Strona główna serwisu
30 marca sąd zajmie się sprawą ułaskawienia przez prezydenta Mariusza Kamińskiego

30 marca sąd zajmie się sprawą ułaskawienia przez prezydenta Mariusza Kamińskiego

• Kamiński i trzech innych funkcjonariuszy CBA zostało skazanych za przekroczenie uprawnień
• Wszyscy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę
• Sąd może zwrócić się z pytaniem do Sądu Najwyższego lub sam podejmie decyzję
Minister Mariusz Kamiński Minister Mariusz Kamiński ()
30 marca Sąd Okręgowy w Warszawie podejmie decyzję w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i trzech innych funkcjonariuszy CBA, skazanych za przekroczenie uprawnień i nielegalne podsłuchy w "aferze gruntowej". W listopadzie wszyscy zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - informuje RMF FM.

Jakie decyzje może podjąć sąd, skoro w listopadzie wszyscy zostali ułaskawieni przez prezydenta? Andrzej Duda ułaskawił osoby skazane nieprawomocnie, czyli według prawa wciąż niewinne.

Sąd formalnie podejmie 30 marca decyzję w sprawie złożonych od wyroku apelacji, jednak może też zwrócić się do Sądu Najwyższego z pytaniem, jak ma traktować tak nietypowe ułaskawienia.


To oczywiście odłoży wyjaśnienie sprawy o kolejne miesiące. Do czasu tych decyzji wszelkie działania związane z ułaskawieniem, jak wydanie skazanym odpowiednich zaświadczeń - zostały wstrzymane.

W marcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na kary więzienia b. szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. Proces dotyczył operacji CBA z 2007 r. CBA zakończyło tę operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. Na początku listopada Mariusz Kamiński złożył apelację od wyroku w sprawie tzw. afery gruntowej, podobnie jak były wiceszef Biura Maciej Wąsik.

W czerwcu 2012 r. ten sam sąd, który w marcu ubiegłego roku skazał podsądnych, niejednogłośnie umorzył na wniosek obrony ten proces - jeszcze przed jego rozpoczęciem. Podstawą był "brak znamion przestępstwa". W grudniu 2012 r. na wniosek prokuratury i pokrzywdzonych Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił to umorzenie i nakazał przeprowadzenie procesu. Obie decyzje wydano tajnie.


W listopadzie ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy biura skazanych za działania w "aferze gruntowej", m.in. wiceszefa Macieja Wąsika. Zgodnie z art. 139. konstytucji prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.

Mariusz Kamiński w rządzie Beaty Szydło jest ministrem, koordynatorem służb specjalnych.
RMF FM

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (279)
Nie zgadzam się z opinią
279
Zgadzam się z opinią
607
~dod 2016-02-12 (17:14) 13 godzin i 40 minut temu

bagno ułaskawienia sięgnęło bruku ,tylko w bolszewickim kraju prezydent ułaskawia kryształowego ,niewinnego osobnika bo myśli że ma prawo boskie i może robić co chce i łamać prawo ziemskie to bagno bruku

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 32

Nie zgadzam się z opinią
81
Zgadzam się z opinią
289
słowianinpoganin 2016-02-12 (17:22) 13 godzin i 32 minut temu

Prezydent Mariusz Kamiński - świetnie skonstruowany tytuł artykułu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
216
~Icek 2016-02-12 (17:17) 13 godzin i 37 minut temu

O Boże . Nie wierzę!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
76
Zgadzam się z opinią
194
~paula 2016-02-12 (17:17) 13 godzin i 37 minut temu

BEZPRAWIE PiS JEST TAK NAMACALNE ZE SLEPY GO WIDZI NAWET W NOCY .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
125
~alek 2016-02-12 (17:45) 13 godzin i 9 minut temu

Do marca cała prokuratura i sądy będą PiS-owskie .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
136
~Tomek 2016-02-12 (17:17) 13 godzin i 37 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
109
~co 2016-02-12 (18:16) 12 godzin i 38 minut temu

To sąd może go skazać a Duda drugi raz ułaskawić ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
44
Zgadzam się z opinią
130
~. 2016-02-12 (17:54) 13 godzin temu

Niebawem Duda ulaskawi Poznanskiego(jeszcze przed zlapaniem go).

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
98
~fast 2016-02-12 (18:31) 12 godzin i 23 minut temu

To Ziobro nie kazał jeszcze umorzyć sprawy???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
104
~zapomnijcie 2016-02-12 (18:22) 12 godzin i 32 minut temu

W cuda wierzycie teraz mu nic nie zrobią jego koleś ma wszystko.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
98
~Ja człowiek 2016-02-12 (18:58) 11 godzin i 56 minut temu

Duda podobno jest prawnikiem?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
84
wojtek-d-71 2016-02-12 (17:21) 13 godzin i 33 minut temu

A kto to jest Prezydent Mariusz Kamiński?... i kogo ułaskawił?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
92
~erzezanyni 2016-02-12 (17:47) 13 godzin i 7 minut temu

ulaskawiony niewinny i mozecie mu skoczyc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
70
~mareg 2016-02-12 (18:47) 12 godzin i 7 minut temu

Sąd powinien doprowadzić sprawę do końca. Przecież, zależnie od wyroku, to nie to samo: skazany czyli winny ale ułaskawiony i niewinny niepotrzebnie ułaskawiony. W pierwszym przypadku Kamiński figurowałby w rejestrze skazanych i - moim skromnym zdaniem - mimo ułaskawienia nie mógłby pełnić swojej obecnej funkcji nie mając zaświadczenia o niekaralności. Ułaskawnienie oznacza darowanie kary a nie brak winy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
74
~anjortu 2016-02-12 (17:18) 13 godzin i 36 minut temu

Prezydent Kamiński?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
81
~Jaca64 2016-02-12 (18:17) 12 godzin i 37 minut temu

Teraz byle łajza może być ministrem!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
81
~Przestępca Mariusz Kamiński 2016-02-12 (17:40) 13 godzin i 14 minut temu

Prezydent uznał, że Kamiński i pozostali marni urzędnicy są winni czynu zarzucanego przez prokuratora. W takiej sytuacji konieczne jest tytułowanie Pana Mariusza Kamińskiego mianem przestępcy...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
48
tadeusz19935 2016-02-12 (17:45) 13 godzin i 9 minut temu

Zawartość wyroku będzie niewątpliwie testem niezawisłości sądu i przestrzegania poszanowania prawa. Obywatele będą mieli pogląd na ile sędziowie ulegli już niewątpliwej presji wywołanej wprowadzaniem nowych przepisów w związku z połączeniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
44
~@ 2016-02-12 (17:41) 13 godzin i 13 minut temu

a kiedy zajmą się sędzią który wydał wyrok???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
33
~inr 2016-02-12 (17:56) 12 godzin i 58 minut temu

Co za ignorant pisal tytul. Kaminski nie jest prezydentem. Paskudny błąd logiczny.

odpowiedz