Strona główna serwisu
Kto zepsuł szczepionki dla dzieci?

Kto zepsuł szczepionki dla dzieci?

Szczepionkę Euvax B z wycofanej przed kilkoma dniami serii otrzymało niemal 100 tys. dzieci – ustaliła "Rzeczpospolita". Źle przechowywane preparaty są trucizną. Ale raczej nie podano ich dzieciom. Prawdopodobnie większość preparatów była w całkowitym porządku. Tylko niektóre się zepsuły.
Zgodnie z przepisami po odkryciu zepsutych preparatów należy wycofać całą serię. Dlatego jak - zauważa "Rz" - jest duża szansa, że nikt ich nie podał dzieciom.

A zepsuta szczepionka jest niebezpieczna. – Wszystko, co jest zepsute, szkodzi. Tak jak można mieć kłopoty ze zdrowiem po zjedzeniu zepsutego jogurtu, tak samo po szczepionce – mówi dr Magdalena Hurkacz, farmakolog kliniczny z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Tydzień temu Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obiegu dwie serie szczepionek dla dzieci Euvax B przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i Tripacel, szczepionki na błonicę, krztusiec i tężec.


Szczepionki zostały wycofane po tym, jak w jednej z krakowskich przychodni zauważono, że w czterech fiolkach szczepionka ma niejednorodny skład. Wpłynąć na to mogły złe warunki przechowywania preparatów.

Przedstawiciel producenta Euvaxu B, koreańskiej firmy LG Life Sciences, tłumaczy "Rz", że firma posiada dokumenty świadczące o tym, iż szczepionka opuściła jej magazyny w dobrym stanie. Także sanepid jest przekonany, że do uszkodzenia nie doszło w jego magazynach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zawiodła krakowska przychodnia, gdzie szczepionki przechowywane były w zwykłej lodówce kuchennej.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (100)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
58
~myślący inaczej 2013-07-26 (09:33) 15 godzin i 48 minut temu

Co to za stwierdzenie " zawiodła krakowska przychodnia, gdzie szczepionki przechowywane były w zwykłej lodówce kuchennej" cała słuzba zdrowia "pracuje" na zwykłych lodówkach kuchennych ponieważ nie ma innych , ważna jest temperatura przechowywania leku a nie rodzaj czy firma produkująca lodówke

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
48
~lekarz 2013-07-26 (08:52) 16 godzin i 29 minut temu

farmacja i medycyna jest dzisiaj biznesem a nie powołaniem. Kiedyś zarabiało sie niejako przy okazji a teraz to jedyny cel chciwych koncernów farmaceutycznych

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
36
~MCK 2013-07-26 (10:03) 15 godzin i 18 minut temu

Nie rozumiem: "Szczepionkę Euvax B z wycofanej przed kilkoma dniami serii otrzymało niemal 100 tys. dzieci. Źle przechowywane preparaty są trucizną. Ale raczej nie podano ich dzieciom." No to zaraz, zaszczepiono zepsutą szczepionką 100 tys. dzieci czy raczej jej nie podano?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6