więcej

Nie żyje aktor Jerzy Nowak.

IAR |  aktualizacja 2013-03-26 (17:27) 1 rok 10 miesięcy 6 dni i 12 minut temu
drukuj


Jerzy Nowak
Jerzy Nowak opinie
Zmarł Jerzy Nowak, aktor teatralny i filmowy, reżyser, przez wiele lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie. Miał 89 lat.

O śmierci Jerzego Nowaka poinformował Stary Teatr. Po raz ostatni wystąpił na deskach teatru w lutym, grając Hirsza Singera w spektaklu "Ja jestem Żyd z "Wesela", według prozy Romana Brandstaettera. W tę rolę w ciągu 20 lat wcielił się ponad 630 razy, przechodząc do historii polskiego teatru.

W filmach był obsadzany zwykle w rolach drugoplanowych. Wielką kreację stworzył jako Zucker w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, grał też "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego, "Liście Schindlera" Stevena Spielberga czy "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. W ostatnich latach mogliśmy oglądać go w "Rysie" Michała Rosy i w amerykańskim filmie biograficznym "Dzieci Ireny Sendlerowej".

Za swoje wybitne kreacje sceniczne Jerzy Nowak był wielokrotnie wyróżniany, między innymi otrzymał nagrodę na XVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w Opolu za rolę Żyda w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy w Starym Teatrze, a także nagrodę na IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu za monodram "Prawdziwa obrona Sokratesa Kostasa Varnalisa", również w Starym Teatrze w Krakowie. W 2008 roku został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Mawiał: - Nie ma nic bardziej tragiczno-komicznego jak jubilat. Nie znoszę jubileuszy.

W czerwcu skończyłby 90 lat. Urodził się 20 czerwca 1923 roku w Brzesku. Podczas wojny walczył w partyzantce. W 1948 roku ukończył Państwową Szkołę Dramatyczną w Krakowie i w tym roku debiutował w teatrze. Po latach, już jako aktor krakowskiego Teatru Starego, został jej wykładowcą. Występował w Teatrze Wyspiańskiego w Katowicach oraz teatrach krakowskich - Młodego Widza, Starym i Słowackiego.

W 2007 roku zagrał w filmie dokumentalnym "Istnienie", w reżyserii Marcina Koszałki. W ostatnich latach wystąpił w filmach "Rysa", "Mistyfikacja", czy "Obława".

W 2009 roku ukazała się biografia Jerzego Nowaka "Książka o miłości" napisana wspólnie z żoną, Marią Andruszkiewicz-Nowak. Publikacja w lutym 2010-go została uhonorowana Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W sierpniu 2010 roku żona aktora zmarła.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (145)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

23
0
~olka 2013-03-26 (17:21) 1 rok 10 miesięcy 6 dni i 18 minut temu

89 lat piekny wiek

odpowiedz

22
1
~Kano 2013-03-26 (18:59) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 22 godziny i 40 minut temu

Odchodzą prawdziwi aktorzy, zostają Mroczki, Cichopki...

odpowiedz

23
2
~Antoni 2013-03-26 (17:55) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 23 godziny i 44 minuty temu

Tak jak nieodzalowany Jan gral Zydow to nikt go teraz nie zastapi.Spoczywaj w pokoju.

odpowiedz

21
0
~onion62 2013-03-26 (17:34) 1 rok 10 miesięcy 6 dni i 5 minut temu

Wyrazy Współczucia Rodzinie Wielkiego Aktora,niech Mu Ziemia lekką będzie!

odpowiedz

19
0
~dt 2013-03-26 (18:57) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 22 godziny i 42 minuty temu

swoją drogą wyciął wszystkim niezłego psikusa. Od lat walczył z ciężka chorobą i miał zdaniem lekarzy sztbko umrzeć. Koszałka nakręcił o nim dokument który miał pokazać ostatnie dni jego zycia i finał. Niestety mimo kilku lat realizacji trzeba było dokończyć film. Jego żona opiekowała się i martwiła o jego zdrowie a jednak on ich wszystkich przeżył. Przeżył koncepcję reżysera i żonę. I tu życie napisało własny scenariusz że kto i kiedy odejdzie nie jest wcale takie pewne jak sie nam wydaje. Pamiętam nie tylko jego liczne role drugoplanowe ale charakterystyczne jak i jego wyjatkowy głoś. W sumie bogate i długie życie ofiarował mu los czy jak inni uważaja bóg.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
3
~felek.. 2013-03-26 (17:59) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 23 godziny i 40 minut temu

Wspaniały człowiek i aktor. Współczucie dla Rodziny....

odpowiedz

17
0
~clara 2013-03-26 (19:03) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 22 godziny i 36 minut temu

Cześć Jego pamięci !

odpowiedz

18
1
~Nix 2013-03-26 (17:54) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 23 godziny i 45 minut temu

Szkoda tak charakterystycznego aktora, wyrazy współczucia dla rodziny..

odpowiedz

17
0
~seryx 2013-03-26 (17:40) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 23 godziny i 59 minut temu

Panie Jerzy był pan świetnym aktorem.....ech...Ci wspaniali aktorzy juz niestety odchodzą.nie mu ziemia lekką będzie.Spokój jego duszy.+++

odpowiedz

17
1
Dominikanin 2013-03-26 (18:50) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 22 godziny i 49 minut temu

Wstyd przyznać, ale nawet nie znałem Jego nazwiska. A to taki wspaniały aktor i bliski mi od dziesięcioleci

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
0
~Marian 2013-03-26 (17:53) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 23 godziny i 46 minut temu

...przed laty.prze zupelny przypadek siedzieliśmy "U Wentzla" przy jednym stoliku.Uroczy interlokutor,wysoka klasa.Cześć Jego Pamieci...

odpowiedz

16
0
~asd 2013-03-26 (17:44) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 23 godziny i 55 minut temu

Wielka szkoda, wielka strata....:((( Spoczywaj w pokoju...

odpowiedz

18
3
~! 2013-03-26 (18:00) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 23 godziny i 39 minut temu

no proszę, w patyzantce walczył a w niemieckich filmach mówią że AK-owcy to antysemici!

odpowiedz

16
2
janka03012 2013-03-26 (17:43) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 23 godziny i 56 minut temu

CZESC JEGO PAMIECI.

odpowiedz

13
0
~stedtke 2013-03-26 (19:00) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 22 godziny i 39 minut temu

Krawiec Skowronek, pamietamy i dziękujemy !

odpowiedz

12
0
~róża 2013-03-26 (17:53) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 23 godziny i 46 minut temu

Niech spoczywa w pokoju [*]

odpowiedz

12
0
~Jarre 2013-03-26 (17:41) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 23 godziny i 58 minut temu

a mieszkal w Krakowie na ul.Zloty Rog.Pamietal jak lata temu bywal tam czestym gosciem odwiedzajac swoja (mieszkajaca tam do smierci) matke...Stoi taka willa niedaleko torow z czerwonej cegly na Zlotym Rogu to tam wlasnie mieszkal kiedys aktor. Wieczne odpoczywanie racz mu dac Panie....

odpowiedz

11
0
~Brat Zagłoby 2013-03-26 (18:51) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 22 godziny i 48 minut temu

Szacunek i dziękujemy ,że byłeś z nami

odpowiedz

11
0
~Maciek 2013-03-26 (17:35) 1 rok 10 miesięcy 6 dni i 4 minuty temu

Przykro mi :(

odpowiedz

10
0
~jack 2013-03-26 (18:56) 1 rok 10 miesięcy 5 dni 22 godziny i 43 minuty temu

TAKICH osobowości będzie co raz mniej więc żałujcie póki można. (wpis poza zasięgiem fanów Dz.Bibera,więc proszę o powagę należnej chwili.)

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ekspert ds. Rosji: Zawęża się krąg ludzi wokół Władimira Putina
dodane 2015-02-01 (08:35) 9 godzin i 4 minuty temu

Awantura na pokładzie samolotu linii Norwegian. Maszyna lądowała w Warszawie
dodane 2015-02-01 (09:19) 8 godzin i 20 minut temu

materiał wideo

Państwo Islamskie informuje o egzekucji japońskiego zakładnika
dodane 2015-01-31 (21:35) 20 godzin i 4 minuty temu

Premier Grecji zapewnia, że nie chce konfliktu z UE i innymi partnerami
dodane 2015-01-31 (21:00) 20 godzin i 39 minut temu

Adam Jarubas kandydatem PSL na prezydenta
dodane 2015-01-31 (13:55) 1 dzień 3 godziny i 44 minuty temu

Decyzja ws. kandydatury Ryszarda Kalisza na prezydenta - 28 lutego
dodane 2015-01-31 (14:50) 1 dzień 2 godziny i 49 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 5969