Strona główna serwisu
Prof. Antoni Dudek: listy z podziękowaniami dla Kiszczaka to dowód na jego wyrachowanie

Prof. Antoni Dudek: listy z podziękowaniami dla Kiszczaka to dowód na jego wyrachowanie

• Historyk: z dokumentów IPN wynika, że generał miał dwa oblicza
• "Chodziło o budowanie dobrych relacji ze środowiskiem opiniotwórczym"
• Listy pisali politycy, dziennikarze, ludzie kultury a także duchowni
Prof. Antoni Dudek Prof. Antoni Dudek ()
W ocenie profesora Antoniego Dudka, listy z podziękowaniami dla Czesława Kiszczaka to dowód na jego wyrachowanie. W materiałach udostępnionych przez IPN można znaleźć szereg listów do nieżyjącego już peerelowskiego ministra spraw wewnętrznych.

Pisali je politycy, dziennikarze, ludzie kultury a także duchowni dziękując za na przykład pomoc w przedłużeniu paszportu, ochronę domu przed złodziejami, czy ochronę świątyń i ściganie przestępców kradnących lub niszczących przedmioty sakralne.

Profesor Dudek mówi, że te listy potwierdzają, iż generał Kiszczak miał dwa oblicza: z jednej strony - szefa tajnej policji nakazującej brutalne działania wobec opozycji, a z drugiej - "dobrego wuja", do którego wszyscy się zwracają o pomoc.


- Nie tylko starał się być tym człowiekiem, który używa przysłowiowego kija, ale od czasu do czasu - jak widać z tych podziękowań - miał też zapas marchewki - komentuje profesor Dudek.

- Chodziło o zbudowanie dobrych relacji ze środowiskiem opiniotwórczym - dodaje ekspert. Tego typu działania doprowadziły do tego, że Kiszczak w latach 80. ubiegłego wieku nie był postrzegany jako tylko postać złowroga, tylko jako człowiek, z którym daje się pewne rzeczy załatwić. Dlatego - zdaniem profesora - Wojciech Jaruzelski trafnie oddelegował go do przewodzenia delegacji władzy przy Okrągłym Stole, jako człowieka skłonnego do porozumienia z opozycją.

Profesor Dudek zwraca zarazem uwagę, że nie należy potępiać osób, które pisały do Kiszczaka listy z podziękowaniami, ponieważ rzeczywistość PRL-u była tak ponura, że pomoc przy nawet banalnych sprawach wywoływała absurdalne z dzisiejszego punktu widzenia reakcje.
IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (90)
Nie zgadzam się z opinią
41
Zgadzam się z opinią
268
~jan 2016-02-24 (20:56) 15 godzin i 28 minut temu

Żołnierze SS tez kochali ptaszki kwiatki lasy i tylko katowali ludzi później ich paląc..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
91
Zgadzam się z opinią
275
~I love Poland 2016-02-24 (20:28) 15 godzin i 56 minut temu

Prof. Dudek ściemia.To nie wyrachowanie Kiszczaka, tylko szmacenie się tych ludzi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
138
~Mortuus 2016-02-24 (20:28) 15 godzin i 56 minut temu

Tylko żeby pewne koła nie zmieszały z błotem, nie wyśmiały i nie zdyskredytowały tego człowieka i jego dokumentów.Może Szacowny IPN rozpocząłby prace wyjaśniające na poruszone w tych dokumentach sprawy.Mam nadzieję,że sprawy te nie trafią do kosza.

odpowiedz

zgłoś do moderacji