Strona główna serwisu
Prokuratura Wojskowa: Andrzej Seremet źródłem informacji "Rzeczpospolitej"? To nadużycie

Prokuratura Wojskowa: Andrzej Seremet źródłem informacji "Rzeczpospolitej"? To nadużycie

Prokuratura Generalna prosiła "Rzeczpospolitą" przed jej publikacją na temat rzekomego trotylu na wraku Tu-154, aby dać szansę prokuraturze na zebranie pełnej informacji w tej sprawie - poinformował rzecznik Andrzeja Seremeta Mateusz Martyniuk. Wcześniej Radio Zet podało, że to Prokurator Generalny Andrzej Seremet rozmawiał z "Rzeczpospolitą".
Wrak Tu-154 Wrak Tu-154 ()
- Zależało nam, by informacja "Rz" w takim kształcie się nie ukazała i aby nie rodziła interpretacji niezgodnych z faktami - oświadczył Martyniuk.

Przyznał, że Seremet rozmawiał z "Rz" przed publikacją, ale podkreślił, że "głębokim nadużyciem" jest sugerowanie przez część mediów, by Seremet był źródłem informacji "Rz" w całej sprawie. - Pytany przez dziennikarza, czy na wraku wykryto trotyl, odpowiedział, że detektory wykryły we wraku pewne substancje wysokoeneregetyczne, ale źródła ich pochodzenia mogą być różne i za wcześnie na formułowanie wniosków, na które trzeba poczekać do zakończenia badań". "Prokurator generalny uważa, że został źle zrozumiany - powiedział rzecznik Seremeta.

- Naszą intencją było, by dać szanse prokuraturze na zebranie stosownych informacji i spotkanie z biegłymi. Dziś taką możliwość mieliśmy i prokuratorzy na konferencji przedstawili stosowną informację - powiedział rzecznik.

Doniesienia "Rzeczpospolitej"

Polscy specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego, którzy badali wrak samolotu, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych - poinformowała "Rzeczpospolita". Polscy prokuratorzy i biegli mieli wątpliwości co do rosyjskiej ekspertyzy pirotechnicznej. Odmówili podpisania ostatecznej opinii o przyczynach zgonu bez dokładnego przebadania tupolewa. Twierdzili też, że polscy eksperci, którzy prowadzili wcześniejsze badanie, mieli do dyspozycji zbyt małą liczbę próbek, by wykluczyć obecność materiałów wybuchowych.

Dlatego przez miesiąc badali wrak w Smoleńsku. Ich badania wykazały m.in., że aż na 30 fotelach lotniczych znajdują się ślady trotylu oraz nitrogliceryny. Substancje te znaleziono również na śródpłaciu samolotu, w miejscu łączenia kadłuba ze skrzydłem. Było ich tyle, że jedno z urządzeń wyczerpało skalę.

Na czele ekipy stali dwaj referenci postępowania smoleńskiego podpułkownicy Jarosław Sej i Karol Kopczyk. Wyposażono ich w najnowocześniejszy sprzęt pozwalający na wykrycie najdrobniejszych śladów materiałów wybuchowych.

O odkryciu biegłych poinformowano natychmiast prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, naczelnego prokuratora wojskowego płk. Jerzego Artymiaka oraz Donalda Tuska.

Ciężko jednak stwierdzić, jak ślady trotylu znalazły się na wraku. Wciąż pozostaje możliwe, że mógł pochodzić jeszcze z czasu walk w Smoleńsku podczas II wojny światowej.

Do tej pory biegli pracujący dla prokuratury nie stwierdzili obecności we wraku materiałów wybuchowych. Powoływali się przy tym na ekspertyzy rosyjskich specjalistów.

Wypowiedź Andrzeja Seremeta z 27.06.2012

- Dysponujemy opiniami pirotechnicznymi, które poprzez badanie odzieży oraz szczątków wykluczyły działania jakichkolwiek substancji chemicznych - mówił Andrzej Seremet 27.06.2012 w audycji "Gość Radia ZET" Moniki Olejnik.

- Dysponujemy rejestratorem danych technicznych, które niemal do samego końca rejestrują te dane i nic nie wskazywałoby na to, że nastąpił jakiś wybuch - dodał prokurator generalny. Przypomniał również, że prokuratura posiada opinię biegłych wykonanymi po ekshumacji Zbigniewa Wassermanna. - Stwierdzili, że badania szczątków pana Wassermanna wskazują na to, że noszą takie obrażenia, które są charakterystyczne dla ofiar wypadków komunikacyjnych. Nie stwierdzono, aby na to ciało działały siły akustyczne bądź uderzeniowe. Myślę, że ten zestaw informacji jest dość przekonujący - mówił wtedy Seremet.
Radio Zet, Rzeczpospolita

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (394)
Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
246
~pyro 2012-10-30 (15:09) 16 godzin i 53 minut temu

Czy ktos potrafi wymienić organ naszego Państwa, który funkcjonuje właściwie? Drugie pytanie, czy ktos potrafi wskazać decydenta, który został pociągnięty do odpowiedzialności za to co schrzanił podejmując lub nie podejmując decyzji? W odpowiedzi na te pytania zawiera się obraz stanu naszego kraju Anno Domini 2012

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
244
WolnaPL 2012-10-30 (15:24) 16 godzin i 38 minut temu

Do wierzących w politykę PO. Wy żyjecie w Polsce, czy na fermie kurzej? Jak można akceptować słowa Premiera Tuska: "nie stawiam wam wysokiej poprzeczki", "żyjmy teraźniejszością", "ważna jest ciepła woda w kranie", "nie róbmy polityki", "polskość to nienormalność", "polityka miłości" (to jak slogan z Orwella). Jak wy to robicie, że wam się nie zapala lampka. Kiedy Tusk dostaje medal od Merkel za specjalne zasługi dla integracji europejskiej. A równolegle pod Bałtykiem kładą rurę, bez najmniejszych protestów. U nas można budowę obwodnicy zablokować byle żuczkiem. Ginie prezydent kraju będącego w NATO, na terenie Rosji. Tusk nie podejmuje najmniejszej próby przejęcia śledztwa. Jak Wy chcecie, żeby Europa i Rosja Was szanowała? Skoro sami się nie szanujecie. Chcecie zbudować europejskie społeczeństwo obywatelskie. Oparte na tolerancji , otwartości, multikulti. Pytam, jak chcecie to zrobić? Skoro maturę sprowadzono do poziomu kalamburów. Wasze młode intelektualne elity, nie muszą przeczytać żadnej książki, żeby mieć średnie wykształcenie. Obniżając poziom nauki, zabieracie młodym ludziom wolność. Pozbawiacie ich narzędzi umożliwiających indywidualną ocenę zjawisk, na które składa się życie. Jedyną bronią młodych Polaków jest cynizm, chamstwo i słowo zajebiście. Jaki multikuturalizm chcecie tworzyć. Skoro kultura związana jest bezpośrednio z naszą historią. Minister edukacji chce wycofać ten przedmiot ze szkoły. O jakiej tolerancji mówicie? Skoro telewizja publiczna promuje Nergala, nie zwracając uwagi na uczucia wierzących ludzi. Ciekawe, że dla Newtona i Leibniza (twórcy rachunku różniczkowego i całkowego) Biblia nie była stekiem kłamstw. A większość życia poświęcili na studiowanie właśnie Biblii. Wierzyli w Boga. Może nie całkiem chrześcijańskiego, ale wierzyli. Dali nam narzędzia, dzięki którym zmieniamy świat. A wy szydzicie ze wszystkiego i wszystkich kto wyznaje wyższe wartości. Patriota zaraz będzie fanatycznym nacjonalistą. Wykpicie, sprowadzicie do absurdu. A patriotyzm jest biologicznie naturalny. To odpowiedzialność za moje stado, za obszar na którym to stado żyje. Pozbawiono Was edukacji, autorytetów i wmówiono, że jesteście sobą. Pozbawiono Was duszy. Dzięki temu jesteście policzalni i przewidywalni. Jak wasz materializm. Zamieniono was elektoracie PO w izotropową, monokulturową strukturę. Reagującą jednakowo na emocjonalną wyzbytą logiki propagandę "Rudej Targowicy". Zastanówcie się. Zobaczcie ostatnią scenę i monolog z "Misia" Barei. Poszukajcie analogii z teraźniejszością. Demokracja bez wartości wyższych zamienia się w cichy totalitaryzm.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
205
~Adam 2012-10-30 (15:11) 16 godzin i 51 minut temu

Ale będzie heca jak Rzepa nagrała Seremeta. Prokurory ściemniają.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
197
~groth 2012-10-30 (15:10) 16 godzin i 52 minut temu

jak sama nazwa wskazuje PO to Przestepcza Organizacja !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
140
~waldek 2012-10-30 (15:09) 16 godzin i 53 minut temu

A wraku jak nie ma tak nie ma.Ruscy za to jeszcze raz go wymyją i to teraz dobrze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
154
~myslacy 2012-10-30 (15:28) 16 godzin i 34 minut temu

Koronnym dowodem na materialy wybuchowe jest fakt przetrzymywania wraku juz przez 2,5 roku na terytorium Rosji. Gdyby nie mieli nic do uktycia to wrak bylby w Polsce juz po tygodniu. A teraz co mycie wraku sie nie powiodło? Trzeba umyc jeszcze raz

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
146
~xz 2012-10-30 (15:28) 16 godzin i 34 minut temu

czas wyjść na miasto walczyć o POLSKĘ, nie bać się .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
97
~fruGO 2012-10-30 (15:09) 16 godzin i 53 minut temu

A co tak tu pusto od wyznawcow PO ? Pelowcy sie nie zorganizowali ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
86
~diana8 2012-10-30 (15:27) 16 godzin i 35 minut temu

Sukcesy polskiej prokuratury to : śledztwa dot. gen Papały. Olewnika, gen Petelickego i 100 innych ! Wymiar sprawiedliwości jest przecież najsłabszym ogniwem tego rządu ! Czego od nich oczekujecie? Sprawa napadu na kiosk na ul.Wawelskiej ciągnie się dwa lata !!! Poprośmy rząd czeski o solidne śledztwo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
74
~erol 2012-10-30 (15:15) 16 godzin i 47 minut temu

ile jeszcze czasu POtrzeba na badania .....czy ktos mi dopowie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
56
~ana 2012-10-30 (15:24) 16 godzin i 38 minut temu

hmm jak Seremet będzie tak się chętnie wypowiadał, to niewykluczone, że popełnią mu samobójstwo

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
47
~norbi 2012-10-30 (15:22) 16 godzin i 40 minut temu

teraz Szelag wciska kit ze jeszcze nie ma ekspertyz ? 2 lata po zdarzeniu ? kto mu uwierzy ? lemingi ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
46
~haphaphap 2012-10-30 (15:12) 16 godzin i 50 minut temu

No to wniosek jeden: ruskie niedokładnie umyły wrak, bedo musieli zrobic to noch ein mal:)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
54
~kola 2012-10-30 (15:08) 16 godzin i 54 minut temu

ale kurna jaja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Rzeczpospolita dostała sraki ze strachu przed tym co zrobiła i sypie inforamtora- matoła. Ale cyrk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
44
~parabuch 2012-10-30 (16:15) 15 godzin i 47 minut temu

Dlaczego do tej pory samolot TU154 nie wrócił do właścicieli czyli obywateli Polski???????????????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
36
~Simon 2012-10-30 (16:11) 15 godzin i 51 minut temu

Czyli pan Seremet nie wyklucza, że tam był trotyl.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
44
~Rzórzlowiec 2012-10-30 (15:10) 16 godzin i 52 minut temu

Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii nie ma akredytacji (brak odpowiedniego sprzętu, kadry) do badania materiałów wybuchowych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
33
~jerry 2012-10-30 (15:37) 16 godzin i 25 minut temu

włąsnie jadąc autem usłyszałem w wiadomościach RMF że badania maja potrwać pół roku,,,,,pół roku????? w dobie technologii spektralnych takie badania wykonuje sie w kilka dni,,, ale pół roku????????????????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
29
~sd 2012-10-30 (15:12) 16 godzin i 50 minut temu

Trzeba było badać chwile po katastrofie a nie dwa lata po kiedy już wszystkie ślady zostały zatarte .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
29
~niewierze Seremetowi 2012-10-30 (15:14) 16 godzin i 48 minut temu

srtutututu peczek drutu. Zastanawia mnie tylko, dlaczego tyle osob ostatnio popelnia samobojstwa, a juz prym wioda Ci, ktorzy mieli jakikolwiek zwiazek z ta katastrofa. Pewnie to kryzys do tego zmusza. Pozdrowienia dla Pana Premiera - bo juz niedlugo bedzie sie srogo tlumaczyl.

odpowiedz