więcej

Sejm zdecydował o emeryturach. Związkowcy protestują.

IAR, wp.pl, PAP, TVN24 |  aktualizacja 2012-05-11 (12:30) 2 lata 5 miesięcy 19 dni 18 godzin i 43 minuty temu
drukuj


Premier Donald Tusk na mównicy sejmowej przed głosowaniem nad zmianami w emeryturach mundurowych opinie
Kłótnie, wyzwiska i silne emocje - tak najkrócej można podsumować debatę w sejmie ws. reformy emerytalnej. - Zasługą premiera jest grubiaństwo i chamstwo na poziomie marzeń Hitlera o Polakach - mówił wzburzony Jarosław Kaczyński. Tak prezes PiS odniósł się do wystąpienia Donalda Tuska i cytowanych przez niego słów - które miał powiedzieć Lech Kaczyński - o tym, że ludzie w Polsce zbyt wcześnie przechodzą na emeryturę. - No i co, nie zgadzacie się z tym? Co się z wami ludzie stało? - pytał opozycję wzburzony premier, przypominając, jak krzyczeli: "zdrada", "hańba". Według doniesień z Twittera posłowie PO mieli krzyczeć do Jarosława Kaczyńskiego: "Zadzwoń do Lecha, zapytaj". Nowelizacja reformy emerytalnej została przyjęta przez sejm. Przed parlamentem od trzech dni trwają protesty związkowców.

Zobacz także: Emerytury po ukończeniu 67 lat. To już postanowione!

Przeczytaj koniecznie: ministrowie świetnie się bawili w trakcie głosowania ws. emerytur

Tusk: to gorzkie zwycięstwo

Podczas swojego wystąpienia w sejmie Donald Tusk zaznaczył, że koalicja PO-PSL jest po to, by zakończyć czynem wieloletnie debaty. - Proponujemy rozwiązania, które uchronią przed zagrożeniem za 30 lat - powiedział premier.

Odniósł się też do krytyki ze strony opozycji w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego. - Miałem nadzieję, że co do tej jednej sprawy zapanuje w tej sprawie konsensus - powiedział premier. W tym kontekście przytoczył słowa Lecha Kaczyńskiego (później również Jarosława Kaczyńskiego) z 7 listopada 2008 roku, kiedy ten mówił, że "generalnie zgadza się z tym, że ludzie w Polsce zbyt wcześnie przechodzą na emeryturę". - No i co, nie zgadzacie się z tym? Co się z wami, ludzie, stało? - pytał opozycję z mównicy sejmowej wzburzony premier.

Tusk - zwracając się do opozycji - powiedział, że nie jest odwagą pójść do wyborów z zapowiedzią, że się obniży podatki, podniesie płace etc. - Polska przeszła przez te pięć lat dramatycznych dla całego świata bezpiecznie. Polacy mają prawa być na nas źli - powiedział premier. Przyznał, że nie odczuwa radości, że również drugie głosowanie ws. reformy emerytalnej prawdopodobnie będzie - jak stwierdził - wygrane. - To jest najbardziej gorzkie zwycięstwo w moim życiu. Ale mam satysfakcję, że chronię Ojczyznę przed niebezpieczeństwem - zaznaczył.

Po wystąpieniu Donalda Tuska głos ws. emerytur zabrała Krystyna Łybacka z SLD. - Różnica między panem a Millerem jest taka, że Miller wyszedł do związkowców a pan nie - wytknęła premierowi.
Człowiek, który był gotów wysłać własnego brata na śmierć do Smoleńska i zachęcał do stosowania aresztów wydobywczych, jest zdolny do każdej podłości Janusz Palikot


Następny na mównicę sejmową wszedł Jarosław Kaczyński. Odniósł się do przytoczonych przez Donalda Tuska cytatów, które - zdaniem prezesa PiS - zostały wyrwane z kontekstu. - To zdumiewające, że Donald Tusk odwołuje się do tego rodzaju autorytetu (jak Lech Kaczyński - przyp.red.), a przecież to jego koledzy mówią "zadzwonić do niego" - zwrócił uwagę prezes PiS. - Ten poziom nieprawdopodobnego grubiaństwa, to jest pańska zasługa, jeżeli chodzi o polskie życie publiczne. Tego nieprawdopodobnego wręcz chamstwa na poziomie marzeń Adolfa Hitlera o Polakach, o losie Polaków - stwierdził Kaczyński. Przytoczył też słowa Bronisława Komorowskiego z kampanii, kiedy ten miał stwierdzić, że "w Polsce nie ma potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego. Można stworzyć możliwość wyboru".

Po wystąpieniu prezesa PiS głos zabrał Janusz Palikot, domagając się zwołania Konwentu Seniorów w związku - jak tłumaczył - "z nieprawdopodobnym chamstwem ze strony Jarosława Kaczyńskiego". Szef Ruchu Palikota zarzucił prezesowi PiS nieparlamentarne zachowanie i porównanie jego partii do Hitlera. Powiedział, że rozumie, iż człowiek, który był gotów "wysłać własnego brata na śmierć do Smoleńska i zachęcał do stosowania aresztów wydobywczych, jest zdolny do każdej podłości"

W reakcji PiS domagał się wykluczenia Palikota z obrad sejmu. Ruch Palikota domagał się natomiast wykluczenia z obrad Jarosława Kaczyńskiego.

Według doniesień z Twittera posłowie PO mieli krzyczeć do Jarosława Kaczyńskiego: "Zadzwoń do Lecha, zapytaj". Inaczej twierdzi Janusz Palikot. - Pojawiają się głosy, że był to poseł z Marek Balt z SLD. Natomiast ja tego nie słyszałem. Moi koledzy zapewniają mnie, że tak nie krzyczeli - powiedział lider Ruchu Palikota dziennikarzom. Marek Balt zaprzeczył, żeby to on krzyknął kontrowersyjne słowa.

"Na ubolewanie wystarczy 15 min."

Obrady sejmu ws. reformy emerytalnej rozpoczęły się od przemówienia Mariusza Błaszczaka, który wnioskował o przerwę i zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów ws. nie wpuszczenia na galerię sali posiedzeń sejmu prezydium NSZZ "Solidarność". Sejm jednak wniosku nie poparł.

Zaapelował też do Ewy Kopacz o wyjaśnienie, dlaczego związkowcy nie zostali wpuszczeni na galerię sejmową. Marszałek odpowiedziała posłowi PiS, że nie wpuściła związkowców na salę "ze względu na warunki pracy". - Taka jest moja decyzja i nie ulega ona zmianie - podsumowała.

Jak poinformował rzecznik prasowy "Solidarności" Marek Lewandowski, ta decyzja "zdaniem związkowców to prowokacja pani marszałek Kopacz".

Po krótkiej przerwie Ludwik Dorn również wyraził swoje ubolewanie w tej sprawie, mówiąc, że inne ugrupowania takie jak PiS i SLD poprą wniosek Solidarnej Polski o 25 min. przerwy po to, aby wyjść do związkowców. Ocenił przy tym, że Ewa Kopacz "strzela tak na prawdę w swój rząd i swojego premiera". W odpowiedzi marszałek Ewa Kopacz powiedziała: - W tej izbie szanujemy decyzje klubów (...). Na ubolewanie wystarczy 15 min. przerwy - dodała ogłaszając przerwę. Na sali było słychać śmiech.

Przedstawiciele Solidarnej Polski, SLD i PiS wyszli do miasteczka "Solidarności", aby wyrazić swoją solidarność ze związkowymi, którzy nie zostali wpuszczeni na galerię sejmową.
Jak bardzo trzeba nienawidzić swój naród, panie premierze, żeby zafundować swojemu narodowi tak haniebną ustawę? Beata Kempa


Po przerwie Elżbieta Rafalska, posłanka PiS, oceniła, że "ta ustawa najbardziej uderza w polskie kobiety i rodziny". Przed głosowaniem poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki powiedział, że obywatele będą się "buntować" przeciwko nowej ustawie emerytalnej. Dodał, że średnia długość życia w Polsce jest o siedem lat krótsza, niż na Zachodzie, Polacy mniej też wydają na leki. Kazimierz Michał Ujazdowski powiedział, że nie wpuszczenie przedstawicieli "Solidarności" do sejmu jest sprzeczne z konstytucją. Zapytał, czy dzieje się to za aprobatą premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Za odrzuceniem w całości wniosku o zmianę ustawy emerytalnej wypowiedziało się 181 posłów, przeciw było 268, jeden poseł wstrzymał się od głosu. W głosowaniu wzięło udział 450 posłów.

"Zajmijcie się tym, co potraficie"

Sejm odrzucił wszystkie poprawki opozycji do projektu nowelizacji ustawy emerytalnej. Odrzucono między innymi poprawki PiS, zmierzające do utrzymania dotychczasowego wieku emerytalnego. Posłowie głosują nowelizacje ustaw emerytalnych. Odrzucono też poprawki PiS, które miały podnieść emerytury częściowe i sprawić, że będzie można na nie przechodzić po wypracowaniu określonego stażu pracy.

Posłanka PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że jej partia skieruje znowelizowaną ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Krystyny Pawłowicz z PiS, nowelizacje ustaw emerytalnych łamią ustawę zasadniczą, gdyż naruszają zasady zachowania praw nabytych i zaufania społecznego.

Poseł Solidarnej Polski Jacek Bogucki przekazał premierowi Donaldowi Tuskowi i Platformie Obywatelskiej piłkę futbolową od "Solidarności". - Zajmijcie się tym, co potraficie - powiedział Bogucki.

Poseł Solidarnej Polski Mariusz Orion Jędrysek pytał, czy na emerytury zostaną przeznaczone środki z wydobycia surowców mineralnych, w tym gazu łupkowego.

Przedstawiciele rządu nie odpowiadali na pytania, gdyż w trakcie trzeciego czytania projektu ustawy, nie ma takiego obowiązku.

"Nie będzie pan spał spokojnie"

- Jak bardzo trzeba nienawidzić swój naród, panie premierze, żeby zafundować swojemu narodowi tak haniebną ustawę? - pytała z sejmowej mównicy Beata Kempa z Solidarnej Polski. - Obiecuję panu, że po podpisaniu, dopchniętej kolanem ustawy o emeryturach, Solidarna Polska zgłosi do sejmu projekt obalający tę ustawę. - To czarny dzień polskiej demokracji po 1989 roku. - Solidarna Polska natychmiast po podpisaniu tej ustawy przez prezydenta RP skieruje projekt ustawy obalający tę ustawę - zapowiedziała Kępa. Dodała też, że jej partia będzie robić to do skutku. - Dosyć tego panie premierze, nie będzie pan spał spokojnie w tej sprawie. To Solidarna Polska panu obiecuje! - dodała posłanka.

Sejm znowelizował ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W głosowaniu nad całością ustawy emerytalnej wzięło udział 455 posłów. Za przyjęciem było 268, przeciw opowiedziało się 185. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Zmiany w mundurówkach przyjęte

Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zmian w emeryturach mundurowych. Są wśród nich również wnioski o odrzucenie projektu zgłoszone przez kluby PiS i SP. Rozpoczęły się głosowania nad nowelizacją ustawy w tej sprawie.

Propozycja reformy mundurówek zakłada wydłużenie aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy. Funkcjonariusze mają nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.

Sejm odrzucił propozycje przyznania emerytur mundurowych celnikom i funkcjonariuszom Straży Marszałkowskiej. Posłowie PiS twierdzili, że proponowane zmiany przyczynią się do zmniejszenia bezpieczeństwa obywateli. Minister finansów Jacek Rostowski oświadczył, odpowiadając na pytanie Krystyny Łybackiej z SLD, że docelowo wszyscy powinni się znaleźć w powszechnym systemie emerytalnym.

Rząd chce wprowadzić do niego osoby wstępujące do służb mundurowych i nie odstąpi od tego zamiaru. Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki oświadczył, że podległe mu służby zapewnią sprawne przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej w czasie Euro 2012. Nie zgodził się też z posłami, zdaniem których większość funkcjonariuszy służy w służbach mundurowych po to, aby wcześniej przejść na emeryturę.

- To jest przejaw cynicznej hipokryzji, nie po to, żeby coś naprawić - mówił Waldemar Pawlak w związku z głosowaniem w sejmie ws. mundurówek.

W głosowaniu nad nowelizacją mundurówek wzięło udział 450 posłów. Za przyjęciem było 272, przeciw opowiedziało się 177. Jeden poseł wstrzymał się od głosu.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 642 51.98%
nie 593 48.02%

Przeczytaj też

Internauci o emeryturach: z pustego ani ZUS, ani Tusk nie naleje

dodane 2012-05-14 (15:05) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 16 godzin i 8 minut temu

Bronisław Komorowski spotkał się ze związkowcami z OPZZ

dodane 2012-05-14 (13:40) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 17 godzin i 33 minuty temu

Tomasz Lis: widok rynsztoku w sejmie mnie ucieszył

aktualizacja 2012-05-14 (10:29) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 20 godzin i 44 minuty temu

"Solidarność": będziemy działać z zaskoczenia

dodane 2012-05-14 (06:16) 2 lata 5 miesięcy 17 dni i 57 minut temu

Incydent podczas blokady. Paweł Suski z PO uderzony kijem

dodane 2012-05-11 (19:30) 2 lata 5 miesięcy 19 dni 11 godzin i 43 minuty temu

Tusk: "hańba", "zbrodnia", "hitlerowiec"... co dalej?

aktualizacja 2012-05-11 (19:48) 2 lata 5 miesięcy 19 dni 11 godzin i 25 minut temu

Sejm zablokowany przez związkowców

aktualizacja 2012-05-11 (17:29) 2 lata 5 miesięcy 19 dni 13 godzin i 44 minuty temu

Piotr Duda: posłowie jak smarkacze, tych, którzy zdradzili, pokażemy w internecie

dodane 2012-05-11 (09:09) 2 lata 5 miesięcy 19 dni 22 godziny i 4 minuty temu

Eugeniusz Kłopotek ostro o Hannie Gronkiewicz-Waltz

dodane 2012-05-10 (16:12) 2 lata 5 miesięcy 20 dni 15 godzin i 1 minutę temu

"Solidarność" nie mogła powiesić plakatów - będzie w tej sprawie kontrola NIK?

dodane 2012-05-10 (16:05) 2 lata 5 miesięcy 20 dni 15 godzin i 8 minut temu

materiał foto

Związkowcy "Solidarności" przed sejmem

dodane 2012-03-28 (14:45) 2 lata 7 miesięcy 2 dni 16 godzin i 28 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (2011)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Lucyper z torunia 2012-05-18 (21:18) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 9 godzin i 55 minut temu

a ten duszek na schodach samolotu,to niby kartofel,czy brambor,a może pyra.

odpowiedz

1
0
~d 2012-05-18 (15:30) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 15 godzin i 43 minuty temu

18 maj Dzisiaj rocznica zdobycia Monte Cassino przez Polaków i 92 rocznica urodzin bł. Jana Pawła II.

odpowiedz

0
1
~Bolek 2012-05-18 (13:36) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 17 godzin i 37 minut temu

Mundurowi wg Tuskadopiero po 35 latach odczują zmianę w emeryturach bo dotyczy tylko nowozatrudnionych, a resztę ludzi okradziono z emerytur od ręki. pierwsi nie dostaną na czas emerytur w przyszłym roku. czemu nas okradziono z emerytur i rząd PO zapewnia ludziom bezrobotnym, czyli 99 % ludzi po 60, (bo i młodszych niewiele firm przyjmuje do pracy) 300 zł na miesiąc zamiast emerytury po 40 latach pracy? kobiety 7 lat dłużej mają pracować. Jak sobie wyobrażasz nawet 65 letnią kobietę listonosza, który wdrapuje się na 4 piętro z ciężką torbą żeby oddać list czy gazetę? albo hirurga ze skalpelem nad uśpionym pacjentem, który drżącą ręka namierza we wnętrznościach jakiś detal do wycięcia? a może lepiej widzi Ci się jak bezzębna babcia na opuchniętych nogach biega jako kelnerka z kopą talerzy? (protez teraz nie robią na koszt NFZ)

odpowiedz

3
0
~Brygida 2012-05-18 (13:27) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 17 godzin i 46 minut temu

czemu nas okradziono z emerytur i rząd PO zapewnia ludziom bezrobotnym, czyli 99 % ludzi po 60, (bo i młodszych niewiele firm przyjmuje do pracy) 300 zł na miesiąc zamiast emerytury po 40 latach pracy? kobiety 7 lat dłużej mają pracować. Jak sobie wyobrażasz nawet 65 letnią kobietę listonosza, który wdrapuje się na 4 piętrio z ciężką torbą żeby oddać list czy gazetę? albo hirurga ze skalpelem nad uśpionym pacjentem, który drżącą ręka namierza we wnętrznościach jakiś detal do wycięcia? a może lepiej widzi Ci się jak bezzębna babcia na opuchniętych nogach biega jako kelnerka z kopą talerzy? (protez teraz nie robią na koszt NFZ)

odpowiedz

1
11
~Mietek 2012-05-17 (11:00) 2 lata 5 miesięcy 13 dni 20 godzin i 13 minut temu

Mogliscie pracowac do 65 roku zycia i nagle do 67 to juz meczaca praca, niewolnictwo i katorga....nie przesadzajcie ludzie, nie przesadzajcie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
7
~robotnik 2012-05-16 (20:19) 2 lata 5 miesięcy 14 dni 10 godzin i 54 minuty temu

Piekna sprawa, ze ta ustawa emerytalna zostala uchwalona. Brawo rzad, prawo premier i koalicyjny PSL. Tak wlasne trzeba rzadzic, bo chodzi przeciez o dobro panstwa i jego obywateli w niedalekiej przyszlosci. Zdanie i wrzaski bydla sie nie licza. Tak trzymac konsekwentnie, bo tu nie chodzi o poklask i walke o koryto - jak to caly czas robi PIS, jego przybudowki, SLD i wypasione byki zwiazkowe, ktore i tak maja niezasluzone prywileje zwiazkowe.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~Bolek 2012-05-18 (11:21) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 19 godzin i 52 minuty temu

Tusk jak zawsze szuka winnych tego co zrobił w opozycji, żeby namieszać ludziom w głowach Kaczyńscy mówili, że zbyt wcześnie, bo za komuny kto żyw pędził na rętę lub emeryturę a mundurowi regulaminowo szli na emerytuę za obfite pieniądze w młodym wieku- ale Kaczyńscy nie powiedzieli, że ludzie do 67 lat mają pracować lub umierać bez pracy pod mostem, bo dostaną 300 zł na życie na miesiąc. Mundurowi wg Tuskadopiero po 35 latach odczują zmianę w emeryturach bo dotyczy tylko nowozatrudnionych, a resztę ludzi okradziono z emerytur od ręki. pierwsi nie dostaną na czas emerytur w przyszłym roku.

odpowiedz

2
0
~Bolek 2012-05-18 (10:53) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 20 godzin i 20 minut temu

Po, PSL i PAlikociarnia okradła nas z emerytur i skazała ma życie za 300 zł miesięcznie - nasze składki trwonią , a nas skazują na bezrobocie w starszym wieku i życie pod mostem- nie chcą nas leczyć więc nie dożyjenmy emerytury i wieku 67 lat. Palikocie ty masz rozum jak śmiesz mówić, że Jarosław posłał brata na śmierć jesteś pokręcony jak paragraf

odpowiedz

3
0
~Nolek 2012-05-18 (10:42) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 20 godzin i 31 minut temu

Po, PSL i PAlikociarnia okradła nas z emerytur i skazała ma życie za 300 zł miesięcznie - nasze składki trwonią , a nas skazują na bezrobocie w starszym wieku i życie pod mostem- nie chcą nas leczyć więc nie dożyjenmy emerytury i wieku 67 lat.

odpowiedz

1
1
~Alek 2012-05-18 (10:36) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 20 godzin i 37 minut temu

Precz z komuną jak byśmy ją nie nazywali, precz z PO-Tuskolandem, bo to taka sama nacja - dyktator i agitatorzy absurdalnych rozwiązań społecznych i gospodarczych i Niszczyciele tego co Polskie, służy obywatelom i zapewnia im warunki życia. Solidarność nie dajcie się szkalować, wyrzucać z Sejmu i obrarzać - popieramy Was Nie dopuśćcie Po - komuny bis do rządzenia dalej w Sejmie i życiu publicznym- trzeba cofnąć to co nabroili natychmiast

odpowiedz

1
0
~Ada 2012-05-18 (10:34) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 20 godzin i 39 minut temu

PONie wpuścili Solidarności do Sejmu, choć to jej zawdzięcza PO-Tuskoland że wmiejsce komuny rządzą, więc teraz ich trzeba z tego Sejmu wyciepić na śmietnik historii - bo zadufani w sobie lekcewaążą dobro Polaków i niszczą ich byt wkraju.

odpowiedz

4
1
~Ada 2012-05-18 (08:57) 2 lata 5 miesięcy 12 dni 22 godziny i 16 minut temu

"PO" co to za program " walić w PiS", a jak nie w PiS i Kaczyńskiego to "robić głupka z Wałęsy"- żenada i taka partia żądzi? właściwie nie dziwota że co zrobią to przeciwko Polakom - bo PO tylko przeciwko komuś umie działać -PO -to żadne osobowości i ma w główny cel -"dobijać Polaków i obrzydzić im własny kraj"

odpowiedz

6
1
~Zuzia Dyndała. 2012-05-17 (18:30) 2 lata 5 miesięcy 13 dni 12 godzin i 43 minuty temu

Pan Premier w trudnych sytuacjach swoje błędy przerzuca na innych. A prawda jest taka:kowal zawinił-cygana powiesili. Nosił wilk razy kilka,ponieśli i wilka.

odpowiedz

3
0
~Witek 2012-05-17 (10:59) 2 lata 5 miesięcy 13 dni 20 godzin i 14 minut temu

Dlaczego po prawej stronie sa spisane najbardziej popularne tematy i przy temacie o emeryturach jest zdjecie Lecha Kaczynskiego który wsiada do samolotu ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~Zyczliwy 2012-05-15 (21:12) 2 lata 5 miesięcy 15 dni 10 godzin i 1 minutę temu

Urwać mu tego palucha niech nim nie wymachuje tyko składki odda

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
0
~Zyczliwy 2012-05-15 (20:04) 2 lata 5 miesięcy 15 dni 11 godzin i 9 minut temu

od kiedy młodzi pracują na nasze emerytury:my mamy nasze wypracowane środki nikt nam tego nie będzie fundował: A od kiedy wiek życia się wydłuża , tylko u tuska i jego baranów

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
0
~zio 2012-05-14 (21:35) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 9 godzin i 38 minut temu

Kto i dlaczego nazwał to to reformą? Emerytury budżetowe będą płacone nadal z naszych podatków ludziom którzy mają zarobki dużo wyższe niż średnia. Biednemu zawsze wiatr w oczy. Po co ja w latach 80 strajkowałem?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
31
~gość dziad 2012-05-11 (18:21) 2 lata 5 miesięcy 19 dni 12 godzin i 52 minuty temu

Polski premier nie zasługuje na te obelgi. Panie premierze cenie Pana i rząd

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
1
~hak 2012-05-16 (10:52) 2 lata 5 miesięcy 14 dni 20 godzin i 21 minut temu

teraz nie krzyczy jak w 1980r. że wszyscy mamy jednakowe żołądki. oszust i zdrajca - zamilcz.

odpowiedz

674
51
Historyk PRL-u 2012-05-11 (14:45) 2 lata 5 miesięcy 19 dni 16 godzin i 28 minut temu

BHOJCZYZNA, może mi odpowiesz, jak to jest, jak się jest PŁATNYM AGENTEM i ZDJACĄ OJCZYZNY???

odpowiedz

pokaż 44 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 17 godzin i 6 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 2 godziny i 18 minut temu

materiał wideo

Pościg po kradzieży taksówki w Olsztynie. Nie żyje pasażer
dodane 2014-10-30 (06:40) 1 dzień i 33 minuty temu

Dron, który ratuje życie
dodane 2014-10-30 (06:53) 1 dzień i 20 minut temu

Polak pobił rekord Guinnessa w graniu w grę komputerową
dodane 2014-10-30 (05:01) 1 dzień 2 godziny i 12 minut temu

Tragedia na Podkarpaciu. Nie żyje 2-tygodniowy noworodek
dodane 2014-10-29 (11:27) 1 dzień 19 godzin i 46 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy?

liczba oddanych głosów: 589