więcej

Przełom ws. 6-latków - sprawdź decyzję ministerstwa .

wp.pl |  aktualizacja 2011-11-25 (12:22) 3 lata 24 dni 1 godzinę i 37 minut temu
drukuj

Rodzice dzieci, którzy nie chcieli oddawać swojego sześciolatka do szkoły, mogą odetchnąć. Resort edukacji ogłosił w czwartek, że chce obowiązkowo posłać sześciolatki do szkół dopiero w 2014 r. To kolejna zmiana planów rządu w sprawie obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat.
TVN24


W tej chwili Minister Edukacji Narodowej przekazuje do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładający:

1. Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko sześcioletnie edukacji szkolnej. Oznacza to, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice,

2. Objęcie obowiązkiem szkolnym wszystkich dzieci sześcioletnich od 1 września 2014 roku. Oznacza to, że dzieci urodzone w 2008 roku i w latach kolejnych będą rozpoczynały naukę w szkole w wieku sześciu lat.

Ankieta

Czy jesteś zadowolony z decyzji ministerstwa, by 6-latki poszły obowiązkowo do szkół dopiero za dwa lata?



Dzieci pięcioletnie natomiast nadal będą objęte obowiązkiem uczestnictwa w wychowaniu przedszkolnym. Co więcej, według nowych regulacji nie będzie wymagana do tego opinia poradni psychologicznej, jak to było do tej pory. Pozostanie obowiązkowa zerówka dla 5-latków, nawet tych, których rodzice nie będą chcieli posłać wcześniej do szkoły. Będą one dwa lata w obowiązkowej zerówce, ale w drugim roku nauki mają się uczyć według rozszerzonego programu.

Dzieci urodzone w 2008 r. i w następnych latach mają już obowiązkowo rozpoczynać naukę jako sześciolatki.


(kab, ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 39 54.93%
nie 32 45.07%

Przeczytaj też

PiS miał inny pomysł dla 6-latków - sejm to odrzucił

dodane 2012-02-17 (09:54) 2 lata 10 miesięcy 2 dni 4 godziny i 5 minut temu

Wiedzą, jak poprawić stan edukacji w Polsce?

dodane 2012-01-17 (15:10) 2 lata 11 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 49 minut temu

Dyrektorzy szkół celowo sabotują reformy w szkolnictwie

dodane 2012-01-13 (01:00) 2 lata 11 miesięcy 6 dni 12 godzin i 59 minut temu

Do szkoły pójdą nawet dwulatki?

dodane 2011-11-26 (06:35) 3 lata 23 dni 7 godzin i 24 minuty temu

Co dalej z 6-latkami? Rzecznik pyta minister edukacji

dodane 2011-11-24 (12:45) 3 lata 25 dni 1 godzinę i 14 minut temu

Ile kosztuje wysłanie dziecka do szkoły?

dodane 2011-10-26 (15:55) 3 lata 1 miesiąc 22 dni 22 godziny i 4 minuty temu

Poślesz 6-latka samego do szkoły, grozi ci 5 tys. zł kary

dodane 2011-10-21 (10:11) 3 lata 1 miesiąc 28 dni 3 godziny i 48 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (389)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

90
5
~xXx 2011-11-25 (10:36) 3 lata 24 dni 3 godziny i 23 minuty temu

Dziękuję bardzo Rządowi, że z mojego 6-cio letniego dziecka zrobił sobie królika doświadczalnego. Mógł być jeszcze w zerówce, mógł się bezkarnie bawić. Ale według Unii poszedł w wieku 6 lat do pierwszej klasy - żeby uniknąć podwójnego rocznika w 2012. A teraz okazuje się, że rzad sie wycofuje z pierwotnych zapisów, tyle, że rodzice nie mogą się już wycofać, klamka zapadła.

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

52
9
~Michał Wielkopolska 2011-11-25 (12:11) 3 lata 24 dni 1 godzinę i 48 minut temu

Posyłanie dzieci w wieku 5 lat do zerówki a 6 lat do 1-szej klasy to chory pomysł. Mój syn ur się 17 grudnia czyli do zerówki pójdzie jak będzie miał rocznikowo 5 lat ale tak naprawdę 4,5 roku - to dziecko może mieć problemy szczególnie że w tym okresie życia dzieci zmieniają sie praktycznie z "dnia na dzień", nie jest to dla nich komfortowa sytuacja i dla Nas rodziców też. Co zrobić z dzieckiem po szkole w wieku 6 lat ? Jak dziecko zaczyna naukę o 8.00 i kończy o 11.30 ? Kto ma ich odebrać ze szkoły? Ja i żona musimy pracować a nasi rodzice mieszkają od nas 150 km? Takie dziecko same nie wróci do domu ....... Czy ktoś kiedyś pomyślał o tych dziciach czy tylko o tym że wcześniej zaczną płacić ZUS i podatki....????? Zrobie wszsytko co możliwe aby moje dzicko poszło do szkoły rok później czyli rocznikowo w wieku 7 lat do 1-sze klasy ... Trudno za głupotę urzędników jak zwykle zapłacimy MY szarzy obywatele......

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

44
2
~Angelika 2011-11-25 (11:01) 3 lata 24 dni 2 godziny i 58 minut temu

Jestem nauczycielką i z moich doświadczeń wynika, ze dzieci 6-letnie nie powinny być zmuszane do chodzenia do szkoły. Rząd podjął taką decyzję tylko i wyłącznie ze względu NIŻU jaki obecnie w szkole obserwujemy, a nie ze względu na dobro dziecka i uwarunkowania psychologiczne. Zbyt mało dzieci w szkole oznacza - zamykanie szkół lub zwalnianie nauczycieli, więc to jest STRATEGIA. Proszę nie pisać, ze w Unii już tak jest, bo Polska niestety nie dorównuje Unii w wielu aspektach. W Unii sa klasy 15-20 osobowe, a u nas 30 i więcej. To jest zupełnie inna praca, nauczyciel nie ma kontaktu z dzieckiem, nie daje rady zapewnić nauki na odpowiednim poziomie w takiej dużej grupie, a w gimnazjum to już w ogóle jest szok. Szkoły zamiatają to pod dywan, że w dalszym ciągu uczniowie są agresywni i przysłowiowo wchodzą im na głowę.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

19
1
~moika 2011-11-25 (10:46) 3 lata 24 dni 3 godziny i 13 minut temu

Ciekawa jestem czy przez te dwa lata przygotują wreszcie szkoły do wymogów przyjęcia 6-ów do szkół? Czy będzie odpowiednia ilość przedszkoli skoro będzie obowiązkowe? I czy zrobią wreszcie porzadek w szkołach z młodzieżą, która w wieku 12-15 lat bawi się w słoneczka i inne seksualne gry. To jest hańba Polskiej edukacji, hańba wychowywania przez rodziców, komórki i komputery tak ale nie dla dzieci tylko dla młodzieży licealnej, jak słucham koleżanek, które szukają normalnego gimnazjum dla własnych dzieci to nie mogę w to uwierzyć, że takie cuda odbywają się w szkole. Brak dyscypliny, wychowywanie bezstresowe nie wyszło Wam rodzice za dobrze, jeżeli 13 latki zabezpieczane sa hormonalnie aby w szkole nie zajść w ciąże. Ja jestem osobą po 30-tce i nie rozumiem jak kolejne pokolenie mogło się tak zmienić! Mam świadomość, że rodzice tych nastolatków to moi rówieśnicy i nie mogę pojąć co się stało, że młodzież woli pić, palić i uprawiać seks dla zabawy a nie uczyć się i bawić w kulturalny sposób. Dzieci nie mają teraz obowiązków, wszystko robia za nich rodzice. Co się dziwić z drugiej strony jak połowa pięciolatków nie umie samodzielnie jeść, korzystać z toalety i samodzielnie się ubrać! To jest chore, ludzie przestańcie się bawić z waszymi dziecmi pokażcie im prawdziwe życie, dzieci musza znać swoje miejsce w szeregu, mieć wpojone zasady, szacunek do innych i wiele innych wartości bo inaczej na starość będziecie żałować, że mieliście dzieci!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

20
2
~polo 2011-11-25 (10:36) 3 lata 24 dni 3 godziny i 23 minuty temu

<moim zdanie wogule powinno się zrezygnowac z tego pomysłu!! ministerstwo powinno odpuscic skoro rodzice tego niechca!1 jak ktos ma uzdolnione dziecko prosze bardzo niech zapisze wczesniej do szkoły a nie zmusza przymusowo inne dzieci!! nie każde dziecko jest emocjonalnie rozwiniete w tym wieku zeby isc do szkoly!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

18
3
~ktoś 2011-11-25 (13:16) 3 lata 24 dni i 43 minuty temu

Bardzo cieszę się z takiej decyzji i mam nadzieję, że na tym się nie skończy, że MEN pójdzie po rozum do głowy i całkowicie wycofa się z tej durnej reformy. Problem dotyczył mnie osobiście bo mam synka z grudnia 2006 r., który w stosunku do swoich rówieśników z początku roku jest praktycznie rok do tyłu. A w stosunku do dzieci z 2005 r. -2 lata. I zastanówcie się teraz (zwłaszcza Ci mądrale którzy nie rozumiecie protestujących rodziców) jak taki dzieciak ma nadrobić te 2 lata rozwoju??? To dla niego kamień milowy. Dlaczego na starcie ma mieć kłodę pod nogami? Jak niespełna 6 latek ma wytrzymać 45 min. w ławce? Kiedy ma odrabiać stertę lekcji gdy skończy zajęcia w szkole o godz.17-tej?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

16
1
~pomyslowy 2011-11-25 (10:47) 3 lata 24 dni 3 godziny i 12 minut temu

Z uwagi na przesuniecie wieku emerytalnego poddaje pod rozwage pomysl posylania dzieci do szkoly od 18-tu lat. Obowiazkowo z workiem na kapcie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
0
~KONIECZNOŚĆ 2011-11-25 (10:42) 3 lata 24 dni 3 godziny i 17 minut temu

LUDZISKA WYJDZMY NA ULICE BO NAROBIĄ BIEDY TE PARTACZE Z RZĄDU ODWOŁAJMY WSZYSTKICH ZRÓBMY REWOLUCJE

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
2
~neron 2011-11-25 (12:47) 3 lata 24 dni 1 godzinę i 12 minut temu

ŻLE POSTAWIONE PTANIE W ANKIECIE! GŁUPOTA JEST POSYLANIE 6-LATKA DO SZKOŁY, KTORA NIE JEST DOSTOSOWANA DO JEGO POTRZEB I DLUUUUUGO NIE BEDZIE,BO KRYZYS MAMY!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
0
~xxxx 2011-11-25 (11:01) 3 lata 24 dni 2 godziny i 58 minut temu

ja proponuję aby już poszły do lekkiej pracy. rząd będziemiał więcej pieniędzy na swoje biedne życie... buhahaha

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
1
~gość 2011-11-25 (10:49) 3 lata 24 dni 3 godziny i 10 minut temu

No i bardzo dobrze, niewolników z dzieci robić od najmłodszych lat. Miejsce dziecka jest przy matce a nie w przedszkolu od 3 roku życia. Matka to zawód który kobieta wykonuje do końca życia i zamiast dać kobietom wypłatę żeby były w domach i wychowywały dzieci, to muszą pracować nieraz na 3 zmiany żeby utrzymać dzieci bo z jednej wypłaty nie wyżyją. A później pretensje że mały przyrost naturalny, ale jak młodzi maja się decydować na dzieci jak państwo ma ich w czterech literach. Mieszkania drogie, pracy nie ma i co??

odpowiedz

11
0
~Nati 2011-11-25 (10:39) 3 lata 24 dni 3 godziny i 20 minut temu

A ja uwazam ze system zerówka dla 6-latków ,8 lat podstawówki 4 lata liceum i potem studia był najlepszy ale to już historia.Mam córeczke z 2008 roku i wcale mi sie nie podoba ze pójdzie do szkoły w 2008 roku bo po co dziecku zabierać dzieciństwo to nie jest tak jak zagranicą że dzieci uczą sie tylko w szkole a w domu nie.Nie mówiąc o tym że szkoły nie sa dostosowane do ich przyjęcia.Mam nadzieję ze zebrane podpisu w celu wycofania tego projektu pomoga i wszystko wróci do stanu poprzedniego.

odpowiedz

11
1
agatuska2005r 2011-11-25 (11:07) 3 lata 24 dni 2 godziny i 52 minuty temu

A kto te dzieci będzie prowadził i odbierał ze szkoły skoro oboje rodzice pracują. Samo przecież nie może iść bo prawo na to nie pozwala, żeby sześcioletnie dziecko samo chodziło po mieście. To kara bagatela 5000zł. Przecież nie będzie siedziało w szkole od 6.30 jeśli rodzice mają do pracy na 7.00. Wiedzę właśnie jak rząd dba o dzieci i ich szczęście.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

10
0
~placek 2011-11-25 (11:05) 3 lata 24 dni 2 godziny i 54 minuty temu

Przestańcie kombinować z oświatą i tempo naśladować wzorce z innych krajów.Krajów o innym np. poziomie życia,gospodarki i szkolnictwa.Rozpieprzyliście szkolnictwo zawodowe,łatwo poszło,teraz kto poniesie koszty jego odbudowy?! Namnożyliście humanistów z wyższym a pracujących na kasach. Likwidacja gimnazjów, bo niż. Po niżu przyjdzie wyż i co wtedy? Skąd weźmiecie doświadczoną kadrę a nie jedynie wykształconą? Wróćcie do 8-klasówek i będzie o.k. ,nie zniszczycie wtedy nawiązanych przyjaźni ,koleżeństwa,poczucia przynależności do grupy,oszczędzicie dzieciakom stresów i ponownego poszukiwania miejsca w grupie w czasie przejścia z podstawówki do gimnazjów. I boisko szkolne wystarczy jedno czy też sala informatyczna. Rodzice.Przyjrzyjcie się planom lekcji waszych dzieci i ilości godzin poświęconych danemu przedmiotowi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
3
~h 2011-11-25 (10:34) 3 lata 24 dni 3 godziny i 25 minut temu

przeciez to jest chore te dzieci pstro maja jeszcze w glowie w wieku 6lat a co dopiero do szkoly posylac je szkoda mi dzieci zabieraja im dziecinstwo

odpowiedz

9
0
~ewa 2011-11-25 (13:02) 3 lata 24 dni i 57 minut temu

zalezy od szkoły, jak posłałam do pierwszej klasy 6 latka i żałuję, dziecko ma same 6 i 5, ale nie moze usiedziec na miejscu i jest zdziwione ze dostaje uwage ze rozmawia, bo chciałoby sie pobawic tak jak jego równiesnicy w przedszkolu. Ciągle teskni za paniami i przedszkolem i najgorsze ze ostatnio powiedziała mi ze w przedszkolu czuła się bezpieczna a w szkole nie. W Klasie jest 33 dzieci i w tym troje 6-latków i nikt nie pyta ile masz lat, tylko wszystkie dziweci są traktowane i wymagania sątakie jak u 7-o i nawet zaraz 8 latkach. Gdybym wiedziała ze obowiązek będzie w 2014 nie posłałabym teraz i nie polecam

odpowiedz

12
3
~ja 2011-11-25 (10:32) 3 lata 24 dni 3 godziny i 27 minut temu

porąbało ich

odpowiedz

8
0
~Pancerz 2011-11-25 (13:16) 3 lata 24 dni i 43 minuty temu

Może jak w Korei Północnej dzieci będą odbierane rodzicom i będzie wychowywac je państwo ??? Wara czerwonemu,lewackiemu rządowi Donalda T od naszych dzieci ! A kysz !

odpowiedz

8
0
~iza 2011-11-25 (13:11) 3 lata 24 dni i 48 minut temu

Wszysy chodziliśmy do szkoły jako 7-latki i wszscy wyrośliśmy na ludzi. Po co to zmieniać i zabierać dzieciom dzieciństwo?!!

odpowiedz

8
0
~ali 2011-11-25 (12:57) 3 lata 24 dni 1 godzinę i 2 minuty temu

Jako stary belfer z wieloletnim stażem OSTRO PROTESTUJĘ PRZECIW POSYŁANIU 6-LATKÓW DO SZKOŁY! Nie każdy 7-latek jest w stanie sprostać wymaganiom szkoły, więc 6-latek tym bardziej nie sprosta. Wg mnie- dla 7-latków nauka w szkole-to OBOWIĄZEK, natomiast każdy 6-latek powinien mieć MOŻLIWOŚĆ, a nie OBOWIĄZEK nauki szkolnej. Każdy 6-latek powinien przejść TEST KWALIFIKACYJNY. Jeżeli jego wynik będzie pozytywny- to i tak RODZIC powinien ostatecznie zadecydować, kiedy "pogoni" swoje dziecko do szkoły- teraz czy za rok. A zatem -EDUKACJA SZKOLNA DLA 6-LATKA NIECH BĘDZIE MOŻLIWOŚCIĄ, a nie OBOWIĄZKIEM! Co powinni zawierać TESTY, na podstawie których ewentualnie można zakwalifikować dziecko do szkoły-niech się zastanowią mądre głowy. Może dodatkowo wywiad z rodzicem byłby też w jakimś stopniu pomocny?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińskie służby: zapobiegliśmy zamachowi terrorystycznemu w centrum Kijowa
dodane 2014-12-19 (11:00) 2 godziny i 59 minut temu

Polski konwój z polską pomocą humanitarną dotarł do Charkowa
dodane 2014-12-19 (11:05) 2 godziny i 54 minuty temu

Zuzanna M. i Kamil N. nie okazują emocji
dodane 2014-12-19 (10:15) 3 godziny i 44 minuty temu

Gen. Roman Polko: terroryści atakują tam, gdzie jest im łatwiej uderzyć
dodane 2014-12-18 (10:24) 1 dzień 3 godziny i 35 minut temu

Włoska prasa o przełomie amerykańsko-kubańskim: osobisty sukces papieża
dodane 2014-12-18 (10:05) 1 dzień 3 godziny i 54 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 28927