Strona główna serwisu
Senat poparł ustawę zakazującą handlu "dopalaczami"

Senat poparł ustawę zakazującą handlu "dopalaczami"

Senat poparł nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która wprowadziła zakaz handlu tzw. dopalaczami. "Za" opowiedziało się 95 senatorów, nikt nie był przeciw.
Senatorowie wprowadzili do noweli poprawkę językową, korygującą błąd w łacińskiej nazwie jednej z substancji.

Początkowo nowela - zgodnie z wytycznymi UE - miała zakazywać handlu tylko "dopalaczami" zawierającymi benzylopiperazynę (około 10% siły działania amfetaminy). Sejm przyjął do niej poprawkę, która zakazuje rozprowadzania także 17 innych substancji, pochodzących z roślin występujących w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Azji.

W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów z "dopalaczami", które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Pod koniec sierpnia pierwszy sklep otwarto w Łodzi, wcześniej te same substancje od dwóch lat były oferowane za pośrednictwem internetu. Przedstawiciele importera używek przekonują, że "dopalacze" są "legalną alternatywną dla niebezpiecznych substancji narkotycznych".


Lubelska prokuratura sprawdza, czy doszło do przestępstwa narażenia życia lub zdrowia mieszkanki Lublina, która kupiła "dopalacze" i po ich spożyciu poczuła się źle. Zlecono kolejną opinię biegłych w tej sprawie.

Postępowania prowadzą także prokuratury w Poznaniu i Łodzi. Śledczy badają m.in. czy oferowane substancje nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W około 60 sklepach z dopalaczami prowadzone są kontrole koordynowane przez urzędy skarbowe.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (47)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~borys540 2010-09-26 (09:59) 18 godzin i 56 minut temu

pozamykajmy wszystko najlepiej sklepy z farbami,klejami oraz rosmana bo się gówniarze mogą proszków do prania nażreć

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Drago 2010-09-21 (09:06) 19 godzin i 49 minut temu

Lepiej niech szukają kasy u siebie w portfelach sprzedadzą drogie majątki i nowe fury. Boli że ktoś na czymś zarabia? Bimbru też kiedyś zakazali bo im ta chemia z akcyzą nie szła ;-) Własna uprawa tytoniu też zakazana, produkcja ropy na domową skalę. Zakazują tego na czym nie mogą zarobić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~xxx 2009-03-09 (11:16) 17 godzin i 39 minut temu

hahhah Przecież produkty z dopalaczy NIE są do Sporzycia (hahahahah).... To jak by sie Najadła Tabletek do ZMYWARKI do NACZYń ....Paranoja...>>>>>

odpowiedz

zgłoś do moderacji