Strona główna serwisu
"Abp Życiński nie wahał się być kontrowersyjnym"
"Abp Życiński nie wahał się być kontrowersyjnym"

"Abp Życiński nie wahał się być kontrowersyjnym"

W bazylice katedralnej w Tarnowie odbyła się msza żałobna przy trumnie z ciałem zmarłego arcybiskupa Józefa Życińskiego. Przewodniczył jej ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc. Do świątyni przybyły tłumy wiernych z całej archidiecezji tarnowskiej, której ordynariuszem w latach 1990 - 1997 był zmarły abp Życiński.
Ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc w homilii podczas nabożeństwa żałobnego przy trumnie arcybiskupa Józefa Życińskiego powiedział, że metropolita lubelski był zawsze po stronie człowieka prostego, wykluczonego, potrzebującego i krzywdzonego.

- W obronie ludzkiej godności i nienaruszalnych wartości, zagrożonych relatywizmem, nie wahał się wchodzić w polemikę. Szedł z Chrystusem po niepopularnych szlakach, określanych nieraz jako kontrowersyjne, o ile kontrowersyjny może być ewangeliczny radykalizm - mówił bp Skworc podczas mszy odprawionej wieczorem w bazylice katedralnej w Tarnowie.

Ordynariusz tarnowski przyrównał abpa Życińskiego do proroka, który "widział głębiej i dalej, umiał rozpoznawać znaki czasu". - I doświadczał losu proroka, którego udziałem bywa nieraz gorzki chleb odrzucenia i twardy kamień oskarżeń, ale i kwiaty - podkreślił. - Nagła śmierć metropolity lubelskiego wynikała z jego życia. On był nieustannie w pośpiesznej drodze, przynaglany pragnieniem służby Bogu i ludziom w Kościele - powiedział bp Skworc.

Do koncelebry mszy żałobnej bp Skworc zaprosił duchowieństwo całej diecezji, a szczególnie tych kapłanów, którzy z rąk arcybiskupa przyjęli świecenia kapłańskie. We mszy uczestniczyli także biskupi z innych miast, m.in. metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup elbląski Jan Styrn i biskup gliwicki Jan Wieczorek.

Po mszy świętej w intencji zmarłego w ubiegłym tygodniu abp Życińskiego rozpocznie się czuwanie modlitewne przy trumnie, które potrwa do godziny 22. Kondukt żałobny wyruszy z Tarnowa do Lublina w środę około godz. 9.
Źródło: IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (42)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~krystian 2011-02-17 (21:15) 11 godzin i 49 minut temu

...słuchałem Go kiedys w radiu i przemawiał takim mięęękkim głosem...no....obiecująco wielce...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Kobus 2011-02-17 (20:19) 12 godzin i 45 minut temu

..a o Paetzu nawet on- ani mru mru.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Skala 2011-02-17 (19:31) 13 godzin i 33 minut temu

jak ktos popiera PiS to mocher ,bydlo ,nieuk itd.A jak ktos byl UB-ckim agentem ,donosil na bliznich ktorych najpierw "Sluchal"a potem bronil swych pracodawcow przed nazywaniem ich po imieniu CZERWONYMI BANDYTAMI to byl kontrowersyjny .POmyje nawet mocz na was oddany to bylby dla was komplement!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~warszawiak 2011-02-15 (22:44) 10 godzin i 20 minut temu

To ten sam facet, który, zatrzymany do kontroli drogowej obiecał policjantowi, ze popamięta. I rzeczywiście, policjant pamięta do dziś. Kochaj swojego biskupa, do jasnej cholery !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~dawna parafianka 2011-02-15 (21:27) 11 godzin i 37 minut temu

Biskup elblaski nazywa sie Jan STYRNA, byl kiedys ksiedzem w Krynicy-Zdroju. Bardzo porzadny czlowiek, jako ksiadz i jako biskup.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~diablik 2011-02-15 (18:40) 14 godzin i 24 minut temu

Co ta modlitwa ma dac zmarlemu? Ile nazbieraja pieniedzy za dusze zmarlego?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kinga 2011-02-15 (18:38) 14 godzin i 26 minut temu

Szkoda ze odszedl! Takich obiektywnych nam i kosciolowi trezba wiecej by wierni trzymali sie kosciola! Niestety instytucja kosciola jest ponad jego wartosciami mamy tego dowody na kazdym kroku!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~rosomak 2011-02-15 (18:34) 14 godzin i 30 minut temu

ale za to jeden agent Watykanu a Polsce mniej. Niech mu ziemia lekką będzie. Bliskim i przyjaciołom wyrazy współczucia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Chełmianka 2011-02-15 (18:31) 14 godzin i 33 minut temu

Z Tarnowa kondukt wyruszy nie do Lublina, ale jeszcze po drodze do Chełma. W Lublinie uroczystości odbędą się od czwartku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~tryton 2011-02-15 (18:27) 14 godzin i 37 minut temu

BYL PRAWDZIWYM PATRIOTA.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ondrasz 2011-02-15 (18:24) 14 godzin i 40 minut temu

zakomunikowałem ten fakt mojemu pracownikowi.Spojrzał na mnie dziwnie i zapytał-szefie a kto to był?To pytanie odzwierciedla jak niby wielkim Polakiem i znanym obywatelem był zmarły.Śmieszne,że media zrobiły z gościa jednego z najwybitniejszych ludzi w tym kraju na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.Pytam-a któż to taki biskup Życiński?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~aaa 2011-02-15 (18:22) 14 godzin i 42 minut temu

CZYZBY FAKT ZE JUZ NIE ZYJE OZNACZAL ZE WSZYSTKIE JEGO SWINSTEWKA TEZ ZAPADLY SIE POD ZIEMIE?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ON 2011-02-15 (18:16) 14 godzin i 48 minut temu

Wożą go po trasie Tarnów- Lublin-Chełm-Lublin, wątpię aby "zainteresowany" sobie tego życzył?? A czy przypadkiem on tam w srodku sie nie rozleci, to juz tydzień??

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~j-an 2011-02-15 (18:14) 14 godzin i 50 minut temu

Wielki szok, wielki żal po śmierci tego mądrego pasterza. Modlimy się z Tarnowianami i Lublinianami po stracie Ich Biskupa. Należał do grona biskupów światłych i odważnych a zarazem ufnych Bogu i ludziom. To jego optymizm i świadectwo nadziei podsyca w nas potrzebę głębszej wiary i miłości bliźnich.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~hip50 2011-02-15 (18:13) 14 godzin i 51 minut temu

...kto płaci za całą tą szopkę.Może znowu nasze państwo miało gest.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~edi.3 2011-02-15 (18:10) 14 godzin i 54 minut temu

Aż boję się powiedzieć!!! czyżby nowy święty??? a zanosi się na to?? przecież to był wybitny ksiądz i zasługuje aby go wynieść na ołtarz

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~pinokio 2011-02-15 (18:07) 14 godzin i 57 minut temu

Dookoła Polski jak w tour de polone.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~LOLO 2011-02-15 (18:06) 14 godzin i 58 minut temu

NA WAWEL GO!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~fgfdg 2011-02-15 (18:06) 14 godzin i 58 minut temu

Nie szczekaj a wejdz i czytaj www.echoroztocza.cba.pl

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~CuriaJejMaść 2011-02-15 (18:03) 15 godzin i 1 minutę temu

Czy Curia nie zapomniała zaopatrzeć się na przyszłość ?!

odpowiedz