więcej

Protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi w sejmie.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2014-03-19 (18:06) 8 miesięcy 2 dni 1 godzinę i 52 minuty temu
drukuj


Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie
Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie opinie video
Ok. 30 osób - rodzice wraz ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi - rozpoczęło protest okupacyjny w sejmie. Zapowiadają, że są gotowi zostać w gmachu sejmu nawet cztery dni. Jak mówią, chodzi o brak realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom. Protestujący przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) na temat niepełnosprawnych, krzycząc: "To jest śmieszne! Niech pan nie łże!"

Wcześniej rodzice protestowali przed kancelarią premiera. Domagali się podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi traktowana była przez państwo jako zawód. Rozmawiali w tej sprawie z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych ministrem Jarosławem Dudą i rzeczniczką rządu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Wiceminister pracy Elżbieta Seredyn podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami w sejmie, że z grupą protestujących rodziców spotyka się regularnie, również w środę się z nimi spotkała. - Ci państwo odpowiadali na nasze zaproszenie. Tematem było wypracowanie wspólnego, kompromisowego projektu, który będzie sukcesywnie podnosił świadczenie pielęgnacyjne - powiedziała.

Dodała, że dyskusja dotyczyła też innych rozwiązań, dotyczących m.in. ośrodków wsparcia, warsztatów terapii zajęciowej i innych form pomocy, które mógłby finansować PFRON. - Zachęcamy jednak także do aktywizacji zawodowej po to, żeby rodzice mogli sobie w tym czasie podnosić kwalifikacje i odpocząć, a dzieci - żeby mogły zdobywać szanse edukacyjne i rozwojowe tak, jak inne dzieci niepełnosprawne - zaznaczyła Seredyn.

Wiceminister tłumaczyła, że 153 złote to zasiłek pielęgnacyjny, który otrzymują osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, dzieci z niepełnosprawnością do 16. roku życia, ale także ci, którzy nabyli niepełnosprawność do 21. roku życia, także osoby po 75. roku życia. Nie jest to to samo, co świadczenie pielęgnacyjne, o które mogą starać się opiekunowie osób niepełnosprawnych, które obecnie wynosi 620 zł. - Dodatkowo uprawnieni do świadczeń pielęgnacyjnych mogą korzystać z dodatków do świadczenia pielęgnacyjnego - są to kwoty rzędu do 420 złotych. Razem naprawdę jest to sensowna kwota - uważa Seredyn.

Ankieta

Czy rodzice dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym powinni dostawać pensję minimalną?Według Kidawy-Błońskiej spotkanie w kancelarii premiera "było emocjonalne i opiekunowie wyszli z zapewnieniem, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z ministrem pracy poświęcone nowej ustawie". Jak podkreśliła, wciąż trwają prace nad nową ustawą o świadczeniach rodzinnych. - Dzisiaj, w ciągu jednego dnia, pan premier nie załatwi wszystkich potrzeb. (...) Prace legislacyjne trwają i w przyszłym tygodniu minister pracy Kosiniak-Kamysz spotka się z rodzicami, aby rozmawiać o nowym projekcie - zaznaczyła rzecznik rządu.

Protestujący przyjechali m.in. z Torunia, Poznania, Krakowa, Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy. Zaproszeni zostali do sejmu przez klub Solidarnej Polski. Zanim oświadczyli, że rozpoczynają protest, uczestniczyli w konferencji prasowej SP. Na konferencji prasowej szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk i zaproszeni goście oskarżali premiera i polityków PO o niespełnienie danych im obietnic.

Później przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) poświęconą niepełnosprawnym. Piechota podkreślał na konferencji w sejmie, że wsparcie państwa dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi systematyczne rośnie, a Smolarz wyliczał, że w 2007 roku wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych wynosiły pół miliarda złotych, w 2013 wzrosły do 1,7 mld zł. Politykowi przerwały osoby, które weszły na salę konferencyjną. "To jest śmieszne! Niech pan nie łże!" - krzyczeli protestujący.

Na korytarzu sejmowym oświadczyli dziennikarzom, że podejmują protest okupacyjny sejmu. Zapowiedzieli, że są gotowi zostać w sejmie trzy, cztery dni.

- Uważam, że nasze oczekiwania są skromne. Nie jesteśmy roszczeniowi, to jest praca w rzeczywistości 24-godzinna. Nasze dzieci, z całym szacunkiem, nigdy nie będą paraolimpijczykami, nigdy nie będą mogły prowadzić samochodu - one wymagają naszej 24-godzinnej opieki - powiedziała jedna z inicjatorek protestu i matka niepełnosprawnego chłopca, Iwona Hartwich ze stowarzyszenia "Mam przyszłość" z Torunia.

Po południu z protestującymi rodzicami spotkał się rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Zapewnił, że zapozna się z ich postulatami i nawiąże w tej sprawie kontakt z osobami, które składały im obietnice dotyczące świadczeń, w tym ministrem pracy.

W ciągu pięciu lat - zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska - osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Jego wysokość ma być zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności dziecka.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej podkreśla, że poza świadczeniem pielęgnacyjnym w wysokości 620 zł opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają dodatkowe 200 zł ze specjalnego programu rządowego. Są za nich odprowadzane składki ZUS w wysokości 246 zł, łączne wydatki państwa na osobę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem wynoszą 1046 zł miesięcznie, czyli 12,6 tys. rocznie.

Dodatkowo rodziny, w których są niepełnosprawne dzieci, mogą starać się o wsparcie z pomocy społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ministerstwo wylicza też, że w 2013 na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekazało 11,2 mld zł, w tym na zasiłki pielęgnacyjne przeznaczono 1,7 mld zł, a na świadczenia rodzinne dla osób niepełnosprawnych - 340 mln zł. Dodatkowe 255 mln zł zostało przekazane jako uzupełnienie świadczeń.

W stanowisku zaznaczono również, że rodziny osób niepełnosprawnych otrzymują także wsparcie niefinansowe - pod koniec 2013 r. osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogły korzystać z 1910 placówek, m.in. domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, dziennych i rodzinnych domów pomocy.

Część opiekunów osób niepełnosprawnych straciła prawo do świadczeń w lipcu zeszłego roku wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z grudnia 2012 r. Zgodnie z nią świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. roku życia lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się). Natomiast wcześniej świadczenie mogli pobierać także krewni osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców.

Teraz dla tej grupy osób przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on tylko wtedy, gdy łączny dochód dwóch rodzin - osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - nie przekroczy, w przeliczeniu na osobę, ustawowego limitu.

W grudniu zeszłego roku TK orzekł, że odebranie prawa do świadczeń było niezgodne z konstytucją.

Obecnie MPiPS pracuje nad dwoma projektami - jeden z nich realizuje wyrok TK, drugi ma wprowadzić jeden rodzaj świadczenia (pielęgnacyjnego) dla wszystkich opiekunów zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana jest opieka, w różnej wysokości w zależności od stopnia niesamodzielności podopiecznego.

Projekt przewiduje, że najniższe świadczenie wynosić będzie 846,42 zł (z tego 620 zł świadczenia pielęgnacyjnego i 226,42 - wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), a najwyższe odnosić się będzie do poziomu najniższego wynagrodzenia i wynosić będzie w 2017 r. ok. 2 tys. zł (w tym świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1465 zł).


(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 645 92.27%
nie 54 7.73%

Przeczytaj też

W sejmie trwa protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi

aktualizacja 2014-03-20 (12:05) 8 miesięcy 1 dzień 7 godzin i 53 minuty temu

W Warszawie protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

dodane 2014-03-19 (08:37) 8 miesięcy 2 dni 11 godzin i 21 minut temu

Rodzice dzieci niepełnosprawnych manifestowali przed KPRM

dodane 2014-01-23 (12:20) 9 miesięcy 29 dni 7 godzin i 38 minut temu

Skazani rodzice 6-letnich bliźniaków ukrywanych i izolowanych w domu w Łomży

dodane 2014-01-16 (12:50) 10 miesięcy 5 dni 7 godzin i 8 minut temu

Niemcy: chcą uczyć dzieci o homoseksualizmie. Tysiące rodziców protestuje

dodane 2014-01-11 (01:55) 10 miesięcy 10 dni 18 godzin i 3 minuty temu

"Gazeta Wyborcza": o alimenty można pozwać również dziadków

dodane 2013-12-31 (05:10) 10 miesięcy 21 dni 14 godzin i 48 minut temu

Rząd i prezydent obiecywali - teraz realizują

dodane 2013-12-19 (05:35) 11 miesięcy 2 dni 14 godzin i 23 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (750)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
11
~voytev7.uk 2014-03-20 (00:18) 8 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 40 minut temu

Mam pomysla! Zlikwidowac wszystkie zasilki, ca za roszczeniowcy, i dac wiecej na kosciólek!

odpowiedz

12
4
~maki 2014-03-20 (00:13) 8 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 45 minut temu

POgonić palantów z senatu i będzie kasa. PROSTE.

odpowiedz

6
0
~ala 2014-03-20 (00:10) 8 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 48 minut temu

Zajmują Sejm przejmą zarobki posłów.

odpowiedz

3
0
~makj 2014-03-20 (00:06) 8 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 52 minuty temu

PO to DNO .

odpowiedz

77
5
~januszt2 2014-03-19 (20:30) 8 miesięcy 1 dzień 23 godziny i 28 minut temu

Szanowni rodzice zapomnijcie o dodatkach nasz wieki polityk Tusk musi dać teraz pieniądze tym złodziejom od Tymoszenki . Dzisiaj słyszałem w TV że niepełnosprawny poseł dostaje 6 tys. na asystenta potwierdźcie czy to prawda .

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

12
1
~Tępy 2014-03-19 (22:15) 8 miesięcy 1 dzień 21 godzin i 43 minuty temu

A może Pan minister powie ile pieniędzy przeznacza na utrzymanie więźniów, to znaczy ludzi którzy powinni być potępieni i którzy szkodzili społeczeństwu !!!!!! ??????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
2
~SOWA 2014-03-19 (23:56) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 2 minuty temu

POLACY! ZROZUMCIE WRESZCIE, ŻE AKTUALNEMU RZĄDOWI, WCZEŚNIEJSZYM ORAZ PRZYSZŁYM NIE ZALEŻY NA OBYWATELACH TEGO KRAJU. ONI ŻYJĄ DLA SIEBIE I WYKORZYSTUJĄ WASZĄ NAIWNOŚĆ WYŁĄCZNIE DO ZASPOKOJENIA WŁASNYCH POTRZEB. TAK NAPRAWDĘ, TO NIC NIE ZNACZYCIE DLA RZĄDZĄCYCH, WRĘCZ JESTEŚCIE PRZESZKODĄ. WYMYŚLĄ MASĘ IDIOTYZMÓW, ABY NIE ZAJMOWAĆ SIĘ SPRAWAMI NARODU POLSKIEGO. STWIERDZENIE, ŻE ROBIĄ COŚ DLA DOBRA POLSKI JEST FAŁSZEM.

odpowiedz

6
1
~Obserwator 2014-03-19 (23:53) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 5 minut temu

Co ta Seredyn pier...li. kilkaset złotych na rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem i dziecka to jest "sensowna kwota"!!!!!! Niech ta głupia baba spróbuje za taką kwotę sama wyżyć. Siedzi na ministerialnym stołku, zarabia kilkanaście tysięcy złotych i pieprzy jak potłuczona. Chory kraj.

odpowiedz

89
11
~Al-Lza-Bija 2014-03-19 (21:20) 8 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 38 minut temu

Na leczenie banderowców w polskich szpitalach kasa jest,ale na polskie dzieci nie ma.Kiedy wy zmądrzejecie i przestaniecie wybierać tych oszustów ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

26
5
~Anna 2014-03-19 (19:41) 8 miesięcy 2 dni i 17 minut temu

Rodzić nawet chore , ale opieki państwa nad takimi dziećmi żadnej ( 150 zł kpina). Matka takiego chorego dziecka jest uziemiona na całe życie. Tylko współczuć. Zresztą widać ostatnio,że opieka nad dziećmi nawet w szpitalach to też kpina.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
0
~młoda 2014-03-19 (23:47) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 11 minut temu

czy telewizja ryży-mowa o tym wspomniała?

odpowiedz

7
0
~Slovan 2014-03-19 (23:45) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 13 minut temu

A co tam, ważna kuźwa tylko Ukraina!

odpowiedz

7
0
~df 2014-03-19 (23:39) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 19 minut temu

zawracajo tylek niepelnosprawnymi dziecmi dla tego niby polskiego rzadu Ukraina jest warzniejsza polakow ze szpitali powyrzucac bo ukraincom trzeba miejsce zrobic

odpowiedz

7
0
~Ryszard 2014-03-19 (23:37) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 21 minut temu

To sa tragedje rodzicow , majacych nipelnosprawne dzieci, a panstwo jest ciagle impotentne w tych sprawach jakby to nie byly dzieci jego OBYWATELI,to jest HANBA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

44
5
~cichy 2014-03-19 (22:55) 8 miesięcy 1 dzień 21 godzin i 3 minuty temu

Zastanawiam się że są pieniądze na utrzymywanie domów dziecka, rodzin zastępczych. A brakuje ich na pomoc rodziną. Przecież można sprawę tak rozwiązać aby pieniądze szły naprawdę dla osób potrzebujących i sprawdzać aby nie były marnotrawione. Tylko trzeba zmusić urzędników do pracy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~warszawiak 2014-03-19 (23:35) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 23 minuty temu

Teraz widać, że badania prenatalne i przerywanie chorej ciąży powinny byc obowiązkowe!

odpowiedz

9
0
~Sylw 2014-03-19 (23:35) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 23 minuty temu

W państwie katolickim ma być dobrze klechom, a reszta niech sie meczy. Dosyć czarnej dyktatury szerzacej ciemnote.

odpowiedz

4
1
~gaga 2014-03-19 (23:30) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 28 minut temu

Sensowna kwota? Kpiny. A jaką "sensowną" kwotę pobiera miesięcznie p. Seredyn? I cała reszta Sejmu?

odpowiedz

7
0
~kibic 2014-03-19 (23:30) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 28 minut temu

posłowie chcą podwyżki ( mają głodowe 12000 wzwyż), to skąd kasa dla dzieci ?

odpowiedz

1
3
~MARCO - OPOKA 2014-03-19 (23:30) 8 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 28 minut temu

TEMATEM BYŁO... JESTEŚ IDIOTKĄ... wiceministrze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zapewne padliny politycznej !!!!!!!!! JESTEŚ HAŃBĄ DLA DZIECI POLSKICH........ CZYTAJ UWAŻNIE CO WYRAŻAM... Nie życzę tobie źle... I NIE O TE PIENIĄDZE TYM POLSKIM RODZINOM CHODZI... GODNOŚĆ... JEST BEZ WARTOŚCI... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I TO sobie ZAPAMIĘTAJ DOKŁADNIE.... !!!!!!!!!!!!! KOPIUJE TEN LINK.... BO WIEM CO CZYNIĘ... BRZYDZĘ SIĘ " gangreną GODNOŚCI CZŁOWIEKA" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 6 godzin i 18 minut temu

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-21 (13:05) 6 godzin i 53 minuty temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 6 godzin i 56 minut temu

Grzegorz Schetyna w "Sueddeutsche Zeitung": UE musi mieć nowe sankcje dla Rosji
dodane 2014-11-21 (07:13) 12 godzin i 45 minut temu

Ewa Kopacz: wykluczam ponowne wybory
dodane 2014-11-21 (08:33) 11 godzin i 25 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 3625