więcej

"Hipoteza, że Pyjas zginął przez Maleszkę jest prawdopodobna".

Logo dostawcy  PAP |  dodane 2008-06-25 (05:05) 6 lat 5 miesięcy 23 dni 1 godzinę i 44 minuty temu
drukuj


"Hipoteza, że Pyjas zginął przez Maleszkę jest prawdopodobna"
opinie
Hipoteza, że Stanisław Pyjas zginął przez Lesława Maleszkę jest prawdopodobna - mówi w środowym "Dzienniku" poseł PiS, były opozycjonista związany ze Studenckim Komitetem Solidarności Ryszard Terlecki.

To jedna z tych możliwości, że tajemnica, którą poznał Staszek, była przyczyną jego śmierci, i tą tajemnica było, że Maleszka donosił - mówi Terlecki. Dodaje, że ma nadzieję, iż znajdą się dokumenty wyjaśniające tę sprawę, bądź Maleszka sam coś powie.

Także reżyser Krzysztof Krauze, który nakręcił filmy o śmierci Pyjasa uważa, że hipoteza o związku między śmiercią Pyjasa a działaniami Maleszki jest prawdopodobna. Jednocześnie podkreśla, że trudno udowodnić, iż działania Maleszki były bezpośrednią przyczyna śmierci Pyjasa.

Taki człowiek, który donosi jest też w swoim środowisku prowokatorem. Jest osoba, która odgrywa dwie role. Z jednej strony donosi, z drugiej pokazuje swoim kolegom, że można pójść dalej, że można się ośmielić, że system nie jest taki opresyjny, jak im się wydaje. Pyjas poszedł tak daleko i zginął - mówi Krauze na łamach "Dziennika".

W poniedziałek i wtorek TVN wyemitowała film "Trzech kumpli" o przyjaźni studentów i opozycjonistów - Stanisława Pyjasa, Bronisława Wildsteina oraz Lesława Maleszki, zdemaskowanego później jako b. tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Ketman".

Pyjas został w 1977 r. śmiertelnie pobity prawdopodobnie przez ludzi SB. Wildstein na fali odwilży Sierpnia 1980 dostał paszport i wyemigrował na Zachód (wrócił do Polski w 1989 r.); Maleszka został publicystą i zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Krakowskiej", a później pracował w "Gazecie Wyborczej".

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Przeczytaj też

Wassermann: jak SB chciała zabijać, to zabijała

dodane 2008-06-27 (10:11) 6 lat 5 miesięcy 20 dni 20 godzin i 38 minut temu

IPN wykorzysta materiały z filmu "Trzech kumpli"?

dodane 2008-06-25 (15:40) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 15 godzin i 9 minut temu

Jarosław Kurski: wszyscy jesteśmy ofiarami Maleszki

dodane 2008-06-25 (08:34) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 22 godziny i 15 minut temu

60% Polaków za otworzeniem archiwów IPN

dodane 2008-06-25 (02:10) 6 lat 5 miesięcy 23 dni 4 godziny i 39 minut temu

Maleszka: moje donosy mogły mieć daleki związek ze śmiercią Pyjasa

dodane 2008-06-25 (00:00) 6 lat 5 miesięcy 23 dni 6 godzin i 49 minut temu

Historia TW "Ketmana" w filmowym kadrze

dodane 2008-06-23 (23:00) 6 lat 5 miesięcy 24 dni 7 godzin i 49 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (147)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~tori 2008-06-25 (10:31) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 20 godzin i 18 minut temu

niestety
Ten porządek, który teraz robią tacy ludzie jak ksiądz Zalewski i Wildstein, miał zrobić Wałęsa po odzyskaniu wolności...gdyby nie współpracował z UB, zupełnie inaczej wyglądałaby Polska. Została rozgrabiona przez komunistów (niby prywatyzacja). Oni do dziś śmieją się z prawicy; macie wolność, a my pieniądze (ogromne emerytury i renty, zakłady przejęte lub sprzedane za złotówkę). Ustawili się i nie chcą tego stracić, dlatego tak walczą przeciw prawdzie!

odpowiedz

0
0
~bystra pisówa 2008-06-25 (10:03) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 20 godzin i 46 minut temu

a jaki wpływ ma PIS na to co emitują w TVN!?
jaki?

odpowiedz

0
0
~represjonowany 2008-06-25 (09:53) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 20 godzin i 56 minut temu

ujawnić nazwiska wszystkich kapusi i esbeków
No i własnie, znowu dzieciaki wypisują głupoty. Wczorajszy film powinien być przyczynkiem do zadumy i refleksji, cząstkowe wyznania kapusia maleszki/ z małej litery / świadczą o jego wyjątkowej perfidii. Donosiciel leciutko bije się w pierś, teraz !!!tak jak by nie miał na to 30-stu minionych lat, gdyby nie I.P.N. w dalszym ciągu czołowe dzienniki /G.W./ pisałyby o potrzebie spalenia esbeckich dokumentów, które /o zgozo/ są bardzo wiarygodnym materiałem, na podstawie lektury "moich" zgromadzonych przez SB materiałów mogę autorytatywnie stwierdzić że, zdarzają się w nich tylko drobne pomyłki.Należy OTWORZYĆ archiwa IPN-u i raz na zawsze będzie spokój.Oczywiście należy też esbekom zabrać wysokie emerytury, na które składają się również i ci młodzi ludzie piszący często w tej materii bzdury.

odpowiedz

0
0
~kol 2008-06-25 (09:52) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 20 godzin i 57 minut temu

Prawdopodobienstwo
Równie prawdopodobne jest ,że w najblizszą sobotę trafię główną wygraną w Totolotka , zwłaszcza że nie skreslam kuponów.

odpowiedz

0
0
~adam 2008-06-25 (09:49) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 1 minutę temu

kto to jest Pyjas
Nie wiem kto to jest i pewnie wiekszośćnie wie ale każdy o nim mówi Pyjas to i tamto. Zrobili zadymę i teraz każdy rozmawia o pyjasie ale nikt nie wie naqwet kto to jest

odpowiedz

0
0
~maitre 2008-06-25 (09:49) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 1 minutę temu

dlategowłaśnie Jarosław Wieli jest tam gdzie jest i nie są to salony

odpowiedz

0
0
~kondor 2008-06-25 (09:48) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 1 minutę temu

A kto to był ten Pyjas?
I co on mnie obchodzi?Gdyby nie kumplował się z Wildsajnem pewnie by żył.

odpowiedz

0
0
~emelelek 2008-06-25 (09:47) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 2 minuty temu

tylko PiS zrobi porządek
z komunistami.Teraz zaczynają się budzić chcą zniszczyć kościół a nastepnie marzy im się władza.Trzeba sie zabrać za Prezia Olka,Warchlaczka i innych.Panie Jarosławie niech PAN WRACA!!!!!

odpowiedz

0
0
~Hipoteza 2008-06-25 (09:44) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 5 minut temu

jak i ta że z powodu Dzikiego Kamienia
Można stawiać dowolne hipotezy. Wszak mamy demokrację, nieprawdaż?

odpowiedz

0
0
~j23 2008-06-25 (09:38) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 11 minut temu

tak sobie myślę
że do każdego świństwa można dorobić jakąś ideologię żeby wybielić siebie, a podkopać innych.to jest tzw. polskie bagienko.

odpowiedz

0
0
~Mietaek 2008-06-25 (09:38) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 11 minut temu

postulat
wódko ! pozwól żyć.

odpowiedz

0
0
~janka258 2008-06-25 (09:37) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 12 minut temu

widać gdzie byli kapusie i SB
wśród zarządów mediów - kapusie, a drudzy jako: właściciele stacji radiowych, telewizyjnych, koncernów medialnych itp.

odpowiedz

0
0
~mirela 2008-06-25 (09:35) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 14 minut temu

Tego nie da się już słuchać!
Ile można się w tym babrać. Takie sprawy powinny być osądzone, ale dlaczego bez przerwy angażowani są w to wszyscy?! Od tego są sądy! Ile można słuchać o tych wszystkich zdradach, teczkach, PRLu itd. Może przejdźmy do teraźniejszości, bo kompletnie wszyscy ją zlewają, a potem znowu za 10-20 lat będzie głośna rozpacz. A TVNowi i TVN24 też narazie podziękuję. Teraz włączasz te stacje i o niczym innym tam nie usłyszysz, jak tylko o Bolkach, Maleszce itp. Zastanawiam się, jak długo będziecie karmić wszystkich tymi odgrzewanymi kotletami. W ten sposób wypaczacie tylko pamięć o ludziach żyjących w tamtych czasach. Dlaczego? Dlatego, że można mieć tego wszystkiego po prostu dość! Młodych bardziej interesują sprawy UE, ich wykształcenia, galopujące ceny, gigantyczne koszty pracy, olimpiada w Chinach, stadiony, których nie ma, drogi, na których dezelują swoje samochody, czy Etiuda, na którą wstyd zaprowadzić obcokrajowca.I z całym szcunkiem i współczuciem dla rodziny p.Pyjasa, ale jest to dla mnie tylko historia, która ma głęboki sens, kiedy przekazywana jest na lekcjach historii, wykładach, ale oburza mnie, kiedy 90% polityków, mediów zajmuje się tylko takimi sprawami zamiast tym, co dotyka nas teraz, na bieżąco.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~janka258 2008-06-25 (09:32) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 17 minut temu

coraz więcej kart się odkrywa...
IPN wykonuje tytaniczną pracę by odkryć z archiwum naszą historię. Bardzo ciekawa jest też praca o PPR - prekursorce PZPR. wyjaśnia póżniejszą zależność naszą od wschodniego sąsiada.

odpowiedz

0
0
~Barman 2008-06-25 (09:30) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 19 minut temu

Niektórzy się boją.....!
Każdy krok w wyjaśnieniu sprawy się bardzo liczy ale zwolennikom PO to nie na rękę , ta organizacja zrzesza ludzi o nieczystych rękach ,dlatego tak się trzesą jak dochodzi do kolejnych wyjasnień i szukania dowodów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~nomi 2008-06-25 (09:29) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 20 minut temu

Pyjas,Maleszka,PIS
I znowu polityka zbijamy kapital polityczny na smierci mlodego czlowieka przez pomowienia jak to w PIS bywa.

odpowiedz

0
0
~TW 2008-06-25 (09:26) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 23 minuty temu

każda hipoteza jest prawdopodobna
każdy ciąg zdarzeń można poukładać tak że jest prawdopodobny w jakimkolwiek ustawieniu , zależnie od opcji , jak już był w zaintersowaniu sb to jak nic musieli go zabić albo malszka kazał go zlikwidować bo go rozpracował - wolę komiksy kapitana Żbika

odpowiedz

0
0
~matrix 2008-06-25 (09:22) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 27 minut temu

krew na rękach ludzi z GW!
środowisko GW z naczelnym to przykrywka dla SB-eckiej agentury z aktywnym udziałem naczelnego GW Adama M. i ex-min. spraw wewnętzrnych koz-łowskiego z UW (we wspólpracy z widackim)! Ci ludzie popierają dzisiaj wałęsę - na jego miejscu nie miałbym powodów do dumy z takiego poparcia zbrodniarzy (przynajmniej moralnych)!

odpowiedz

0
0
~jerni 2008-06-25 (09:20) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 29 minut temu

Jarosławie Wielki, prosimy wróć!!
Wróć i zrób porządek w Polsce. Bydło powinno być w oborze a nie na salonach.GW wyborcza powinna być niszczona przed przeczytaniem.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Misia 2008-06-25 (09:17) 6 lat 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 32 minuty temu

szacunek dla Pana Bronisława
jest Pan dla mnie czlowiekiem godnym szacunku. Ci co ujadają to min efekt działania Gazety Wybiórczej

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 18 godzin i 49 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 18 godzin i 19 minut temu

UE zaostrzy sankcje wobec Krymu
dodane 2014-12-17 (11:00) 19 godzin i 49 minut temu

Zarzut zabójstwa dla mężczyzny, który podpalił pracownice GOPS
dodane 2014-12-17 (10:50) 19 godzin i 59 minut temu

W autobusach i tramwajach pojawią się "tajemniczy klienci"
dodane 2014-12-17 (12:27) 18 godzin i 22 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 27003