Strona główna serwisu
Michał Fabisiak

Michał Fabisiak

Minister Waszczykowski wygłosi expose nt. polityki zagranicznej. Eksperci wskazali, co powinno znaleźć się w przemówieniu szefa MSZ

Minister Waszczykowski wygłosi expose nt. polityki zagranicznej. Eksperci wskazali, co powinno znaleźć się w przemówieniu szefa MSZ

• Szef MSZ wygłosi w piątek w Sejmie expose ws. polityki zagranicznej na 2016 rok
• Zdaniem prof. Konarskiego należy wskazać podmiotowy charakter Polski w NATO i UE
• Prof. Nowak-Far: służba zagraniczna powinna pomagać przedsiębiorcom
• Obaj eksperci liczą na przedstawienie wizji poprawy stosunków z Rosją
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ()
Rząd odsłoni karty w sprawie działań na arenie międzynarodowej. W piątek szef MSZ Witold Waszczykowski przedstawi w Sejmie expose na temat priorytetów i kierunków polityki zagranicznej państwa w 2016 roku. Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita", w przemówieniu ministra na pewno znajdzie się odniesienie do obecnej sytuacji w Europie, m.in. kryzysu migracyjnego oraz kwestii bezpieczeństwa związanej z obecnością rosyjskich wojsk na Ukrainie. Temat obronności ma pojawić się także w kontekście lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Przed piątkowym wystąpieniem szefa MSZ Wirtualna Polska zapytała ekspertów, co ich zdaniem powinno znaleźć się w expose ministra Waszczykowskiego.

- Sprawą podstawową, która została zaniedbana przez poprzedników, jest wskazanie na podmiotowy charakter państwa polskiego w ramach takich struktur jak NATO i Unia Europejska. Wszystkie decyzje podejmowane w ramach wspomnianego paktu wojskowego i UE powinny opierać się na partnerstwie - mówi Wirtualnej Polsce prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspert oczekuje, że zostanie to wskazane w przemówieniu ministra jako wizja strategiczna.

Zdaniem Konarskiego w expose szefa MSZ powinien pojawić się pomysł na to, jak poprawić pozycję naszego kraju w stosunkach polsko-rosyjskich. Politolog UJ oczekuje również, że minister przedstawi wizję tego, w jaki sposób zamierza podnieść rangę regionu Europy Środkowo-Wschodniej. - W mojej ocenie powinien to być region, który pokazuje swoją własną tożsamość polityczną zarówno w ramach NATO, jak i Unii Europejskiej - wyjaśnia Konarski.


W ocenie prof. Artura Nowaka-Fara ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, expose ministra poświęcone zostanie kierunkom polityki zagranicznej uprawianej przez poprzedni rząd. - Witold Waszczykowski powinien wyjaśnić, jak Polska widzi się w UE - twierdzi rozmówca WP. I dodaje, że szczególną uwagę należy poświęcić dwóm czynnikom. - Minister musi wyjaśnić, jak widzi pozycję naszego kraju w obliczu kryzysu imigracyjnego oraz rozwoju Unii Europejskiej, w tym kryzysu Strefy Schengen - mówi ekspert SGH.

Zdaniem Nowaka-Fara w swoim przemówieniu Waszczykowski powinien również zasygnalizować naszym partnerom wschodnim, jaki jest pogląd Polski na temat relacji z Rosją, Ukrainą i Białorusią. - Moim zdaniem minister powinien także wyjaśnić, jaka będzie nasza polityka w stosunkach z państwami Azji, zwłaszcza Chinami, ale również Filipinami, Malezją czy Wietnamem - wyjaśnia rozmówca WP.

- W przemówieniu szefa MSZ chciałbym również usłyszeć, jaka będzie treść naszych relacji z USA i UE. Chciałbym usłyszeć, jaka jest nasza zdolność zawierania koalicji w kontekście funkcjonowania Unii Europejskiej i wspólnej polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa - tłumaczy Nowak-Far. I dodaje, że warto, aby w piątkowym przemówieniu została zaznaczona koncepcja odnosząca się do naszych relacji z Ameryką Łacińską i Południową. - Nasz biznes ma ambitne plany rozwojowe, dlatego służba zagraniczna powinna być służbą, która będzie sygnalizować możliwości i pomagać w realizacji ambicji naszych przedsiębiorców - mówi ekspert SGH.


Czy te kierunki pojawią się w przemówieniu ministra Waszczykowskiego? O tym dowiemy się na piątkowym posiedzeniu Sejmu. Na razie expose ministra, poza niewielkimi przeciekami, utrzymywane jest w ścisłej tajemnicy. Wystąpienie Witolda Waszczykowskiego zaplanowano na godzinę 9.00.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (58)
Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
137
~lud warszawy 2016-01-28 (22:15) 15 godzin i 59 minut temu

JEDYNE o czym MUSI PAMIETAC pan minister to to ze SLUZY NARODOWI POLSKIEMU a nie syjonistom i ich "naganiaczom" (jak wp, onet, kod etc)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
114
~resman 2016-01-28 (21:17) 16 godzin i 57 minut temu

jedno wiadomo z całą pewnością...Stosunki z Rosją są tak złe,że nie były tak beznadziejne od 1939 roku i żadne znaki na niebie czy ziemi nie wskazują na poprawę. No cóż...za kilka lat wszyscy będą handlować z Rosją i na tym zarabiać z wyjątkiem jednego państwa w Europie...Rzeczpospolitej Polskiej z kolei IV lub V... I nie chodzi tu o jabłka.. A wiecie co jest najlepszego w jabłkach...Eksport tych owoców do USA jest objęty embargiem...czyli jankesi zakazali sprzedaży jabłek z Polski w USA...ba nie tylko jabłek...innych przetworów rolnych również...Niech kolejne rządy nadal liżą przerębel jankesom...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
58
~obatel wolski 2016-01-28 (21:58) 16 godzin i 16 minut temu

nie zabijajcie nas ................. !!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
28
~wp 2016-01-28 (23:06) 15 godzin i 8 minut temu

Powinien pamiętać ,że najpierw trzeba pomyśleć a potem gadać. ..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
45
~Jano535 2016-01-28 (21:55) 16 godzin i 19 minut temu

Waszczykowski i expose. Przecież ten baran był swojego czasu odwołany z ambasady . Teraz też co występ to plama. Czym sobie Polacy zasłużyli na taki mierny rząd ale pazerny na totalitarną władzę ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
54
~Cornholio 2016-01-28 (22:01) 16 godzin i 13 minut temu

Musi myc rece po wyjsciu z ubikacji, zapinac rozporek i nie mlaskac-o tym Waszczykowski MUSI pamietac. Prawie Sprawiedliwym goraczkowo potrzeba kogos od manier, bo na razie sa jeszcze na etapie smarkania w rekawy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
23
~mazur 2016-01-28 (22:43) 15 godzin i 31 minut temu

Panie Waszczykowski, czy pan wie, że od 1 lutego nasze ciężarówki nie wjadą do Rosji?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
17
~pawel 2016-01-28 (22:10) 16 godzin i 4 minuty temu

pan minister ma wyjście ... albo polityka na wschód,albo na zachód,albo olać wszystko cienkim sikiem!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
17
~jacek 2016-01-29 (00:37) 13 godzin i 37 minut temu

Musi pamiętać wspomnieć o wegetarianach i rowerzystach haha

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
18
~gryzelda 2016-01-28 (22:57) 15 godzin i 17 minut temu

O czym ? że MSZ to nie jego miejsce, w MSZ nie potrzeba ćwoków

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
17
~Ale czasy ! 2016-01-29 (01:11) 13 godzin i 3 minuty temu

Rząd lizo d...., a minister reprezentujący nas na świecie w dodatku gamoń. Oby Polska rosła w siłę !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
21
straSzydło 2016-01-28 (22:37) 15 godzin i 37 minut temu

Jak to co musi pamiętać? Musi pamiętać aby co rano cmoknąć kaczora w d...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
52
~osa 2016-01-28 (18:09) 20 godzin i 5 minut temu

Całe ekspoze to będzie o Smoleńsku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
14
~VIP 2016-01-29 (01:05) 13 godzin i 9 minut temu

Najlepiej to on niech nic nie mówi i jedzie w ambasadory do Mongolii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
16
~una 2016-01-28 (22:22) 15 godzin i 52 minut temu

A o Antarktydzie nic nie bedzie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
11
~A kuku 2016-01-29 (00:24) 13 godzin i 50 minut temu

O czym ma nie zapomnieć? o tym jak się skomli:nie zabijacie nas,to mu najlepiej wychodzi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
17
~Asia 2016-01-28 (21:55) 16 godzin i 19 minut temu

" kwestii bezpieczeństwa związanej z obecnością rosyjskich wojsk na Ukrainie" Co za cmoki zajmuja sie polityka zagraniczna i pisaniem o niej w Polsce? Gdyby Rosjanie byli na Ukrainie mielibysmy juz granice z nimi. Powiedzieli to wyraznie Baroso prawie dwa lata temu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
15
~loko 2016-01-28 (23:57) 14 godzin i 17 minut temu

Powinien wyjaśnić, dlaczego rozpoczęto wojenki z UE (złamanie art. 4), z NATO (włamanie do jednostki wojskowej aspirującej do NATOwskich struktur), z Niemcami (propaganda, że Niemcy nas oczerniają, kiedy przedstawiciele UE zaczęli wypytywać o łamanie konstytucji i kneblowanie dziennikarzy w Polsce), dlaczego ucichli wobec Rosji, a przed objęciem władzy byli tacy bojowi. W sumie - dlaczego odpychają Polskę od zachodu, ciągną na wschód.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~gfds 2016-01-29 (06:49) 7 godzin i 25 minut temu

Waszczykowski i expose? Toż to jakieś jaja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~latoid. 2016-01-29 (14:20) 23 godzin i 54 minut temu

Już wygłosił . Mówił o tym jak by chciał żeby było . Potem wyszedł Schetyna i powiedział jak jest !

odpowiedz