Strona główna serwisu
Premier Beata Szydło: minister Waszczykowski sam przyznał, że być może zbyt wcześnie Komisja Wenecka została zaproszona do Polski

Premier Beata Szydło: minister Waszczykowski sam przyznał, że być może zbyt wcześnie Komisja Wenecka została zaproszona do Polski

• Premier: źle się stało, że projekt opinii Komisji Weneckiej wyciekł do mediów - to podważyło jej wiarygodność
• "Minister Waszczykowski sam przyznał, że być może zbyt wcześnie Komisja Wenecka została zaproszona do Polski"
• Premier: chcemy przywrócić Polakom poczucie bezpieczeństwa
• Od piątku minister sprawiedliwości przejmuje funkcję prokuratora generalnego
- Źle się stało, że projekt opinii Komisji Weneckiej wyciekł - to podważyło jej wiarygodność - powiedziała na konferencji Beata Szydło. Premier uważa, że "to nadaje otoczkę upolitycznienia całej sprawie". Beata Szydło wyraziła nadzieję, że Komisja Wenecka na posiedzeniu będzie się odnosiła do swojego raportu i uwag rządu w sposób merytoryczny, a nie polityczny. - Tylko to jest warunkiem tego, żeby opinia, która zostanie wydana przez Komisję Wenecką, była rzeczywiście opinią, która odnosi się do meritum problemu prawnego, jakim jest w tej chwili kwestia zmian w TK - powiedziała.

- Posiedzenie Komisji Weneckiej jest 11 i 12 marca i to jest data, która jest terminem, do którego się odnoszę - powiedziała Szydło, pytana, co będzie, jak Komisja Wenecka nie zgodzi się na odłożenie o kwartał opinii nt. Polski, o co zabiega MSZ.

- W tej chwili przygotowujemy się do dyskusji na forum Komisji Weneckiej, nie chcę oceniać ministra Waszczykowskiego. On sam przyznał, że być może zbyt wcześnie Komisja Wenecka została do Polski zaproszona. Ale wiemy doskonale, że Komisja Wenecka wcześniej czy później do Polski by przyjechała - podkreśliła Szydło, odnosząc się także do słów Jarosława Kaczyńskiego, który wskazał w wywiadzie z "Polska The Times" tę sprawę jako błąd.


- Nie widzę podstaw, by instytucje europejskie zajmowały się sprawami Polski. Naszym zdaniem w kraju nie są łamane żadne zasady demokratycznego państwa prawa - podkreśliła premier. Szydło uważa, że "politycy opozycji nie chcieli prowadzić dialogu w Polsce, tylko pobiegli do instytucji europejskich".

Komisja Wenecka rozpatrzy w czwartek prośbę polskich władz o przełożenie wydania opinii ws. Trybunału Konstytucyjnego. Projekt raportu Komisji wyciekł do "Gazety Wyborczej" i został opublikowany w niedzielę.

"Eksperyment PO-PSL wybił zęby prokuraturze"


- Prokurator generalny wraca pod jurysdykcję ministerstwa sprawiedliwości; zmiany te mają przywrócić Polakom wiarę i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, dać poczucie, że państwo należycie wywiązuje się z obowiązku dbania o bezpieczeństwo - powiedziała premier Beata Szydło na wspólnej konferencji ze Zbigniewem Ziobro. Od piątku minister sprawiedliwości przejmuje funkcję prokuratora generalnego. Równocześnie kadencję zakończy dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet.

- Równość wobec prawa, sprawiedliwość i poczucie, że prawo jest tak samo surowe dla przestępców bez względu na ich status społeczny i materialny, że ci, którzy są uczciwi wobec państwa, nie łamią zasad prawa, mogą czuć się bezpieczni i mogą też mieć przeświadczenie, że wymiar sprawiedliwości będzie stał po ich stronie. A ci, którzy łamią prawo, są nieuczciwi będą przez ten wymiar sprawiedliwości nie tylko że skutecznie ścigani, ale również osądzeni w takim wymiarze, na jaki zasługują - powiedziała Szydło.

Szefowa rządu powiedziała, że podczas spotkań z obywatelami jednym z najczęściej poruszanych tematów są kwestie dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. - Bardzo często ludzie mają poczucie tego, że wymiar sprawiedliwości nie realizuje swych zadań tak, ażeby oni mogli mieć przeświadczenie, że tak naprawdę stoi po stronie tych, którzy są niewinni czy są ofiarami, a bardzo często pojawia się takie stwierdzenie, że to właśnie przestępcy mają jakieś szczególne możliwości i przywileje - wyjaśniła Szydło.

Podkreśliła, że zmiany w prokuraturze to realizacja zobowiązań PiS z kampanii wyborczej, by wymiar sprawiedliwości dawał poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości. - To jest niezwykle istotne dla sprawnego skutecznego funkcjonowania państwa prawa - powiedziała Szydło.

- Rozwiązania przyjęte w nowej ustawie o prokuraturze wzmacniają odpolitycznienie prokuratury w stosunku do stanu, jaki był dotychczas. Odchodzimy od nieudanego eksperymentu PO-PSL, który wybił zęby prokuraturze. Przestępcy powinni bać się wymiaru sprawiedliwości. W ciągu ostatnich lat prokuratura białostocka i katowicka umarzały sprawy ważnych urzędników Donalda Tuska - powiedział Zbigniew Ziobro. Podkreślił negatywną rolę byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka czy b. wiceministrów finansów.


- Chcemy, by prokuratura wszystkich traktowała równo, by Polacy poczuli się bezpiecznie. Jestem przekonany, że prokuratura po zmianach będzie lepiej realizowała swoje zadania - dodał Ziobro. Minister przypomniał, że za rządów PiS spadała przestępczość, w tym korupcyjna.

Ziobro podkreślił, że prokuratura będzie pod realną kontrolą Sejmu - możliwy będzie wniosek o dymisję min. sprawiedliwości i prokuratora generalnego. - Wszyscy prokuratorzy będą zobowiązani do prowadzenia śledztw - do teraz ciężar spadał głównie na Prokuratury Rejonowe - dodał Ziobro. Zdaniem ministra, "wielu Polaków chciałoby mieć takie przywileje emerytalne jak prokuratorzy, którzy teraz odchodzą z pracy". W ten sposób odpowiedział na pytanie dziennikarza, który powiedział o 150 prokuratorach, którzy złożyli wypowiedzenie.

Minister sprawiedliwości ocenił, że "najgorsze są tzw. naciski niejawne i to co się dzieje za kulisami i zamkniętymi drzwiami, gdy opada kurtyna i nikt nie wie, co się dzieje". - Dobre są natomiast sytuacje, gdy mamy do czynienia z transparentną decyzją, jawną, jasną, za którą przełożony w stosunku do podwładnych bierze odpowiedzialność. I ta ustawa daje taką ścieżkę - powiedział.

- To nie znaczy, że tworzymy instytucję doskonałą, bo nic, co ludzkie nie jest doskonałe, każdy może popełniać błędy i my nie jesteśmy wolni od błędów, ale będziemy koncentrować się na tym, aby tych błędów było możliwie jak najmniej - zaznaczył Ziobro, mówiąc o nowym modelu prokuratury.

Ziobro ocenił, że "władza musi być realna, jeśli ma dawać możliwości oddziaływania na rzeczywistość". - Ta władza poprzez zmiany przepisów o prokuraturze będzie władzą działającą pod bardzo ścisłą kontrolą polskiego parlamentu, kontrolą przedstawicieli narodu, którzy zostali wybrani w demokratycznych wyborach (...) realną kontrolą, która może się nawet skończyć wnioskiem o wotum nieufności i odwołanie prokuratora generalnego - powiedział minister.


Ziobro był pytany o ewentualne wznawianie prokuratorskich postępowań. - Nie ulega żadnej wątpliwości, że będziemy analizowali poszczególne postępowania, które mają znaczenie z punktu widzenia interesu państwa w szczególności, i co do których są, czy były stawiane zarzuty nierzetelnego wyjaśniania tych spraw - zapowiedział minister.

Zastrzegł, że "nie chce wychodzić za bardzo do przodu", by najpierw każdą sprawę rzetelnie ocenić i dopiero potem decydować o ewentualnym wznowieniu postępowania.

Ziobro wymienił jedno postępowanie, co którego będzie chciał podjąć śledztwo. "Dotyczy to pseudoprywatyzacji Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych" - powiedział minister. Podkreślił, że to przynoszące zyski przedsiębiorstwo "stało się masą upadłościową".

- Tam możecie państwo pojechać i zobaczyć, jak można było doprowadzić dobre przedsiębiorstwo do ruiny za rządów PO-PSL. Takich przykładów jest oczywiście więcej - powiedział Ziobro.

Sprawę prywatyzacji KKSM badała kielecka prokuratura, która w kwietniu 2014 r. umorzyła śledztwo.


Pytany, która prokuratura dostanie do prowadzenia śledztwo smoleńskie, Ziobro odpowiedział: "Nie od razu Kraków zbudowano, dajcie nam trochę czasu". Minister tłumaczył, że będzie się starał szybko przeprowadzić zmiany personalne w prokuraturze.

Podkreślił też, że decyzja, kto będzie zastępcą prokuratora generalnego, należy do premier Beaty Szydło. - Myślę, że jutro państwo się dowiecie, jeśli pani premier już podejmie decyzje - powiedział Ziobro. Prokuratura została uniezależniona od resortu sprawiedliwości przed sześcioma laty - prokurator Seremet zaczął urzędowanie z początkiem kwietnia 2010 r. Oddzielenie tych funkcji było realizacją programu wyborczego PO. Rozdział od początku krytykowało PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną. Przywrócenie połączenia tych funkcji PiS zapowiadało w kampanii wyborczej.

Zgodnie z uchwalonymi w końcu stycznia ustawami 4 marca dojdzie m.in. do połączenia stanowisk ministra sprawiedliwości i szefa prokuratury; więcej praw uzyska minister-prokurator generalny. Za miesiąc - od 4 kwietnia - zlikwidowana ma zostać natomiast odrębna prokuratura wojskowa.
TVP Info,WP,PAP

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (222)
Nie zgadzam się z opinią
145
Zgadzam się z opinią
354
~Edyta 2016-03-03 (12:57) 1 godzinę i 12 minut temu

To przecież paranoja i niebywała hipokryzja! Najpierw wystąpili do instytucji europejskiej (do Komisji Weneckiej) o opinię a gdy opinia ta okazała się być dla nich niekorzystna pani premier nagle "nie widzi podstaw, by instytucje europejskie zajmowały się sprawami Polski"! ŻA-ŁO-SNE!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
171
Zgadzam się z opinią
343
~ziutek 2016-03-03 (12:50) 1 godzinę i 19 minut temu

Dla mnie niewiarygodny jest pisowski rząd, anie komisja wenecka. Trudno wierzyć komuś kto tak kłamie o rzuca oszczerstwa na wszystko co nie popierea pisu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
133
Zgadzam się z opinią
298
~Derek2 2016-03-03 (12:54) 1 godzinę i 15 minut temu

Zasób słów pani premier jest żenująco mały ( główne określenia to: merytorycznie, politycznie, damy radę, daliśmy radę). O ile dwa pierwsze były zapożyczone z "wyższej półki", o tyle te wszystkie wzięte ze slangu młodzieżowego pasują do języka premiera jak broszki do garsonek i żakiecików. A może pani premier ma ograniczone możliwości wypowiedzi, aby nie powiedziała za dużo i nie odeszła od głównej linii prezesa ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 22

Nie zgadzam się z opinią
34
Zgadzam się z opinią
139
~ateistka 2016-03-03 (13:04) 1 godzinę i 5 minut temu

ludzie czy wy nic nie kumacie? szydło z kaczorem non stop obwiniają PO że korupcja że nic nie zrobili itd. a co pis zrobil do tej pory? olał TK, wywalił wszystkich prezesów w powaznych spółkach ba PGE teraz będzie żadzila psiapsiółka matki kaczora bo on jej jest winien 80tyś stara baba nie mająca doświadczenia no ręce opadają nie wspomnę o Janowie Podlaskim gdzie zmarnują wspaniałą stadninę bo jak szejk zatrudni wyzuconych naszych to po stadninie a co z rydzem? zamiast na środowisko to dają kase rydzowi tylko dlatego że poparł kaczora w kampani no ludzie czy wy nic nie widzicie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
68
Zgadzam się z opinią
171
~Ja 2016-03-03 (12:51) 1 godzinę i 18 minut temu

Cały rząd do dymisji poproszę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
129
~tomek 2016-03-03 (13:01) 1 godzinę i 8 minut temu

rząd specjalnej troski, czego nie ruszą to spartolą, nieuctwo ,kolesiostwo i fanatyzm,poglądy z XIX wieku

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
112
~sprawiedliwy 2016-03-03 (13:11) 58 minut temu

Ziobro już raz pokazał , jak ma wyglądać sprawiedliwość. LEKARZ WYCIĄGNIĘTY ZE SZPITALA , SAWICKA, BARBARA BLIDA . AFERA GRUNTOWA, To są przykłady sprawiedliwości Ziobry.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
35
Zgadzam się z opinią
120
~kaczka na sybir 2016-03-03 (13:06) 1 godzinę i 3 minuty temu

Apel do Pana Petru i Pana Schetyny: Dla dobra Polski proszę połączcie się, zjednoczcie siły przeciw pis. Zanim nie wywleką i waszych teczek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
97
~Yeti 2016-03-03 (13:06) 1 godzinę i 3 minuty temu

O co teraz PiS toczy bój? Nie takie przecieki bywały i tak po prawdzie na co one mają wpływ... ano tylko na to iż sobie gadamy i gadamy a problem jest i należy go rozwiązać. Nie rozwiąże się go odkładając na przyszłość. Wiem wiem, im później tym mniej szumu wśród nas wszystkich bo problem nam się znudzi i przestaniemy na niego zwracać uwagę. Ale czy to na tym miała polegać ta "dobra zmiana"? Nepotyzm jak był tak jest i to chyba w jeszcze większej skali, łamanie prawa jak było tak jest i to znowu chyba w jeszcze większej skali. Można by tu wiele innych przykładów przytaczać ale jedno jest pewne, my jako kraj schodzimy do zaścianka Europy a to na przyszłość nic dobrego nie wróży.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
99
~Luk 2016-03-03 (13:11) 58 minut temu

To kim w tym rządzie jest p.Szydło? Wożną ,czy Premierem? Bo z tego co tam się wyprawia to nie wiadomo kto rządzi? Prezesik sobie,Waszczykosiu sobie,Szydło ps.broszka sobie,ten od koni arabskich sobie. Nie widać tam żadnej spójnej polityki,czy to gospodarczej,czy to finansowej czy zagranicznej.Jak to mówią:każdy H.. na swój strój.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
96
~Aga 2016-03-03 (12:58) 1 godzinę i 11 minut temu

No proszę , sami się przyznają , że ich zmiany i działania sa i były niekonstytucyjne a całe to gadanie i zapraszanie komisji to było mydlenie oczu i oszukiwanie społeczeństwa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
93
~Nie PiS 2016-03-03 (13:02) 1 godzinę i 7 minut temu

Mam rozumieć, że jak ktoś łamie prawo to powinien dostać więcej czasu żeby zatrzeć ślady - dobre zmiana, podoba mi się wasz tok rozumowania.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
86
~lu. 2016-03-03 (13:00) 1 godzinę i 9 minut temu

P.Szydło,wasze motto to dobra zmiana,tak dobra,ale dla was .Na pewno nie dla zwykłych obywateli.Właśnie odebrałam dzisiaj emeryturę za wieloletnią pracę z oggggggggrrrrrroooommmmną podwyżką. "Dziękuję za wasza troskę."

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
79
~AG 2016-03-03 (13:06) 1 godzinę i 3 minuty temu

Szydło wyłaź z worka :))))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
77
Melampo 2016-03-03 (13:09) 1 godzinę temu

Oczywiście,pis wszystko by chciał ukryć. Przeciek,czy wyciek jakie to ma znaczenie. Winny jest ten pisowski _nie)rząd i nikt więcej za przewały i olewkę prawa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
74
~GRU 2016-03-03 (13:14) 55 minut temu

Ciekawe jak długo jeszcze będziemy słuchać paplaniny Szydło!? Przecież to co paplała w kampanii wyborczej te same slogany powtarza do dzisiaj !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
67
~Bolo 2016-03-03 (13:13) 56 minut temu

Opinia Komisji Weneckiej będzie ogłoszona przed szczytem NATO.Waszczykowski,robisz pod siebie...................:)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
70
~Blacha 2016-03-03 (13:10) 59 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
53
~abc 2016-03-03 (13:20) 49 minut temu

Opinia, która nie jest "dobra", jest "zła".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
51
~Wojtek 2016-03-03 (13:15) 54 minut temu

Pani,a jajka po ile?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2