Strona główna serwisu
Krzysztof Szczerski: PiS za odrzuceniem informacji Radosława Sikorskiego

Krzysztof Szczerski: PiS za odrzuceniem informacji Radosława Sikorskiego

Krzysztof Szczerski (PiS) ocenił, że polską politykę zagraniczną gnębią "fikcja, arogancja i kompleks". Klub PiS wniósł o odrzucenie przedstawionej przez ministra SZ Radosława Sikorskiego informacji o kierunkach polskiej dyplomacji w 2012 roku.
- Wraz z ministrem Sikorskim do gmachu MSZ wkroczyły trzy siostry: fikcja, niekompetencja i arogancja, a zaraz za nimi ich bracia: chaos, kompleks i bezsens. Pan minister spędza czas z siostrami, a nas gnębią ich bracia. Najwyższy czas ich stamtąd wyprowadzić - oświadczył Szczerski w dyskusji nad informacją szefa MSZ.

Jak dodał, klub PiS chce odrzucenia tej informacji "i ze względu na to, co się w niej znalazło i z uwagi na to, czego w niej nie było". - Odrzucamy nie tyle publicystyczną rozprawkę o intelektualnych ambicjach (...), co treść i metodę kierowania polską dyplomacją przez ministra Sikorskiego - podkreślił Szczerski.

Poseł PiS przytoczył fragment wystąpienia Sikorskiego, w którym mówił on o wizji Europy bez UE i Polski w Unii. Jak ocenił, słowa te są "kluczem do zrozumienia świata idei, w którym przebywa" szef MSZ.


- Powiedział pan minister, że to oznacza Polskę - cytuję - "pozostawioną samej sobie na peryferiach, Polskę zmagającą się z niedokończoną transformacją, Polskę pozbawioną trwałych podstaw bezpieczeństwa". To są słowa polskiego ministra. Będąc posłem opozycji nie wymyśliłbym bardziej zjadliwej i dosadnej krytyki tego, do czego doprowadziły nasz kraj rządy pana premiera Donalda Tuska i pana ministra Sikorskiego w MSZ - podkreślił Szczerski.

- Nie wykrzyczałbym bardziej gromkiego oskarżenia niż to, co pan sam przed chwilą wyraził. Bo co to oznacza? Oznacza to, że obecny rząd doprowadził Polskę do takiego stanu uzależnienia od istnienia UE, że gdyby UE przestała istnieć, to Polska nie miałaby już siły samodzielnie stanąć na nogach. To jest właśnie miara waszych rządów i to pan ją podsumował - dodał polityk PiS. To dlatego - zwrócił się Szczerski do Sikorskiego - "tak kurczowo trzyma się pan głównego nurtu europejskiego" i "bardziej obawia się niemieckiej bezczynności niż niemieckiej siły". - Dlatego chce pan stanąć u ich boku - ocenił, nawiązując do wystąpienia Sikorskiego z Berlina z ubiegłego roku.

- Boi się pan, że jakby to wszystko się przewróciło, jakby zniknęły wszystkie podpórki i bufory regulacyjne, wtedy wyjdzie na jaw cała mizeria waszych rządów, a Polsce pozostanie mozolnie ratować resztki swego potencjału, który został roztrwoniony - zaznaczył Szczerski.


W jego ocenie propozycja ministra spraw zagranicznych dot. unii politycznej w UE to "zestawienie kuriozalnych pomysłów, w stylu wyboru z listy europejskiej, połączenia funkcji szefa Komisji Europejskiej i szefa Rady Europejskiej (...) i całkiem realnych deklaracji, czyli poparcia Polski dla europejskiego podatku od transakcji finansowych". "To koncepcja niespójna i chaotyczna, której rezultatem będzie stworzenie w UE władzy dyscyplinującej" - uważa poseł. - Pańska Unia to Frankenstein - potwór zlepiony z resztek państw, biurokracji, dyscyplinarki i rynku - dodał poseł PiS.

O suwerenności

Szczerski odniósł się także do definicji suwerenności, jaką zaprezentował w swoim wystąpieniu Sikorski. - W dzisiejszym świecie pojęcie suwerenności ulega redefinicji, ale musi pan rozumieć, że (...) chodzi o to, czy jesteśmy narodem, który jest niepodległy i który ma swoje państwo gwarantujące mu bezpieczeństwo, wolność, rozwój i będzie zdolne do skutecznej realizacji narodowych interesów i racji stanu - mówił. Jak podkreślił, interes narodowy i racja stanu są podstawową treścią polityki zagranicznej, także w 2012 roku.

- To państwa posiadają Unię, a nie Unia posiada państwa. Europa będzie tym silniejsza, im silniejsze będą tworzące ją państwa, a nie odwrotnie - uważa Szczerski.

Zwrócił też uwagę, że w swoim wystąpieniu minister spraw zagranicznych wymienił zaledwie 20 państw. - Wychodzi na to, że na każdy rok swojego urzędowania traci pan z pola widzenia 10 państw. To miara zapaści polskiej dyplomacji pod pańskim kierownictwem - ocenił poseł PiS.


Zaprezentował też wizję kierunków polskiej polityki zagranicznej według PiS. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości w polityce zagranicznej odwoływać się będzie do dziedzictwa czynu i myśli politycznej prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówił Szczerski. Wśród założeń polskiej dyplomacji wymienił m.in. Polskę "czerpiącą swą siłę z siły regionu Europy Środkowo-Wschodniej. - Polska polityka zagraniczna musi czuć odpowiedzialność za kondycję naszego najbliższego sąsiedztwa aż po Gruzję i Kaukaz - uważa przedstawiciel PiS.

Po drugie - mówił - Polska powinna zakorzenić swe bezpieczeństwo w sojuszu transatlantyckim, a NATO powinno pozostać głównym europejskim sojuszem obronnym. - Po trzecie Polska ma potencjał, który upoważnia ją do prowadzenia polityki globalnej obecności - zaznaczył poseł PiS, wymieniając w tym kontekście m.in. niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i udział w grupie G20.

Ponadto - w ocenie Szczerskiego - Polska powinna być promotorem takich wartości jak sprawiedliwość, solidarność i prawda. - Relacje oparte na prawdzie to dziś test prawdziwego stanu stosunków polsko-rosyjskich - powiedział poseł PiS, przytaczając fragment wystąpienia Lecha Kaczyńskiego, które miało być wygłoszone w Katyniu w kwietniu 2010. - Prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala, łączy, przynosi sprawiedliwość, pokazuje drogę do pojednania - miał powiedzieć były prezydent.

- Siłą Polski są też Polacy rozsiani po całym świecie (...), Polacy i Polonia to nasza troska nie dlatego, że tak trzeba, nie z sentymentalizmu, nie dla koniunkturalnych celów politycznych, ale dlatego, że czujemy więź narodową, która przekracza granice państw - mówił Szczerski.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (36)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~.... 2012-03-29 (13:02) 6 godzin i 52 minut temu

Bierzmy przykład z Węgier i rządu Orbana który ma na pierwszym względu Ojczyzne a potem UE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
~obserwator57 2012-03-29 (12:57) 6 godzin i 57 minut temu

Totalna Porażka Donald Tusk i Złotousty Radzio Sikorski -chłopcy do bicia światowej dyplomacji... zero sukcesów....Dobrym komentarzem są słowa piosenki Danuty Rinn pt. Gdzie ci mężczyżni: ...przestawiani i kopani...gęby pełne wazeliny, oczka stale rozbiegane......

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~Analityk 2012-03-29 (12:26) 7 godzin i 28 minut temu

Wystąpienie ministra Sikorskiego bardzo słabe. Jednak ukończenie studiów wyższych sporo daje. TVP info: ohydna manipulacja; przerwali transmisję podczas wystąpienia RP i Mularczyka, puścili komentarze Komorowskiego, potem Sikorskiego. "Dziennikarze" kiedy założycie mundury? Wstyd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~obserwator57 2012-03-29 (12:37) 7 godzin i 17 minut temu

Złotousty Radzio Sikorski i Totalna Porażka Donald Tusk- chłopcy do bicia światowej dyplomacji...zero sukcesów w polityce zagraniczej... dobrym komentarzem są słowa piosenki Danuty Rinn pt. Gdzie ci mężczyżni:..przestawiani i kopani.....usta pełne wazeliny, oczka stale rozbiegane...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~as 2012-03-29 (12:22) 7 godzin i 32 minut temu

Tak niemcy zawsze chcą naszego dobra. tak bardzo chcą że mieliśmy krzyżaków, kórych na szczęsie powstrzymał Jagiełło, potem rozbiory - też niemcy chciały "dobrze", bismarka który gnębił Polaków, potem I wojne swiatową, potem II wojnę światową, w której wymordowali co najmniej 6 milionów Polaków, teraz wykupili prawie wszystkie zakłady albo je po prostu zamknęli za psie grosze a ludzie robią za grosze w tych firmach, zablokowali dostęp statków oceanicznych do Szczecina, przyczynili sie do upadków wszystkich polskich stoczni poprzez brak zgody na ich dofinanswoanie (bo swoje dofinansowali), blokwali żeby Polska miała więcej glosów w unii (traktat nicejski). I co ty na to raduś, sługusie merkel, mam podawać więcej przykładów ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~MAURITIUS 2012-03-29 (12:31) 7 godzin i 23 minut temu

SIKORSKI ,TY TRAKTUJESZ POLSKĘ,JAKBY TO BYŁ TWÓJ PRYWATNY FOLWARK. JESTEŚ KARIEROWICZ, CZŁOWIEKIEM KTÓRY NIE PIERWSZY RAZ POPEŁNIŁ '' GAFĘ''. TWOJE PODWÓJNE OBYWATELSTWO [ANGIELSKIE ,ZA ''WIELKIE OSIĄGNIĘCIA W AFGANISTANIE] SĄ NICZYM INNYM JAK ''SŁUŻENIE ''OBCEMU PAŃSTWU.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~ela h 2012-03-29 (12:26) 7 godzin i 28 minut temu

Do wyborców PO. Doszło do tego, że wasi wodzowie z waszym błogosławieństwem (mniej lub bardziej uświadomionym) zniszczyli Polskę, całkowicie uzależnili ją od obcych i jeszcze publicznie się tym chełpią i do tego przyznają. Wstyd. Tradycja polska wyrosła z katolickiej cywilizacji łacińskiej mówi, że Polak to człowiek, który posiada kręgosłup moralny. Dlatego zwracam się do was, żebyście opuścili to sprzedajne bagno. To ostatni moment, bo za niedługo zostaniecie uznani za szczury uciekające z tonącego okrętu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~doradca 2012-03-29 (12:25) 7 godzin i 29 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~KO 2012-03-29 (12:27) 7 godzin i 27 minut temu

Kaczor Donald ,zarabia na KORYTO w UE.I będzie, tak jak Żyd Buzek-prawdziwe nazwisko to Myszures Zweinos. Żyd za AWS zlikwidował najwięcej zakładów pracy i zrobił ponad 3 milionowe bezroboćie i za to dostał koryto w UE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~greg 2012-03-29 (12:21) 7 godzin i 33 minut temu

Dobry, wiadomo, Sikorskiemy przemowinie pisął ekspert 20 letni z 0 doswiadczeniem. Sikorski zajęty byl Tweetem, wiec nie mial czasu sprawdzić. Dziecinada

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~Henykr 2012-03-29 (14:55) 4 godziny i 59 minut temu

Polską dyplomacje powinien prowadzić Polak.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~kolo 2012-03-29 (12:17) 7 godzin i 37 minut temu

Prawda niestety....tak to nalezy rozumiec...ale czego mozna sie spodziewac takim Sikorskim który czesciej okresla siebie jako kosmopolite niz Polaka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~& 2012-04-02 (11:10) 8 godzin i 44 minut temu

Idzie ku końcowi. Przyjdzie czas że szczury nie znajdą dobrej dziury żeby się schować !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
5
~maras 2012-03-29 (12:34) 7 godzin i 20 minut temu

Widzę, że lemingi mają używanie, nie przeszkadzają im łgarstwa tusków, przedłużenie wieku emerytalnego, tylko hajda na PiS.!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~new 2012-03-29 (12:21) 7 godzin i 33 minut temu

nie doprowadził tylko Polska cały czas jest w stanie tego letargu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
RobEarth 2012-03-29 (12:16) 7 godzin i 38 minut temu

Kaczyński do dziennikarzy; -'może to państwa zaskoczy ale PiS nie zgadza się ze stanowiskiem ministra Sikorskiego'.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2
~dydy 2012-03-29 (12:29) 7 godzin i 25 minut temu

a co ma powiedzieć ze podoba mu się ........ = ....... żegnaj z PiŚu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~keks 2012-03-29 (12:22) 7 godzin i 32 minut temu

Jak Sikorski i Tusk mogą widzieć coś poza UE? Nie mogą, przecież od kilku lat mamy walkę o wypromowanie się w UE, ani Barroso ani Ashton nie będą wiecznie pełnić swoich funkcji. Już z Brukseli potwierdzono, że Tusk jest rozważany na szefa Komisji, a Sikorski po swoich działaniach też musi szukać jakiegoś niezależnego od polskiego prawa immunitetu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2
~pishu 2012-03-29 (12:18) 7 godzin i 36 minut temu

Jaki poseł taka krytyka .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Pukiel 2012-03-29 (12:18) 7 godzin i 36 minut temu

Sikorsky... Sikorsky... czy on nie był miniSterem w rządzie Kaczyniaka?

odpowiedz

zgłoś do moderacji