Strona główna serwisu
Stalking jest już w Polsce plagą

Stalking jest już w Polsce plagą

Błyskawicznie przybywa doniesień na uporczywe nękanie. W 2012 r. do policji wpłynęło ich prawie 4,5 tys., większość się potwierdziła - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane KGP.
Dla porównania w II półroczu 2011 r. (od kiedy stalking jest przestępstwem) takich zgłoszeń było ok. 400.

Zdecydowana większość doniesień była uzasadniona - po przeprowadzeniu postępowań potwierdziło się ok. 65 proc. z nich, a blisko 1,5 tys. podejrzanych usłyszało zarzuty - wylicza Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

Stalkerzy najczęściej dręczyli swe ofiary telefonami, SMS-ami i e-mailami. Podszywali się pod nie, by im dokuczyć i na przykład rozsiewali w internecie fałszywe informacje mające je skompromitować. Czasem śledzili ofiary i nachodzili w pracy.


Mamy nowoczesną technologię komunikacyjną i dzisiaj łatwiej jest nękać innych, kiedyś to było utrudnione - mówi psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. Jak przewiduje, liczba takich spraw może wzrosnąć w kolejnych latach do dziesiątek tysięcy. Coraz więcej ludzi próbuje się uwolnić od takiego nękania, bo na stalking są paragrafy; świadomość prawna też jest coraz większa - podkreśla Czapiński.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (80)
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
78
~DONEK 2013-01-31 (08:45) 23 godzin i 27 minut temu

CO ZA Q..WA "STALKING"??????????? CZY JUZ NIE MA POLSKICH SŁÓW???????????????? POZDRAWIAM KRETYNÓW, KTÓRZY ZAGŁUSZAJĄ SWÓJ KOMPLEKS NIZSZOŚCI ANGIELSZCZYZNĄ, BO IM SIE WYDAJE, ŻE STAJĄ SIE PRZEZ TO BARDZIEJ ŚWIATOWI, A SA TYLKO ŻAŁOŚNIE ŚMIESZNI.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
66
~dziadek Jacek 2013-01-31 (08:17) 23 godzin i 55 minut temu

A to dzięki pokoleniu wypasionych pryszczatych szacunów siema spoko nara chlejących i ćpających na imprezach i melanżach, do których "bezspornie" należy cały świat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
58
~socjolog 2013-01-31 (08:28) 23 godzin i 44 minut temu

a mnie przesladuje Grodzka z tym perfidnym ryjem

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4