więcej

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych protestują przed sejmem.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2014-03-27 (15:21) 7 miesięcy 26 dni 16 godzin i 50 minut temu
drukuj


Protest opiekunów osób niepełnosprawnych przed sejmem
Protest opiekunów osób niepełnosprawnych przed sejmem opinie video
Przed sejmem protestują opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych. Domagają się wyższych świadczeń i nie zgadzają się na dzielenie opiekunów w zależności od tego, czy zajmują się dorosłymi, czy dziećmi. Zostali zaproszeni na rozmowy do ministerstwa pracy.

Po południu do protestujących przyszedł minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i zaproponował protestującym spotkanie. Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych zgodzili się na rozmowy, ale pod warunkiem, że będzie w nich uczestniczyć przynajmniej jeden dziennikarz. - Jest pewnie bardzo dużo tematów dlatego chciałbym zaprosić grupę waszych przedstawicieli do ministerstwa na spotkanie - powiedział minister.

Protestujący domagają się przede wszystkim przywrócenia odebranych im w lipcu 2013 r. - na mocy noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczeń pielęgnacyjnych. Uważają, że rozwiązania proponowane przez rząd zmierzają do tego, by zapewnić im jedynie specjalny zasiłek opiekuńczy. Ich zdaniem nie jest to wykonanie grudniowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał przywrócenie im prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Argumentują, że dostaną świadczenie w wysokości 520 zł miesięcznie, czyli takiej, jak przed wejściem w życie nowelizacji, choć obecnie wynosi ono 620 zł, a uprawnione do niego osoby otrzymują dodatkowe 200 zł z rządowego programu.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych, realizującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ma on trafić pod obrady sejmu w przyszłym tygodniu. Zgodnie z nim wszyscy opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, otrzymają zwrot zasiłków. Będą one wypłacane wraz z ustawowymi odsetkami. Według szacunków, będzie to wartość ok. 5 tys. zł. Rozwiązanie to obejmie 117 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych.

Minister podczas rozmowy z protestującymi przed sejmem zapewnił, że rząd chce, by ustawa weszła w życie jak najszybciej. - Jest szansa, że jeśli przepracujemy to szybko, to ustawa może być uchwalona nawet na najbliższym posiedzeniu sejmu. Później jest senat gdzie będą lub nie będzie poprawek. Najprawdopodobniejsze według naszego rozeznania jest przyjęcie tej ustawy w kwietniu - ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu. W maju wchodzi w życie i te wszystkie świadczenia, których państwo bylibyście pozbawieni, do maja będą zsumowane i wypłacone wraz z odsetkami - zapewniał Kosiniak-Kamysz.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych z większymi prawami, niż opiekunowie dorosłych?

W sejmie od dziewięciu dni trwa natomiast protest rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy domagają się natychmiastowego podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej (w 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto). Rząd zgodził się na stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia do poziomu 1300 zł netto w 2016 r.

W związku z tym opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnościami poczuli się dyskryminowani i przyjechali przed sejm, aby domagać się spełnienia ich postulatów. Zdaniem organizatorów czwartkowego protestu rząd próbuje skłócić oba środowiska - opiekujących się dorosłymi oraz rodziców niepełnosprawnych dzieci.

- Jesteśmy tu, ponieważ czujemy się dyskryminowani, bo rząd od lipca 2013 r. zabrał nam świadczenia pielęgnacyjne przyznane bezterminowo. (...) Nie zgadzamy się z podziałem opiekunów. Rząd stara się skłócić nasze środowiska, a my jesteśmy pod sejmem, bo walczymy o wszystko, teraz nie mamy nic - mówiła Małgorzata Grzyb z Organizacji Środowiskowej Opiekunów Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego "Porozumienie Pracownicze", która jest jednym z inicjatorów protestu.

Zgodnie z projektem świadczenie w wysokości 520 zł miesięcznie będzie przysługiwało opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia ustawy w życie. Tyle wynosiło świadczenie pielęgnacyjne przed wejściem w życie nowelizacji.

520 zł wynosi obecnie specjalny zasiłek opiekuńczy przysługujący - na mocy znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych - krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieciom niepełnosprawnych rodziców lub wnukom w przypadku dziadków.

Trybunał zakwestionował jedynie odebranie przyznanych wcześniej świadczeń. Oznacza to, że ustawa wciąż obowiązuje, zatem świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się).

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko wtedy, gdy spełnione jest kryterium dochodowe. Uczestnicy protestu skandują hasła "Stop wykluczeniu!", trzymają transparenty z treścią art. 32 Konstytucji, który mówi o zakazie dyskryminacji.

Protesty wsparły m.in. Ruch Oburzonych, Stowarzyszenie Ojców DzielnyTata.pl, są też Solidarni 2010.


(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 49 89.09%
nie 6 10.91%

Przeczytaj też

materiał wideo

Wyższe zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Ustawa przyjęta

aktualizacja 2014-04-04 (12:42) 7 miesięcy 18 dni 19 godzin i 29 minut temu

Protestujący rodzice proponują kompromis. Co na to rząd?

dodane 2014-03-27 (10:23) 7 miesięcy 26 dni 21 godzin i 48 minut temu

Ewa Kopacz: premier nigdy nie szedł na łatwiznę

dodane 2014-03-26 (22:47) 7 miesięcy 27 dni 9 godzin i 24 minuty temu

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z protestującymi rodzicami

dodane 2014-03-26 (21:45) 7 miesięcy 27 dni 10 godzin i 26 minut temu

Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych będą protestować

dodane 2014-03-26 (17:06) 7 miesięcy 27 dni 15 godzin i 5 minut temu
materiał wideo

Protestujący rodzice niepełnosprawnych dzieci: nie porównujcie nas z innymi

dodane 2014-03-26 (07:59) 7 miesięcy 28 dni i 12 minut temu

Niewolnice chorych dzieci

dodane 2014-03-26 (07:39) 7 miesięcy 28 dni i 32 minuty temu
materiał wideo

Iwona Hartwig: chciałyśmy, by pani prezydentowa przyjechała tu

aktualizacja 2014-03-25 (21:40) 7 miesięcy 28 dni 10 godzin i 31 minut temu

materiał wideo

Paweł Kukiz wspiera protest rodziców w sejmie

dodane 2014-03-25 (17:57) 7 miesięcy 28 dni 14 godzin i 14 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (134)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
3
~ojciec 2014-03-30 (20:39) 7 miesięcy 23 dni 11 godzin i 32 minuty temu

mam pytanie do opiekunów osób dorosłych jako ojciec dziecka z porażeniem mózgowym : -po pierwsze najpierw powiedzcie ilu z was pobiera za podopiecznego renty i emerytury -ilu z was musiało zwolnić się z pracy (zgodnie z ustawami) żeby uzyskać cokolwiek od państwa -ilu z was pracuje mimo opieki nad niepełnosprawnym My jako rodzice dzieci nie mamy żadnej ich renty emerytury i nie możemy podjąć żadnej pracy bo stracimy wszystkie świadczenia, nasz budżet rodziny opiera się tylko na zarobkach jednego z rodziców jak możecie się do nas porównywać?!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
14
~rm 2014-03-27 (16:04) 7 miesięcy 26 dni 16 godzin i 7 minut temu

dziecko niepelnosprawne = śmierć głodowa

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

9
7
~jak 2014-03-27 (16:51) 7 miesięcy 26 dni 15 godzin i 20 minut temu

za sciana ma sasiadke z niepelnosprawnym dzieckiem 17lat ,od pasa w dol paraliz 100% i niedowlad rak !czyli potrzebuje opieki calodobowe?TAK jak wyglada opieka nad nim -rano pampers sniadanie i siad przed komputerem, obiad i jak cieplo wozekz dzieckiem przed dom!!!mama idzie na zakupy,na plotki,kawke do sasiadki itd tata siedzi w domu .sa to ludzie miedzy 40-50 i oboje nie pracuja ,gdyby mieli dziadkow to bym pomyslala ze im pomagaja...jakos zyja i biedy u nich nie ma

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

5
5
~TRALALALA 2014-03-27 (19:29) 7 miesięcy 26 dni 12 godzin i 42 minuty temu

a ja sie zdiwie jak mozna traktowac te dzieci kochane mamy jak mozecie pozwolic spac im na ziemi skoro w domu nieraz pewnie potrzebne sa wam specjalistyczne wyrka dla dzieci???? jak mozna tak je zaniedbywac czas ktory spedzacie w sejmie moglibyscie przeznaczyc na samodzielna domowa rechabilitacje - i nie mowiecie ze nie potreaficie lub nie jestescie specjalistami bo napewno wiecie co i jak skoro jezdzicie z dziecmi na turnusy rechabilitacyjne.... skoro jest wam tak zle macie malo kasy to skad tyle zlota na waszych rekach a na portalach pelno zdjec z waszych wakacji???? dziwi mnie to w naszym kraju WSZYSTKIM jest ciezko wiec nawoluje Ludzie chodzmy protestowac jest wam zle cos sie wam nie podoba SEJM I JEGO PLAC CZEKAJA !!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
4
~rodak 2014-03-27 (22:48) 7 miesięcy 26 dni 9 godzin i 23 minuty temu

jedyne co potraficie TO wykłócać się komu jest gorzej.... nie dziwota ze w kraju jest jak jest skoro każdy ładował by ino do swojej kapsy... nie dać wam nic wasze dzieci w przyszłości nie będą produktywne dla kraju dla ludzi w nim mieszkających a jak was zabraknie koszta wzrosną bo będzie trzeba je poumieszczać w domach opieki

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~Realizm 2014-03-30 (00:03) 7 miesięcy 24 dni 8 godzin i 8 minut temu

Jest super sposób na rozwiązanie tego problemu. Głosowanie na Nową prawicę i Janusza Korwina-Mikke. Jak dojdzie do władzy to każdy będzie miał broń. I prawie każdy narzekający bedzie miał wybór. "Być albo nie być – oto jest pytanie?". Lepsze to niż czekanie na polityków i ludzi. PS Życzę powodzenia wszystkim protestującym.

odpowiedz

2
0
~Mikołaj 2014-03-28 (21:22) 7 miesięcy 25 dni 10 godzin i 49 minut temu

Niech protestujący zgłoszą się do Jagny Marczułajtis bo ona ma w tym roku problem z pozbyciem się 150 milionów złotych !!! NO PRZECIEŻ SAMA NIE DA RADY PRZEKRĘCIĆ TEJ KASY !!!

odpowiedz

37
24
~anty 2014-03-27 (15:51) 7 miesięcy 26 dni 16 godzin i 20 minut temu

Polowa polskich leniwych bab w okolicach 50-tki nie pracuje i siedzi na wyludzonych rentach. To wlasnie tam sa marnowane pieniadze dla osob rzeczywiscie niepelnosprawnych. Ten kraj to jedna wielka fikcja.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

13
1
~WO - opiekun matki 2014-03-27 (18:14) 7 miesięcy 26 dni 13 godzin i 57 minut temu

OPIEKUN = OPIEKUN > SEJM POWINIEN NATYCHMIAST USTANOWIĆ - "STATUS OPIEKUNA". >" OPIEKUN" = OSOBA OPIEKUJĄCA SIĘ OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ,CHORĄ,STARSZĄ,W BARDZO TRUDNEJ SYTUACJI = NIE WAŻNE KTO OPIEKUJE SIĘ,CZY RODZICE,DZIECI,RODZEŃSTWO - BRACIA,SIOSTRY,SĄSIEDZI,CZY OSOBA OBCA NA KTÓREJ OPIEKĘ ZGODZI SIĘ - OSOBA PODOPIECZNA,LUB JAK NIE MA KOMU,TO WTEDY "OPIEKUN" Z MOPS = WAŻNE,ŻE TEN "OPIEKUN" OPIEKUJĘ SIĘ = TO ZAWSZE MUSI BYĆ OSOBA O "STATUSIE OPIEKUNA " > NALEŻY WPISAĆ JAKO ZAWÓD,NA POCZĄTEK Z MINIMALNĄ PŁACĄ. > BEZ WZGLĘDU NA TO,CZY - OPIEKA JEST BEZTERMINOWA,STAŁA,CZASOWA.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
2
~solidarna 2014-03-27 (20:00) 7 miesięcy 26 dni 12 godzin i 11 minut temu

Kilka pytań... 1. Jeśli
Kilka pytań... 1. Jeśli rodzic oddałby swoje dziecko do zakładu opiekuńczego jaki jest koszt pobytu? 2. Kwota jaką otrzymują rodzice na opiekę dla swoich dzieci. 3. Ile przysługuje osobom niepełnosprawnym pieluch???

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
2
~WO - opiekun matki 2014-03-27 (19:57) 7 miesięcy 26 dni 12 godzin i 14 minut temu

DO TYCH CO - krzyczą,pomstują,plotkują - popracujcie z 1 miesiąc w Hospicjum - wtedy wypowiadajcie się.Ja pamiętam jak moja mama opiekowała się 1 raz ciocią,z dalszej rodziny - rak,nie wstawała z łózka,ból,cierpienie,za jakiś czas 2 ciocią z dalszej rodziny - to samo - rak - OWSZEM ZA DZIĘKUJĘ,DOBRE SŁOWO. - LECZ NAM NIE BRAKOWAŁO NA ŻYWNOŚĆ - Łzy mi ciekły małemu wtedy chłopcu,patrząc na cierpienie tej cioci,później 2 - tak samo widziałem ciężar jaki znosiła moja mama opiekując się,a zaznaczam moja mama ma,aż za dobre serce - tym bardziej też cierpiała - teraz ja opiekuję się swoją mamą - TYLKO,ŻE WTEDY był PRL - o 1000 razy lepsze czasy - zaznaczam byliśmy prześladowani przez członków PZPR,UB,ORMO,MILICJI - teraz nas prześladuje Rząd PO/PSL - nawet wrogom nie odmawiałem - "szklanki wody",jak poprosili o pomoc.

odpowiedz

20
7
~tatarata 2014-03-27 (15:53) 7 miesięcy 26 dni 16 godzin i 18 minut temu

A ja dałbym opiekunom niepełnosprawnych dzieci i dorosłych po 3.000 PLN, ale rehabilitacje zrobiłbym płatne, bo ja jak zachoruję muszę za nie płacić, ( choć są finansowane z m.in. moich podatków ) albo czekać długie miesiące na jakieś zabiegi i jeszcze przynieść swoje materiały. Wówczas zobaczymy jak to jest z tym brakiem opieki ! i o co znowu będzie krzyk.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
31
~PROPOZYCJA 2014-03-27 (15:52) 7 miesięcy 26 dni 16 godzin i 19 minut temu

Dorosła osoba niepełnosprawna ma RENTĘ a dziecko nie, więc w tym układzie to dorośli opiekunowie ON dostaną więcej, choć wydatki mają mniejsze (odpada edukacja, wczesne wspomaganie rozwoju i wielopłaszczyznowa, intensywna rehabilitacja!). Ludzie już nie szalejcie doprawdy. Jest chyba różnica pomiędzy 2-u latkiem a starcem z demencją. Pomoc powinna wyglądać tak ON (młoda czy stara) dostaje 600 zł a opiekun 800 zł i wtedy było by po równo, jak ktoś podjąłby zatrudnienie dostaje tylko te 600 dla ON, jak ktoś opiekuje się dorosłym co ma rentę dostaje 800 zł, jak ktoś opiekuje się dzieckiem i nie pracuje dostaje 600+800 zł. Wtedy i ten co ma rente i ten co nie ma w sumie z opiekunem mają po 1400 złotych, ten co dorabia ma 600 zł.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

7
4
~ona 2014-03-27 (17:23) 7 miesięcy 26 dni 14 godzin i 48 minut temu

Też tak zrobię. Zaczęło mnie to wnerwiać. Teściowa jest po udarze i potrzebuje opieki. Na zmianę córka i my się nią opiekujemy. Ale jak rząd podpisze znowu beznadziejna ustawę to sama to wykorzystam. A bez problemu wnuczki nie pracują więc wpadnie dodatkowa kasa.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
0
~Pan Sułek 2014-03-27 (17:31) 7 miesięcy 26 dni 14 godzin i 40 minut temu

Protestować powinni wszyscy których dochody są niższe od najniższej krajowej,na przykład emeryci czy renciści.Im też się coś od życie należy a nie tylko klepanie biedy i niedojadanie.

odpowiedz

16
1
~frodo 2014-03-27 (17:30) 7 miesięcy 26 dni 14 godzin i 41 minut temu

Sytuacja ekonomiczna naszego kraju czyni nasze społeczeństwo zawistnym, człowiek człowiekowi wilkiem i gorzej. "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Coraz bardziej widać jak stajemy się wobec siebie zawistni, zadrośni itd. Przykład idzie z Wiejskiej...

odpowiedz

16
3
~koks 2014-03-27 (16:22) 7 miesięcy 26 dni 15 godzin i 49 minut temu

A kiedy BEZROBOTNI będą w końcu PROTESTOWAĆ przeciw BEZROBOCIU i emigracji za granice w poszukiwaniu PRACY !!!!!!!!!!!!! bo na razie to sztuczne usuwanie bezrobocia polega na wyrejestrowaniu bezrobotnego pozbawionego ubezpieczenia tak się ludzi traktuje w tym kraju bo WŁADZE NIC NIE ROBIĄ W SPRAWIE POLEPSZENIU PRACY !!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
1
~KRAKÓW 2014-03-27 (17:17) 7 miesięcy 26 dni 14 godzin i 54 minuty temu

ŻADNA ŁASKA!!!NALEŻY TRZYMAĆ SIĘ WYROKU TK! PIENIĄDZE W TEJ SFERZE SĄ.I NIE MÓWMY, ŻE TUT. CYT.:"POSZUKAMY TU, ODEJMIEMY TAM" ETC.ETC. 57 MLN NA EXPO W MEDIOLANIE W 2015 R?

odpowiedz

6
60
~solo hunter 2014-03-27 (15:58) 7 miesięcy 26 dni 16 godzin i 13 minut temu

W Polsce ludzie placa bardzo niski podatek od nieruchomosci.Rzad powinien to zmienic ,ludzie ktorzy maja domy mieszkania powinni placic na ludzi chorych czy dzieci niepelnosprawne. Na calym swiecie podatek od nieruchomosci jest kilkakrotnie wyzszy anizeli w Polsce.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

37
15
~Wiesiek 2014-03-27 (15:55) 7 miesięcy 26 dni 16 godzin i 16 minut temu

Teściowa jako emerytka w wieku 82 lata. Pobiera emeryturę w wysokości na dzień dzisiejszy ok. 2000 zł. Utrzymuje syna nieroba, alkoholika 53 letniego. Syn posiada staż prac ok. 5 lat. Żyje z emerytury teściowej. Około trzy lata temu teściowa stanęła na komisji: Powiatowego Orzekania o niepełnosprawności i syn stał się opiekunem. Otrzymywał co miesiąc ok. 520 lub 620 w niektórych miesiącach.Kasa ta szła oczywiście na przelew.Jedyną korzyść z tej kasy miał właściciel sklepu. Dzieje się to na wsi.W ubiegłym roku został zabrany ten dodatek niby opiekuńczy. Teraz z powrotem ma być przywrócony. Pytanie czy szwagier jako opiekun dostanie tę kasę. Chodzi mi czy brane będą pod uwagę dochody teściowej, i liczone na dwoje, czy dochód teściowej niema związku. Zaznaczam że najbardziej czeka kasę sklepowy. We wsi tej w podobnej sytuacji jest kilka osób. Czekam na konkretną opinię. Wiesław

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 23 godziny i 30 minut temu

materiał wideo

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 1 dzień 18 godzin i 31 minut temu

materiał wideo

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-22 (22:50) 9 godzin i 21 minut temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 1 dzień 19 godzin i 9 minut temu

Paweł Kowal: Putin za często mówi o broni nuklearnej; błąd krymski może być powtórzony
dodane 2014-11-21 (12:40) 1 dzień 19 godzin i 31 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 9289