiejsze i komfortowe.

Oceniając dostępność środków transportu publicznego, „ekstrapunkty” doliczaliśmy za działania, które zachęcają mieszkańców do rezygnowania z poruszania się samochodem – po 10 punktów przyznaliśmy Warszawie za metro oraz Gdańskowi, Sopotowi i Gdyni za SKM.

Sprawdziliśmy, jak w miastach traktowany jest jeden z najpowszechniejszych w wielu zachodnich krajach środków lokomocji, czyli rower. Porównaliśmy, ile kilometrów ścieżek rowerowych przypada w każdym z miast na tysiąc mieszkańców. Wyliczenia nas nie zaskoczyły – 400 metrów w Gdyni to naprawdę smutny rekord.

wydanie internetowe: www.przekroj.pl

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 49 62.82%
nie 29 37.18%

Przeczytaj też

Zobacz, jak Warszawa wypadła w światowym rankingu

dodane 2010-12-08 (18:17) 3 lata 9 miesięcy 12 dni 23 godziny i 50 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (466)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~Lenka111111 2009-06-19 (18:13) 5 lat 3 miesiące 1 dzień 23 godziny i 54 minuty temu

Poznań ...może nie taki skąpy jak się wydaje?
Od jakiś 8 miesięcy mieszkam w Poznaniu ...jakie wrażenia ...przerażające jest to ze wszyscy sie tutaj gdzieś spieszą... a co do skąpstwa poznaniaków to dziś miłe zaskoczenie...moja mama przyjechała dziś w sprawach zawodowych i nie miała gdzie kupić biletu, jedna z Pań na przystanku dała jej 2 i nie chciała przyjąć pieniędzy. Może jednak z tym skąpstwem nie jest tak źle? Chyba to wszystko zależy od ludzi na jakich sie trafia.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~JacekOśw 2011-05-26 (21:13) 3 lata 3 miesiące 25 dni 20 godzin i 54 minuty temu

Odp.
Ja tam wole Gdynię. Może się mylę, byłem w Gdyni zajefajnie, w Białym nie byłem nie wiem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Anita 2012-10-19 (18:51) 1 rok 11 miesięcy 1 dzień 23 godziny i 16 minut temu

Kalisz, zapraszamy :))

odpowiedz

1
0
~Domal 2012-09-12 (16:41) 2 lata 9 dni 1 godzinę i 26 minut temu

Zapraszam do Bytomia! Śmierdzące, brudne, szare, odrażające miasto! Nam też się tu źle nie żyje!

odpowiedz

5
3
dominik_klich 2011-09-26 (10:30) 2 lata 11 miesięcy 26 dni 7 godzin i 37 minut temu

Zapraszamy do Rzeszowa. Czyste, pięknę, bezpieczne miasto :) Nam żyje się tu najlepiej! :)

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
1
~zal 2011-01-03 (19:24) 3 lata 8 miesięcy 17 dni 22 godziny i 43 minuty temu

ciekawe czemu Łódź tak daleko ? przeciez to zajebiste miasto. ja lubie swoje miasto Łódź, dobra komunikacja miejska, nie jesteśmy zadłużeni jak Warszawa czy Kraków i mamy w mieście gdzie wyjść, teraz po wybudowaniu atlas areny w Łodzi jest najwięcej imprez.i najważniejsze: mamy WIDZEW ! Najlepszy klub w Polsce

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
6
~ocelot 2012-03-17 (08:27) 2 lata 6 miesięcy 4 dni 9 godzin i 40 minut temu

Rzeszów na drugim miejscu,bardzo mnie to śmieszy.Przecież to pustynia intelektualna,miasto ubogich umysłowo moherów.Tam ojciec dyrektor powinien ulokować swoją centralę.

odpowiedz

4
3
~wiki 2009-06-19 (11:26) 5 lat 3 miesiące 2 dni 6 godzin i 41 minut temu

Olsztyn - to jest to,
co lubią tygrysy :))! Jest bardzo ładnym miastem, pieknie położonym. Jest duzo pieknych zabytków, są szlaki turystyczne, piekne jeziora. Okres lata to jedno pasmo zabawy - każdy znajdzie coś dla siebie. Jest spokojnie, miło. Zimą też mozna po pracy zorganizować sobie świetny czynny wypoczynek, szczególnie w okolicach Olsztyna.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
1
~ewa 2009-06-18 (14:42) 5 lat 3 miesiące 3 dni 3 godziny i 25 minut temu

WROCŁAW!!!!
A co na to wrocławianie?????

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
1
~Peter 2012-01-14 (14:20) 2 lata 8 miesięcy 7 dni 3 godziny i 47 minut temu

Dziwi mnie, że większość z was ocenia miasta po wyglądzie. Po tym, że jest ładne, śliczne i że można gdzieś wyjść popołudniu czy wieczorem, A prawda jest taka, że teraz to sie liczy przede wszystkim możliwość utrzymania domu i rodziny. Patrzy się na to czy w mieście jest praca i czy można w krótkim czasie znaleźć kolejną, gdyby z pierwszej nas zwolniono. A takie miasta to nie oszukujmy się, są to : Poznań, Wrocław, Warszawa i może jeszcze kilka innych. W pozostałych trzeba sie martwić zeby czasem pracy nie stracić, bo brak jest perspektyw na znalezienie innej.

odpowiedz

2
4
~Daria 2011-12-06 (10:51) 2 lata 9 miesięcy 15 dni 7 godzin i 16 minut temu

Urodziłam się w Krakowie. Tak, kocham go, bo jest moje miasto, ale jak trzeba wybrać miasto, gdzie się żyję lepiej to napewno nie jest nigdzie w Polsce. Bezrobicie na max, ale przecież to wybram Warszawa. Tam uczyłam i mieszkałam za 4l. i na pewno ma się co robić, Kultura, edukacja ... dla mnie tam się najlepiej żyję, bo nie możesz żyć w Gdyni, na przyklad bo to tam nie ma usłowia ... Mogę dużo o tym pisać ale mi się już znudziło. Najlepsze w Niemczech, Anglii, Włoch .. ale nie w Polsce. Pokój wam!

odpowiedz

0
0
~JacekOśw 2011-05-26 (21:06) 3 lata 3 miesiące 25 dni 21 godzin i 1 minutę temu

Oświęcim :)
Oświęcim- Piękne, zielone, zadbane miasto w Małopolsce Zachodniej. Ten kto tu nie był ten nie może powiedzieć zdania o mieście. Może i ten obóz Auschwitz i smutek, ale i tak się tu bardzo dobrze mieszka.

odpowiedz

3
1
~Richi 2011-05-09 (22:16) 3 lata 4 miesiące 11 dni 19 godzin i 51 minut temu

Polozenie Wroclawia
Wrocla (Breslau)ma kozystniejsze polozenie geograficzne od pozostalych miast.

odpowiedz

0
3
~Chojniczanka : * 2011-04-26 (11:20) 3 lata 4 miesiące 26 dni 6 godzin i 47 minut temu

CHOJNICE RZĄDZĄ!!!
Mieszkam w Chojnicach i to jest naj miasto: --> 40 000 mieszkańców --> ciekawe miejsca do zwiedzania i odpoczynku --> dużo miejsc pracy --> piękne krajobrazy w powiecie --> miejsca sportowo-rekreacyjne --> I WIELE, WIELE WIĘCEJ!!!!!!!!

odpowiedz

0
1
~weqeqw 2010-12-29 (02:04) 3 lata 8 miesięcy 23 dni 16 godzin i 3 minuty temu

Oto fakty
Tylko CRACOVIA, BRESLAU, POSEN. Niech sie dalej rozwijają.

odpowiedz

1
2
~karinkaaaa 2010-11-17 (19:35) 3 lata 10 miesięcy 3 dni 22 godziny i 32 minuty temu

w obronie wrocławia
narzekacie na brak obwodnicy, owszem niebawem będzie, robi się w ekspresowym tempie, stadion też budują ;) na razie rzeczywiście wrocław ma dużą barierę komunikacyjną i to zdecydowanie wada, trudno się przedostać z jednego końca miasta na drugi. Ale pamiętajmy to miasto studenckie, ono zyje, zawsze jest przyjazne otwarte i zawsze coś się dzieje. Myślę że potrzeby usługowe zaspokaja w pełni, rozrywkę, komfort życia także. Brakuje mu ośrodów high technology ale w takim mieście to kwestia czasu. Myślę że ma jednak większe predyspozycje do rozwoju niż Poznań, głównie ze względu na swoje położenie,bliskość także oprocz Berlina, Pragi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~"WIEŚWAGEN" 2009-07-07 (12:57) 5 lat 2 miesiące 14 dni 5 godzin i 10 minut temu

Oj wy chytrusy,chytrusy
jesteście prowincją względem W-wki,Krakowa czy Wrocławia...Piszecie o jakichśtam remontach czy coś...Ale macie zakute i niereformowalne łby,mało gdzie w naszym pięknym kraju,żyją tacy ludzie bezpodstawnie zakochani we własnym mieście!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
2
~NIE 2010-10-05 (21:53) 3 lata 11 miesięcy 15 dni 20 godzin i 14 minut temu

Częstochowa
I co ja mam powiedzieć? Mieszkam w Częstochowie ;/ Zapyziała dziura.

odpowiedz

4
3
~Marcin 2010-08-09 (11:07) 4 lata 1 miesiąc 12 dni 7 godzin i 1 minutę temu

Kraków i Wrocław
najlepsze polskie miasta

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
4
buliban 2009-06-20 (08:56) 5 lat 3 miesiące 1 dzień 9 godzin i 11 minut temu

Wyłacznie Poznań!
To zdecydowanie najlepsze miasto w Polsce. Poznaniacy już w przeszłości byli lepsi od niemieckich zaborców. :))

odpowiedz