Strona główna serwisu
Portal Koledzy z Wojska: chcieliśmy oddać grozę wojny

Portal Koledzy z Wojska: chcieliśmy oddać grozę wojny

Oderwane kończyny, zwęglone zwłoki, zakrwawione twarze zabitych, spalone we wrakach samochodów trupy - takie drastyczne fotografie, prawdopodobnie z operacji w Iraku i Afganistanie, zamieszcza serwis internetowy Koledzyzwojska.pl. Redaktor naczelny portalu Zbigniew Górniak tłumaczy Wirtualnej Polsce powody, dla których zdecydował się je opublikować.
Joanna Stanisławska: Dlaczego tak drastyczne zdjęcia znalazły się sieci?

Zbigniew Górniak: Jako redaktor naczelny prowadzę portal społecznościowy, który oprócz funkcji łączenia kolegów z wojska, ma także charakter rozrywkowy oraz publicystyczny. To takie "szwejkowskie klimaty", choć czasem jak widać żeglujące w stronę powagi. Przypadkiem wpadłem na ślad ciekawego socjologicznie zjawiska pokazywania sobie przez polskich "misjonarzy" zdjęć operacyjnych Military Police z miejsc zamachów, z akcji bojowych, z zasadzek itd. Zapewne te zdjęcia sycą jakoś ciekawość żołnierzy, ale mają również pewien walor wychowawczy i psychologiczny: temperują "ułańskość" naszych, pokazują im, czym jest wojna, jaka jest okropna, że ułan na wojence nie spada z konia, tylko kona rozerwany i na wpół spalony na pustyni. To był pierwszy powód.

Powód drugi: pokazując grozę tego, na co się naraża polskie wojsko, oddajemy mu szacunek. Zwłaszcza teraz, gdy tak łatwo jest ono oskarżane o ludobójstwo.
Patrzcie, sztabowi mądrale, na co narażeni są polscy wojacy. Zastanówcie się, zanim oskarżycie pochopnie o ludobójstwo - takie było przesłanie Redaktor naczelny portalu
Patrzcie, sztabowi mądrale, na co narażeni są polscy wojacy. Zastanówcie się, zanim oskarżycie pochopnie o ludobójstwo - takie było przesłanie. A powód trzeci: wojna to wojna, taka ona jest i już.

Czy mimo wszystko redakcja nie miała moralnych oporów? W końcu w sieci mogli zdjęcia zobaczyć wszyscy, także dzieci?

- Tak miała, ale je sobie wytłumaczyła argumentami, o których wspomniałem.

Czy teraz w związku z rozgłosem, jaki nadały sprawie media, zdjęcia zostaną usunięte z portalu?

- Fotografie będą dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników portalu tak, by ograniczyć krąg przypadkowych widzów - chodzi nam przede wszystkim o dzieci.

Prokuratura wojskowa wszczęła dochodzenie dotyczące drastycznych zdjęć. Czy redakcja zamierza ujawnić personalia autora zdjęć w związku z toczącym się postępowaniem?

- Absolutnie nie, tym bardziej, że ich nie zna. Otrzymaliśmy te zdjęcia od osoby, która była w długim łańcuszku osób, które dostały te fotografie. Byłem już przesłuchiwany i prokuraturę uspokoiło to, że na zdjęciach nie ma polskich śladów. To nie Polacy je robili, nie oni uczestniczyli w tych incydentach.

Rozmawiała Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (129)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
wojtbog 2008-08-07 (16:42) 5 godzin i 15 minut temu

Ukrywając prawdę o skutkach i cenzurując media nasi decydenci traktują naród jak dziatwę szkolną skazaną jedynie na erudycję nauczycieli. Każda wojna jest zabójcza.Nie ma wojen "sprawiedliwych". Trzeba ukazywać drastyczne okrucieństwa wojny by społeczeństwo potępiło oszustów, którzy wmanewrowali Polskę w tą zbrodniczą wojnę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~marianna 2008-08-06 (21:50) 7 minut temu

ludzie a zwłaszcza chętni do pracy jako żołnierze zawodowi powinni wiedzieć na co się narażają.Wojna to nie wycieczka z biurem podróży.Można zginąć,można zostać inwalidą,czasem trzeba zabijać.Wojsko to nie uroczystości i parady,to czasem narażanie życia,brak wygód i komfortu,brud i krew

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Stb 2008-08-06 (11:20) 10 godzin i 37 minut temu

już zechcieliście się pochylić nad zawartością strony koledzyzwojska.pl czy też "nawał obowiązków" nie pozwala, a może poczucie estetyki odmawia spojrzenia prawdzie w oczy, bo jeszcze jesiotr bankietowy za pieniądze podatników by się nie przyjął i a nuż trzeba by go w toalecie zwrócić ekosystemowi. Pies was .bał, wy tam powinniście biegać i wasze dzieci bando baranów. Tracić ludzi w imię nie własnej wojny o kupę kamieni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~sgt 2008-08-06 (10:26) 11 godzin i 31 minut temu

Witam Szanowny iks. Czytając opinię to zauważam, że ma Pan/Pani problemy z językiem polskim i chyba ze zdrowiem psychicznym. Nie sądzę żeby ten portal miał coś związanego z opluwaniem Pana Prezydenta i Polaków a śmiem twierdzić, że niektóre audycje Radia Maryja robią dla nas większą szkodę. Polecam Panu/Pani Bilobil dla dla poprawienia koncentracji oraz przestania słuchania antypolskiej propagandy z wiadomej Panu/Pani stacji radiowej. Z wyrazami szacunku sgt

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~bolerko 2008-08-06 (09:56) 12 godzin i 1 minutę temu

gusia, mere... Nie każdy olewa wszystko i nawet siebie. Czasem jest się dalej w życiu, niż, jak podejrzewam - Wy. Nie zawsze trzeba kleżć w kolczaste druty, choć inni podpuszczają, mówiąc, że tego nie potraficie. Czy Wy dryfujecie obok życia ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~G.P. 2008-08-06 (07:53) 14 godzin i 4 minuty temu

pogłupieli od tych telefonów komórkowych z aparatem fotograficznym w środku. Jak nie durni uczniowie podglądający dziewczynki w toalecie, to zidiociali z nudów żołnierze.Głupotę trzeba karać, jak przestępstwo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~takipisstyl 2008-08-06 (03:23) 18 godzin i 34 minut temu

Oszuści, którzy dla własnych, mrocznych celów Polskę "wmanewrowali" w te wojny. Autor ma rację, że uświadamia czym jest wojna. Na wojnie jest tylko jedna zasada: jeśli nie zabiję pierwszy to ja polegnę. Tam jest tylko ból i zwyrodnienie. Polskę pchają w ten wszechwymiarowy marazm politycy. Głównie pisuarowi i prawicowi a nie żadni sztabowcy jak tu niektórzy sugerują. Polacy powinni wysłać tam właśnie ich. Wszelkich kaczystów z karabinami w łapach a sami nawiązać spowrotem przyjazne stosunki z irakijczykami i innymi narodami, jak było za tego "wstrętnego" PRL-u.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~takisobiepolak 2008-08-06 (03:07) 18 godzin i 50 minut temu

Przede wszystkim społeczeństwo musi wiedzieć czym jest wojna, w jakie świństwo wepchnęli Polskę Pis-politycy. Bo przecież tej wojny nie wymyślili wojskowi sztabowcy, jak sugerują niektóre wypowiedzi na tym forum. Dopowiedzieć tylko należy, że w dodatku wcale nie dle obrony polskich interesów, tylko imperialnych USA. Żeby było jeszcze śmieszniej to należy wiedzieć, że nigdy LWP w podobnych wojnach nie brało udziału nawet za sprawą Układu Warszawskiego. W Czechosłowacji w 1968r żaden Polski żołnierz nie oddał jednego strzału i nie został przywieziony w "deskach"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~buli 2008-08-06 (01:59) 19 godzin i 58 minut temu

lepsze to nisz reklamy w ty bo mamy to co nam proponuje zachud przepraszam za to co spotkalo naszych zolnierzy ale w szczegulnosci ich rodziny bo ich juz nie ma .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~terefere 2008-08-06 (01:59) 19 godzin i 58 minut temu

takie zdjecia to nie zadna nowosc, sa portale ktore takimi zdjeciami, filmami sie paraja, tak wogle wojskowym to nie na reke pokazywanie codziennosci zoldaka w ekstremalnych warunkach. w sumie nie maja zadnych prawnych instrumentow do zakladania "knebli" - ale wszystko moze sie zdarzyc jak to kiedys spiewano;)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~pot 2008-08-06 (01:58) 19 godzin i 59 minut temu

Pokazywać prawdę, zakłamanie oddać pod proroka a ten znajdzie $ zgodnie z wolą polityczną.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~aboco 2008-08-06 (01:48) 20 godzin i 9 minut temu

Chyba "szwejowskie klimaty" a nie szwejkowskie !!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~marebito 2008-08-06 (01:30) 20 godzin i 27 minut temu

nacz. red. serwisu... kadzisz stary, az musialem wietrzyc pokoj. dorabiacie teorie do tego syfu na swojej stronie.. te zarciki.. te fotki... moja kolezaneczka ninka... piesek w czapce i podpis pod fotka... ooojj... zeby jasne bylo: uwazam, ze takie fotki MUSZA SIE POJAWIAC i jestem absolutnie ZA! ale sama strona i zawarta na niej tresc.... wybaczcie... ale to dno jest, zamulone. niech ludzie ogladaja te foty, owszem! moze wiecej zacznie wychodzic na ulice.. bo do hasla: "zginelo tyle-to-a-tyle" juz wszyscy sie przyzwyczaili, ale wyobraznie trzeba wspomoc, bo odbior sie przytepil przez nadmiar takich bodzcow -- nikogo to juz nie rusza! rzad chce ukryc przed gawiedzia fakty. TYLKO MAM JEDNA PROSBE... nie robcie z tego sensacyjki, co?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~marebito 2008-08-06 (01:29) 20 godzin i 28 minut temu

nacz. red. serwisu... kadzisz stary, az musialem wietrzyc pokoj. dorabiacie teorie do tego syfu na swojej stronie.. te zarciki.. te fotki... moja kolezaneczka ninka... piesek w czapce i podpis pod fotka... ooojj... zeby jasne bylo: uwazam, ze takie fotki MUSZA SIE POJAWIAC i jestem absolutnie ZA! ale sama strona i zawarta na niej tresc.... wybaczcie... ale to dno jest, zamulone. niech ludzie ogladaja te foty, owszem! moze wiecej zacznie wychodzic na ulice.. bo do hasla: "zginelo tyle-to-a-tyle" juz wszyscy sie przyzwyczaili, ale wyobraznie trzeba wspomoc, bo odbior sie przytepil przez nadmiar takich bodzcow -- nikogo to juz nie rusza! rzad chce ukryc przed gawiedzia fakty. TYLKO MAM JEDNA PROSBE... nie robcie z tego sensacyjki, co?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~a 2008-08-06 (01:24) 20 godzin i 33 minut temu

to nie znajdziesz tego od tak, wiec przestancie sie czepiac

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~maszyna 2008-08-06 (01:05) 20 godzin i 52 minut temu

No mnie tez...I ortografia..Okna mozna otwierac..-ten oZel nigdzie nie poleci

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Welur 2008-08-06 (01:05) 20 godzin i 52 minut temu

to jest życie codzienne ogladane przez naszych żołnierzy w Iraku czy Afganistanie. Nie bulwersujcie sie kochani bylo ostrzezenie ze zdjecia brutalne wiec po co sie tam pchacie. Mój kumpel byl w Iraku w Ramadi, to co mi naopowiadał to chyba w 1/4 w telewizji nie mowia i nie pokazuja. Prawie na każdym patrolu ktos do nich strzeelal, a jak sie zaczelo na dobre to walili do nich z czego tylko sie dalo.Mowił, ze jedynym pocieszeniem jest to iz wiekszosc z nich nie posiada podstawowej znajomosci broni i celnego strzelania wiec dlatego jest tak malo ofiar wsrod Polakow.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kizak16 2008-08-06 (01:01) 20 godzin i 56 minut temu

Dlaczego tyle wrzawy koło tych zdjęć. Czy zapomniano już o konflikcie w byłej Jugosławi, pobycie tam naszych żołnierzy, a o filmie fabularnym z udziałem naszy barw i okrucieństwach pokazanych na ekranach kin i nie tylko.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~noname 2008-08-06 (00:42) 21 godzin i 15 minut temu

swietnie to napisales - taka prawda

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~111 2008-08-06 (00:41) 21 godzin i 16 minut temu

jak te zdjecia obejrzec????

odpowiedz